Κινουμενες ζωγραφιες αναμεσα στο ξεφυλλισμα τετραδιων/βιβλιων....

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
519
Οταν ημουνα μικρος πολλες φορες στο σχολειο και συγκεκριμενα στα διαλειμματα

αλλα και στο σπιτι, ειχα την συνηθεια να ζωγραφιζω στις γωνιες και αναμεσα στα

φυλλα των τετραδιων η' βιβλιων μικρες ζωγραφιες (συγκεκριμενα ενα ανθρωπακι)

οπου στην επομενη ακριβως το ζωγραφιζα παλι αλλα μερικα χιλιοστα πιο περα, το ιδιο

και στην επομενη που εφτιαχνα αλλιως την κινηση του ανθρωπακου ωστε ξεφυλιζοντας τις σελιδες να διημιουργουν ενα κινουμενο σχεδιο....

Να κατι σαν αυτο....

[video=youtube;O9HIM_9sY-M]




Θυμαμαι οτι ειχα φτιαξει καμποσες τετοιες αυτοσχεδιες "κινουμενες ιστοριουλας" πανω σε βιβλια και σε τετραδια!!!

Την θυμαστε αυτη την παιδικη συνηθεια εσεις;

ζωγραφιζατε τετοια;

Εαν ναι ελπιζω να εχετε κρατησει καποιο τετραδιο η' βιβλιο να δουμε και καμια φωτο απο τετοια σχεδιακια... :D

*Δεν ξερω εαν υπαρχει αναλογο Thread μεσα στο forum μιας και εκανα αναζητηση χωρις να βρω κατι

μιας και δεν υπαρχει συγκεκριμενη ονομασια για αυτο που αναφερω παραπανω.

Oποτε εαν υπαρχει ζητω συγνωμη απο τον δημιουργο του thread αλλα και απο τους mods που τους δημιουργησα καποιο διπλο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμαμαι να ειχα την υπομονη να το κανω ο ιδιος σχεδιαζοντας ,αλλα υπηρχαν τα παρακατω που ειχαν στην πανω δεξια γωνια αυτο που περιγραφεις.

Τα Μικρα Μεγαλα Βιβλια [Καμπανας]

Οπως επισης ειχε δοθει χαρτοκοπτικη στον Μεγαλο Μικυ με παρομοιο μοτιβο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια και αλλο θρεντ!
 
Παρα πολλες φορες στη διαρκεια του μαθηματος καναμε με το διπλανο μου τετοια σκετσακια με θεμα συνηθως το μπασκετ και διαφορα καρφωματα!
 
Είχα κάνει ολόκληρες "ταινίες" έτσι στα πιό χοντρά σχολικά βιβλία. :)
 
Τα κοριτσάκια ήμασταν ρομαντικά και κάναμε ιστοριούλες με το ανθρωπάκι να δίνει λουλουδάκια, να κρατάει το χεράκι, άντε να δίνει και κανένα φιλί στο μάγουλο με καρδούλες να αιωρούνται. :hurrah:

Πάντως το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να το παρατηρήσουν τα πίτσιρικ, εκπλήσσονται ευχάριστα. Κάτι είναι και αυτό στην εποχή που ζούμε.
 
Κι εγω ειχα κανει παπαδες με τετοια. Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να τα κινηματογραφησω
 
Θυμάμαι πως είχα κάνει ένα τέτοιο κινούμενο σχέδιο στο βιβλίο της ιστορίας της 3ης λυκείου. Μπορώ να πω είχε βγει υπερπαραγωγή! :p
 
Ποτέ δεν είχα την υπομονή να φτιάξω με τα χέρια μου αυτά τα υποτυπώδη κινούμενα σχέδια, αλλά είχα κατασκευάσει αρκετά "έτοιμα" που έδιναν κάποια περιοδικά. Ήταν κάτι πειράματα του τύπου "πως φτιάχνονται τα καρτούν" ή "αυτοσχέδιος κινηματογράφος τσέπης".

Σε μεγάλα βιβλιοπωλεία όπως του Παπασωτηρίου, έχω δει κάτι βιβλιαράκια, με την ονομασία flipbook. Σε ένα από αυτά είναι ένα αγοράκι ο Τέλης που κυνηγά ένα κόκκινο μπαλόνι. Στο εξωτερικό βλέπω πως υπάρχουν αρκετά βιβλία σαν τον Τέλη, οπότε υποθέτω πως υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για αυτά τα αυτοσχέδια low budget cartoon :D
 
Προσπαθούσα να φτιάξω Μίκυ Μάους. Θυμάμαι κάτι να ζωγραφίζω πάπιες και ποντίκια για να κάνω τα δικά μου κινούμενα σχέδια :) .
 
Πίσω
Μπλουζα