Κιτρινα αφρατα ψωμακια για τοστ, υπαρχουν ακομα;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Λοιπον θυμαμαι στη δεκαετια 80-90 κυκλοφορουσαν κατι εξτρα αφρατα και νοστιμα "ψωμια" ειδικα για τοστ. ερχοντουσαν σε φετες και εμφανισιακα και γευστικα δεν ειχαν και τοση σχεση με αυτο που λεμε "ψωμι του τοστ". Αν ειχαν ειδικο ονομα, δεν το εχω υποψη.

Πρωτη φορα τα θυμαμαι δεκαετια 80 απο τα φαστφτουνταδικα οπου πηγαινα με τον πατερα μου, και μου αρεσαν πολυ (ειναι πεντανοστιμα τα ατιμα, ειδικα ψημενα), αλλα δεκαετια του 90 τα ειδα πρωτη φορα συσκευασμενα στο σουπερμαρκετ οποτε αρχισα να τα παιρνω. Εμοιαζαν με πορτοκαλι αφρατα μαιξλαρακια τα οποια τα κοβεις στη μεση (αν και νομιζω αυτα του σοπερμαρκετ ειναι κομμενα) και τα ετρωγα ειτε ωμα σαν σαντουιτς, ειτε τα εψηνα σε τοστιερα. Μαλιστα εκεινη την εποχη ειχαμε παρει απο εκεινες τις τοστιερες που πατανε πολυ το ψωμι και τα βγαζουν σε τριγωνακια, κανοντας ιδιατερα νοστιμες τις γωνιες που εροψηνονται με το τυρι,, οποτε με τα συγκεκριμενα ψωμακια ηταν πραγματικα πεντανοστιμο.

Τωρα εχω αρχισει παλι το αθλημα των τοστ και εχω βγαλει στην επιφανεια αυτη την τοστιερα, οποτε θυμηθηκα οτι πραγματι εχω παρα πολλα χρονια να δω αυτα τα ψωμακια οπουδηποτε. Ουτε στα σουπερ ουτε στα φαστφονταδικα ουτε πουθενα. Ξερετε αν παρχουν ακομα; Μαλιστα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ηταν ιδιαιτερα ανθωγειινα και τα καταργησανε!!
 
Πωπωπω τι μου θύμισες.
Αλήθεια τα jax donuts να υπάρχουν ακόμα;
 
@Rakeesh διαβάζοντας το θέμα το μυαλό μου πήγε στα αφράτα στρογγυλά ψωμακια για μπεργκερ των goodys και mcdonalds.

Έβλεπα τα ψωμάκια που αναφέρεις σε φούρνους για ντόνατς και μπέργκερ, είχα δοκιμάσει και μάλιστα μου άρεσε πολύ επειδή δεν ήταν το κλασικό ψωμί για τοστ και σάντουιτς. Στη γεύση θύμιζε το γαλλικό ψωμάκι μπριός.
Στο σπίτι όμως δεν πήραμε ποτέ αυτά τα ψωμάκια γιατί ήταν ανθυγιεινά (μία αντίδραση από εμένα). Αγοράζαμε το κλασικό ψωμί του τοστ με προτίμηση φυσικά στο ψωμί σικάλεως και όχι το σταρένιο (άλλη αντίδραση από εμένα).

Τα εν λόγω αφράτα ψωμάκια κυκλοφορούν σήμερα στην ελληνική αγορά.
 
Ντροπή σας, τα είχα εντελώς ξεχάσει και με κάνατε να μαζεύω σάλια και να τα ψάχνω πάλι :)
Προσωπικά τα θυμάμαι μόνο από τα κυλικεία του σχολείου, στα χρόνια μου δεν είχαν άλλο τοστ εκτός από αυτό. "Τοστ" σκέτο δηλαδή το ζητάγαμε και δεν το προσδιορίζαμε με κάτι ιδιαίτερο.

Με μια γρήγορη έρευνα υπάρχουν ακόμα, όχι στα 2-3 μεγάλα super market που ψωνίζω συνήθως αλλά ένα απλό google έβγαλε αρκετά αποτελέσματα. Ε δεν κρατήθηκα, πέρασα και πήρα!

IMG_20191114_180918.jpgIMG_20191114_181039.jpg
 
Α χαιρομαι που υπαρχουν τοσες πολλες αναμνησεις/πληροφοριες για αυτα. Για να ειμαι ειλικρινης οταν εγραφα το αρχικο ποστ πιστευα οτι δε θα καταλαβαινε κανενας τι εννοω.

Τελικα εχουν συγκεκριμενο ονομα; Γιατι δεν τα βλεουμε πια οπως παλια; Ειναι ακριβως η ιδια ζυμη με των ντονατς;

Επισης θυμηθηκα το εης παραξενο. Σε μια συγκεκριμενη καφετερια-σνακ, δεκαετια του 90, ειχαν φερει "τυροπιτες" τις οποιες τις ειχα περασει για αυτα τα ψωμακια εξωτερικα. Ειχα αναρωτηθει γιατι εχουν σκετα ψωμακια στη βιτρινα οταν τελικα εμαθα οτι ειναι τυροπιτες, δηλ, ηταν γεμιστα με λευκο τυρι. Καμια φορα τους λεγαμε να τις πατησουν στην τοστιερα και γινοταν πιο λαχταριστες. Τετοιες "τυροπιτες" δεν εχω δει πουθενα αλλου.
 
Εγώ πάλι γιατί δεν τα έχω πετύχει ποτέ;;; Γκρρρρ...και φαίνονται γευστικότατα! :love:
 
Α χαιρομαι που υπαρχουν τοσες πολλες αναμνησεις/πληροφοριες για αυτα. Για να ειμαι ειλικρινης οταν εγραφα το αρχικο ποστ πιστευα οτι δε θα καταλαβαινε κανενας τι εννοω.

Τελικα εχουν συγκεκριμενο ονομα; Γιατι δεν τα βλεουμε πια οπως παλια; Ειναι ακριβως η ιδια ζυμη με των ντονατς;

Επισης θυμηθηκα το εης παραξενο. Σε μια συγκεκριμενη καφετερια-σνακ, δεκαετια του 90, ειχαν φερει "τυροπιτες" τις οποιες τις ειχα περασει για αυτα τα ψωμακια εξωτερικα. Ειχα αναρωτηθει γιατι εχουν σκετα ψωμακια στη βιτρινα οταν τελικα εμαθα οτι ειναι τυροπιτες, δηλ, ηταν γεμιστα με λευκο τυρι. Καμια φορα τους λεγαμε να τις πατησουν στην τοστιερα και γινοταν πιο λαχταριστες. Τετοιες "τυροπιτες" δεν εχω δει πουθενα αλλου.

Μέσα έβαζαν τρίμμα λευκό τυρί και ήταν ΠΕ-ΝΤΑ-ΝΟ-ΣΤΙ-ΜΕΣ!!!!!!!
 
Φαίνονται πολύ ανθυγιεινά πάντως και είναι. Τα είχα Δοκιμάσει τη δεκαετία του 90 και θυμάμαι την γεύση τους σα λουκουμάδες. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα σαν Jax ντόνατς
 
Μάλλον γλύτωσα από κάτι ανθυγιεινό, γιατί τότε ήμουν στο εξωτερικό. Κόλαση φαίνονται! Αρχικά πήγε ο νους μου μήπως εννοούσατε αυτά που στη Ρόδο λέμε ''πανίνα'' (από το Ιταλικό panino = μικρό ψωμί), τα μικρά μακρόστενα ψωμάκια για σάντουιτς. Τώρα πια χάθηκε η λέξη ακόμα και στη Ρόδο.
 
Πίσω
Μπλουζα