Κλασική περίπτωση βλάβης

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.322
Αντιδράσεις
5.915
Κλασσική περίπτωση βλάβης (1987)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κλασσική_περίπτωση_βλάβης

Δεν χρειαζονται να πω πολλα γιαυτη την ταινια γιατι ειναι απο της πιο cult ταινιες της δεκαετιας του 80 του μεγαλου κωστα τσακωνα.Η υποθεση της ταινιας ειναι γυρω απο δυο μαστορους οι οποιοι καταστρεφουν με απιστευτο τροπο τις συσκευες που αναλαμβανουν να επισκευασουν, επιδεικνυοντας παραλληλα θρασυτατη συμπεριφορα στους πελατες.

Πρωταγωνιστες:Kωστας τσακωνας,τασος κωστης,Μαγδα τσαγγανη,Βετα μπετινη,Μινα παπαζαφειροπουλου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά απο αυτή την ταινία, δεν υπήρχε περίπτωση να μην ανέβει κάποιος, σε σκάλα για δουλειά και να μην ακούσει το "πρόσεξε μην την πάθεις σαν τον Τσάκωνα"... :D
 
RIO είπε:
Μετά απο αυτή την ταινία, δεν υπήρχε περίπτωση να μην ανέβει κάποιος, σε σκάλα για δουλειά και να μην ακούσει το "πρόσεξε μην την πάθεις σαν τον Τσάκωνα"... :D
Σωστοοοοοοοος :D
 
Ίσως η καλύτερη βιντεοκωμωδία που βγήκε ποτέ, μαζί με την "Μεγάλη Απόφραξη" της επόμενης χρονιάς.
 
Τι να πεί κανείς για αυτό το ΕΠΟΣ ,απο τις ελάχιστες διαχρονικές βιντεοταινίες φωτογραφίζοντας όχι μόνο τα 1980ς ,αλλά και την σημερινή εποχή.

Η ταινία μεγάλωσε γενιές και γενιές και συζητήτε ακομα και απο τα σχολιαρόπαιδα 16-17 χρ. τα οποια και είταν αγένητα τότε!

Απίστευτος αυθορμητησμός ,απιστετο χιούμορ απιστευτες ατάκες!
 
Το ομολογώ... το ονειρο μου ειναι να πέσω απο πτυσσόμενη σκάλα οπως ο Τσάκωνας!
 
Αν ημασταν στο Αμερικα, οι Τσακωνας-Κωστης θα ειχαν βγει σε "Action Figures" !.... :)
 
stratulator τι να πω απλά θεός!!!
 
Stratulator είπε:
Αν ημασταν στο Αμερικα, οι Τσακωνας-Κωστης θα ειχαν βγει σε "Action Figures" !.... :)
χαχα :rofl: ηδη τους φανταζομαι μεσα στο κουτι με τα συνεργα!!!

Επισης πολυ εφευρετικο το ξεκινημα της ταινιας με το Computer Guy του DJPalmer να παιζει στο ονειρο του Κυρ Γιαννη!
 
Κακως που δεν βγηκε ως κινηματογραφικο εργο!! Παρολη την φθηνη παραγωγη, προσωπικα θεωρω οτι ειναι η βιντεοκωμωδια με την μεγαλυτερη συναφεια με τις κινηματογραφικες κωμωδιες του παλιου Ελληνικου σινεμα.

Μεγαλες ποσοτητες αυθορμητισμου και αυτοσχεδιασμου, επαφη με την τοτε Ελληνικη κοινωνικη πραγματικοτητα και απειρο replay value. ;)

Ο Τσακωνας δινει ρεστα. Ουδεις Ελληνας πρωταγωνιστης θα μπορουσε να παιξει αυτο το ρολο πειστικοτερα.

Στη συνεντευξη περιμενα οτι μπορει να εσκαγε μυτη με φορμα μαστορα! :)

Μαζι με την unofficial συνεχεια της, αποτελουν τη κορωνιδα των Ελληνικων βιντεοταινιων γελιου.
 
Δεν έχω λόγια απλά λατρεμένη ταινία
 
Νομίζω ότι σε κάποια ταινία (μάλλον όχι όμως σε αυτή), υπάρχει πάλι πέσιμο Τσάκωνα από σκάλα, και μέσα στην ταινία αναγράφεται ότι "στη σκηνή αυτή ο Κώστας Τσάκωνας τραυματίστηκε και έμεινε εκτός γυρισμάτων για ...". Δεν ξέρω όμως, μήπως είναι κάποιο sequel αυτής;

Από τη συγκεκριμένη ταινία βέβαια μου έχει μείνει, εκτός των άλλων, και η "Μερεμέτ Service" , με πρόεδρο τον αγαπητό, στις βιντεοταινίες, Γιάννη Ευδαίμων !!!
 
Σε αυτή τραυματίστηκε, στην "κλασική περίπτωση βλάβης".
 
Οντως στο κλασσικη περιπτωση βλαβης ο Τσακωνας τραυματιστηκε,μαλιστα στο υπολοιπο της ταινιας ειχε θυμαμαι και μια μικρη μελανια στη μυτη.Θεικη ατακα στον Γιαννη Ευδαιμων ''Βρε καλως το χοφρει μποχα!Και εβλεπα σ....α στο υπνο μου και ελεγα τι θα δω τι θα δω και ναταααααα!''Τι θεωρω εξισου κορυφαια με την ατυπη συνεχεια της τη μεγαλη αποφραξη.
 
Για όσους είστε κάπου ήρεμα και διακοπεύετε: σήμερα 15:00 στο star! :)

(ελπίζω να μην την πετσοκόψουν)
 
Πάντα ο τρόμος μου ήταν να μην γίνω κακός μάστορας σαν το παροιμιώδες ζευγάρι στην ταινία :) Τελικά μάλλον τα κουτσοκαταφέρνω και έχω γίνει και πιο ευγενικός.
 
Το τι ξύλο έχει φάει ο καημένος ο Κωστής σ' αυτήν την ταινία, δεν περιγράφεται!

Μακράν οι καλύτεροι χαρακτηρισμοί από την Μπέτυ Βαλάση (...."όσπριο"! :p ). Ντάξει, την είδα και μου έφτιαξε τη μέρα! :)
 
Κανονικά και χωρίς κοψίματα (όπως και "η μεγάλη απόφραξη" πριν 2 εβδομάδες). :D
 
D@redevil είπε:
Το τι ξύλο έχει φάει ο καημένος ο Κωστής σ' αυτήν την ταινία, δεν περιγράφεται!
Μακράν οι καλύτεροι χαρακτηρισμοί από την Μπέτυ Βαλάση (...."όσπριο"! :p ). Ντάξει, την είδα και μου έφτιαξε τη μέρα! :)

Μία διόρθωση: Η γυναίκα του στην ταινία ήταν η Βετα Μπετινη. Η Μπέτυ Βαλάση είναι άλλη ( επαιζε στο Χαϊ Ροκ αν θυμαστε ;) )
 
κωμωδία με πολύ γέλιο...και η φαση που πέφτει ο Κώστας Τσακωνας από τη σιδερενια σκάλα απλά θεικη!
 
Πίσω
Μπλουζα