Κλασσικά εικονογραφημένα

LadyHawke

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
253
Αντιδράσεις
24
Εβδομαδιαίο περιοδικό το οποίο παρουσίαζε με εικονογραφημμένη μορφή τα έργα της παγκόσμιας κλασικής λογοτεχνίας. Εκδόσεις "Πεχλιβανίδης και Σία"

Μερικά από τα έργα: του Β. Ουγκό "Οι Άθλιοι", του Αλ. Δουμά "Οι Τρεις Σωματοφύλακες", "Ο Κόμης Μόντε Κρίστο", "Το Σιδηρούν Προσωπείον". "Ουδέν Νεώτερον από το Δυτικόν Μέτωπον", "Σέρλοκ Χολμς - Το σκυλί του Μπάσκερβυλ", του Σέξπηρ "Άμλετ", "Μάκβεθ", του Ιουλ. Βερν "Είκοσι Χιλιάδες Λεύγες υπό την Θάλασσαν", "Από την Γη στη Σελήνη", "Ροβύρος ο Κατακτητής", του Τ. Γουέλς "Η Μηχανή που Τρέχει μέσα στα Χρόνια", "Οι Πρώτοι Άνθρωποι στο Φεγγάρι", Λ. Τολστόι "Πόλεμος και Ειρήνη".

Επίσης κάποια τέυχη αναφέρονταν στην ελληνική μυθολογία π.χ. "Τιτανομαχία", και στις ελληνικές τραγωδίες π.χ. "Χοηφόρες", "Οιδίπους Τύρανος", και άλλα τεύχη στην επανάσταση του '21 "Κολοκοτρώνης", "Παπαφλέσσας", "Σουλιώτες", "Αλή Πασσάς", "Το Ολοκαύτωμα στο Αρκάδι" κλπ.

Δυστυχώς δεν έχω βρει καμμία φωτογραφία από τα εξώφυλλα για να παραθέσω.

Ιδού και άρθρο σχετικά με αυτά: http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=12391&m=C10&aa=1
 
Κάπου έχω εγώ νομίζω!Πάω για εξερεύνηση και μετά εμπρός καλό μου scanner... :)
 
ΟΚ.

Κοίταξέ το αν μπορείς γιατί εγώ εκεί που τά έχω χωμένα δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτήν τη δεκαετεία... :)
 
Χμ! Πρέπει τότε να είχε πέσει στα χέρια μου ένα απ’ αυτά. Νομίζω ότι είχε θέμα τον Μέγα Αλέξανδρο.

Δείτε κι εδώ... :thumbup:
 
OMEN επιτελους ενα ελληνικο σαιτ με πληροφοριες για κομικς :thumbup: εχουμε καμμια πληροφορια για την συγκεκριμενη προσπαθεια απο τοτε που πρωτοσυνδεθηκα ενα παρομοιο σαιτ δεν εχω συναντησει κριμα κριμα.:mad: Ξερει κανεις καποιο παρομοιο η μπαα.
 
Ορίστε λοιπόν..Έχω έναν τόμο ο οποίος περιέχει κάποια απο τα παρακάτω αλλά σκάναρα ότι εξώφυλλο είχε έτσι για ιστορικούς λόγους.

[edit] dead pics [edit]

 


[edit] dead pics [edit]

 


[edit] dead pics [edit]

 


[edit] dead pics [edit]




[edit] dead pics [edit]

 


[edit] dead pics [edit]





[edit] dead pics [edit]




[edit] dead pics [edit]




[edit] dead pics [edit]

 


[edit] dead pics [edit]

Ανακάλυψα και κάτι άλλα βιβλιαράκια των παιδικών μου χρόνων..Προφανώς θα

πάνε σε κάποιο άλλο thread...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο και μόνο επειδή υπήρχε τεύχος με θέμα τον Κολοκοτρώνη,

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξανακυκλοφορούσε στις μέρες μας !

Στις "πολιτικώς ορθές" εποχές μας, ο Κολοκοτρώνης θεωρείται "ακραίος" !
 
Εχετλαίε, δυστυχώς όπως τα λες (γράφεις) είναι τα πράγματα σήμερα.

Σε μια ανάλογη προσπάθεια που έχει κάνει η Modern Times, νομίζω λέγεται "Τα Μεγάλα Αριστουργήματα της Παγκόσμιας Λογοτεχνίας", εστιάζεται μόνο στα κλασικά έργα χωρίς να επεκτείνεται στο Βυζάντιο, την Επανάσταση του '21 και γενικότερα χωρίς να καλύπτει την ιδιαίτερη ελληνική ιστορία, λαογραφία και μυθολογία. Τουλάχιστον εώς τώρα, αυτήν την πορεία έχει ακολουθήσει. Δεν ξέρω τί θα κάνει στο μέλλον.

Όπως και να έχει ζούμε στην εποχή που όλα τα μέσα προωθούν τα "καλά" της Παγκοσμιοποίησης, και κανείς λαός δεν πρέπει να φαίνεται ότι διαφέρει από τους άλλους, ούτε βάση θρησκείας, ούτε βάση ιστορίας και πολιτισμού.

Μπράβο Arduinna για τα εξώφυλλα, και Omen για το link. Ωραία σελίδα αυτή.

Τα τεύχη στην συνέχεια μπορούσε κάποιος να τα ανταλλάξει με έναν δεμένο τόμο, πληρώνοντας το αντίτιμο της βιβλιοδεσίας. Νομίζω ανά 10 τέυχη αντιστιχούσε ένας τόμος. (?)
 
LadyHawke είπε:
Όπως και να έχει ζούμε στην εποχή που όλα τα μέσα προωθούν τα "καλά" της Παγκοσμιοποίησης, και κανείς λαός δεν πρέπει να φαίνεται ότι διαφέρει από τους άλλους, ούτε βάση θρησκείας, ούτε βάση ιστορίας και πολιτισμού.
Συμφωνώ απόλυτα.

Έλα όμως που για κακή τύχη κάποιων,

η έμφυτη ανάγκη των ανθρώπων να ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ

και να νοιώθουν ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ,

είναι ισχυρότερη από κάθε λογής, εφημερίδες, κανάλια,

ψευτοδιανοούμενους ή κέντρα λήψεως αποφάσεων !

( το "κόβω" εδώ, για να μην "μπαχαλέψω"

το αρχικό θέμα του thread )
 
Τα θυμήθηκα Arduinna μπράβο!!! Πω πω πόσα χρόνια πέρασαν!!!!!!!
 
Παιδιά να αρχίσουμε to scanning των κλασσικών εικονογραφημένων τι λέτε;;;
 
Εγώ έχω τα Pixel στο κεφάλι μου κα ασχολούμαι προς το παρών μόνο με αυτά..Αν έχεις κάτι φίλε μου Βούρ!!!!!
 
Βασικά έχω αυτά ποθ έδινε ο κόσμος του επενδυτή αλλά και αυτά είναι κάτι...
 
Vaszio εγώ έχω μερικά..Λίγα βέβαια αλλά δεν έχω πρόβλημα να τα σκαναρω. Ούτως ή άλλως το είχα σκοπό... :)
 
Eίχα αγαπημένα τον

Μάρκο Πόλο

το ανατριχιαστικά εικονογραφημένο Εγκλημα και Τιμωριά

το περιπετειώδες (και κάπως σέξυ) Πιλότο (του Τζειμς Φενιμορ Κουπερ)

το Μόμπυ Ντικ

Τον Διογένη

Ένα που δεν θυμάμαι τίτλο και έλεγε την Ελληνική Μυθολογία πως έγινε τι (Κρόνος, Δίας, 100χηρες κλπ)
 
ειχα δανειστει αρκετα απο ενα φιλο...δυστυχως του τα επεστρεψα (λεω δυστυχως γιατι αργοτερα εμεθα πως τα πεταξε...)

εχω κρατησει ενα ομως!!!!

dsc00325lw1.jpg


dsc00326ux9.jpg


χρονια κυκλοφοριας δεν αναφερει. τιμη μονο δρχ 12 και Νο 1132.η φωτο ειναι χαλια αλλα αυτη την στιγμη ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω)

εχω αλλο ενα (περσεας και ανδρομεδα) αλλα ειναι του 2002 (καθημερινη)
 
Κλασικά Εικονογραφημένα

Πριν λίγες ημέρες ήμουν στον Ιανό και είδα πως έχουν επανεκδοθεί σε τόμους τα Κλασικά Εικονογραφημένα.

Είναι παλαιότερα της ήδη αρκετά παλαιάς δικής μου εποχής μα μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον μαθουσάλα του φόρουμ :fafoutis:
 
ΤΑ ΤΕΥΧΗ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩΜΑΙ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς όρισες στην παρέα μας.

1)Για βιντεάκι: το ανεβάζεις στο youtube και μετά ποστάρεις το Link.

2)Μην γράφεις σε παρακαλώ κεφαλαία γιατί είναι κουραστικά στο διάβασμα και σημαίνουν οτι φωνάζεις

3) Κάνε μια βολτούλα από εδώ για να μη χρειαστεί να ψάχνεσαι πολύ ;)
 
Καλησπέρα στην παρέα σας.Τα αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου στον πεζόδρομο της Κοραή,στα Προπύλαια,βιβλιοπωλείο ΑΤΛΑΝΤΙΣ.Πιστεύω ότι έχω όλα τα τεύχη....με δέκα δραχμές το ένα..! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα