Κλασσική Χριστουγεννιάτικη γιορτή νηπιαγωγείου 1992

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.767
Αντιδράσεις
1.234
Περιδιαβαίνοντας στον σωληνα μου, επεσα πανω σε ετουτο το βιντεο


Πραγματικα μου θυμισε αναλογη γιορτη που συμμετειχα και εγω ακομα λιγα χρονια ακομα πιο πισω. Αυτά τα χαρτινα φτερα των αγγελων ηταν κλασικη αξια.

Υπαρχουν και αλλα παρόμοια βιντεο στο καναλι του uploader
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εμάς ολόιδιες στολές μας είχαν φορέσει στο νήπιο! Εγώ ήμουν βοσκός. Έχω ακόμα τη βιντεοκασέτα!
 
Ναι χαχα. Ακόμα θυμάμαι την κελεμπία που είχα σαν μάγος και το τουρμπάνι. Μάλιστα η μάνα μου είχε βάλει και ένα ψεύτικο σμαράγδι και τύφλωνα τον κόσμο. Δεν το είχα πάρει πρέφα εγώ, παρά μόνο όταν κόιταζα κάποιον, χαμήλωνε τα μάτια. Χαχαχα.
 
ειχα ξεχασει τα λογια απο το ποιημα που μου χαν δωσει να πω

με πιασαν τα κλαματα μετα .. γενικα πρεπει να την ψιλοχαλασα την γιορτη

ανεβηκε και με κατεβασε ο πατερας ενος φιλου και εκατσα κατω μετα με τους γονεις

τραγικες καλτ στιγμες

:p
 
Η αδελφή μου είχε ξεχάσει το ποίημα που της είχαν δώσει να πει στη γιορτή του νηπιαγωγείου και έτσι όταν ανέβηκε πάνω αυτοσχεδίασε "Ο Άγιος Βασίλης είναι ωραίος, ο Άγιος Βασίλης είναι καλός" Έπειτα κατέβηκε και άρχισε να κλαίει στην αγκαλιά των δικών μας :)
 
ειναι δυσκολες στιγμες εκεινες γιατι αισθανεσαι ντροπη

χωρια που ολοι σε κοιτανε και περιμενουν να πεις κατι

το κλαμα ειναι μια μορφη αμυνας και μια αγκαλια η καλυτερη κρυψωνα

βεβαια την επομενη μερα δεν λειπουν τα πειραγματα του στιλ ο γιαννης δεν ηξερε το ποιημα χαχαχαχα κτλ
 
Αναρωτιέμαι αν αυτού του είδους η γιορτή εξακολουθεί να υφίσταται και σήμερα. Καμιά μαμά, κανένας μπαμπάς από 4-5 χρονών παιδάκια;;
 
foutix είπε:
Αναρωτιέμαι αν αυτού του είδους η γιορτή εξακολουθεί να υφίσταται και σήμερα. Καμιά μαμά, κανένας μπαμπάς από 4-5 χρονών παιδάκια;;
εννοειται οτι υφισταται μεχρι σημερα

κανονικα καθε χρονο εχει 2-3 τετοιες γιορτες

αν περασεις απο νηπιαγωγεια κτλ 1-2 μηνες πριν τις γιορτες αρχιζουν και προετοιμαζουν το εδαφος οι δασκαλες
 
Πολύ όμορφο και νοσταλγικό βιντεάκι, με μια γιορτούλα που μας γεμίζει όλους με αναμνήσεις...

Πριν από την επίσημη παρουσίαση/πρεμιέρα (!) της γιορτής λίγες μέρες πριν κλείσουν τα σχολεία, προηγούταν βέβαια η απαραίτητη προετοιμασία στην τάξη, πολλές φορές φτιάχναμε στολίδια και καπέλα για τη γιορτή την ώρα της χειροτεχνίας.
 
Και βέβαια το άγχος της δασκάλας να "βγει" η γιορτή είναι από μόνο του ρετρό, καθώς σήμερα δεν παίζει αυτή η φροντίδα...
 
Κλασικές εκδηλώσεις αυτές!

Κάναμε στον παιδικό σταθμό, αλλά θυμάμαι πιο χαρακτηριστικά του νηπιαγωγείου και της πρώτης δημοτικού. Νομίζω ότι οι σχολικές γιορτές χωρίζονταν και ανά τάξη. Συνήθως την 28η, το Πολυτεχνείο και την 25η τις αναλάμβαναν με σκετς και ποιήματα από την τρίτη έως την έκτη δημοτικού, ενώ τα χριστούγεννα ήταν σχεδόν αποκλειστικά για την πρώτη και τη δευτέρα.

Στην πρώτη δημοτικού την είχαμε κάνει τη γιορτή μας στην τάξη μέσα. Είχα ντυθεί Ιωσήφ κι αυτό το αναθεματισμένο στεφάνι να μου κρατά το πανί στο κεφάλι δεν καθόταν με τίποτα.... Το είχαμε πάει καλά και έχω ακόμα την κασέτα που μας έδωσε η δασκάλα μου (η οποία είχε κάνει το εξής τέλειο: μας έδωσε στο τέλος της έκτης σε όλους από μια κασέτα, η οποία είχε μέσα όλα τα σκετς, τις γιορτές, τους χωρούς και τις αθλοπαιδιές που είχαμε κάνει στο δημοτικο και τις ειχε τραβήξει με την κάμερα. Το καλύτερο δώρο ως αναμνηστικό! Πρέπει, πλάκα πλάκα, να το δώσω να μου το κάνουν dvd...).

Στο νηπιαγωγείο είχα κάνει τον Άη Βασίλη, με το εξής ευτράπελο: ενώ είχα μικρό ρόλο, ίσα που θα έβγαινα στο τέλος του σκετς, θα έλεγα μια ατάκα και θα μοίραζα τα δώρα, τελικά κατάφερα να κλέψω την παράσταση με ένα "σοκαριστικό" για τα παιδιά τρόπο. Ο κάθε γονιός είχε πάρει για το παιδί του ένα παιχνιδάκι, ώστε να του το δώσει ο Άη Βασίλης στη γιορτή. Έλα, όμως, που στο σάκο μου είχαν βάλει τουβλάκια μεγάλα για να φαίνεται γεμάτος, και όχι τα παιχνίδια των παιδιών... Βγαίνω ο δικός σου στη μέση, λέω τα λόγια μου μια χαρά, και αρχίζω να μοιράζω τα δώρα... που δεν ήταν άλλα από τα τουβλάκια! Παγωτό όλα τα παιδιά, παγωτό και οι γονείς. Κοκκαλώνει και η δασκάλα, οπότε και γίνεται ένα τρελό σούσουρο για το πού πήγαν τα δώρα. Πέφτουν όλοι πάνω και αρχίζουν να μοιράζουν τα σωστά δώρα στα παιδιά...

Πάντως, όπως είπατε, κλασικά τα χάρτινα φτερά και τα αστέρια, με χαρτόνι διπλής όψης, που από τη μια πλευρά ήταν μεταλιζέ, σαν αλουμινόχαρτο. Επίσης, οι "στολές" δεν ήταν τίποτε παραπάνω από φόδρες. Ουσιαστικά φορούσαμε τα κανονικά μας ρούχα από μέσα, κι από πάνω φορούσαμε ένα φόρεμα φτιαγμένο από ελαφριά φόδρα. Θυμάμαι ότι πηγαίναμε και αγοράζαμε από ένα παλιό εργοστάσιο, που πλέον δεν υπάρχει, κάποια μέτρα φόδρας για να ντυθούμε. Μετά πηγαίναμε σε μια γνωστή μας που ήξερε από ραφτική και μου έπαιρνε τα μέτρα, της δίναμε τη φόδρα και μας ετοίμαζε τη "στολή". Φόδρα και λάστιχα ήταν όλη η κατασκευή, ειδικά τότε που είχα ντυθεί Ιωσήφ.
 
Εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία αλλά υπάρχουν φωτογραφίες με την αδερφή μου έτσι ντυμένη αγγελάκι στο νηπιαγωγείο το 1984 όπως τα είδαμε στο βίντεο. All times classic βλέπω...
 
Πίσω
Μπλουζα