"Κλείδωμα" σε βιντεοκασσέτες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάστε που αρκετά μετά την "έκρηξη" του βίντεο, άρχισαν να εμφανίζονται τεχνολογία που "κλείδωναν" μια βιντεοκασσέτα και δεν επέτρεπαν την αντιγραφή της ;

Θυμάμαι ότι κάποιες από αυτές είχαν τη σήμανση "CP" (copy protected).

Όταν έβλεπες το έργο, ήταν μια χαρά.

Αλλά αν πήγαινες να φτιάξεις αντίγραφο (η ποιότητα γινόταν χάλια - λες και ήταν 100ης "γενιάς"). Καταλάβαινες πάλι τι γινόταν, αλλά σίγουρα δεν άξιζε πλέον να την κρατήσεις στη συλλογή σου,, σε τέτοια χάλια ποιότητα (λάθος χρώματα, νερά, γραμμές, κλπ)

Έχετε άποψη για το θέμα ;

Γνωρίζετε αν βρέθηκε κάποιος τρόπος, ώστε να "σπάσει" το συγκεκριμένο "κλείδωμα" ;
 
Το κλείδωμα αυτό "τρέλαινε" το tracking κατά την εγγραφή.

Στο video έχουμε 3 είδη πληροφορίας πάνω στην ταινία. Ήχος, εικόνα και tracking. Εκεί, πολύ απλά έπαιζαν με το tracking.

Το αποτέλεσμα ήταν περίεργο. Πολλά videos τότε είχαν πρόβλημα και έπαιζαν την πρωτότυπη ταινία αρκετά θολά. Άλλοι δεν μπορούσαν να την δουν καθόλου μια και η πρωτότυπη βιντεοκασέτα έκανε πολλά "νερά" σε πολλά videos της εποχής που είχαν περισσότερη ευαισθησία στο tracking.

Θυμάμαι πολλά παράπονα από πολλούς όταν πρωτοεμφανίστηκε. Το αποτέλεσμα ήταν να εγκαταλειφθεί μετά από λίγο καιρό.
 
Ειναι το Macrovision που "παιζει" με το Automatic Gain Control κύκλωμα που υπαρχει στα VHS...γραφεται μαζι με την ταινια και το τρελαινει...

Παντως θυμαμαι οτι ειχε κυκλοφορησει καποια πλακετα τελη 80...
 
Μιλαμε ομως για ενα protection system που υφισταται ακομα (rovicorp), οποτε μην φτασουμε να δωσουμε και οδηγιες για την παραβιαση του ;)
 
Παιδιά πολυ χρήσιμα τα στοιχεία που δίνετε σχετικά με τις αντιγραφές VHS. Τα αγνοούσα εντελός!

Eμενα πάντος το παλιό Hitachi μου δεν μασαγε απο τίποτα ,ιδίως της ελληνικές βιντεοταινίες της αντεγραφα με άριστη ποιότητα.

Εκτος και αν είταν αρκετά φθαρμενο το VHS οποτε εκανε(ουτος ή άλλος) γραμμες στην εικόνα.
 
Αν η συσκευη ηταν κατασκευασμενη πριν το 1985 νομιζω πως ειχα διαβασει οτι δεν υπηρχε AGC κυκλωμα...
 
:bow: Μου λύσατε απορία χρόνων!
 
Ποτε μα ποτε δεν ειχα συναντησει προβλημα VHS>VHS,αργοτερα το εμαθα με VHS>DVD.
 
Και εγω δεν το ηξερα παλια οτι υπηρχε προστασια στις βιντεοκασσετες (μαλλον γιατι τα βιντεο που ειχα δεν ειχαν record κλαψ)αλλα το ειδα τωρα που μετεφερα κατι ελληνικες απο VHS σε dvd. Βεβαια η μονη εταιρια που βρηκα στις κασσετες τις προστασια ηταν οι master ολες οι αλλες δεν ειχαν.
 
Aardvark είπε:
Ποτε μα ποτε δεν ειχα συναντησει προβλημα VHS>VHS,αργοτερα το εμαθα με VHS>DVD.
Εγώ αντίθετα το έμαθα όταν πήγα να αντιγράψω DVD > VHS...

Το γιατί, μη το ρωτάτε... :p
 
[edit] Δεν επιτρέπονται τα GREEKLISH και δεν δίνονται τέτοιες πληροφορίες που θες. Διάβασε τους κανονισμούς [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ!!!!!!!!!!!! οραια δημοκρατια εχουμε ξανα διαγραφτετο αν δεν σασς συνφερει, και τουσ κανονεσ τουσ ξερς αλλα εαν υπαρχει καποιοσ τροπο ροτισα
 
μου διαγραψατε και αλλο μηνημα οκ , δεν βριζω και δεν κλεβω πνεφματικα δικεοματα κανενος δικεσμου κασετεσ εχω και θελω να τισ κανω ( ντιβιντι) ελληνικα, εαν υπαρχει τροποσ ρωταω

πειτε ενα ναι η οχι και τελιονει,.
 
Δεν υπαρχει καποιος τροπος που μπορουμε να σου υποδειξουμε. Καπου στο 80 κυκλοφορουσαν καποιες συσκευες. Ουτε εχουμε τετοια μηχανηματα, ουτε μας ενδιαφερουν οι αντιγραφες και η παραγωγη κλεψιτυπων.

Το μηνυμα σου διεγραφη διοτι αρχισες κατι περιεργα περι δημοκρατιας και λοιπα.
 
δικιο εχεισ αλλα οτανμου αποριπτουν μηνηματα μου μου τι δινει αγρια, ζητο πραχματικα συγνομη

και σε ευχαριστω για τιν απαντιση
 
λοιπον εχω 2 βιντεο ενα bluesky που αγορασα προς το τελος της παραγωγης των βιντεο (2000) και ενα jvc που ειναι και το πρωτο που ειχαμε ποτε σπιτι και ειναι απ το 88 ενω οταν προσπαθω να κανω αντιγραφο σε dvd απ το πρωτο βιντεο μου εμποδιζει την εγγραφη το Jvc την κανει κανονικα σε καποιες ταινιες που δοκιμασα οποτε δεν ξερω αν ειναι και θεμα του βιντεο
 
λεται να φτεαι το βιντεο μου? μπορη θα το δω και θα σας πω
 
Πίσω
Μπλουζα