Κλείνει το MEGA?

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
601
ουσιαστικα οι μετοχοι του καναλιου δεν συμμετεχουν στην αυξηση μετοχικου κεφαλαιου του σταθμου και ετσι αυτος θα περασει στην διαχειρηση των τραπεζων στις οποιες χρωσταει οι οποιες θα καθορισουν την τυχη του συμφωνα με τις πληροφοριες ομως αυτες θα αποφασισουν το κλεισιμο του οποτε σε λιγο καιρο θα λεμε οτι καποτε υπηρχε το mega channel.... http://www.iefimerida.gr/news/255848...=socialnetwork
 
Χωρίς πολιτική τοποθέτηση, αναφέρω ότι κεφάλαια τόσο στο Μέγαρο Μουσικής, όσο και στον τηλεοπτικό σταθμό Mega είχε ο Χρήστος Λαμπράκης και ο Δημοσιογραφικός του Όμιλος.
 
παιδια σας παρακαλω να μην το παμε ετσι ας περιοριστουμε στις αναμνησεις που εχουμε απο αυτα που εδειχνε π.χ. απαραδεκτοι λεω τωρα....
 
Δεν βλέπω το νόημα ξεχωριστού θέματος αν είναι να μιλήσουμε για εκπομπές και σειρές του Mega. Υπάρχουν σχεδόν τα περισσότερα σε αυτόνομα θέματα. Επίσης δε νομίζω να αποφύγουμε να κρατήσουμε το θέμα χωρίς να φύγουμε off topic. Δεν μας αφορά ως φόρουμ να αναλύσουμε γιατί θα κλείσει το κανάλι.
 
Συμφωνώ σε αυτό. Δυστυχώς είναι η φύση του θέματος τέτοια που είναι αναπόφευκτο το να ξεφύγει. Και μόνο η αναφορά γίνεται δήλωση με χροιά (αναφέρομαι στο ποστ μου), και οι συνιστώσες του προβλήματος έχουν και πολιτικές προεκτάσεις. Οπότε ας περιμένουμε να κλείσει, αν κλείσει, και να κάνουμε τότε τα όποια αφιερώματα.
 
tonytony είπε:
Εμένα πάλι η απορία μου είναι η εξής...τι θα απογίνει το αρχείο του καναλιού αν κλείσει , σειρές , εκπομπές κτλ;;;
Ισως την ιδια τυχη που ειχε και το αρχειο του sevenx και του παλιου ΣΚΑΙ....στα σκουπιδια. Ηδη πριν ενα μηνα το μεγκα πεταξε στα σκουπιδια πολλες κασσετες απο τις πρωτες εκπομπες του σταθμου, με την δικαιολογια οτι δεν εχουν πια τα μηχανηματα για να τις παιξουν!
 
παιδια συγνωμμη και εγω για το αρχειο εγραψα περισσοτερο γιατι ειναι μεγαλο και ειδικα σε καποια παιδικα που ειχαν μοναδικη μεταγλωτιση απο εκει θα ηθελα να εχω προσβαση μην καταληξει σαν το αθηνα tv που πεταξαν το αρχειο στα σκουπιδια η το alter Που βρηκα τις Betacam να πωλουνται στο παζαρι
 
To Mega είναι πολύ μεγάλο κανάλι για κλείσει, κρύβονται πολλοί από πίσω-όμως αυτή είναι η άποψή μου. Αυτό μου με νοιάζει, όπως και όλους μας φαντάζομαι, είναι τί θ' απογίνει το αρχείο. Αν δεν έχουν αρχίσει ήδη να πετάνε τα παλιά στα σκουπίδια, κάπως πρέπει όλα αυτά τα δεδομένα να προστατευτούν. Και χωρίς να κλείσει το κανάλι, πάλι αυτό είναι το ζήτημα. Τί γίνεται και τί θα γίνει με το αρχείο;
 
ChristosM είπε:
Ηδη πριν ενα μηνα το μεγκα πεταξε στα σκουπιδια πολλες κασσετες απο τις πρωτες εκπομπες του σταθμου, με την δικαιολογια οτι δεν εχουν πια τα μηχανηματα για να τις παιξουν!
Αλήθεια τώρα;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το Mega είχε κάνει την καλύτερη ψηφιοποίηση του αρχείου του. Ειδικά ένα επεισόδιο των απαράδεκτων που είχε προβάλλει κάποια στιγμή (νομίζω σε αυτή τη μέρα που το κοινό είχε ψηφίσει το πρόγραμμα) ήταν σε ασύλληπτα εκπληκτική ποιότητα εικόνας για τα δεδομένα της εγγραφής.

Ελπίζω να ήταν τίποτα που ήδη είχε γίνει ψηφιακό...

Πραγματικά κρίμα...
 
Πάμε όλοι βουρ να καραδωκούμε τους κάδους κάτω απο το κανάλι μήπως πετάξουν τίποτα να το μαζέψουμε, χε χε χε χε χε.
 
Πέρα από την πλάκα, το αρχείο λέγεται ότι θα περιέλθει στις διαχειρίστριες τράπεζες, οι οποίες βέβαια και θα μπορούν να το χορηγήσουν στα υπό ίδρυση νέα κανάλια, "με το αζημίωτο" φυσικά... Και αυτό γιατί όλο αυτό το υλικό έχει δοθεί ως εγγύηση δανεισμού...
 
nwntas είπε:
Αλήθεια τώρα;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το Mega είχε κάνει την καλύτερη ψηφιοποίηση του αρχείου του. Ειδικά ένα επεισόδιο των απαράδεκτων που είχε προβάλλει κάποια στιγμή (νομίζω σε αυτή τη μέρα που το κοινό είχε ψηφίσει το πρόγραμμα) ήταν σε ασύλληπτα εκπληκτική ποιότητα εικόνας για τα δεδομένα της εγγραφής.

Ελπίζω να ήταν τίποτα που ήδη είχε γίνει ψηφιακό...

Πραγματικά κρίμα...
Αληθεια πεταχτηκαν. Αναφερομαι στις πρωτες εκπομπες του σταθμου (οχι σηριαλ) που γυριζονταν κυριως σε μια ιντσα.
 
ChristosM είπε:
Ισως την ιδια τυχη που ειχε και το αρχειο του sevenx και του παλιου ΣΚΑΙ....στα σκουπιδια. Ηδη πριν ενα μηνα το μεγκα πεταξε στα σκουπιδια πολλες κασσετες απο τις πρωτες εκπομπες του σταθμου, με την δικαιολογια οτι δεν εχουν πια τα μηχανηματα για να τις παιξουν!


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Θα είναι κρίμα αν κλείσει το κανάλι και γιατί θα μείνουν άνεργοι άνθρωποι και δε θα ήθελα να ξαναζήσω τα ίδια όπως με το ALTER. Το 2010 είχα γνωρίσει προσωπικά μια ηθοποιό μέσω κοινής παρέας και η οποία μας έλεγε ότι από σειρές που είχε πρωταγωνιστήσει, το κανάλι της χρωστούσε ακόμη χρήματα. Καταλαβαίνετε το 2016 τι θα έχει μαζευτεί...
 
Johnny,

«Εργαζόμενοι» με απλήρωτα ένσημα και 400 ? το μήνα (αν και όταν το θυμηθεί το «αφεντικό»), κακώς τους αφήνεται η εντύπωση να νομίζουν ότι εργάζονται.

Ο εργαζόμενος πρέπει να αμοίβεται και να ασφαλίζεται επαρκώς. Μόνο έτσι η εργασία του είναι αποδοτική και ο ίδιος νιώθει ισότιμο μέλος της κοινωνίας.

Και όχι δούλος, όμηρος και ασπίδα προστασίας του κάθε αυτόκλητου «Εθνικού Εκδότη» ή «Εθνικού Κατασκευαστή».

Ακόμα και αν συνεχίσει να λειτουργεί το (όποιο) κανάλι, να είσαι βέβαιος ότι δεν έχει καμία απολύτως πρόθεση να καταβάλει τα δεδουλευμένα στη φίλη σου ηθοποιό. Αλλιώς θα το είχε κάνει ήδη.

Για τους υπόλοιπους, Γιάννηδες, Όλγες, Παντελήδες και το κακό συναπάντημα, δεν χρειάζεται να μιλήσω καθόλου.
 
Παιδιά, και οι 2 είστε εκτός θέματος. Ναι μεν, είναι μια πραγματικότητα το θέμα των κακοπληρωμών, αλλά δεν άπτεται της θεματολογίας του φόρουμ. Φίλε Αισυμνήτη, αν θες να πεις κάτι για το αρχείο και την ιστορία του καναλιού, είσαι ευπρόσδεκτος, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα δοθεί βήμα για πολιτικολογίες και χαρακτηρισμούς.

Τα επόμενα offtopics θα διαγράφονται. Ευχαριστώ.
 
ερωτηση: το αρχειο του μεγκα δεν ειναι ανεβασμενο στο σαιτ τους;

σιγουρα λειπουν πολλα διαμαντια, ομως υπαρχουν αλλα τοσα

να ξεκινησουμε ομαδικα το μαζεμα να μην χαθει κι αυτο
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πέρα από την πλάκα, το αρχείο λέγεται ότι θα περιέλθει στις διαχειρίστριες τράπεζες, οι οποίες βέβαια και θα μπορούν να το χορηγήσουν στα υπό ίδρυση νέα κανάλια, "με το αζημίωτο" φυσικά... Και αυτό γιατί όλο αυτό το υλικό έχει δοθεί ως εγγύηση δανεισμού...
Πόσο θλιβερό είναι αυτό...

ChristosM είπε:
Αληθεια πεταχτηκαν. Αναφερομαι στις πρωτες εκπομπες του σταθμου (οχι σηριαλ) που γυριζονταν κυριως σε μια ιντσα.
Ακόμα πιο θλιβερό αυτό... Πόσες εκπομπές στην αρχή του Mega, ή δελτία ειδήσεων, είχαν αρκετό ενδιαφέρον, πολλές φορές μεγαλύτερο από τις σειρές εποχής ή τα τηλεπαιχνίδια... Κρίμα!

Μάλλον θα στήσουμε καραούλι :p
 
Πίσω
Μπλουζα