Κλεο vs Νταογλου!

Bill Patra

RetroNoob
Joined
23 Απρ 2020
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Μια ζωη την εχουμε....κ ο Κλεο''κερδιζει'' την μονομαχια με τον Νταογλου για το φιλι της Μπιμπης δινοντας 1000 λιρες!!!....Αραγε ποση αξια ειχαν αυτα τα λεφτα σε σχεση με το σημερα;...Ποσο δηλαδη πουληθηκε αυτο το φιλι με σημερινους ορους αξιας λεφτων;....Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να προσεγγισουμε την αληθεια μετα απο 62 χρονια...αλλα νομιζω οτι υπαρχουν μεσα στην ιδια τη ταινια καποια στοιχεια που μπορουν να μας οδηγησουν καπου...Δεν ξερω αν σας ιντριγκαρει σαν ιδεα αλλα ξεψαχνιζοντας την ταινια εχω ενα συγκεκριμενο ποσο στο μυαλο μου....Εσεις;
 
Δεν ειμαι οικονομολόγος, ουτε η σχεση μου με τα μαθηματικά ειναι άριστη.
Καθαρα πρακτικά....
Μια χρυση λίρα το 1960 ήταν (περίπου) 200δρχ. Συνεπώς οι 1.000 λίρες= 200.000δρχ.
Ο μέσος μισθός τότε ήταν γύρω στις 1.500δρχ δλδ 7,5 λίρες.
Ο Κλεό με 1.000 λίρες ουσιαστικά "πλήρωσε" το φιλί της Μπιμπής σχεδον με 133 μισθούς.
Αν υποθέσουμε οτι ο μέσος μισθός των 1.500δρχ τότε, σε σημερινά λεφτα ειναι ενας μισθός π.χ. 500€, τότε πολύ πιθανόν να πλήρωσε (υποθετικά πάντα) 66.500€.
 
Ή αν το σκεφτούμε εντελώς απλά, σήμερα για να αγοράσεις μια χρυσή λίρα πρέπει να δώσεις περίπου 364 Ευρώ... Αν θέλεις να πουλήσεις είναι 358 Ευρώ...!!!!! Οι χίλιες λίρες λοιπόν είναι περίπου 360.000 Ευρώ!!!!!
 
Δεν ειμαι οικονομολόγος, ουτε η σχεση μου με τα μαθηματικά ειναι άριστη.
Καθαρα πρακτικά....
Μια χρυση λίρα το 1960 ήταν (περίπου) 200δρχ. Συνεπώς οι 1.000 λίρες= 200.000δρχ.
Ο μέσος μισθός τότε ήταν γύρω στις 1.500δρχ δλδ 7,5 λίρες.
Ο Κλεό με 1.000 λίρες ουσιαστικά "πλήρωσε" το φιλί της Μπιμπής σχεδον με 133 μισθούς.
Αν υποθέσουμε οτι ο μέσος μισθός των 1.500δρχ τότε, σε σημερινά λεφτα ειναι ενας μισθός π.χ. 500€, τότε πολύ πιθανόν να πλήρωσε (υποθετικά πάντα) 66.500€.
Γεια σου hannele...Ειμαι καινουριος στη παρεα του Retromaniax κ οδηγηθηκα εδω απο το περιφημο σπιτι της Ριτας στο Αλλοιμονο στους Νεους...οπως ειδα ολα τα παιδια εδωσαν κ τη ψυχη τους κ η απαντηση εχει δωθει εδω κ καιρο...Βασικα δεν ξερω αν εκανα καλα που δημοσιευσα εδω αυτη την απορια που ειχα για τις 1000 λιρες του Κλεο μιας κ αποτελει μαλλον μια οικονομικη ερωτηση κ οχι καθαρα κινηματογραφικη...συγχωρεστε με αν κατι δεν εκανα καλα αλλα ηθελα να ακουσω τις αποψεις των φιλων μιας κ οποτε εβλεπα αυτη τη σκηνη παντα ειχα απορια τι ''δυναμη'',τι αγοραστικη αξια ειχαν οι 1000 λιρες το 1958....κ να προσπαθησω να βρω τι ποσο θα εδινε σημερα ο Κλεο για αυτο το περιφημο φιλι....πολυ γρηγορα να πω οτι ο τροπος σκεψης σου ειναι ο σωστος αλλα μεσα στην ταινια υπαρχει ο εξης διαλογος.....''Χριστοφοριδης για τις 1.101.101,10 δρχ--Καημενε μου σκεφτεσαι τις 3μιση δεκαρες(πεταμενο τσιγαρο) κ δεν σκεφτεσαι τις 3.500 λιρες!!....Χορν--3.500,πες 3000, καθε λιρα κ μανδαρινος!!....Αρα καθε λιρα=314δρχ. .....αλλα πιστευω οτι το ειπε χοντρικα..δηλαδη οτι η μια λιρα αξιζε 300δρχ....υπαρχουν κ αλλα πολλα tips μεσα στην ταινια κ το ποσο που βγαζω ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερο απο το δικο σου.....Σε ευχαριστω για την απαντηση κ που μπηκες στο κοπο κ νομιζω θα αξιζε να την ξαναδεις γιατι υπαρχουν αρκετα στοιχεια ακομα που μας οδηγουν προς ενα ποσο που εχω στο μυαλο μου....Ισως αν θελει κ καποιος αλλος φιλος να μας βοηθησει.....

Ή αν το σκεφτούμε εντελώς απλά, σήμερα για να αγοράσεις μια χρυσή λίρα πρέπει να δώσεις περίπου 364 Ευρώ... Αν θέλεις να πουλήσεις είναι 358 Ευρώ...!!!!! Οι χίλιες λίρες λοιπόν είναι περίπου 360.000 Ευρώ!!!!!
Γεια σου κ σε εσενα φιλε μου κ ευχαριστω που απαντησες....το εγραψα κ στην hannele οτι μαλλον η ερωτηση μου δεν αποτελει κουιζ του ελλ.κινημ. αλλα δεν ηξερα που αλλου να γραψω αυτη την ιντριγκαδορικη σκεψη που ειχα....Αν ειναι ετσι οι 2 σημερινες λιρες ειναι περιπου ενας βασικος μισθος ιδ.υπαλληλου(728 ευρω) που η αγοραστικη τους δυναμη ομως ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη απο τις 2 λιρες του 1958(600 δρχ) δηλαδη λιγοτερο κ απο το μισο βασικο μισθο της εποχης που ηταν περιπου 1.200 δρχ.....

Παρακολουθωντας προσεκτικα την ταινια αλλα κ ενα tip απο μια αλλη ταινια της ιδιας χρονιας(Ενας ηρως με παντουφλες) κατεληξα στο συμπερασμα οτι αν γινοταν σημερα αυτος ο χορος ο Κλεο θα εδινε περιπου 170.000 ευρω με μια μικρη αποκλιση +,- 5.000 .......ολα τα ευρηματα που εχω σκανε πανω σε αυτο το ποσο με ελαχιστες αποκλισεις....

Επισης η μια λιρα αποκλειεται να εκανε 200 δρχ γιατι η τελευταια προσφορα πριν τις 100 λιρες του Νταογλου ηταν 20.000δρχ....αποκλειεται να εδωσε 20.000 δηλαδη κ ο Νταογλου στη πρωτη του προσφορα.......εδωσε πολυ παραπανω γιατι ακουγονται επιφωνηματα κ ο Κουλης Στολιγκας δυσκολευεται να το πιστεψει.....
 
Όταν ήμουνα στο δημοτικό και κάναμε συμμιγείς και νομίσματα, νομίζω κάπου στα 1967,οι ισοτιμίες των νομισμάτων (που τότε βασίζονταν στο χρυσό) ήταν τόσο σταθερές που τις μαθαίναμε στο σχολείο, και η χρυσή λίρα είχε 300 δραχμές όπως το δολλάριο είχε 30. Για χρόνια θυμάμαι κάθε μεσημέρι στο δελτίο του Χρηματιστηρίου Αθηνών η "λίρα Αγγλιας χρυσή" αγορά τόσο πώληση τόσο παρέμενε γύρω στις 300 δρχ και ελάχιστη διακύμανση παρουσίαζε, παρόλο που έπαιζε ρόλο και η κοπή της, άλλο η Βικτωρίας άλλο η Γεωργίου. Άλλωστε τις επίσημες τιμές του δυναλλάγματος και επομένως του χρυσού συχνά τις κανόνιζαν οι κυβερνήσεις και δεν άλλαζαν εύκολα (άλλο το τι γινόταν στη μαύρη αγορά). Ας πούμε ο Μαρκεζίνης με απόφασή του το 1973 ανατίμησε τη δραχμή 10% και το δολλάριο πήγε 27, αλλά δεν τη σήκωσε η αγορά αυτή την ισοτιμία και η δραχμή ξανάπεσε σχετικά γρήγορα.
 
Πίσω
Μπλουζα