Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν (1987)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν (1987)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Κλεφτρόνι_και_τζέντλεμαν




Προβολή συνημμένου 39246 Προβολή συνημμένου 39247 Προβολή συνημμένου 39248 Προβολή συνημμένου 39249

Μια κωμική ταινία σε σενάριο Γιώργου Μυλωνά και σκηνοθεσία Γιάννη Χαρτοματζίδη που προβλήθηκε το 1987.

Παίζουν οι ηθοποιοί:Στάθης Ψάλτης, Σπύρος Καλογήρου, Έφη Πίκουλα, Παύλος Ευαγγελόπουλος, Τάσος Ψωμόπουλος, Στέλλα Κωνσταντινίδου.

Υπόθεση: Ο Στάθης, ένας άνεργος νέος που ψάχνει για δουλειά, ερωτεύεται την Μαρίνα, η οποία αρχικά δεν του δίνει καμία σημασία.Όταν όμως ο πατέρας της πέφτει θύμα ληστείας, η Μαρίνα ζητά την βοήθεια του....

Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκατσα λιγο να το δω σημερα στον αλφα που το ειχε και μιλαμε επεσε απιστευτο τσεκουρι... Το παρατησα στη μεση...
 
απαραδεκτο αυτο που κανει ο Αλφα..

βαζει μωσαικο ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..

πχ μουντζωνει ο ψαλτης?ΜΩΣΑΙΚΟ..

πεφτει απο τον πρωτο οροφο κατω?ΜΩΣΑΙΚΟ..

βριζει?ΜΩΣΑΙΚΟ!
 
Έχει τις στιγμές της σαν ταινία και το γνωστό 80ς κλίμα, αλλά δεν συγκρίνεται με τις " κλασσικές " του Ψάλτη...
 
Για μενα οι 3 ταινιες του Ψαλτη που ξεχωριζουν ειναι:καμικαζι αγαπη μου,ελα να αγαπηθουμε νταρλινγκ,βασικα καλησπερα σας.Οσον αφορα τη μεταδοση τετοιου ειδους ταινιων απο τα σημερινα καναλια,δεν αξιζει να καθησεις να τις παρακολουθησεις αφου δεν τις αφηνουν να παιξουν κανονικα.
 
Και γω εκνευρίστηκα πολύ με αυτό που κάνει ο Alpha. Ε, όχι να βάζουν και μωσαϊκό στις χειρονομίες. Έλεος δηλαδή! Μην τις προβάλλουν και καθόλου αν είναι.
 
Αυτη η ταινια ειναι απο την αρχη ως το τελος μια ατακα ..Οπως και οι περισοτερες του Ψαλτη δεκαετιας 80 ..Εμενα ρε μαγκα με λενε Καραμπελα και ο τραχηλος μου δεν σηκωνει κερατα !!Νας σας εjηγησω εγω το πτυχο μου ηρθα να παρω !!
 
mavrenas είπε:
Για μενα οι 3 ταινιες του Ψαλτη που ξεχωριζουν ειναι:καμικαζι αγαπη μου,ελα να αγαπηθουμε νταρλινγκ,βασικα καλησπερα σας.Οσον αφορα τη μεταδοση τετοιου ειδους ταινιων απο τα σημερινα καναλια,δεν αξιζει να καθησεις να τις παρακολουθησεις αφου δεν τις αφηνουν να παιξουν κανονικα.
Πάντως στην προβολή της πρώτης στον Άλφα σήμερα, έχει πέσει τέτοιο τσεκούρι, που θα κρατήσει λιγότερο και από επεισόδιο του "Μην αρχίζεις τη μουρμούρα"...
 
Aγαπημένη ταινία της εποχής.

Καλογήρου-"Κύριε Στάθη πηδήξτε,είναι *****α"

Ψάλτης-"Μα τι λέει ο Μ....Σ,αν πέσω θα με μαζεύουν με το κουταλάκι"

Όπως και πολλές άλλες ατάκες"α ρε μάνα,όλες του σκοινιού και του παλουκιού μου κουβαλάς","το βουβάλι της Θράκης""εγώ πάντα εσένα ήθελα""κι εγω""αει στο διάολο από εδώ κονδύλω".

Μοναδικές ερμηνείες από Καλογήρου,Σαμυωτάκη,Πίκουλα,στιγμή που μου έχει μείνει είναι όταν η Μαρίνα στην ταινία ανακαλύπτει ότι το αγόρι της ήταν ένας από τους δράστες της ληστείας του μαγαζιού της(τι μου θυμίζει αυτή η επιλογή στις μέρες μας...).
 
Στις σκηνές με το Λούνα Παρκ ξέρετε σε ποιο έχει γυριστεί;

Ένα ίδιο βανάκι που κάνουν τη ληστεία στο ηλεκτρομάγαζο, είχε η οικογένεια ενός συμφοιτητή μου μέχρι και το 2005 σίγουρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Στις σκηνές με το Λούνα Παρκ ξέρετε σε ποιο έχει γυριστεί;

Ένα ίδιο βανάκι που κάνουν τη ληστεία στο ηλεκτρομάγαζο, είχε η οικογένεια ενός συμφοιτητή μου μέχρι και το 2005 σίγουρα
Λουνα Παρκ "RODEO" στην παραλια Αλιμου.
 
Πίσω
Μπλουζα