Κολλημένα Pixels......

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Βρείτε τις διαφορές...

Από αυτό το Wallpaper

dophinvz7.jpg


Με αυτό..........

dophin1og9.jpg


Κερδίσατε...Μπράβο η διαφορά είναι σε ένα μικρό αχώνευτο πράσινο σημάδι επάνω στο LCD Panel το οποίο εδώ και μια εβδομάδα με έχει σκάσει...Ο pooky ξέρει τι περνάω μου έδωσε κάποια Hit....:mad: Διάφορα προγράμματα έχουν βγεί και μέχρι στιγμής τα έχω δοκιμάσει μέχρι 8 ώρες σε συνεχείς εναλλαγές του RGB σε εκείνο το $#^%#&^$% σημείο :mad: καμιά ιδέα?Αν όχι θα το σπάσω!!!!!:axer: :rip:
 
Συνέχισε ακάθεκτος. Μην σε νοιάζει μπορεί και σε 48 ώρες να ξεκολλήσει. Αν όχι, δύο λύσεις υπάρχουν.

1). Το παίρνεις απόφαση και το συνηθίζεις.

2). Το πουλάς στη μισή τιμή, και αγοράζεις καινούργιο.

Μακριά από οθόνες που δεν δίνουν zero pixel εγγύηση. Αν και οι LG εμφανισιακά δεν μου αρέσουν και τόσο σε σχέση με άλλες μάρκες και η επόμενη θα είναι ίδιας μάρκας. Φυσικά ακόμα και σε αυτή τη φίρμα η εν λόγω εγγύηση δεν ισχύει σε οθόνες 20 ιντζών και πάνω με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να αγοράσω 19άρι μοντέλο. Δεν υπάρχει τίποτε σπαστικότερο από το να πάρεις μια καινούργια TFT οθόνη και να σου κάτσει κολλήμένο ή καμμένο pixel.......
 
Φίλε akmakas, έχω δεί κάπου ένα software που εντοπίζει και προσπαθεί να φτιάξει τα καμμένα pixels αλλα δεν το βρίσκω με τίποτα.

Πάρε μια χαζοτεχνική που βρήκα και απ'ότι λένε οι τύποι στο site για κάποιους δούλεψε. Διάβασε και τι έχουν σχολιάσει οι λοιποί στην εν λόγω σελίδα , για να είσαι σίγουρος (και να αποφύγεις και τυχόν κακοτοπιές). Βασικά δεν είναι και η πιο επιστημονική προσέγγιση, αλλα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

Τι θέλαμε και μπλέξαμε με τις TFT θα μου πείτε :animangry:

Καλή επιτυχία!!!
 
pooky(1) είπε:
Αν και οι LG εμφανισιακά δεν μου αρέσουν και τόσο σε σχέση με άλλες μάρκες και η επόμενη θα είναι ίδιας μάρκας. Φυσικά ακόμα και σε αυτή τη φίρμα η εν λόγω εγγύηση δεν ισχύει σε οθόνες 20 ιντζών και πάνω με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να αγοράσω 19άρι μοντέλο...
Σε τηλεόραση 26'' LG προσφάτως αγορασμένη από μία προσφορά του καταστήματος Media Markt, είδα ένα "μισό"πεθαμένο Pixel (δούλευε μεν αλλά είχε μία μόνιμη γκριζάδα που δεν είχαν όλα τα υπόλοιπα... σε λευκό και κίτρινο φόντο φαινόταν έντονα σε κόκκινο κάπως λιγότερο στα υπόλοιπα δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου). Την επέστρεψα, την έλεγξαν, είδαν το πρόβλημα και αφού μου ζήτησαν με ευγένεια συγνώμη, την άλλαξαν αμέσως χωρίς δεύτερη κουβέντα, δίνοντας μου μάλιστα ένα πιστωτικό με το αρχικό ποσό, ώστε να αγοράσω ό,τι ήθελα από το μαγαζί εάν δεν επιθυμούσα πια την ίδια τηλεόραση. Πήρα μία νέα ακριβώς το ίδιο μοντέλο και δουλεύει άψογα. Μου είπαν ότι οποιαδήποτε τηλεόραση (εταιρεία) και να τους πήγαινα πίσω θα μου την άλλαζαν γιατί είναι πάγια τακτική του καταστήματος. Νομίζω ότι το παραπάνω είναι για μένα, η καλύτερη διαφήμιση για την συγκεκριμένη αλυσίδα καταστημάτων ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών.

keeper αυτό το πρόγραμμα λες;

http://udpix.free.fr/
 
Ευχαριστώ για το Hit Keeper7k το δοκίμασα..τίποτα.Τώρα δοκιμάζω το UDPixel..Pooky δες το λίγο και πές μου...
 
ambu_dare είπε:
keeper αυτό το πρόγραμμα λες;http://udpix.free.fr/
Κάπου σε ένα forum το είχα διαβάσει. Δεν είμαι 100% σίγουρος αν ήταν αυτό, αλλα απ'ότι διάβασα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά ...

Οπότε, happy pixel reviving :thumbup:
 
Δεν αλλάζω την CRT μου μέχρι να καεί ρε!!! :diablotin:
 
υπάρχουν καμένα pixel και κολλημένα pixel. τα κολλημένα μπορεί και να διορθωθούν. αν δε σου κάτσει η software λύση (όποιο και να δοκιμάσεις στην ουσία την ίδια δουλειά κάνει) δοκίμασε κάτι πιο μπακάλικο. χάιδεψε το pixel κάνε του και λίγο μασάζ αλλά μη βγάλεις το δάχτυλο πίσω από την οθόνη!

σας φαίνεται κουφό αλλά έτσι ζωντάνεψα ένα μπλε κολλημένο pixel σε laptop πρόσφατα :)

η συγκεκριμένη λύση έχει δουλέψει σε palm/monitor/laptop :) good luck!
 
Υπάρχει και άλλη λύση βέβαια...Να κάνω ακόμα 2 καμμένα pixels στην οθόνη και να την στείλω για αλλαγή όταν βρω την απόδειξη του πλαισίου γιατί την έχασα μέσα στο σπίτι....
 
Έχει νεκρά subpixels γύρω γύρω?

(Αν πιέσεις το συγκεκριμένο σημείο φαίνονται και άλλα "καμμένα" γυρω γύρω?)

Αν ναι , ίσως να σε καλύπτει η εγγύηση, καθώς ορισμένες εταιρίες εκλαμβάνουν τα καμμένα subpixels σαν κανονικά καμμένα pixels

(οπότε 1 το καμμένο συν 2-3 που θα βρείς το τσίμπησες το καινούριο οθονάκι ;) )
 
Όχι keeper..υπάρχει ένα μόνο πράσινο Pixel αριστερά προς τα κάτω...Το περίεργο είναι φίλε μου πως το είχε ξαναβγάλει παλαιότερα και μέχρι να καταλάβω τι ήταν,είχε φύγει μόνο του...Τώρα ήρθε και έδεσε μπε.....
 
Πίσω
Μπλουζα