Κολούμπρα

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Εδώ στο retromaniax ανοίγουμε, συνήθως, θέματα που αφορούν πράγματα από το χθες που αγαπήσαμε, που μάς λείπουν κλπ και γι' αυτό ... προσπαθούμε, μέσα από τα κείμενά μας, να τα "κρατήσουμε ζωντανά" .... Το παρόν τόπικ που ανοίγω θα αποτελέσει - για μένα τουλάχιστον - εξαίρεση από τον κανόνα ....

Πρόκειται για το "Κολούμπρα", περιοδικό που περιείχε αυτοτελείς ιστορίες κόμικς !!! Στις αρχές των 80ς έπεσε στα χέρια μου ένα, και μόνο, τεύχος του, το οποίο μού είχε φέρει, σαν δώρο, ο θείος μου !!! Όσο κι αν λάτρευα τα, παντός είδους, κόμικς, η "Κολούμπρα" δεν μπόρεσε να με κερδίσει ...

Από τα λίγα που θυμάμαι, τα κόμικς του είχαν αρκούντως .... χοντρό χιούμορ !!! Αυτό, φυσικά, δεν είναι απαραίτητα "αρνητικό" !!! Κάποιοι κομίστες χρησιμοποιούν το "χοντρό χιούμορ" και την "καφρίλα" με τρόπο ευρηματικό και ιδιοφυή με αποτέλεσμα .... να σε κάνουν να ξεκαρδίζεσαι στο γέλιο [όπως π.χ. ο κομίστας Χρήστος Δημητρίου, που προσφέρει τα κόμικς του για τη Σαββατιάτικη Ελευθεροτυπία !!! Το παλικάρι - που, σημειωτέον, δεν γνωρίζω προσωπικά - βγάζει τη "χοντροκοπιά" και την "καφρίλα" του με τον πλέον επιδέξιο τρόπο και μάς αποκαλύπτει - πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη - ένα ιδιαίτερο ταλέντο στο κόμικ !!! ] !!!

Δυστυχώς, όλα τα παραπάνω δεν τα βρήκα στο - ένα και μοναδικό - τεύχος του "Κολούμπρα" που έπεσε στα χέρια μου !!! Έτσι, θυμάμαι ότι κάποιες ιστορίες με είχαν ενοχλήσει αρκετά για το ρατσιστικό χιούμορ τους !!! Π.χ. μια κόμικ ιστορία έδειχνε κάποιους λευκούς [προύχοντες σε κάποιο χωριό] να βρίζουν, με τον χειρότερο τρόπο, έναν καλόψυχο και καλοκάγαθο μαυρούκο [κι αυτός ... τους άκουγε χωρίς να αντιδρά] !!! Και μετά ... στείλαν τον μαυρούκο να φάει αυτός το ξύλο από κάποιους αγανακτισμένους, που θέλανε να το ρίξουν στους "προύχοντες" :eek: o_O:sealed:!!!! Θυμάμαι, επίσης, και άλλη μια ιστορία με ... σεξιστικό περιεχόμενο (με την κακή έννοια), την οποία, όμως, θα είναι χίλιες φορές καλύτερα να μην τη διηγηθώ :sealed: :sealed:!!! Το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας λεγόταν "Σούπερ Πορνοπάππεμαν", ο οποίος ... ήταν, τρόπον τινά, μια "παρωδία του Σούπερμαν" !!!

Το μόνο, πάντως, που θυμάμαι είναι ότι μού άρεσαν κάτι κόμικ -παροδίες διαφημιστικών !!! Π.χ. μια κόμικ - παρωδία αφορούσε τη ... σούπα Mabvel :eek: o_O, η οποία, όμως, ήταν, συγχρόνως, και απορρυπαντικό. Έτσι, όποιος την έτρωγε ... έβγαζε σαπουνόφουσκες από το στόμα του !!!!

Το περιοδικό αυτό κυκλοφόρησε ελάχιστα τεύχη στην Ελλάδα [προφανώς δεν έπιασε ... ίσως κι άλλοι να ενοχλήθηκαν με το "είδος του χιούμορ" του ... ίσως, όμως, το χιούμορ του να ήταν ... πολύ ανατρεπτικό και να μην το "πιάσαμε" .... ποιος ξέρει ... ] .... Πάντως, θα είναι χαρά μου να διαβάσω τις απόψεις των "κομικσόφιλων" συμφορουμιτών που κάααποτε η "Κολούμπρα" υπέπεσε στην αντίληψή τους !!! Και ιδίως τις απόψεις που θα είναι διαφορετικές απ' τη δική μου :flower: :flower:
 
Το Τελευταίο Τεύχος της Κολούμπρα έχει Αρίθμηση 16, στην πραγματικότητα τα Τεύχη είναι 15 γιατί το 3-4 είναι διπλό
3 4.jpg
 
Κυκλοφόρησε και 3 Τόμους από 5 Τεύχη ο Καθένας
 
Πίσω
Μπλουζα