Κομπρεσσέρ στη γειτονιά!

galatsiwtis

Retro Member
Joined
31 Mαϊ 2014
Μηνύματα
153
Αντιδράσεις
43
Από τις πιο cult και θορυβώδεις αναμνήσεις των 80'ς είναι η συχνή επιδρομή των κομπρεσσέρ. Τόσο συχνά ώστε αν περνούσε λίγος καιρός και δεν μας είχε επισκεφτεί κάποιο συνεργείο, οι μανάδες έλεγαν μεταξύ τους:καιρό έχουν να φανούν.......όπου νάναι!! Συμπαθείς φιγούρες παρόλαυτά οι χειριστές των κομπρεσσέρ για την πολύ σκληρή δουλειά που έκαναν.
 
Άσε! Στα μέσα του 80 μόλις είχαμε μετακομίσει και δεν πέρασε λίγος καιρός και πράγματικά τα πάντά (οκ, στο 90%) χτίστηκαν τριγύρω. Η μαμά μου τα είχε ψιλοπαίξει όσπου στο τέλος ήρθε και το κερασάκι...ο σπιτονοικοκύρης έχτισε και ακριβώς από επάνω μας....
 
Ωχ ναι.......δεν έμεινε αλάνα για αλάνα άχτιστη!! Εγώ λέω για τα συνεργεία δεη-ευδαπ-δημου-οτε που δεν έσκαβαν μια και καλή, παρά μόλις τελείωνε ο ένας και έβαζε τις πλάκες του πεζοδρομίου μετά τις ξήλωνε άλλος.
 
Να κοιμάσαι...και ξαφνικά να ταράζει τον ύπνο σου το κομπρεσσέρ!
 
Οι ταραξιες με τα κομπρεσερ...αξεχαστοι...το ιδιο και οι τρυπες που μενανε για καιρο...

Αληθεια, αλλαξε κατι αστα κομπρεσερ; Γινανε πιο ησυχα;
 
galatsiwtis είπε:
Ωχ ναι.......δεν έμεινε αλάνα για αλάνα άχτιστη!! Εγώ λέω για τα συνεργεία δεη-ευδαπ-δημου-οτε που δεν έσκαβαν μια και καλή, παρά μόλις τελείωνε ο ένας και έβαζε τις πλάκες του πεζοδρομίου μετά τις ξήλωνε άλλος.
A ναι! φυσικά και από αυτά είχαμε στο μέρος μας τότε, και μπορώ να πω σημάδια έχουν μείνει έως και σήμερα...

Και δεν μπορούν να γίνουν ποιό ήσυχα και πολύ από την άλλη. Ο πολύς θόρυβος είναι από την κρούση στα τσιμέντα κτλ, οπότε τα ίδια είναι και θα παραμείνουν.
 
Αν ξύπναγες και δεν άκουγες κομπρεσέρ νόμιζες ότι κάτι δε πάει καλά! Ερχόταν η ΔΕΗ, ξήλωνε-έραβε μετά ερχόταν ο ΟΤΕ, τα ίδια. Φυσικά υπήρχε και η ΕΥΔΑΠ.

Και βέβαια πάλι απο την αρχή. Μετά από λίγο καιρό στην παρακάτω γωνία πάλι τα ίδια.

80s και κομπρεσέρ πάνε μαζί. Και στα 90s έπαιζε αυτό αρκετά. Πάντως η τελευταία φορά που έγινε χαμός με δαύτα ήταν τη περίοδο που έκαναν έργα για το φυσικό αέριο. Πλέον φαίνεται οι εργολαβίες περνάνε κρίση λόγω έλλειψης χρημάτων! :supergrin:
 
chris73 είπε:
Άσε! Στα μέσα του 80 μόλις είχαμε μετακομίσει και δεν πέρασε λίγος καιρός και πράγματικά τα πάντά (οκ, στο 90%) χτίστηκαν τριγύρω. Η μαμά μου τα είχε ψιλοπαίξει όσπου στο τέλος ήρθε και το κερασάκι...ο σπιτονοικοκύρης έχτισε και ακριβώς από επάνω μας....
chris οι πολυκατοικίες που χτιζόντουσαν ήταν μεγάλο πλήγμα για εμάς, γιατί ξυπνούσαμε ένα πρωί και βλέπαμε να σκάβουν στο αγαπημένο μας οικόπεδο-κρυψώνα. Εκεί που κρύβαμε τα όπλα μας (ξύλινα σπαθιά,ακόντια,ασπίδες κτλ),έπρεπε λοιπόν να βρούμε νέο ασφαλές μέρος, ή αν τα χάναμε να παρακαλέσουμε τον αγαπημένο μαραγκό της γειτονιάς να μας εφοδιάσει.:biglaugh: Άσε που μόλις τελείωνε η πολυκατοικία........έσκαγαν οι μουράτοι ιδιοκτήτες(με νέας σχεδίασης διαμέρισμα,πυλωτή,γκαράζ,αποθήκη),οι οποίοι πολλές φορές λόγω της υπεροψίας τους γινόντουσαν αντιπαθητικοί. Τσου ρε, γουστάραμε τα σπίτια μας. που τα 2άρια ήταν 65 τετραγωνικά και τα 3άρια 90.

pardalotzatziki είπε:
Οι ταραξιες με τα κομπρεσερ...αξεχαστοι...το ιδιο και οι τρυπες που μενανε για καιρο...
Αληθεια, αλλαξε κατι αστα κομπρεσερ; Γινανε πιο ησυχα;
Φλομερό τζατζίκι γειά σου, δεν έγιναν πιο ήσυχα απλά κοντέψανε από το σκάψιμο να βγούν στην Αλάσκα!!!! Λυπάμαι εκείνους που έμεναν σε υπόγεια και ημιυπόγεια και μέχρι να σχολάσει το συνεργείο έβγαιναν στο δρόμο με καρεκλάκι, δεν άντεχαν το γκκρ γκκκρρρ γκκκκκ γκκκκκκ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέεεεβαια ! Ή το ρυμουλκούμενο τρέιλερ, ή εκείνο που ήταν όχημα, σαν τρακτέρ. Κι όταν πήγαινε 2.30 (ώρα κοινής ησυχίας), η εκτόνωση της πίεσης με το χαρακτηριστικό "Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς", σήμα για να κοιμηθούμε...
 
galatsiwtis είπε:
chris οι πολυκατοικίες που χτιζόντουσαν ήταν μεγάλο πλήγμα για εμάς, γιατί ξυπνούσαμε ένα πρωί και βλέπαμε να σκάβουν στο αγαπημένο μας οικόπεδο-κρυψώνα. Εκεί που κρύβαμε τα όπλα μας (ξύλινα σπαθιά,ακόντια,ασπίδες κτλ),έπρεπε λοιπόν να βρούμε νέο ασφαλές μέρος, ή αν τα χάναμε να παρακαλέσουμε τον αγαπημένο μαραγκό της γειτονιάς να μας εφοδιάσει.:biglaugh: Άσε που μόλις τελείωνε η πολυκατοικία........έσκαγαν οι μουράτοι ιδιοκτήτες(με νέας σχεδίασης διαμέρισμα,πυλωτή,γκαράζ,αποθήκη),οι οποίοι πολλές φορές λόγω της υπεροψίας τους γινόντουσαν αντιπαθητικοί. Τσου ρε, γουστάραμε τα σπίτια μας. που τα 2άρια ήταν 65 τετραγωνικά και τα 3άρια 90.
Ήταν πολύ φυσιολογικό να χτίζονται οι "αλάνες" που δεν ήταν τίποτε άλλο από οικόπεδα σαν αυτά που είχαμε κτίσει εμείς παλιότερα.

Όσο και αν μείωναν τα τετραγωνικά της "αλητείας" μας. Παρόλα αυτά όταν τελείωνε η πολυκατοικία μπορούσες άνετα στους νέους ενοίκους να βρεις και νέους φίλους. Τουλάχιστον σε εμένα έχει τύχει. Το καλύτερο πάντως ήταν η φασαρία από την ανέγερση κτιρίου σε συνδυασμό με φασαρία από τα έργα κάποιας ΔΕΚΟ. Σωστό πανηγύρι!!! Ζαλάδα!!!!
 
Τι γλυκός ήχος :D . Τα ίδια και στην περιοχή μου. Αλάνες που μέσα σε λίγα χρόνια, γέμισαν αμέτρητα σπίτια. Και δώστου κάθε λίγο και λιγάκι το κομπρεσέρ, να χαλάει τον τόπο. Ευτυχώς έχω αρκετά χρόνια να το ακούσω...
 
Στη γειτονιά μου, που είναι χτισμένη σε συμπαγή βράχο, φτιάξαν το '91 την αποχέτευση (βάλαν πλαστικές σωλήνες, πριν είχαμε το βυζαντινό, αυλάκια από πέτρα) και για να βάλουν αρκετά βαθιά τις σωλήνες, έσκαβαν με το τρυποκάρυδο (εκσκαφέας που έχει αντί για την τσάπα ένα τεράστιο κομπρεσέρ) και όλη η γειτονιά ντουκ-ντουκ. Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ κομπρεσέρ (είμαι ηλεκτρολόγος) αλλά το δικό μου είναι ηλεκτρικό, ο θόρυβος περιέργως είναι λιγότερο αισθητός όταν το χρησιμοποιείς ο ίδιος. Μόνο που γεμίζεις σκόνη. Όντως έχουν γίνει πιο αθόρυβα, τώρα όλοι χρησιμοποιούν ηλεκτρικά, συνήθως με γεννήτριες, που είναι πιο αποδοτικά, και κάνουν ελάχιστο θόρυβο. (Παλιά, μου είπε το παλιό μου αφεντικό, για να φτιάξουν ένα διαμέρισμα, έπρεπε να δουλεύουν 10 άντρες έπι ένα μήνα, με σφυρί και καλέμι, ενώ τώρα το φτιάχνω μόνος μου σε δέκα μέρες.)
 
Ειδικά το καλοκαίρι τρίζανε τα σωθικά σου......όχι ότι το χειμώνα, τότε και όλας που δεν υπήρχαν διπλά τζάμια δεν το ένιωθες. Που να φτουρήσει η ξύλινη πόρτα με το τζαμάκι.......
 
Εμένα η γειτονιά μου σε τίποτα δε μοιάζει τώρα με όπως ήταν πριν 15-17 χρόνια. Ήταν όλο χωράφια και έπειτα ανοίχτηκαν δρόμοι. κτίστηκαν πολλά σπίτια και πήγε και το ΚΤΕΛ της πόλης. Ολα αυτά βέβαι γινόντουσαν όχι με κομπρεσέρ χειρός αλλά με μεγάλα μηχανήματα. Κάθε καλοκαίρι δεν έφτανε λοιπόν το ντούκου ντούκου είχαμε και τα σύννεφα σκόνης. Θυμάμαι να διαβάζω για πανελλήνιες παρέα με το θόρυβο αυτό...
 
Uskoke είπε:
Στη γειτονιά μου, που είναι χτισμένη σε συμπαγή βράχο, φτιάξαν το '91 την αποχέτευση (βάλαν πλαστικές σωλήνες, πριν είχαμε το βυζαντινό, αυλάκια από πέτρα) και για να βάλουν αρκετά βαθιά τις σωλήνες, έσκαβαν με το τρυποκάρυδο (εκσκαφέας που έχει αντί για την τσάπα ένα τεράστιο κομπρεσέρ) και όλη η γειτονιά ντουκ-ντουκ. Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ κομπρεσέρ (είμαι ηλεκτρολόγος) αλλά το δικό μου είναι ηλεκτρικό, ο θόρυβος περιέργως είναι λιγότερο αισθητός όταν το χρησιμοποιείς ο ίδιος. Μόνο που γεμίζεις σκόνη. Όντως έχουν γίνει πιο αθόρυβα, τώρα όλοι χρησιμοποιούν ηλεκτρικά, συνήθως με γεννήτριες, που είναι πιο αποδοτικά, και κάνουν ελάχιστο θόρυβο. (Παλιά, μου είπε το παλιό μου αφεντικό, για να φτιάξουν ένα διαμέρισμα, έπρεπε να δουλεύουν 10 άντρες έπι ένα μήνα, με σφυρί και καλέμι, ενώ τώρα το φτιάχνω μόνος μου σε δέκα μέρες.)
Μην τα μπερδεύεις. Έχει και αρκετά μεγάλα ηλεκτρικά, αλλά όταν είναι για δρόμους κτλ, τα αέρος δεν μπορούν να αντικατασταθούν.

Και ναι, όταν είσαι εσύ εκεί που σπάν και χαλάν τον τόπο είναι λιγότερο ενοχλητικό από ότι στους άλλους που ακούν από γύρω... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
chris73 είπε:
Μην τα μπερδεύεις. Έχει και αρκετά μεγάλα ηλεκτρικά, αλλά όταν είναι για δρόμους κτλ, τα αέρος δεν μπορούν να αντικατασταθούν.
Και ναι, όταν είσαι εσύ εκεί που σπάν και χαλάν τον τόπο είναι λιγότερο ενοχλητικό από ότι στους άλλους που ακούν από γύρω... :)
Δεν τα μπερδεύω καθόλου, αλλά εδώ πολύ σπάνια βλέπω με τον αέρα, όλο ηλεκτρικά βλέπω και μικρά με τσάπα (μικρός εκσκαφέας). Με αέρα υπάρχουν και μικρά, για ηλεκτρολόγους κλπ.με φορητό συμπιεστή, που είναι πανάλφρα, αλλά πρέπει να κουβαλάς και τον συμπιεστή μαζί, και πολύ ακριβά. Να φανταστείς το δικό μου είναι Μακίτα και είναι μόλις 350 βστ αλλά δεν σταματάει πουθενά.
 
Oι χειριστές της βελόνας του κομπρεσέρ (μστρ. "πιστολαδόροι") δε φοράνε ποτέ ρολόι, για ευνόητους λόγους, αφού οι δείκτες και τα γρανάζια θα σκορπίζονταν μέσα στην κάσα...

Πάντα απορούσα όταν γυρίζουν σπίτι τους αυτοί οι άνθρωποι, πώς μπορούν να κάτσουν ακίνητοι, και πώς να ακούσουν ! :eek:
 
Bρε UsKkoke, με το δικό σου δεν σπας 8-10 ή και 16 ώρες πλάκες από μπετό, ηλεκτρολόγος είσαι. Και με 350βατ μπορεί να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, αλλά αν πρόκειται για κατεδαφήσεις ούτε τα ηλεκτρικά των 1500 βαττ μπορούν να βγάλουν δουλειά. Και εμείς έχουμε δουλέψει. Για δοκίμασε πχ να σπας πλάκα πάχους 20cm σε πλάτος μισό μέτρο και μήκος 30 μέτρα και μάλιστα εντός χώρου αποθήκης καταστήματος όταν αυτό λειτουργεί. Θα βάλεις το σκαπτηκό με την σφήρα?, δεν χωράει και δεν γίνεται. Και με κάτι σαν το δικό σου θα σπας 2 μήνες. Ποιός θα σε περιμένει ή θα πληρώνει εργατικά?

Το κάθε ένα έχει το ρόλο του.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Oι χειριστές της βελόνας του κομπρεσέρ (μστρ. "πιστολαδόροι") δε φοράνε ποτέ ρολόι, για ευνόητους λόγους, αφού οι δείκτες και τα γρανάζια θα σκορπίζονταν μέσα στην κάσα...Πάντα απορούσα όταν γυρίζουν σπίτι τους αυτοί οι άνθρωποι, πώς μπορούν να κάτσουν ακίνητοι, και πώς να ακούσουν ! :eek:
Όντως φιλαράκι και άντε πές μου πότε ξεκουραζόντουσαν οι άνθρωποι, για να πάνε το πρωϊ για μια από τα ίδια. [edit]:sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα