Κονσόλα που έμοιαζε με SNES

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
καλημέρα,

λοιπόν θυμάμαι όταν ήμουν μικρός είχα μια κονσόλα που έμοιαζε εμφανισιακά

με το SNES είχε αρκετά παιχνίδια στη μνήμη και έπαιρνε κάτι κίτρινες

κασέτες, παρόλο που ήταν κάποιο είδος κλώνου μπορώ να πω ότι την είχα χαρεί αρκετά, ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με αυτού του είδους τις κονσόλες και που θα μπορούσα να βρω μια τέτοια.
 
είχα και εγώ ακριβώς την ίδια,μάλιστα ήταν η πρώτη κονσόλα που αγόρασα!

για τις απορίες σου,αυτού του είδους οι κονσόλες είναι κλώνοι του famicom οπότε εκτός

από τα δικά τους παιχνίδια παίζουν και του famicom χωρίς κάποιο αντάπτορα. πρέπει να ξέρεις όμως ότι επειδή είναι υλοποιήσεις "system on a chip" (δηλαδή όλα τα κυκλώματα της κανονικής κονσόλας "συμπυκνωμένα" σε ένα chip) λογικά υπάρχουν ορισμένες ασυμβατότητες με κάποια παιχνίδια.τώρα,για το που να βρεις,σε ένα οποιοδήποτε παιχνιδάδικο να πας λογικά θα έχουν (λογικά πάνω από 30 ευρώ δεν θα σου κοστίσει).
 
@Krem13

Off topic λίγο:

Πολλά μπράβο για το Avatar! Γκρουπάρα και δισκάρα!
 
@CountRaven

off-topic πολύ:

όντως,άκουσα τυχαία μερικά τραγούδια και πορώθηκα,εννοείται πως θα προστεθεί άμεσα στη συλλογή μου (η "ultimate" επανέκδοση που έχει 4 επιπλέον τραγούδια) !

@SnakeEyes

in-topic το ίδιο πολύ:

επίσης μπορείς να βρεις και πιο καλές υλοποιήσεις,περισσότερο "επαγγελματικές" (παίζουν παιχνίδια famicom/nes ,έχουν δικό τους case που δεν αντιγράφει κάποια κονσόλα,είναι καλύτερης κατασκευής,έχουν τις ίδιες υποδοχές με το nes ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά σου περιφερειακά [κίνηση που δεν μπορείς να κάνεις στις φθηνές "κινέζικες" υλοποιήσεις] ) αλλά γι'αυτή τη περίπτωση θα κοστίσει λίγο παραπάνω και μπορείς να τις αγοράσεις μόνο μέσω ιντερνετ,πάντως πιστεύω ότι είναι η ιδανική λύση.
 
@ snake eyes : εχω αυτη την στιγμη την συγκεκριμενη κονσολα

και μαλιστα σε μια "σπεσιαλ" εκδοση με 2000 παιχνιδια.

Λεει πανω "home computer games" ή κατι τετοιο και ειναι ιδιο

με το SNES (μονο που εχει ενα λαμπακι στη μεση) και δεν μοιαζει με

το απλο NES, οπως τα περισσοτερα clones. Το χειριστηριο ειναι ολοιδιο με

του SNES, αλλα ειναι 9πιν. Εχω και μια "κασετα" με 24 παιχνιδια, ενα 2ο χειριστηριο

ιδιο με ps1 αλλα ασπρο, και το οπλο που μοιαζει με το "leathal enfoncer" του megadrive.

Το οπλο δεν δουλευει, αλλα δεν εχω και συμβατο παιχνιδι ετσι κι αλλιως.

Καλη φαση, με πολλα παιχνιδια αν και δεν ειναι 2000+ αλλα λιγοτερα. Ας πουμε

το Μαριο εχει κανονικα 36 πιστες, οσα και τα παιχνιδι του στην κασετα. Δηλαδη καθε

πιστα παιχνιδιου εμφανιζεται σαν ξεχωριστο παιχνιδι. Αυτο ειναι και καλο, γιατι μπορεις

να διαλεξεις ποια πιστα θα παιξεις!
 
Ναι κάτι παρόμοιο ήταν και το δικό μου, δεν ξέρω όμως κατα πόσο τα παιχνιδιά αυτά ήταν ίδια με τα αυθεντικά, γνωρίζει κανεις?

@krem13 ξέρεις που μπορώ να βρω μια τέτοια πιο "επαγγελματική" υλοποίηση?
 
Τα παιχνιδια ειναι ιδια με τα αυθεντικα με μια ελαχιστη διαφοροποιηση.

Δηλαδη το MARIO ειναι ΟΛΟΙΔΙΟ, αλλα στην αρχη γραφει SUPER WARIO BROS.

Κατα τα αλλα ειναι ολοιδιο.
 
Μιάς και οι κουβέντα για clones, πέτυχα κάποια περίεργα στο Saturn. Δέν έχω πολυκαταλάβει τί είναι, το ένα είναι σάν Megardive, και το άλλο σαν (ο θεός να το κάνει) PS3. Επίσης έχει και κάτι φορητές Gameking I,II και III οι οποίες παίρνουν cartridges μόνο που δέν ξέρω άν είναι "αυτόνομες" ή δέχονται original carts απο κάποιο άλλο σύστημα. Οι πωλητές φυσικά δέν είχαν την παραμικρή ιδέα !!
 
SnakeEyes είπε:
Ναι κάτι παρόμοιο ήταν και το δικό μου, δεν ξέρω όμως κατα πόσο τα παιχνιδιά αυτά ήταν ίδια με τα αυθεντικά, γνωρίζει κανεις?
@krem13 ξέρεις που μπορώ να βρω μια τέτοια πιο "επαγγελματική" υλοποίηση?
δυστυχώς αν και έχω ψάξει γενικά για τέτοιου είδους κλώνους,δεν έχω ψάξει για e-shops που τα πουλάνε... πάντως σε ebay σίγουρα μπορείς να βρεις
 
@ other reality : τα εξωτερικα σχεδια αλλαζουν, τα μηχανηματα ειναι 8μπιτ ολα.

Περνουν παιχνιδια "μαιμου", αλλα μερικα περνουν και απο ΝΕΣ.
 
δείτε στα video του χρήση για περισσότερα reviews κλόνων ... παραθέτω ένα του RetroDuo, που είναι και SNES και ΝΕS

 
Πολυ καλο αυτο το μηχανηματακι. Παιζει να βρουμε καποιο?

να παιζουμε αμερικανικα παιχνιδια SNES.

Αν και με προβληματισε οτι ειχε συνεχεια συνδεμενο επανω το παιχνιδι του ΝΕΣ, ενω ετρεχε ΣΝΕΣ παιχνιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπεσε στα χέρια μου μια τρελή μαϊμουδιά, πρέπει να είναι αυτό που αναφέρεται σε αυτό το thread.

Δεν έχω προλάβει να το ψάξω πολύ, μου έκανε πάντως εντύπωση το ένα από τα δύο cartridges που έχει και είναι ένα παιχνίδι Mario-Sonic-Chip'n'Dail. Ο,τι να'ναι αχταρμάς δηλαδή.

Θα επανέλθω αργότερα...
 
IMG0064A.jpg

Και εγω την εχω,ξαναπεσε προσφατα στα χερια μου

IMG0065A.jpg
 
Getta Robo είπε:
Μπορεις να δοκιμασεις την συμβατοτητα του μηχανηματος με οσα παιχνιδια NES εχεις; Κοβει/αλλοιωνει πχ τον ηχο η και τα γραφικα;
Δεν εχω κανενα παιχνιδι nes τωρα,επειδη ομως στο παρελθον το μαχομουν το nes και αγοραζα παντα famiclones,κοιτα τι γινετε,για να παιξει αυθεντικες κασσετες nes θελει εναν ειδικο ανταπτορα αλλιως δε χωρανε να τις παιξει.Αποσο θυμαμαι τα επαιζε ολα του nes με τον ανταπτορα αυτον με μια μικρη αλλοιωση στον ηχο.
 
Ειναι πολυ πιθανο να εχει μεγαλο ποσοστο hardware κανονικου nes, και οχι μετεπειτα one-in-all chip, οπως γινεται πλεον. Αν την ανοιγες θα μπορουσαμε να ξερουμε περισσοτερα. Καλη φαση παντως, πρεπει να ειναι απο τους ποιοτικους κλωνους.
 
Εχει σιγουρα hardware nes γιατι ειναι απο τους παλιους κλονους.

Eμενα η συγκεκριμενη δε μαρεσει πολυ,ειναι απο τις πολυ γνωστες :)

Ειχα πιο παλια πολυ καλυτερες και πολυ πολυ σπανιες
 
Πίσω
Μπλουζα