Κουΐζ.. μουσική τίτλων σειράς κινουμένων σχεδίων

g1973tony

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
16 Μάρ 2021
Μηνύματα
3.945
Αντιδράσεις
9.586
Κουΐζ
Σε ποια σειρά κινουμένων σχεδίων ακουγόταν ως μουσική τίτλων
το κομμάτι Toccata and Fugue in D Minor BWV 565 του Johann Sebastian Bach ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευκολάκι*: Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος. :)

* (επειδή είσαι σχετικά νέο μέλος, θα διαπιστώσεις στην πορεία ότι αυτό το φόρουμ μας έχει κάνει όλους σαΐνια στα διάφορα ρετρό θέματα. Το ίδιο θα σου συμβεί κι εσένα πολύ σύντομα. Δεν είναι ένα απλό φόρουμ, είναι κάτι σαν πολύτομη εγκυκλοπαίδεια του ρετρό που δεν σταματά να εμπλουτίζεται. Όσο μπαίνουμε, μαθαίνουμε! )
 
Ακριβέστερα, το "Toccata and Fugue in D Minor BWV 565" (δεν ξέρω πώς το λέτε εσείς εκεί :p καθότι μουσικά αναλφάβητος) διότι ο Bach είχε συνθέσει αρκετές "τοκάτες και φούγκες".

Και πολύ νωρίτερα (~1940) το ίδιο κομμάτι σε ορχηστρική διασκευή είχε χρησιμοποιηθεί από τον Walt Disney στη "Φαντασία". Ναι μεν ξεκινάει με κανονική κινηματογράφηση του Stokowski και της ορχήστρας αλλά σιγά σιγά μεταβάλλεται σε κινούμενα σχέδια. Η πιο αφηρημένη "ιστορία" της "Φαντασίας"

 
Ακριβέστερα, το "Toccata and Fugue in D Minor BWV 565" (δεν ξέρω πώς το λέτε εσείς εκεί :p καθότι μουσικά αναλφάβητος) διότι ο Bach είχε συνθέσει αρκετές "τοκάτες και φούγκες".

Και πολύ νωρίτερα (~1940) το ίδιο κομμάτι σε ορχηστρική διασκευή είχε χρησιμοποιηθεί από τον Walt Disney στη "Φαντασία". Ναι μεν ξεκινάει με κανονική κινηματογράφηση του Stokowski και της ορχήστρας αλλά σιγά σιγά μεταβάλλεται σε κινούμενα σχέδια. Η πιο αφηρημένη "ιστορία" της "Φαντασίας"

Και σκεφτόμουν να γράψω τον αριθμό έργου. Τελικά τον προσέθεσα..
 
Toccata and Fugue in D Minor BWV 565
Τοκάτα και Φούγκα σε Ρε Ελάσσονα (η τονικότητα στην οποία είναι γραμμένο το κομμάτι, δηλαδή πόσες διέσεις ή υφέσεις θα έχει, στην προκειμένη περίπτωση μία ύφεση, την Σι), BWV 565 που είναι τα αρχικά του "Bach Werke Verzeichnis" (Κατάλογος Έργων του Bach"), δηλαδή το 565ο έργο του Bach όπως καταγράφηκε από τον Wolfgang Schmieder. :)
 
Εκείνο το Ρε (αγενής νότα, που λέγαμε στα σταυρόλεξα) μου είχε ξεφύγει, διότι δεν ξέρω την αντιστοιχία Ντο-ρε-μι και A, B, C, D.... Τα άλλα μπορούσα να τα μεταφράσω στα ελληνικά, άλλο αν δεν ξέρω τι σημαίνουν από μουσική άποψη.
 
Η αντιστοιχία νοτών-γραμμάτων είναι κάπως "περίεργη": η A είναι η Λα στο κλειδί του Σολ. Η B είναι η Σι και πάει λέγοντας.

Τα "άλλα", που λες, από μουσική άποψη μη φανταστείς τίποτα το "σπουδαίο", απλά ο προαναφερθείς κατάλογος είναι η καλύτερη και πληρέστερη καταγραφή των περισσοτέρων από 1000ων έργων του Bach, σωζόμενων και χαμένων, διότι δυστυχώς έχουν χαθεί αρκετά (κυρίως πρώιμα) έργα του...
 
Πίσω
Μπλουζα