Κουίζ : Αυτά τα πρόσωπα σε ποια σήριαλ εμφανίσθηκαν ???

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Πριν λίγο, την ώρα που έβλεπα τη "Μεθυσμένη Πολιτεία", μού ήρθε η ... "φλασιά" να αναρτήσω το εξής κουίζ : Στη μία στήλη θα αναγράφονται ονόματα ηρώων σε ελληνικά σήριαλ των 80ς !!! Στη δεύτερη στήλη θα αναγράφονται ονόματα των σήριαλς, στα οποία εμφανίσθηκαν οι εν λόγω ήρωες !!! Προσπαθήστε, φίλοι μου, να βρείτε τις σωστές αντιστοιχίες, δλδ κάθε πρόσωπο σε ποιο σήριαλ εμφανίσθηκε !!! Κι αν αυτό αποτελέσει αφορμή για λίγη ... κουβεντούλα [π.χ. ποιος ηθοποιός υποδύθηκε τον ήρωα, ποιος ο χαρακτήρας του ήρωα κλπ κλπ] ... ακόμη καλύτερα :flower: :flower: :flower: .....

Α/ Ήρωες των σήριαλς :

1. Επαμεινώνδας

2. Αλίκη

3. Τζέσικα

4. Βλάσης

5. Ταρνανάς

6. Μπακακάνιας

7. Μαρίνα

8. Διονύσης

9. Σόνια

10. Περονόσπορος

11. Χασούπης

12. μπαρμπα Λιας

13. Θωμάς

Β/ Σήριαλς στα οποία εμφανίσθηκαν οι παραπάνω ήρωες :

1. Λωξάντρα

2. Παραμύθια πίσω από τα κάγκελα

3. Η απέναντι όχθη

4. Η αλεπού κι ο μπούφος

5. Το γυμνό κορίτσι

6. Μεθυσμένη Πολιτεία

7. Κρουσταλλένια

8. Το φως του αυγερινού

9. Τα καθημερινά

10. Η μάχη των πελαργών

11. Τρεις κι ο κούκος

12. Ο συμβολαιογράφος

13. Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Επαμεινώνδας - 6. Μεθυσμένη Πολιτεία (Επαμεινώνδας βέβαια λέγεται και ο μεγάλος θετός γιος της Λωξάντρας αλλά...)

... 5. Ταρνανάς - 1. Λωξάντρα (ο Αρμένης υπηρέτης)

7. Μαρίνα - 12. Ο συμβολαιογράφος (η κόρη του σιορ Τάπα που αυτοκτονεί και κινεί τη λύση του δράματος)
 
Έκανες πολύ ωραίο σεφτέ retrofan !!! Βρείτε και τις υπόλοιπες 10 αντιστοιχίες :flower: :flower:
 
13.Θωμας ηταν ο Μαρκος Λεζες στη σειρα "η αλεπου κι ο μπουφος" ,ωραιες οι ατακες του
 
Τζέσικα ήταν η Καίτη Φίνου στην σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη ''Καθημερινά''

Μπαρμπαλιάς ήταν ο Γιώργος Νέζος στην σειρά του Αλέξη Πάρνη ''Το φως του Αυγερινού''
 
katerinak είπε:
13.Θωμας ηταν ο Μαρκος Λεζες στη σειρα "η αλεπου κι ο μπουφος" ,ωραιες οι ατακες του
Μπράβο που το θυμάσαι katerinak, όμως ... στο μυαλό μου δεν είχα τον Μάρκο Λεζέ από το "Η αλεπού κι ο μπούφος" !!! Βέβαια, σε αυτό έχω ... κι εγώ ευθύνη, μιας και δεν έδωσα "παραπάνω στοιχεία" για τον "Θωμά" : Εννοούσα τον Θωμά τον χταποδά, ο οποίος, φυσικά, αντιστοιχεί σε άλλο σήριαλ [όπερ σημαίνει ότι στο "Η αλεπού κι ο μπούφος" αντιστοιχεί άλλο όνομα ;) ;) :cool: ] .....

Και φυσικά ... πολύ σωστές και οι απαντήσεις του tsalk [τον οποίον ευχαριστώ που μού θύμισε ότι η Τζέσικα - την οποίαν είχε ... ερωτευθεί ο μισός ... ανδρικός πληθυσμός του σήριαλ "Τα καθημερινά" - την υποδυόταν η Καίτη Φίνου !!! Θυμόμουν, προφανώς λανθασμένα, ότι η Τζέσικα ήταν η Τζοβάννα Φραγκούλη :p :p ] ......

Έτσι, οι αντιστοιχίες που απέμειναν είναι οι εξής :

Α/ Ήρωες των σήριαλς :

2. Αλίκη

4. Βλάσης

6. Μπακακάνιας

8. Διονύσης

9. Σόνια

10. Περονόσπορος

11. Χασούπης

13. Θωμάς ο Χταποδάς

Β/ Σήριαλς στα οποία εμφανίσθηκαν οι παραπάνω ήρωες :

2. Παραμύθια πίσω από τα κάγκελα

3. Η απέναντι όχθη

4. Η αλεπού κι ο μπούφος

5. Το γυμνό κορίτσι

7. Κρουσταλλένια

10. Η μάχη των πελαργών

11. Τρεις κι ο κούκος

13. Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία

Καλή επιτυχία :flower:
 
H Σόνια ήταν μια γυναίκα (δεν θυμάμαι το όνομα της ηθοποιού - δεν έχω το επεισόδιο στην ακτίνα βολής μου για να την δω) με την οποία ήταν ερωτευμένος ο Γιάννης Βούρος στα πρώτα επεισόδια στο ''Τρείς και ο κούκος''

Σόνια βέβαια ήταν και η Λίλα Καφαντάρη στην Απέναντι όχθη του Μανώλη Κορρε.

Ποιό είναι το σωστό απ τα 2 δεν ξέρω?

edit μάλλον η Σόνια είναι η Λίλα Καφαντάρη στην σειρά ''Απέναντι όχθη''

και

Αλίκη είναι η Μαρία Σπαντιδάκη με την οποία ήταν ερωτευμένος ο Γιώργος Κωσταντίνου στην σειρά ''Τρείς και ο κούκος''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Σόνια βέβαια ήταν και η Λίλα Καφαντάρη στην Απέναντι όχθη του Μανώλη Κορρε.
Ποιό είναι το σωστό απ τα 2 δεν ξέρω?

edit μάλλον η Σόνια είναι η Λίλα Καφαντάρη στην σειρά ''Απέναντι όχθη''

και

Αλίκη είναι η Μαρία Σπαντιδάκη με την οποία ήταν ερωτευμένος ο Γιώργος Κωσταντίνου στην σειρά ''Τρείς και ο κούκος''
Σωστόοοοος και στα δύο !!! Η Σόνια που είχα κατά νου είναι η Λίλα Καφαντάρη της "Απέναντι Όχθης" [που, όποτε εμείς τα πιτσιρίκια τη βλέπαμε σε αυτό το σήριαλ ... μας "έπαιρνε τα μυαλά" με τη γοητεία της και την ομορφιά της !!! ] !!! Αλλά και η Μαρία Σπαντιδάκη ως "Αλίκη" στο "Τρεις κι ο κούκος" ... από γοητεία δεν πήγαινε πίσω :flower: :flower:
 
Και μερικές ακόμη ερωτήσεις γιατί μάλλον αφήσαμε αυτό το κουίζ στην τύχη του

1. Αναστάσης ο εξαδάχτυλος

2. Γκουντής Πουτούλης

3. Αικατερίνη Δασκαλάκη

4. Στάσα Μαυρομιχάλη

5. Αθηνά Ζήκου

Σε ποιες σειρές είδαμε αυτούς τους χαρακτήρες;
 
1. Τα 7 κακά της μοίρας μου?
 
Όχι, Thor. Λοιπόν για να μη σας παιδεύω άλλο οι απαντήσεις είναι:

1. Το Φάντασμα. Ο Αναστάσης ο εξαδάχτυλος ήταν ο αδελφός του Κωνσταντή.

2. Το Μπουρίνι. Ο Γκουντής ήταν κολίγος, ο πατέρας του νεαρού Νάσου, που κατηγορήθηκε για τον φόνο της ερωμένης του τσιφλικά.

3. Η αγάπη άργησε μια μέρα. Αικατερίνη Φτενούδου -και μετά τον γάμο της Αικατερίνη Δασκαλάκη- ήταν μία από τις αδελφές της Ερατώς.

4. Καλημέρα Ζωή. Η Στάσα Μαυρομιχάλη ήταν αδελφή του ταξίαρχου Λεβένταγα και μητέρα του Φοίβου, του πρώτου έρωτα της Τώνιας.

5. Λόγω Τιμής. Ένα από τα κορίτσια της παρέας.
 
Πίσω
Μπλουζα