Κουίζ: Γιώργος Φούντας

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
QUIZ 1 : Γνωριζετε αν ο Γιωργος Φουντας εχει βραβευτει σε καποια/ καποιες ταινιες ;αν ναι,σε ποια/ποιες; και τι βραβειο πηρε;
 
Για βραβείο δεν γνωρίζω αλλά πήρε παράσημο απ' την υπηρεσία του, σαν αστυνομικός, στην ταινία πυρετός στην άσφαλτο (FINOS FILM), για τη διάσωση παιδιών από κάποιον διανοητικά άρρωστο (Φαίδων Γεωργίτσης).
 
boomer είπε:
Για βραβείο δεν γνωρίζω αλλά πήρε παράσημο απ' την υπηρεσία του, σαν αστυνομικός, στην ταινία πυρετός στην άσφαλτο (FINOS FILM), για τη διάσωση παιδιών από κάποιον διανοητικά άρρωστο (Φαίδων Γεωργίτσης).
πολυ σωστα boomer!
 
τωρα θα αλλαξω λιγο την ερωτηση:

QUIZ 2 : Γνωριζετε αν ο Γιωργος Φουντας εχει βραβευτει για το ρολο του σε καποια/ καποιες ταινιες ;αν ναι,σε ποια/ποιες; και τι βραβειο πηρε;
 
Νομίζω βραβεύτηκε γι αυτή την ταινία αλλά και για τη λάμψη στα μάτια, απ' το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης
 
boomer είπε:
Νομίζω βραβεύτηκε γι αυτή την ταινία αλλά και για τη λάμψη στα μάτια, απ' το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης
κατα το ημισυ ειναι σωστη η απαντηση σου: βραβευτηκε για την ταινια " με τη λαμψη στα ματια" το 1966 και για την ταινια" πυρετος στην ασφαλτο" το 1967 ,αλλα τι βραβειο πηρε;
 
Ε λογικά πρώτου αντρικού ρόλου σαν πρωταγωνιστής που ήταν!! Ετσι δεν είναι;;
 
boomer είπε:
Ε λογικά πρώτου αντρικού ρόλου σαν πρωταγωνιστής που ήταν!! Ετσι δεν είναι;;
ακριβως!!σαρωσε για 2 συνεχομενες χρονιες αφου πηρε 2 βραβεια α' αντρικου ρολου στο φεστιβαλ κινηματογραφου Θεσσαλονικης!
 
QUIZ 3 : Σε ποια/ ποιες ταινιες υποδυθηκε τον αστυνομικο;
 
Εκτος απο την ταινια Πυρετος στην ασφαλτο, στην Κραυγη και στην Εξοδο κινδυνου.
 
bambinella 100 είπε:
Εκτος απο την ταινια Πυρετος στην ασφαλτο, στην Κραυγη και στην Εξοδο κινδυνου.
Βιβη συγχαρητηρια!!!!!!!για να πω την αληθεια η ταινια " εξοδος κινδυνου" μου ειχε διαφυγει.. αλλα μου τη θυμισες κι αυτη :)
 
QUIZ 4 : Υπαρχει κατι κοινο στις ταινιες " πυρετος στην ασφαλτο" και "κραυγη" και εχει να κανει με τον ηθοποιο,ποιο ειναι αυτο;
 
Ισως επειδη δεν ανηκει στον πολυ παλιο κινηματογραφο. Γυριστηκε το 1980.
 
bambinella 100 είπε:
Ισως επειδη δεν ανηκει στον πολυ παλιο κινηματογραφο. Γυριστηκε το 1980.
ναι,ειναι σχετικα πιο προσφατη ταινια..

μενει και το QUIZ 4 που περιμενει την απαντηση του :)
 
Στην Κραυγη λεγεται Γιωργος Μερκος και στον Πυρετο, Βασιλης Μερκος.
 
bambinella 100 είπε:
Στην Κραυγη λεγεται Γιωργος Μερκος και στον Πυρετο, Βασιλης Μερκος.
Βιβη ,περιμενα οτι θα το βρεις αμεσως!!!!!!!! :) :) :)

το κοινο ειναι οτι και στις δυο αυτες ταινιες παιζει το ρολο του αστυνομικου(οπως αναφερθηκε στο κουιζ 3) και εχει και το ιδιο επιθετο!!

στην ταινια "πυρετος στην ασφαλτο" ηταν αρχιφυλακας Βασιλης Μερκος

ενω στην ταινια "κραυγη" ηταν υπαστυνομος Γιωργος Μερκος

παλι καλα που του αλλαξαν το ονομα.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QUIZ 5 : Ποτε εμφανιστηκε για πρωτη φορα στον κινηματογραφο; σε ποια ταινια;
 
Το 1944, στα Χειροκροτηματα.
 
QUIZ 6 : Σε ποσες και ποιες ταινιες επαιξαν μαζι Γιωργος Φουντας και Γκελλυ Μαυροπουλου; οχι απαραιτητα πρωταγωνιστικο ρολο..
 
Πίσω
Μπλουζα