Κουίζ Δεκαετίας '70

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
413
Θυμηθηκα κατι και ειπα να δω ποιος το θυμαται ή γνωριζει:

Ποιος διασημος Ελληνας ηθοποιος ξεκινησε ως πρωταγωνιστης στη σειρα "Οι εμποροι των Εθνων" του Α. Παπαδιαμαντη, το 1973-74(αν θυμαμαι καλα) και αποσυρθηκε στη συνεχεια κατα τη διαρκεια της σειρας;
 
Το Σταθη Ψαλτη θα λες.
 
O Nικήτας Τσακίρογλου αντικαταστάθηκε αλλά και ο Ανδρέας Μπάρκουλης. Για διαφορετικούς λόγους βέβαια.
 
tsalk είπε:
O Nικήτας Τσακίρογλου αντικαταστάθηκε αλλά και ο Ανδρέας Μπάρκουλης. Για διαφορετικούς λόγους βέβαια.
Αλκη τον Μπαρκουλη θυμομουν, σε αυτον αναφερομουν.
 
Ο Τσακιρογλου απεχωρησε οικειοθελώς , ενω ο Μπαρκουλης αναγκαστηκε να φυγει βεβιασμενα στο εξωτερικο για καποια χρονια. Εχω την εντυπωση ομως οτι απο τα γεγονοτα του Πολυτεχνειου και μετα πρεπει να αντικατασταθηκαν και αλλοι ηθοποιοι
 
Ευπαλίνος είπε:
Θυμηθηκα κατι και ειπα να δω ποιος το θυμαται ή γνωριζει:Ποιος διασημος Ελληνας ηθοποιος ξεκινησε ως πρωταγωνιστης στη σειρα "Οι εμποροι των Εθνων" του Α. Παπαδιαμαντη, το 1973-74(αν θυμαμαι καλα) και αποσυρθηκε στη συνεχεια κατα τη διαρκεια της σειρας;
Σου εγραψα τον Ψαλτη Ευπαλινε, γιατι ζητησες διασημο ηθοποιο που ξεκινησε ως πρωταγωνιστης στους Εμπορους των εθνων. Ο Σταθης Ψαλτης σε αυτη τη σειρα εκανε την πρωτη τηλεοπτικη του εμφανιση.

Σκεφτηκα λοιπον οτι ηθελες να αναφερουμε εναν ηθοποιο που εκανε εκει το ξεκινημα του και οχι καποιον που ηταν ηδη πολυ γνωστος.
 
johnalepou είπε:
. Εχω την εντυπωση ομως οτι απο τα γεγονοτα του Πολυτεχνειου και μετα πρεπει να αντικατασταθηκαν και αλλοι ηθοποιοι
Η Μαρία Αλκαίου είχε αντικατασταθεί επίσης λόγω της συμμετοχής της στα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
 
Ξερουμε ποια αντικατεστησε την Αλκαίου?
 
Όχι, αλλά την απορία θα μας λύσει ο κ. Ποντίκας στον οποίο θα τον ρωτήσω αν θυμάται να μας πει.
 
bambinella 100 είπε:
Σου εγραψα τον Ψαλτη Ευπαλινε, γιατι ζητησες διασημο ηθοποιο που ξεκινησε ως πρωταγωνιστης στους Εμπορους των εθνων. Ο Σταθης Ψαλτης σε αυτη τη σειρα εκανε την πρωτη τηλεοπτικη του εμφανιση.Σκεφτηκα λοιπον οτι ηθελες να αναφερουμε εναν ηθοποιο που εκανε εκει το ξεκινημα του και οχι καποιον που ηταν ηδη πολυ γνωστος.
Απλως Bambi με τον ορο "ξεκινησε" ηθελα να τονισω οτι τελικα δεν ολοκληρωσε. Φυσικα εφοσον το ερμηνευσες διαφορετικα, η απαντηση σου ειναι ευστοχη.
 
Ναι, αυτο το "ξεκινησε" το εξελαβα τελειως διαφορετικα.... #)

Περιμενουμε κι αλλα κουιζ, Ευπαλινε.
 
Παιρνω λοιπον την αφορμη για να συνεχισω. Σε ποια αλλη σειρα της δεκαετιας του 70, περα απο τους "εμπορους των εθνων", ειχαμε σταδιακα αλλαγη των πρωταγωνιστων της(ενδεχομενως να μην ειναι μονο μια, οποτε οποιος ξερει και αλλη εκτος απο αυτην που σκεπτομαι ευκαιρια να τη θυμηθουμε); Δεν αναφερομαι σε σειρες που ειχαν κυκλους επεισοδιων με διαφορετικη υποθεση, οπως πχ ο "Αγνωστος πολεμος".
 
στον ανθρωπο χωρις προσωπο αντικατασταθηκαν οι ληναιος-φωτιου.[το εχω ακουσει απο αλλου και δεν ειμαι σιγουρος.]
 
peterpapas είπε:
στον ανθρωπο χωρις προσωπο αντικατασταθηκαν οι ληναιος-φωτιου.[το εχω ακουσει απο αλλου και δεν ειμαι σιγουρος.]
Δεν το εχω ξανακουσει, ουτε το θυμαμαι, μιας και εβλεπα τη σειρα ως το τελευταιο επεισοδιο. Η σειρα που εγω αναφερομαι ειναι η "Γειτονια" στην οποια ειχαμε ως το τελος πολλες αποσυρσεις και εμφανισεις νεων πρωταγωνιστων.
 
Ναι, σίγουρα αντικαταστάθηκαν μετά το πραξικόπημα του Ιωαννίδη, μάλλον για πολιτικούς λόγους, τουλάχιστον έτσι είχε κυκλοφορήσει τότε. Έχω την έντονη εντύπωση ότι τη Φωτίου την αντικατέστησε η Σμαράγδα Σμυρναίου που της έμοιαζε μάλιστα αρκετά στο στυλ. Την εποχή εκείνη μόλις είχα ανέβει στην Αθήνα για φροντιστήρια και δεν είχα πρόσβαση σε τηλεόραση, κι έτσι δεν την έβλεπα πια τη σειρά, οπότε δεν θυμάμαι ποιος αντικατέστησε τον Ληναίο.
 
o kωστας ναος.στην γειτονια εγινε γερο λιφτινγκ το 76,αλλα δεν αντικατασταθηκαν υπαρχοντες ηθοποιοι, απλα βγηκαν παλιοι και μπηκαν καινουργιοι ρολοι ..ο κουλης ο αντωνακης σκερδεμπες κτλπ.
 
elephadas είπε:
Ναι, σίγουρα αντικαταστάθηκαν μετά το πραξικόπημα του Ιωαννίδη, μάλλον για πολιτικούς λόγους, τουλάχιστον έτσι είχε κυκλοφορήσει τότε. Έχω την έντονη εντύπωση ότι τη Φωτίου την αντικατέστησε η Σμαράγδα Σμυρναίου που της έμοιαζε μάλιστα αρκετά στο στυλ. Την εποχή εκείνη μόλις είχα ανέβει στην Αθήνα για φροντιστήρια και δεν είχα πρόσβαση σε τηλεόραση, κι έτσι δεν την έβλεπα πια τη σειρά, οπότε δεν θυμάμαι ποιος αντικατέστησε τον Ληναίο.
Παρακολουθούσα τον "Ανθρωπο διχως προσωπο" ως το τελευταιο επεισοδιο και αυτο που θυμαμαι ειναι οτι το ζευγος Ληναιου-Φωτιου επαιξε ως και το τελευταιο επεισοδιο. Αλλωστε το σιριαλ τελειωσε πριν αναλαβει ο Ιωαννιδης. Συνεπως αν εγινε αντικατασταση αυτη θα εγινε στον "Εφιαλτη" που ακολουθησε τον "Ανθρωπο διχως προσωπο".
 
Με τους ίδιους χαρακτήρες? Για να μιλάς για αντικατάσταση φαντάζομαι ναι, δηλαδή κάτι σαν συνέχεια του ΑνθρΔιΠρ. Τότε είναι πολύ λογικο, διότι όπως είπα δεν το έβλεπα την εποχή που έγινε η υποτιθέμενη αντικατάσταση και δεν θα είχα υπ' όψη μου την αλλαγή τίτλου
 
Συμφωνώ με τον Ευπαλίνο ότι στη σειρά 'Ο άνθρωπος δίχως πρόσωπο' έπαιζαν μέχρι το τέλος ο Στέφανος Ληναίος και η Έλλη Φωτίου. Η αντικατάσταση έγινε στον 'Εφιάλτη'.
 
Πίσω
Μπλουζα