Κουίζ : Ηθοποιοί σε διαφημιστικά σποτ vol II

bambinella 100 είπε:
Παντως, το σαμπουαν λεγοταν Σαμπουαν Μπυρας Clairol και ειχε κεχριμπαρενιο χρωμα η μαλλον το χρωμα της μπυρας.... :) To Clairol Herbal ηταν αλλο, σε πρασινο χρωμα και φτιαγμενο (υποτιθεται) απο εκχυλισματα βοτανων.....

Ναι, ναι, σωστά !!! Το Clairol Herbal ήταν διαφορετικό από το "μπύρας" !!! Η δε ατάκα για το "σαμπουάν μπύρας" [άραγε κυκλοφορεί ακόμη ???] ήταν από αυτές που "έγραψαν" : "Σαμπουάν μπύρας Clairol !!! Αλλά ... μην το πιείτε !!! Λουστείτε" !!!!
 
Παιδιά θα μου επιτρέπσετε να έχω μια μικρή αμφιβολία, χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος; Ο Χαρυ Κλυν διαφήμιζε αρκετά προιόντα, αλλά όντως και τη Σερενάτα; Σίγουρα τη διαφήμιζε ο Νικος Παπαναστασίου. Αυτός δηλαδή μου έχει μείνει ως ανάμνηση.

EDIT: Επίσης *νομίζω* ότι ο Ζιάγκος διαφήμιζε το Head & Shoulders...

Βέβαια, αν ο/η Rinus Cesar δεν αντλησε το κουίζ από τις αναμνήσεις του αλλά π.χ. από λινκάκια του YOUTUBE (καθόλου κακό αυτό και δεν το λέω υποτιμητικά), τότε είμαι σίγουρα λάθος. Αν όμως όντως είναι από τις αναμνήσεις του, τότε ενίσταμαι ελαφρώς! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ο Χαρυ Κλυν διαφήμιζε αρκετά προιόντα, αλλά όντως και τη Σερενάτα; .
Βεβαίως, και μάλιστα σε μία απολαυστική /σπαρταριστή διαφήμιση, όπου - όπως το συνήθιζε - άλλαζε πολλές μεταμφιέσεις !!!

Σε μία μεταμφίεση έκανε τον καθολικό παπά, που την ώρα που προσευχόταν κρατούσε μια Σερενάτα και έλεγε με κατάνυξη : "κούκτουμ, γκοφρέτουμ, σοκολάτουμ" !!!!

Επίσης, εμφανίσθηκε μεταφιεσμένος και σε Ρωμαίος, ξαπλωμένος σε ανάκλιντρο, κρατώντας μια Σερενάτα στο υψωμένο δεξί του χέρι και λέγοντας την ατάκα : "Σερενάτα, αμάμους, ντούμους χάμους χάμους ..... αααααχ !!!" ... το δε "αααχ" ήταν η ... κραυγή του πόνου επειδή η Σερενάτα του έφυγε απ' το χέρι και προσγειώθηκε ακριβώς στο ... επίμαχο σημείο ;) ;) :p :p#)

:sealed: :sealed:

Επίσης, συη συνέχεια του σποτ ξεστόμιζε και την ατάκα : "Σερενάτα μετά συγχωρήσεως" αλλά δεν θυμάμαι υπό ποία μεταμφίεση :eek: o_Oo_O .....

Και φυσικά στο τέλος του σποτ, μεταμφιεσμένος σε ... βαρύμαγκα, ξεστόμισε την all time classic ατάκα : "Σερενάτα και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να 'ουμε" !!!!!!! Αυτή η ατάκα χρησιμοποιήθηκε και στο μεταγενέστερο σποτ ως .... τελευταίος στίχος για το - σε πολλούς γνωστό και αγαπημένο - τραγουδάκι που έλεγε "πάνω κάτω σοκολάτα, να ποια ειν' η Σερενάτα" κλπ κλπ κλπ ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα σου πω ότι δεν το θυμάμαι; ΚΑΘΟΛΟΥ;;; :(
 
Rygar είπε:
EDIT: Επίσης *νομίζω* ότι ο Ζιάγκος διαφήμιζε το Head & Shoulders...
Βέβαια, αν ο/η Rinus Cesar δεν αντλησε το κουίζ από τις αναμνήσεις του αλλά π.χ. από λινκάκια του YOUTUBE (καθόλου κακό αυτό και δεν το λέω υποτιμητικά), τότε είμαι σίγουρα λάθος. Αν όμως όντως είναι από τις αναμνήσεις του, τότε ενίσταμαι ελαφρώς! :p

... Κι όμως φίλε μου .... ο Ζιάγκος εμφανίσθηκε στην τελευταία σκηνή του διαφημιστικού σποτ για το σαμπουάν μπύρας Clairol !!! Είναι καθισμένος σε τραπεζάκι, περιμένει την κοπελιά [η οποία εμφανίζεται με τα λαμπερά & εντυπωσιακά μαλλιά της] και της λέει την ατάκα που αναφέρω στο ποστ μου με την "άπαιχτη" άρθρωσή του, σηκώνοντας και ένα ποτήρι μπύρα [δλδ προτροπή για κερασματάκι] !!! "Μπα, και πώς το θυμάσαι με τόση λεπτομέρεια" ???? θα με ρωτήσεις ευλόγως !!! Μα .... όπως είπα παραπάνω, ο Ζιάγκος εκείνη την εποχή είχε "κάψει τις καρδιές" πολλών συμμαθητριών μας, μεταξύ των οποίων και μιας συμμαθήτριας που μού άρεσε #) #) #) !!! Συνεπώς .... είναι "σύνηθες φαινόμενο" να παρακολουθούμε "μία προς μία" τις ... κινήσεις του "ανταγωνιστή", με την ... απορία "τι έχει αυτός, τι τού βρίσκει" #) #)8)????

Όσο για το YouTube που γράφεις .... μακάρι, μακάρι χίλιες φορές αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια, που "στοίχειωσαν" τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια να είχαν διασωθεί στο YouTube και να τα βλέπουμε ξανά και ξανά !!! Δυστυχώς, όμως .... δεν πρόκειται να τα ξαναβρούμε μπροστά μας :( :(
 
Rinus Cesar σ αυτη τη διαφημιση αναφερεσαι σχετικα με τη σερενατα που τη διαφημιζε ο Χαρρυ Κλυνν;

 
Απίστευτο !!! Η διαφήμιση της Σερενάτας από Χάρρυ Κλυνν υπάρχει στο YouTube !!!! Μπράβο katerinak που την "ξετρούπωσες" !!! Επίσης το "Σερενάτα μετά συγχωρήσεως" δεν το λέει ο βρυκόλακας αλλά .... η επόμενη μεταμφίεση :p :cool:!!!! Αχ, μακάρι καποια στιγμή να δούμε κι άλλα παλιά σποτάκια στο YouTube !!!!
 
Ενταξει, ο Χαρρυ Κλυνν δεν ανηκε ποτε στις ιδιαιτερες προτιμησεις μου, αλλα μου εχει μεινει μια σπαρταριστη εικονα του, οπου ο Χαρρυ φοραει γουνινο παλτο σε συνδυασμο με σαγιοναρες!.... :D :D Ειναι απο διαφημιση;
 


μου εχει μεινει μια σπαρταριστη εικονα του, οπου ο Χαρρυ φοραει γουνινο παλτο σε συνδυασμο με σαγιοναρες!.... :D :D Ειναι απο διαφημιση;

 

 

 

 

 


Κοίταξε, bambinella, καταρχήν αυτή η εικόνα που έχεις στο μυαλό σου είναι το εξώφυλλο του δίσκου "Μαλακά πιο μαλακά" !!! Για την ιστορία, είναι το "δεύτερο εξώφυλλο" του δίσκου του Χάρρυ Κλυνν, καθόσον το πρώτο εξώφυλλο ήταν "επηρεασμένο" από ένα διαφημιστικό των τσιγάρων Marlboro, που απεικόνιζε έναν καουμπόη να έχει ανάψει ένα τσιγάρο [σίγουρα πολλοί θα το θυμούνται σε γιγαντοαφίσες στους δρόμους] !!! Κάπως έτσι εμφανίσθηκε ο Χ.Κ. στο πρώτο εξώφυλλο του εν λόγω δίσκου : Σαν τον καουμπόη της marlboro με ένα τσιγάρο [φυσικά σε πιο αστεία πόζα], ενώ και τα γράμματα στον τίτλο του δίσκου Malaka pio Malaka έμοιαζαν πάρα πολύ με .... τα γράμματα στο λογότυπο της Marlboro !!! Όμως, η εταιρία παραγωγής τσιγάρων του έκανε ασφαλιστικά μέτρα κι έτσι .... το εν λόγω εξώφυλλο αποσύρθηκε και στη θέση του μπήκε ... το γούνινο παλτό με τις σαγιονάρες [τα παραπάνω τα γράφω όπως τα θυμάμαι ως παιδάκι, αν κάνω λάθος στις αναμνήσεις μου με διορθώνετε .... ] ....

Όμως .... σωστά το θυμάσαι : Με αυτήν την αμφίεση [γούνα + σαγιονάρες] ο Χάρρυ Κλυνν εμφανίσθηκε ΚΑΙ στο διαφημιστικό σποτ της τηλεόρασης που γυρίσθηκε για την προώθηση του δίσκου !!! Οι ατάκες του για τη διαφήμιση του δίσκου [στο περίπου, όπως τις θυμάμαι] : "είμαι που λες αραγμένος στον ακάλυπτο και πίνω το φραπεδάκι μου με τις 39 ζάχαρες .... και έρχεται η κυρία και της βάζω τον πιο πράσινο δίσκο .... και κλάααμα η κυρία .... και της βάζω την πιο κόκκινη κασέτα" [διότι ο "παιδικός μου ήρωας" Χάρρυ Κλυνν το βινύλιο του "Μαλακά ..." το είχε βγάλει σε χρώμα πράσινο, ενώ την κασέτα του "Μαλακά ..." σε χρώμα κόκκινο !!!! ] ........
 
Νομίζω οτι ο Κλύνν έπαιξε και σε ένα διαφημιστικό ακόμα με γούνα στην παραλία όπου έλεγε:

"Μιχαλάκηηη... Όχι στα βαθιά παιδί μου!"


"Ναι μαμά!"


Δε θυμάμαι τι διαφήμιζε πάντως...
 
Rinus Cesar και DINO, σας ευχαριστω για τις ωραιες και περιγραφικες πληροφοριες σας!

Μα καλα, γουνα με σαγιοναρες;;;;!!!!! :D :D:D:D

Πεθαινω στο γελιο!!!
 
katerinak είπε:
Rinus Cesar σ αυτη τη διαφημιση αναφερεσαι σχετικα με τη σερενατα που τη διαφημιζε ο Χαρρυ Κλυνν;
Μηπως το ΝΟΥΝΟΥ; Οχι σε διαφήμιση όμως, αλλα σε καποια ταινία θα το είδες.

Δε θυμάμαι! Δε θυμαμαι τίποτα. Αποχωρώ από το θρεντ.... :( :(

Γιατρέ μου, θα ζήσω;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, θεώρησα ενθυμούμενος ότι το head & shoulders διαφημιζόταν κατα πλειοψηφία από άντρες, θα ταίριαζε στο Ζιαγκο και όχι σε μια γυναίκα, δια της λογικής δηλαδή είχα την αμφιβολία. Οπως είπα,δε θυμάμαι καλά. Αμυδρές στατικές εικόνες έχω στο μυαλό μου.
Κ συγκεκριμένα είναι head ΚAI shoulders!!!ΝΕΟ head ΚAI shoulders!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Oq-qMaqJnpw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα