Κουίζ : Ηθοποιοί σε διαφημιστικά σποτ

Νομιζω οτι και ο Σταυρος Παραβας συμμετειχε σε διαφημιση,δε θυμαμαι ομως σε ποια..

ισως διαφημιζε καφε ή μακαρονια :wait2: :wait2: :wait2: μπορει βεβαια να κανω και λαθος
 
με το "και η Θράκη δεν είχε τουρκέψει" τι ακριβώς εννοείς; Πρόσεχε γιατί τέτοιες προτάσεις ίσως ανάψουν φωτιές και δεν αξίζει. Γίνε πιο συγκεκριμένος ή πιο προσεκτικός.
 
mhmerotategiatipino είπε:
με το "και η Θράκη δεν είχε τουρκέψει" τι ακριβώς εννοείς; Πρόσεχε γιατί τέτοιες προτάσεις ίσως ανάψουν φωτιές και δεν αξίζει. Γίνε πιο συγκεκριμένος ή πιο προσεκτικός.
Εννοώ ότι η Μακεδονική Χαρτοποιία έχει ήδη περάσει σε τουρκικά χέρια, και η Χαρτοποιία Θράκης ευτυχώς κύρηξε πτώχευση για να μην κάνει το ίδιο (όπως πολλές άλλες μικρές και μεγαλύτερες παραγωγικές μονάδες της περιοχής)... Και ας μην ξεχνάμε ότι και η ΣΕΚΑΠ (ιδιοκτησίας Αγροτικής Τράπεζας) , μετά από το ναυάγιο με τους Ινδούς επενδυτές, δεν αποκλείεται να αναζητήσει τη λύση προς τα εκεί...

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
 
Kαι ας επανέλθουμε στο θέμα του τίτλου του thread παρακαλώ μετά την παραπάνω διευκρίνηση :)
 
Kambia είπε:
Kαι ας επανέλθουμε στο θέμα του τίτλου του thread παρακαλώ μετά την παραπάνω διευκρίνηση :)
Στο οποίο, παρεμπιπτόντως, για τον Τσάγκλο κανείς δε μου είπε αν θυμάμαι σωστά, μια που δεν είμαι και σίγουρος...
 
panp είπε:
Στο οποίο, παρεμπιπτόντως, για τον Τσάγκλο κανείς δε μου είπε αν θυμάμαι σωστά, μια που δεν είμαι και σίγουρος...
Λίγη υπομονή. Ίσως να μην το έχουν δει όλοι ή δεν ξέρουν να σου απαντήσουν :)
 
panp έγραψε :

4. Αν θυμάμαι καλά, ο Τσάγκλος πρέπει να έκανε διαφημιστικό για ένα μικρό πλυντήριο ρούχων (Carad), με τη χαρακτηριστική ατάκα "Πάντως εγώ, το πήρα για το σπίτι. Εσείς;"

 





Εγώ θυμάμαι ότι ο Βασίλης Τσάγκλος διαφήμισε ηλιακό θερμοσίφωνα [δεν θυμάμαι ποια μάρκα] !!! Στο πρώτο σποτάκι, μετά την παρουσίαση του προϊόντος, είδαμε προς το τέλος τον κυρ Βασίλη να μάς απευθύνει την ατάκα που αναφέρεις !!! Όμως ... δεν αποκλείεται, τελικά, εσύ να θυμάσαι καλύτερα από μένα και, πράγματι, ο κυρ Βασίλης να διαφήμισε πλυντήριο πιάτων [κάποιος που θυμάται καλύτερα μπορεί να μας διαφωτίσει] !!! Υπήρξε και δεύτερο σποτάκι, απάντηση στο πρώτο, όπου στην πρώτη του σκηνή βλέπαμε τον κυρ Βασίλη με τη γυναίκα του κι ένα φιλικό τους ζευγάρι να συντρώγουν !!! Και ο οικογενειακός τους φίλος τον ρωτά : "Αυτός ο ηλιακός θερμοσίφωνας [ή ... το πλυντήριο πιάτων] που διαφημίζεις είναι καλός???" Και απαντά ο κυρ Βασίλης : "Ω, όσο γι'αυτό ρωτήστε τη γυναίκα μου" !!! Και μετά ... η κα Τσάγκλου αρχίζει να παινεύει το προϊόν, το πόσο την έχει εξυπηρετήσει κλπ κλπ .... [Για περισσότερο Βασίλη Τσάγκλο ... σε παραπέμπω στο μπλογκ μου, όπου έχω αναρτήσει κείμενα με τίτλο : "Στον κυρ Βασίλη με αγάπη, μέρος 1ο και μέρος 2ο" !!! Βλέπεις, τους αγαπημένους "παιδικους και εφηβικούς μου ήρωες" δεν περιμένω πρώτα να πεθάνουν για να τους τιμήσω (εεεπ.... χτύπα ξύλο ... μακάρι ο αγαπημένος μας κυρ Βασίλης να είναι γερός για πολλά - πολλά χρόνια)] .....

katerinak έγραψε :

Νομιζω οτι και ο Σταυρος Παραβας συμμετειχε σε διαφημιση,δε θυμαμαι ομως σε ποια..

 


Ο Σταύρος Παράβας [επίσης πολύ αγαπημένος ηθοποιός και, επίσης, πολύ σπουδαίος Άνθρωπος] είχε διαφημίσει ένα περιοδικό με σταυρόλεξα !!! Το περιοδικό λεγόταν "Σταυρο-λύνω" :eek: o_O !!! Σε αυτό το σποτ τον βλέπαμε σε έναν καναπέ να κρατάει ένα στιλό και να έχει πέσει "με τα μούτρα" στα σταυρόλεξα του περιοδικού λέγοντας τις ατάκες : "Πώς με λένε ??? Σταύρο !!! Και τι κάνω ??? Λύνω !!! Σταυρολύνω και κερδίζω" !!!! Τη διαφήμιση αυτή τη χρονολογώ πριν τα μισά των 90ς ....
 
Εγώ είμαι σίγουρος ότι επρόκειτο για μικροσυσκευή, απλώς δε θυμάμαι αν ήταν το πλυντηριάκι Carad ή κάτι άλλο. Εξάλλου λίγο δύσκολο να πεις για ένα ηλιακό θερμοσίφωνα "το πήρα για το σπίτι", θα έλεγε "το έβαλα στο σπίτι μου" ή κάτι τέτοιο. Αλλά υπομονή, θα εξιχνιαστεί κι αυτό...
 
Rinus Cesar είπε:
Ο Σταύρος Παράβας [επίσης πολύ αγαπημένος ηθοποιός και, επίσης, πολύ σπουδαίος Άνθρωπος] είχε διαφημίσει ένα περιοδικό με σταυρόλεξα !!! Το περιοδικό λεγόταν "Σταυρο-λύνω" :eek: o_O !!! Σε αυτό το σποτ τον βλέπαμε σε έναν καναπέ να κρατάει ένα στιλό και να έχει πέσει "με τα μούτρα" στα σταυρόλεξα του περιοδικού λέγοντας τις ατάκες : "Πώς με λένε ??? Σταύρο !!! Και τι κάνω ??? Λύνω !!! Σταυρολύνω και κερδίζω" !!!! Τη διαφήμιση αυτή τη χρονολογώ πριν τα μισά των 90ς ....
ευχαριστω πολυ Rinus Cesar!! ειχα την εντυπωση οτι διαφημιζε κατι που να τρωγεται ή πινεται αλλα οπως φαινεται,εκανα λαθος
 
panp είπε:
Αλλά υπομονή, θα εξιχνιαστεί κι αυτό...
Για να εξιχνιαστεί κι αυτό, πρέπει να ... "συμβάλλουν" κι άλλοι συμφορουμίτες μας !!! Μακάρι κάποιος να καταφέρει να θυμηθεί αυτά τα σποτάκια με κυρ Βασίλη :flower: :flower: .... Πάντως, κι εμένα πιο λογικό μού φαίνεται η κα Τσάγκλου να παινεύει πλυντηριάκι πιάτων, παρά ηλιακό θερμοσίφωνα ....

.... Όσον αφορά ηθοποιό που διαφήμισε ηλιακό θερμοσίφωνα .... Νομίζω ότι αυτός ήταν ο Κάππης, ο οποίος διαφήμισε τον ηλιακό θερμοσίφωνα AMCOR !!! Τον βλέπαμε στην πάνω - πάνω ταράτσα μιας πολυκατοικίας να στέκεται δίπλα στον ηλιακό θερμοσίφωνα και να του φωνάζει όλος χαρά : "Γεια σου ρε Άμκορ αθάνατε" !!! Κι από την απέναντι πάνω - πάνω ταράτσα της πολυκατοικίας είναι ένας τύπος που κρατά μια κιθάρα !!! Νομίζω ότι πρόκειται για τον Τζώνυ Βαβούρα [φαλακρός με μακριά τα από πίσω μαλλιά του] !!! Αυτός σηκώνεται - κρατώντας την κιθάρα στα χέρια - και κάτι τον ρωτάει για την προσωπική του κατάσταση : "είσαι ....???" !!! Και ο Κάππης [???] του απαντάει, αν θυμάμαι καλά : "Όχι, πολύτεκνος και με πεθερά" !!! :eek: o_O !!! Αν, όμως, και σε αυτό το διαφημιστικό σποτ η μνήμη μου διατελεί σε, μια κάποια, σύγχυση, θα είναι χαρά μου να με διορθώσετε :flower: :flower:
 
Σωστόόόόός !

Και μια που περι ανανεώσιμων πηγών, θυμήθηκα τώρα μια άλλη διαφήμιση, περί οικονομίας ρεύματος.

Ένας πατέρας προσπαθεί να νουθετήσει το γιο του : "Θά 'πρεπε ήδη να το ξέρεις. Αλλά θα στο πώ κι εγώ. ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ." Έχω απόλυτη άγνοια για όλα τα υπόλοιπα, οπότε βοηθάτε !
 
Rinus Cesar είπε:
Για να εξιχνιαστεί κι αυτό, πρέπει να ... "συμβάλλουν" κι άλλοι συμφορουμίτες μας !!! Μακάρι κάποιος να καταφέρει να θυμηθεί αυτά τα σποτάκια με κυρ Βασίλη :flower: :flower: .... Πάντως, κι εμένα πιο λογικό μού φαίνεται η κα Τσάγκλου να παινεύει πλυντηριάκι πιάτων, παρά ηλιακό θερμοσίφωνα ....

.... Όσον αφορά ηθοποιό που διαφήμισε ηλιακό θερμοσίφωνα .... Νομίζω ότι αυτός ήταν ο Κάππης, ο οποίος διαφήμισε τον ηλιακό θερμοσίφωνα AMCOR !!! Τον βλέπαμε στην πάνω - πάνω ταράτσα μιας πολυκατοικίας να στέκεται δίπλα στον ηλιακό θερμοσίφωνα και να του φωνάζει όλος χαρά : "Γεια σου ρε Άμκορ αθάνατε" !!! Κι από την απέναντι πάνω - πάνω ταράτσα της πολυκατοικίας είναι ένας τύπος που κρατά μια κιθάρα !!! Νομίζω ότι πρόκειται για τον Τζώνυ Βαβούρα [φαλακρός με μακριά τα από πίσω μαλλιά του] !!! Αυτός σηκώνεται - κρατώντας την κιθάρα στα χέρια - και κάτι τον ρωτάει για την προσωπική του κατάσταση : "είσαι ....???" !!! Και ο Κάππης [???] του απαντάει, αν θυμάμαι καλά : "Όχι, πολύτεκνος και με πεθερά" !!! :eek: o_O !!! Αν, όμως, και σε αυτό το διαφημιστικό σποτ η μνήμη μου διατελεί σε, μια κάποια, σύγχυση, θα είναι χαρά μου να με διορθώσετε :flower: :flower:
Θυμάμαι τη διαφήμιση, αλλά δε θυμάμαι τα ονόματα των ηθοποιών. Αφού λέει "Γεια σου ρε Άμκορ αθάνατε", γυρίζει προς εμάς και μας λέει τα πλεονεκτήματα του ηλιακού, μετά του λέει κάποιος από πίσω, "Σιγά κυρ' Θρασύβουλε, ειδικός/ηλεκτρολόγος/μηχανικός είσαι?" (δε θυμάμαι ακριβώς) και γυρνάει αυτός και του λέει "Όχι, πολύτεκνος και με πεθερά!". Μετά δείχνει τα παιδιά του μέσα στο διαμέρισμα να έχουν πάρει σειρά για μπάνιο, και αυτός λέει στο περίπου "Πω πω τι γίνεται μέχρι να κάνουν το μπάνιο τους, και είναι πολλά ζωή να 'χουνε". Αυτή η σκηνή παιζόταν όταν πρωτοβγήκε η διαφήμιση, μετά κόπηκε για οικονομία.

Άλλος ηθοποιός που έπαιζε σε διαφήμιση για ηλιακούς ήταν ο Μάκης Δεμίρης για τη Solenergy. Παίζει το ρόλο του θυρωρού/διαχειριστή, έρχεται μια ένοικος και τον ρωτάει:

- Μάκη Μάκη, ήρθε η Solenergy για τον ηλιακό μου θερμοσίφωνα?

- (Όχι, αλλά θα έρθουν αργότερα και θα εγκαταστήσουν λέβητα για όλη την πολυκατοικία.)

- Δηλαδή και θέρμανση Solenergy?

- Δηλαδή όχι μόνο ζεστό νερό, αλλά και ζεστό σπίτι.

Στη συγκεκριμένη διαφήμιση έπαιζε το κομμάτι

από τον Πόλεμο των Άστρων
 
ChristosM είπε:
Πολύ σωστά φίλε appoul. Αν σου πω οτι την έχω τι θα πεις; Πρέπει να την εντοπίσω άμεσα για να την δούμε...
Ο φίλος μας ChristosM θαυματουργεί ως συνήθως: μας χάρισε, μετά από 25 σχεδόν χρόνια, το διαφημιστικό σποτ της Ρένας Βλαχοπούλου! Τον ευχαριστούμε...

E7KqhZhrpDz4Q
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
7/ Ο Κώστας Τσάκωνας σε διαφημιστικό σποτ για "τηλεφωνική γραμμή για να ακούς ανέκδοτα" έλεγε : "Πάει ένας για αντζούγιες και πέφτει σε ..... " ... Σε τι πέφτει ??? {υπόψιν : είναι λέξη - σιδηρόδρομος, με πολλά "συνθετικά" ;) ;) ;) }
Ζαχαρομπακλαβαδοτουλουμποπλημμύρα...το ξέθαψα γιατί μου έχει μείνει η απορία πως ήταν ολοκληρωμένο το ανέκδοτο. Ξέρει κανείς; :wait2: :help:
 
Πίσω
Μπλουζα