Κουίζ : Η ... επέλαση της "δυτικής κουλτούρας" !!!

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Πρόσφατα έγραψα στο τόπικ που αφορά τους Forminx !!! Και, συνειρμικά, μού ήρθαν εικόνες από τις παλιές ελληνικές ταινίες, οι οποίες είναι ενδεικτικές της ... επέλασης της "δυτικής μουσικής", της "δυτικής κουλτούρας" κλπ κλπ στην ελληνική κοινωνία !!! Όπως ήταν φυσιολογικό, αυτή η "επέλαση" άγγιξε περισσότερο τους νέους ανθρώπους, οι οποίοι στα 60ς αποκαλούσαν στην Ελλάδα αυτήν τη δυτικότροπη μουσική ως επί το πλείστον "σέηκ" [με βάση τα λίγα που θυμάμαι, έχω συναντήσει τη λέξη "ροκ εν ρολ" στην ταινία "Η θεία απ' το Σικάγο", τη λέξη "ποπ" σε μια ταινία που αποτελεί ερώτηση στο παρόν κουίζ και τη λέξη "σέηκ" ... άπειρες φορές !!! Τη, μαγική και αγαπημένη λέξη, rock δεν την έχω συναντήσει σε καμία ελληνική ταινία] !!! Λοιπόν, η "επέλαση της δυτικής κουλτούρας" στις ελληνικές ταινίες [και στην τόοοτε Ελληνική κοινωνία εν γένει], αποτέλεσε την αφορμή για να δούμε σε εκείνες τις ταινίες τους τόοοτε νέους ηθοποιούς - π.χ. τη Λάσκαρη, τον Τζανετάκο, τον Βουτσά, την Καραγιάννη και τόσους τόσους άλλους - να πηγαίνουν στα κλαμπάκια, να χορεύουν, να φλερτάρουν με υπόκορυση τις μουσικές των γιεγιέδων, να φτιάχνουν γκρουπάκια και .... γενικά, να "ταξιδεύουν μακριά" από το στενό περιβάλλον της τόοοτε Ελλάδας !!! Για να δούμε, τι θυμόμαστε απ' όλα αυτά ....

1/ Σε ποια ταινία ακούμε την Αλίκη Βουγιουκλάκη να λέει τη φράση : "ποπ μιούζικ" ???

2/ Πώς λεγόταν το γυναικείο μουσικό συγκρότημα, με την πανέμορφη "περφόρμερ" τους Ζωή Λάσκαρη [ :flower: :flower:], το οποίο τραγουδούσε το σουξέ "Crazy, crazy girl" ???

3/ Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Νίκο Γαλανό να κοιτάζει με βλέμμα απλανές μια αφίσα του Τζίμι Χέντριξ ???

4/ Στην αρχή κάποιας ταινίας βλέπουμε ένα ελληνικό συγκρότημα να παίζει το Immigrant Song των Led Zeppelin [ :eek: o_O] και μάλιστα ... με πολύ ωραίο τρόπο !!! Δηλαδή η ταινία ήδη απ'την πρώτη σκηνή της μάς έχει "στείλει" !!! Για ποια ταινία πρόκειται ???

5/ Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Γιώργο Πάντζα σε ένα κλαμπ, όπου ακούγεται το τραγούδι The Letter από τους Box Tops ??? [δηλαδή αυτό το τραγούδι : http://youtu.be/2Mkb9QGbGpo]

6/ Σε ποια ταινία βλέπουμε μία ντραμς, στην "μπότα" της οποίας είναι γραμμένα : "LSD, Hendrix" ???

7/ Σε ποια ταινία η Ζωή Λάσκαρη λέει, περίπου, την ατάκα : "Δηλαδή αυτοί είναι καλύτεροι απ' τους Μπητλς" ???

8/ Στην ταινία "Ησαϊα χόρευε" η Βασιλειάδου πώς αποκαλεί τους Μπητλς ???

9/ Σε ποια ταινία βλέπουμε την τρισχαριτωμένη Σιμόνη Κυριακίδου να χορεύει με μουσική υπόκρουση διάφορα σουξέ της τόοοοτε εποχής ???

10/ Ποια ηθοποιός έχει εμφανισθεί σε ταινία φορώντας μίνι φούστα στην οποία .... απεικονίζονται οι φάτσες των Μπητλς [ :eek: o_O] ???

11/ Στην ταινία "Μαριχουάνα Στοπ" βλέπουμε σε κάποιο χορευτικό τους χορευτές [που, υποτίθεται, είναι τα "παιδιά των λουλουδιών"] να κουνάνε πάνω - κάτω ένα μεγάλο κάδρο !!! Ποιανού η φωτογραφία βρίσκεται σε αυτό το κάδρο ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
9/ Σε ποια ταινία βλέπουμε την τρισχαριτωμένη Σιμόνη Κυριακίδου να χορεύει με μουσική υπόκρουση διάφορα σουξέ της τόοοοτε εποχής ???
Σε 2 επαναλαμβανει ουσιαστικα το ιδιο "show" το οποιο και ειναι κοντρα στην ροη των ταινιων ....

Έκλεψα τη γυναίκα μου (1964)

Ο καταφερτζής (1964)
 
Nemo είπε:
Σε 2 επαναλαμβανει ουσιαστικα το ιδιο "show" το οποιο και ειναι κοντρα στην ροη των ταινιων ....
Έκλεψα τη γυναίκα μου (1964)

Ο καταφερτζής (1964)
Χε χε ... εγώ είχα υπόψιν μου μόνο τον "Καταφερτζή", αλλά, αφού βρήκες κι άλλη ταινία .... ακόμη καλύτερα !!! :D :D.... Έχει καμιά σημασία που οι .... χορευτικές φιγούρες της Σιμόνης Κυριακίδου, υπό τη μουσική υπόκρουση του If I had A hammer, του No Milk today και άλλων παλαιών ασμάτων είναι "αντίθετα στη ροή των ταινιών" ??? Μα ... φυσικά όχι !!! Διότι η Σιμόνη, την ώρα που χορεύει, είναι τόσο μα τόσο χαριτωμένη !!! Στο YouTube βρήκα και το σχετικό βιντεάκι, το οποίο ... "σφύζει" από νιότη, από ζωντάνια, από χαρά της ζωής και όλα τα συναφή :

 
1. "Σ' αγαπω"

7. "Μια κυρία στα μπουζούκια" όταν ο Χρόνης Εξαρχάκος της λέει για κλασικούς μουσικούς που πρέπει να δηλώσει ότι ακούει

10. Σόφη Ζανίνου στο "Φως, νερό, τηλέφωνο"
 
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία τα πήγατε !!! Και μάλιστα οι απαντήσεις απαιτούσαν ιδιαίτερη παρατηρητικότητα, την οποία, όμως, όπως αποδείξατε, την είχατε διαθέσει τη στιγμή που βλέπατε τις ταινίες !!! :flower: :flower: :D :DΠερισσότερο, όμως, χάρηκα που είδα απάντηση στην παρακάτω ερώτηση :

spyrosd είπε:
10. Σόφη Ζανίνου στο "Φως, νερό, τηλέφωνο"
Και, μάλιστα, είχα σκοπό να βάλω στην ερώτησή μου τον τίτλο της ταινίας αλλά επειδή είχα λίγες επιφυλάξεις ["ναι, η Ζανίνου εμφανίζεται με αυτή τη φούστα στο "Φως, νερό, τηλέφωνο ...", αλλά ... μήπως όχι ???] το απέφυγα !!! Και παρόλο που η ερώτηση κατέστη ακόμη πιο δύσκολη, απαντήθηκε σωστά !!! Μάλιστα, όταν είχα δει την ταινία, με είχε εντυπωσιάσει αυτή η φούστα και σκέφτηκα : "Απίστευτο !!! Μίνι φούστα με τις φάτσες των Μπητλς, εξαιρετική ιδέα" !!! Να, όμως που ... δεν ήμουν ο μόνος :cool: :cool: ....

Επίσης, πολύ ωραία τα τραγούδια του Βαγγέλη Περπινιάδη που αφιερώνει παραπάνω ο συμφορουμίτης, τα οποία πρώτη φορά τα ακούω !!! Η "επέλαση" της δυτικότροπης, γιεγιέδικης κλπ κλπ κουλτούρας στην ελληνική κοινωνία, είχε ως - φυσιολογικό και αναπόφευκτο - αποτέλεσμα τη σύγκρουσή της με την "εγχώρια κουλτούρα", δηλαδή ... με τους "λαϊκούς", για τους οποίους πέραν του μπουζουκιού, του ζεϊμπέκικου, του χασάπικου κλπ κλπ ... δεν υπήρχε άλλη μουσική !!! Κι αυτή τη "σύγκρουση" την απολαύσαμε σε κάμποσες ελληνικές ταινίες, και, ιδίως, στην "Οι θαλασσιές οι χάντρες", όπου ο λαϊκός γόης, ο μυστακοφόρος μπουζουκτσής Γεωργίτσης πάει να "κοντραριστεί" με την ... "γιεγέδισσα" Λάσκαρη, αλλά .... η συνέχεια επί της οθόνης [και .... επί του κουρείου του κυρ Θάνου για ... ξύρισμα μυστακίου :D :D:p:p] !!!

Κατόπιν τούτου, απέμειναν οι εξής αναπάντητες ερωτήσεις :

2/ Πώς λεγόταν το γυναικείο μουσικό συγκρότημα, με την πανέμορφη "περφόρμερ" τους Ζωή Λάσκαρη [ :flower: :flower:], το οποίο τραγουδούσε το σουξέ "Crazy, crazy girl" ???

Σε αυτήν την ερώτηση, φίλοι μου, η απάντηση είναι πολύ πιο εύκολη απ' ό,τι νομίζετε ;) ;)

3/ Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Νίκο Γαλανό να κοιτάζει με βλέμμα απλανές μια αφίσα του Τζίμι Χέντριξ ???

Βοηθητικό στοιχείο : Σε αυτήν την ταινία πρωταγωνιστεί η Αλίκη Βουγιουκλάκη !!!

4/ Στην αρχή κάποιας ταινίας βλέπουμε ένα ελληνικό συγκρότημα να παίζει το Immigrant Song των Led Zeppelin [ :eek: o_O] και μάλιστα ... με πολύ ωραίο τρόπο !!! Δηλαδή η ταινία ήδη απ'την πρώτη σκηνή της μάς έχει "στείλει" !!! Για ποια ταινία πρόκειται ???

Βοηθητικό στοιχείο : Η ταινία είναι έγχρωμη !!!

5/ Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Γιώργο Πάντζα σε ένα κλαμπ, όπου ακούγεται το τραγούδι The Letter από τους Box Tops ??? [δηλαδή αυτό το τραγούδι : http://youtu.be/2Mkb9QGbGpo]

Βοηθητικό στοιχείο : Σε αυτήν την ταινία ο Πάντζας είναι πρωταγωνιστής !!!

8/ Στην ταινία "Ησαϊα χόρευε" η Βασιλειάδου πώς αποκαλεί τους Μπητλς ???
 
2.το συγκροτημα μηπως λεγοταν " crazy girls" ;

3.μαλλον θα ειναι η ταινια "σ αγαπω" αν και επαιξαν μαζι και στις ταινιες "ενα αστειο κοριτσι" και "η κορη του ηλιου" μου φαινεται πιο πιθανη η ταινια "σ αγαπω"
 
Πολύ σωστά στην υπ' αριθμ. 2 ερώτηση !!! Το συγκρότημα της Ζωής Λάσκαρη [vocals, electric quitar] που τραγουδάει Crazy, crazy girl έχει το, αυτονόητο, όνομα Crazy Girls !!! Απόδειξη προς τούτο, το παρακάτω βιντεάκι, όπου στην είσοδο του κλαμπ υπάρχει η ονομασία της μπάντας CRAZY GIRLS [και ... μια ασπρόμαυρη αφίσα της Ζωής Λάσκαρη ... άλλο πράγμα :flower: :flower: :flower: ] !!!



3.μαλλον θα ειναι η ταινια "σ αγαπω" αν και επαιξαν μαζι και στις ταινιες "ενα αστειο κοριτσι" και "η κορη του ηλιου" μου φαινεται πιο πιθανη η ταινια "σ αγαπω"

Χε χε χε ... αφού απάντησες όλες τις ... πιθανές εκδοχές, δεν γίνεται να μην εκλάβω την απάντησή σου ως "σωστή" ;) ;) .... Η σωστή εκδοχή από τις τρεις, που παραθέτεις, είναι η ταινία "Ένα αστείο κορίτσι" !!! Σε κάποια σκηνή - που, όπως νομίζω, λαμβάνει χώρα στην πίστα ενός κλαμπ - βλέπουμε τον Νίκο Γαλανό και την παρέα του να "τα δίνουν όλα" στο χορό !!!Όμως, ο Γαλανός δείχνει να μη διασκεδάζει και ... το βλέμμα του "χάνεται" σε μια αφίσα του Χέντριξ που κοσμεί έναν τοίχο του κλαμπ !!!

Η ταινία "Σ' αγαπώ" είναι η απάντηση στην 1η ερώτηση [που πολύ σωστά απαντήθηκε παραπάνω], όπου η Βουγιουκλάκη λέει, μάλλον απαξιωτικά, τη φράση "ποπ μιούζικ" .....

Θυμηθείτε και τις απαντήσεις στις 3 ερωτήσεις που απέμειναν :D :D
 
8.μηπως τους λεει " Βλητς" ;
 
katerinak είπε:
8.μηπως τους λεει " Βλητς" ;
Ακριβώς !!! Να και το βιντεάκι από τη σκηνή της ταινίας [που, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι και η καλύτερη σκηνή] !!! Η υπέροχη Γεωργία Βασιλειάδου, αν και μεγάλης ηλικίας, αποδεικνύεται ... πιο νέα απ' όλους !!! Κι αυτό επειδή προσπαθεί να ... "εντρυφήσει" στα νέα ρεύματα και στις νέες μουσικές /πολιτιστικές κλπ τάσεις της εποχής : http://youtu.be/W-7qjAMpMys !!!

Βέβαια η πιο εύστοχη ατάκα για τους "Βλητς" προέρχεται από τον Αυλωνίτη : "Αυτοί μάς πήραν στο λαιμό τους" !!! 'Αδικο έχει ???? Οι Βλητς πήραν στο λαιμό τους όχι μόνο "του '60 τους εκδρομείς" αλλά .... και πολλές - πολλές γενιές μετά απ' αυτούς !!!

Οι επιδόσεις σας στο κουίζ ήταν μια χαρά !!! Οι απαντήσεις στις 2 ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν είναι οι εξής :

5/ Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Γιώργο Πάντζα σε ένα κλαμπ, όπου ακούγεται το τραγούδι The Letter από τους Box Tops ??? [δηλαδή αυτό το τραγούδι : http://youtu.be/2Mkb9QGbGpo]

Αυτό συμβαίνει στην ταινία "Ο μπούφος", όπου ο Πάντζας πρωταγωνιστεί φορώντας κάτι χοντρά γυαλιά !!! Σε κάποια σκηνή, οι "πονηροί άνθρωποι", που τον διπλαρώνουν για να τους κάνει "εκδουλεύσεις", τον πάνε σε ένα κλαμπάκι της τόοοτε εποχής όπου ακούγεται αυτό το τραγούδι : Gimme a ticket to an aeroplane ......

4/ Στην αρχή κάποιας ταινίας βλέπουμε ένα ελληνικό συγκρότημα να παίζει το Immigrant Song των Led Zeppelin [ :eek: o_O] και μάλιστα ... με πολύ ωραίο τρόπο !!! Δηλαδή η ταινία ήδη απ'την πρώτη σκηνή της μάς έχει "στείλει" !!! Για ποια ταινία πρόκειται ???

 


Aυτό συμβαίνει ακριβώς στην αρχή της ταινίας "Πιο τρελός κι απ' τους τρελούς" του 1972, με πρωταγωνιστή τον Παπαγιαννόπουλο και την Γωγώ Αντζολετάκη, η οποία υποδύεται τη νέα, μοντέρνα και "δροσερή" ελληνοαμερικανίδα οικογενειακή φίλη του Παπαγιαννόπουλου ονόματι Καρολίνα !!! Με το που αρχίζει η ταινία ... τσουυυυπ, μια ελληνική μπάντα που γκαζώνει με το τραγούδι των Zeppelin :eek: o_O [απ' τα λίγα που θυμάμαι απ' τα γράμματα της ταινίας πρόκειται για τους Jaguars, αλλά δεν είμαι σίγουρος ... πάντως, όποιοι και να 'ναι είναι απίθανοι !!! ] !!! Σε αυτήν την, αρκούντως τρυφερή, ταινία, ο Παπαγιαννόπουλος, με αφορμή την έλευση της Καρολίνας [την οποία ψιλο-ερωτεύθηκε], προσπαθεί να ξαναζήσει τη νιότη του, την οποία ανάλωσε μεγαλώνοντας μόνος του τα παιδιά του !!! Όμως ... κάθε πράγμα στον καιρό του :( :( .... Το μόνο βιντεάκι που υπάρχει στο YouTube είναι το παρακάτω, όπου στο 7 : 12' περίπου η Καρολίνα μάς παρουσιάζει τους Καλιφιρνέζους μηχανόβιους φίλους και φίλες της και στη συνέχεια ... επιδίδονται σε ένα χορευτικό υπό τους ήχους μιας ορχηστρικής διασκευής του American Woman των Καναδών Guess Who !!! Όσοι συμπαθούν τη Γωγώ Αντζολετάκη, μάλλον θα ενθουσιασθούν :D :D

http://youtu.be/cqU3XN_l9t0

Για επίλογο ... θα αναφέρω ότι μια χαρακτηριστική στιγμή "επέλασης δυτικής κουλτούρας στην ελληνική κοινωνία" τη βλέπουμε στο τέλος κάποιας ταινίας με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο [νομίζω στην "Γαμπρός απ' τη Γαστούνη] !!! Μεσημεράκι καλοκαιριού και στην πίστα ενός παραλιακού μπαρ ο Αντώνης Παπαδόπουλος, ο Γιαννόπουλος, η ... προξενήτρα της ταινίας [ :eek: o_O] και διάφοροι νέοι της εποχής χορεύουν υπό τους ήχους του πλέον σύγχρονου για εκείνη την εποχή τραγουδιού : Του I had too much to dream των ψυχεδελο-γκαραζάδων Electric Prunes :eek: o_O !!! Δηλαδή αυτό : http://youtu.be/YMnM0oCKL6k !!! Πραγματικά, δεν έχω συναντήσει πιο "κουφή" μουσική επιλογή σε ελληνική ταινία [και μάλιστα ... με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο] !!! Ο σκηνοθέτης κατάφερε [πιθανότατα χωρίς να το καταλάβει] να κάνει να συναντηθούν σε αυτή τη σκηνή η αμερικάνικη ψυχεδέλεια με ... την ελληνική παράδοση {προξενήτρα}, την ελληνική επαρχία με ό,τι καλό και κακό συνεπάγεται {Γιαννόπουλος} κλπ κλπ ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ερωτηση 4 ηταν η πιο δυσκολη, μαλλον...

Οι Jaguars εμφανιζονται με δικο τους κομματι και σε αλλη ταινια του Παπαγιαννοπουλου + Αντζολετακη : "Υπεροχες νυφες, Κοροϊδα γαμπροι"...
 
Πίσω
Μπλουζα