Κουίζ Παρατηρητικότητας (Οπτικό Κουίζ)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.582
Αντιδράσεις
50.414
Παρακάτω ακολουθεί ένα πολύ όμορφο βίντεο από το STAR CHANNEL με αποσπάσματα από διάφορες ταινίες. Μπορείτε να βρείτε όσους περισσότερους τίτλους ταινιών που παρουσιάζονται σε αυτό???

 


[video=youtube_share;WowPHhMR1II]http://youtu.be/WowPHhMR1II
 
Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα

Η γυναίκα μου τρελλάθηκε

Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο

Η σωφερίνα

Το δόλωμα

Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες

Τα κόκκινα φανάρια
 
Η δε γυνή να φοβείτο τον αντρα

Μερικοί το προτιμούν κρύο

ο Στρύγγλος που έγινε αρνάκι

Η Σοφερίνα

Ένας έξυπνος βλάκας ή εξυπνάκιας

Η θέια μου η χίπισσα

Ο ψεύτης

Ένα έξυπνο μούτρο

Το δόλωμα

Το ξύλο βγήκε απ το παράδεισο

Χτυποκάρδια στα θρανία

Η αλίκη στο ναυτικό

Μια τρελή, τρελή οικογένεια

Η αρχόντισσα και ο Αλήτης

Η παριζιάννα

Μακρυκωσταίοι και Κοντογιωργάκηδες

Κορίτσια για φίλημα

Η γυναίκα μου τρλάθηκε

Δεσποινίς ετών 39

Η νύφη το έσκασε

Τα κόκκινα φανάρια

Τζένη Τζένη

Αλοίμονο στους νέους

Η νεράιδα και το παλικάρι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
της ζηλειας τα καμωματα;

κοριτσια για φιλημα

η γυνη να φοβηται τον ανδρα

ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο

η σωφερινα

ο στριγγλος που εγινε αρνακι

η παριζιανα

ο εξυπνακιας

ο τρελοπενηνταρης

το δολωμα

το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο

η αλικη στο ναυτικο

κοκκινα φαναρια

ο Ρωμιος εχει και φιλοτιμο

η γυναικα μου τρελαθηκε

η νυφη το σκασε

η αρχοντισσα και ο αλητης

Τζενη Τζενη

η κορη μου η σοσιαλιστρια

θα σε κανω βασιλισσα

Μακρυκωσταιοι και Κοντογιωργηδες

αλιμονο στους νεους

η νεράιδα και το παληκαρι

μερικοι το προτιμουν κρυο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω

Ο Δήμος απ' τα Τρίκαλα (ο Γκιωνάκης φωτογράφος)

Ο Θόδωρος και το δίκανο (Φωτόπουλος και Γιούλη)

Κάτι να καίει

νομίζω και το "Ο τρελός τα 'χει 400" και το "Τέντυ μπόι αγάπη μου" (κάπου είδα τον Πλατή)

Δεν είδα "Δεσποινίς ετών 39" αλλά είδα το ριμέικ "ο Ρωμιός έχει φιλότιμο", δεν είδα "της ζήλειας τα καμώματα", βρε παιδιά "Αλίκη στο ναυτικό", "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" και "μια τρελή - τρελή οικογένεια" πού είναι;
 
retrofan είπε:
Να προσθέσωΟ Δήμος απ' τα Τρίκαλα (ο Γκιωνάκης φωτογράφος)

Ο Θόδωρος και το δίκανο (Φωτόπουλος και Γιούλη)

Κάτι να καίει

νομίζω και το "Ο τρελός τα 'χει 400" και το "Τέντυ μπόι αγάπη μου" (κάπου είδα τον Πλατή)

Δεν είδα "Δεσποινίς ετών 39" αλλά είδα το ριμέικ "ο Ρωμιός έχει φιλότιμο", δεν είδα "της ζήλειας τα καμώματα", βρε παιδιά "Αλίκη στο ναυτικό", "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" και "μια τρελή - τρελή οικογένεια" πού είναι;
για την ταινια "της ζήλειας τα καμώματα" δεν ημουν σιγουρη γι αυτο εβαλα και το ερωτηματικο,δεν ξερω σε ποια ταινια βλεπουμε τον Κωνστανταρα να βγαινει απο ενα δωματιο κανοντας "τσα" και μετα "καλησπερα"

Η ταινια "Αλίκη στο ναυτικό" υπαρχει και εμφανιζονται 3ναυτες στα 00:48 του βιντεο

Οσο για την ταινια "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" ειδα το Δημητρη στα 01:29 λεπτα με μια πρασινη μπλουζα ,υπεθεσα οτι θα ειναι αυτη η ταινια.. εκτος κι αν ειναι "το λεβεντοπαιδο"
 
Λοιπόν ο Κωνσταντάρας κάνει "τσα" στο "Η γυναίκα μου τρελάθηκε".

Το "η Αλίκη στο ναυτικό" τι να πω; Γράψτε λάθος. Σοβαρής μορφής γκαβομάρα :p .

Νομίζω ότι ο Παπαμιχαήλ στο 1.29 είναι από το "η αρχόντισσα κι ο αλήτης". Νομίζω ...
 
retrofan είπε:
Να προσθέσωΟ Δήμος απ' τα Τρίκαλα (ο Γκιωνάκης φωτογράφος)

Ο Θόδωρος και το δίκανο (Φωτόπουλος και Γιούλη)

Κάτι να καίει

νομίζω και το "Ο τρελός τα 'χει 400" και το "Τέντυ μπόι αγάπη μου" (κάπου είδα τον Πλατή)

Δεν είδα "Δεσποινίς ετών 39" αλλά είδα το ριμέικ "ο Ρωμιός έχει φιλότιμο", δεν είδα "της ζήλειας τα καμώματα", βρε παιδιά "Αλίκη στο ναυτικό", "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" και "μια τρελή - τρελή οικογένεια" πού είναι;
το δεσποινίς ετών 39, αλίκη στο ναυτικό και μια τρελή τρελή οικογένεια τα έχω γράψει εγώ... :)
 
miss x είπε:
το δεσποινίς ετών 39, αλίκη στο ναυτικό και μια τρελή τρελή οικογένεια τα έχω γράψει εγώ... :)
την "αλικη στο ναυτικο" την ειχα γραψει κι εγω αλλα επειδη γραφαμε μαζι εκεινη τη στιγμη εκανες πρωτη το ποστ ,αφου εγω εψαχνα καθε σκηνη και εγραφα για καθε σκηνη την ταινια που εβλεπα και φυσικα επαναλαμβανα τα ιδια..ευτυχως πριν κανω το ποστ ξαναδιαβασα την ερωτηση του κουιζ :)

στη θεση της ταινιας "δεσποινις ετων 39" υπαρχει το ριμέικ που αναφερει η retrofan και το ειχα γραψει πιο πριν στη δικη μου απαντηση "ο Ρωμιος εχει και φιλοτιμο"

η "τρελη τρελη οικογενεια" σε ποιο ακριβως σημειο φαινεται;
 
katerinakέχω την εντύπωση ότι είδα την αδερφή του κωνσταντάρα όταν την είχαν περιποιηθεί για να υποδεχτεί το γαμπρό.. όπως και την ηθοποιό που παρίστανε την "κοπέλα" του Κωνσταντάρα..

Επίσης το μια τρελή τρελή οικογένεια δε θυμάμαι που ακριβώς το είδα αλλά ήταν σε δύο σημεία...

και εγώ το ίδιο με σένα έπαθα... σκηνή σκηνή και έγραφα λίστα... γι αυτό και η επεξεργασία γιατί ε'ιχα γράψει τα ίδια.. :)
 
miss x είπε:
katerinakέχω την εντύπωση ότι είδα την αδερφή του κωνσταντάρα όταν την είχαν περιποιηθεί για να υποδεχτεί το γαμπρό.. όπως και την ηθοποιό που παρίστανε την "κοπέλα" του Κωνσταντάρα..
ναι ετσι ειναι,συγκεκριμενα στα 00:42 ειναι ο Κωνστανταρας με τη Λιναρδου που πινει κρασι και μετα στα 00:51 η Μιτση Κωνστανταρα στο ρολο της αδερφης του

Στην ταινια "δεσποινις ετων 39" τον πρωταγωνιστικο ρολο τον ειχε ο Βασιλης Λογοθετιδης,στο ρολο της αρραβωνιαστικιας ηταν η Ιλυα Λιβυκου και στο ρολο της αδερφης : η Σμαρω Στεφανιδου
 
Ευχαριστώωω... Μπέρδεψα τους τίτλους... οπότε σωστή ταινία λάθος τίτλος... χιχιχιχιχιχιχι... #)
 
Νομίζω απαντήθηκαν οι περισσότερες. Θέλω να θέσω και ένα άλλο ερώτημα το οποίο απαιτεί...τρομερή παρατηρητικότητα!!!

 


Σε κάποια ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη εμφανίζεται ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ ελάχιστα , χωρίς να παίζει σε αυτήν! Θέλει πραγματικά πολύ μεγάλη προσοχή για να τον εντοπίσεις! Ποια ταινία είναι αυτή και σε ποια σκηνή??? (...Και δε μιλάω για την "Αλίκη δικτάτωρ" που μιλάει κιόλας εκεί...).



 
νομίζω στην ταινία ''Σ'αγαπώ'' σε κάποια από τις σκηνές του εξωτερικού κάνει ένα πέρασμα μπροστά από την κάμερα...
 
dimitri10b είπε:
νομίζω στην ταινία ''Σ'αγαπώ'' σε κάποια από τις σκηνές του εξωτερικού κάνει ένα πέρασμα μπροστά από την κάμερα...
Όχι δεν είναι στο "Σ' αγαπώ"... :)
 
στο ενα αστειο κοριτσι ...αχ βρε αντωνη πως το σκεφτηκες εισαι φοβερος :D
 
Πολύ σωστά!!! Ιδού και το πλάνο!

 


37.jpg
 
Οπτικό κουίζ

Παρακολουθείστε πολύ προσεκτικά το παρακάτω βιντεάκι. Θέλω να μου αναγνωρίσετε τους τίτλους των ταινιών που εμφανίζονται , με τη σειρά τους όμως. Εγώ μέτρησα 24 διαφορετικά πλάνα ταινιών. Υπόψιν πως κάποιες ταινίες επαναλαμβάνονται , τις μετράτε σαν μία ξεχωριστή , από το 1 δηλαδή ώς το 24. Θα ακολουθήσουν και κάποια άλλα τέτοια σποτάκια...

 




http://www.youtube.com/watch?v=eANOmi22pqk&feature=plcp
 
ωραιο το "οπτικο κουιζ" tonytony !!! μας ειχες ξαναβαλει ακομη μια φορα νομιζω :flower:

το δολωμα

ο Ηλιας του 16ου

η χαρτοπαιχτρα

ζητειται ψευτης

βασιλιας της γκαφας

κατι κουρασμενα παλικαρια

Θου Βου φανερος πρακτωρ;

η θεια απ το Σικαγο

κοριτσια για φιλημα;

η θεια απ το Σικαγο

ενας ηρως με παντουφλες

οι 3 ψευτες

ο Θοδωρος και το δικανο

3 τρελοι για δεσιμο

μια ζωη την εχουμε

ο Ηλιας του 16ου

safe sex

ζητειται ψευτης

ΥΓ : βρηκα και το κουιζ της προηγουμενης φορας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πριν το "κατι κουρασμενα παληκαρια" μηπως ειναι η "νυχτα γαμου";
 
Πίσω
Μπλουζα