Κουίζ : "Ποιητές" στις ελληνικές ταινίες

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Σε αρκετές ελληνικές ταινίες έχουμε δει κάποιους ηθοποιούς να υποδύονται ... τους ποιητές !!! Ή καλύτερα ... τους "wannabe ποιητές" !!! Επίσης, σε άλλες ταινίες έχουμε δει τους πρωταγωνιστές τους να σκαρώνουν ποιηματάκια, για να εκφράσουν, συνήθως ... τον έρωτά τους !!! Αποτέλεσμα : τις περισσότερες φορές μάς έχουν προσφέρει άφθονο γέλιο !!! Για να δούμε, τι θυμόμαστε από αυτήν την "πτυχή" των ελληνικών ταινιών ....

1/ Ας αρχίσουμε με τον γνωστό και μη εξαιρετέο ποιητή Φανφάρα, την ανεπανάληπτη αυτή περσόνα που στην ταινία "Ξύπνα Βασίλη" μας έκανε να ... μη μας μείνει άντερο απ' το γέλιο !!! Θυμηθείτε όσο πιο πολλούς στίχους μπορείτε από το ποιήμα του "Το κόκκινο τυρί" !!!

2/ Φανφάρα συνέχεια ... Θυμηθείτε όσο πιο πολλούς στίχους μπορείτε από το ποίημα που απαγγέλλει στο τέλος της ταινίας [αυτό που έκανε τον δύστυχο τον Βασίλη (Γιώργος Κωνσταντίνου) να .... κακαρίζει] !!!

3/ Άλλη μια ερώτηση με Φανφάρα !!! Για να απαγγείλει το ποίημα της ερώτησης 2 τι ζητάει να έχει από τους οικοδεσπότες ???

4/ α) Σε ποια ταινία ένα από τα πρόσωπα είναι ο ποιητής Δροσίνης ??? β) Ποιος ηθοποιός τον υποδύεται ???

5/ Στην ταινία "Τύφλα να έχει ο Μάρλον Μπράντο" : α) Ποιο το όνομα του ποιητή (που η κακή τύχη το φέρνει να είναι συνονόματος του φουκαρά του Βέγγου) ??? β) Θυμηθείτε όσο πιο πολλούς στίχους μπορείτε από το ... ποίημα - σουξέ του εν λόγω ποιητή !!!

6/ Στην ταινία "Ο χαζομπαμπάς" ποιο το όνομα του εκδοτικού οίκου, στον οποίο ο wannabe ποιητής γιος του Σταυρίδη δίνει τα ποιήματά του προς έκδοση ???

7/ Σε ποια ταινία προσπαθεί ο ... περίγυρος της Αλίκης Βουγιουκλάκη να την "εντρυφήσει" στη μοντέρνα ποίηση ???

8/ Στην ταινία "Ο δράκος" βλέπουμε για λίγο κάποιον που προσπαθεί να γράψει ποίημα !!! Ποιον και σε ποια σκηνή ???

9/ Στην ταινία "Ο Μικές παντρεύεται" ο Μικές απαγγέλει δύο ποιήματα : ένα που έχει σκαρώσει για τον γάτο του και ένα που έχει γράψει για την αγαπημένη του [τη Σίτσα] !!! Ποιοι οι (δύστυχοι) ακροατές του σε καθένα από αυτά τα ποιήματα ???

10/ Στην ταινία "Ο τζαναμπέτης" η Μάρω Κοντού προσποιείται στον Λάμπρο Κωνσταντάρα ότι γράφει ποιήματα !!! Ένα από αυτά έχει ως εξής : "Δυο τρυγονάκια ήτανε πολυαγαπημένα ...." ... Συμπληρώστε το υπόλοιπο !!!

11/ Σε ποια ταινία ο Χατζηχρήστος σκαρώνει ποιηματάκια ??? Και για ποιαν ???
 
1. Κοκκινο τυρι μας δωσαν

το τραπεζι οταν μας στρωσαν

το κοιταμε το συζηταμε

αλλα πλεον δε μασαμε

3. Λευκα γαρυφαλλα

4. α) Ανθισμενη αμυγδαλια β) Ο Ανδρεας Μπαρκουλης

5. α) Στεφανος Αυγερινος β) Ησυχο ησυχο το ποταμακι αργοκυλαει το γαλαζιο του νερακι και τραγουδαει την αγαπη τη χρυση τωρα που ηρθες αγαπουλα μου εσυ.

7. Το δολωμα

11. Λαος και Κολωνακι. Για τη Ρικα Διαλυνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8. Έναν αστυνομικό, λίγο πριν εντοπίσει τον δράκο και σημάνει συναγερμό.
 
6. Εκδόσεις χλεμπονιάρη
 
9. Η μάνα του και ο θείος του

10. μα πέρασε ένας κυνηγός και σκότωσε το ένα
 
7.

 


Δεν μπορώ να γυρίσω πίσω



να δω το πρόσωπό σου στ' ακρογιάλι.



Η συνείδηση της προχθεσινής νύχτας



κυματίζει ακόμα στον ευλαβή παπαφίγγο


 


Όταν περάσει ο παγοπώλης



θα' ρθει η άνοιξη να μας φέρει λουκουμάδες. (Βουγιουκλάκη: -τι να φερει λέει; Ηλιόπουλος: λουκουμάδες, Βουγιουκλάκη: Α στο διάλο!)



Τα σπουργίτια που φτεροκοπάνε στις αναμνήσεις μας



άστα να πλέξουνε δαντέλες


 


Λύσε τα μαλλιά σου και τρέξε με γυμνά μοσχάρια



στην επιστροφή του γυρισμού....



 
2.απο την ποιητικη συλλογη "Λαιλαπες" απαγγελει τον "σκοταδοψυχο" :

φαρμακι εχω στην ψυχη

φερνει μαυριλα θολερη

στα στηθια μου

νυχτα αξημερωτη ξανα

με το πιοτο της με κερνα

εβιβα μου

σκοταδι πινω για πιοτο

πωπω πωπω πωπω πωπω

ντεφι της λυσσας μου κρατω

πωπω πωπω πωπω πωπω

και το μυαλο μου ειναι θολο

πωπω πωπω πωπω πωπω
 
10. "Δυο τρυγονάκια ήτανε, πολύ αγαπημένα, και πέρασε ένας κυνηγός και σκότωσε το ένα"

Νομίζω μάλιστα πως στην ίδια ταινία ο Κωνσταντάρας απαγγέλει πάλι το ποιήμα, μόνο που τώρα λέει "δυο μπεκατσίνια ήτανε ...":D

edit Άκυρο! Χθες το βράδυ τα μάτια μου κάνανε πουλάκια και δεν είδα ότι έχει ήδη απαντηθεί από τη rapide

Από το "Δόλωμα" γελάω πολύ με το ύφος της Βουγιουκλάκη όταν ζητά από τον Ηλιόπουλο να την αφήσει ν' απαγγείλει το "ό,τι κι αν είχε το 'χασε, γυναίκα, βιος, παιδιά του, τίποτα δεν τ' απόμεινε, στερνή παρηγοριά του":D

"Μα γιατί κύριε Ντίνο, είναι πολύ συγκινητικό! Εγώ, όταν το λέω, κλαίω" :D

Η έκπληξή μου ήταν μεγάλη όταν κάποια στιγμή ανακάλυψα πως όντως υπάρχει τέτοιο ποιήμα και μάλιστα του Πολέμη. Όπως κανονικά ποιήματα και μάλιστα κάποιου διάσημου της Αθηναϊκης Σχολής ήταν και το "δυο τρυγονάκια ήτανε ..." και το "ο βοριάς που τ' αρνάκια παγώνει". Πάντοτε πίστευα ότι αυτοί οι στίχοι μπήκαν επίτηδες σε ελληνικές ταινίες για να προκαλούν το γέλιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Katerinak, το τελευταιο ποιημα του Φανφαρα συνεχιζεται ακομα πιο απολαυστικα απο τον Γιωργο Κωνσταντινου τη στιγμη που ξαναγινεται....κοκκορας οριστικα:

Και το μυαλο σου ειναι θολο

και το δικο της πιο λειψο

σας εθολωσαν τα λεφτα

γεια σου Φανφαρα φαφλατα!
 
bambinella 100 είπε:
Katerinak, το τελευταιο ποιημα του Φανφαρα συνεχιζεται ακομα πιο απολαυστικα απο τον Γιωργο Κωνσταντινου τη στιγμη που ξαναγινεται....κοκκορας οριστικα:
Και το μυαλο σου ειναι θολο

και το δικο της πιο λειψο

σας εθολωσαν τα λεφτα

γεια σου Φανφαρα φαφλατα!
το ξερω οτι ειχε και συνεχεια η οποια για να πω την αληθεια μου αρεσε πολυ περισσοτερο απ το ποιημα του Φανφαρα :D ειχε και καποιο νοημα,οχι σαν τις αρλουμπες του "ποιητη της δεκαρας"..

δεν την προσθεσα ομως γιατι η ερωτηση αναφερεται μονο στο ποιημα του Φανφαρα
 
Καλα, εγω την προσθεσα μονο και μονο χαριν αστεισμου! Ο Βασιλης παραποιει ξεκαρδιστικα το ποιημα του Φανφαρα και μετα την απαγγελια, του δινει και μια φαπα στο σβερκο! :D

Απο τις πιο απολαυστικες σκηνες του εργου!
 
bambinella 100 είπε:
Καλα, εγω την προσθεσα μονο και μονο χαριν αστεισμου! Ο Βασιλης παραποιει ξεκαρδιστικα το ποιημα του Φανφαρα και μετα την απαγγελια, του δινει και μια φαπα στο σβερκο! :D Απο τις πιο απολαυστικες σκηνες του εργου!
προσωπικα θα ελεγα οτι ειναι η καλυτερη σκηνη ολου του εργου,το καλυτερο τελος εδωσαν :D
 
Πίσω
Μπλουζα