Κουίζ : Το ραδιοφωνάκι της αυλής και ... όχι μόνο !!!

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Πρώτα απ' όλα να το ξεκαθαρίσω : Ο τίτλος μου για το παρόν κουίζ δεν είναι δική μου "έμπνευση" !!! Είναι τίτλος από μια εκπομπή που έκανε στην ελληνική ραδιοφωνία εκεί στα 80ς ο αγαπημένος μου τραγουδοποιός, αλλά και φίλος μου, Πέτρος Δουρδουμπάκης !!! Την εκπομπή αυτήν, με τίτλο το "Ραδιοφωνάκι της αυλής", την παρουσίαζε πριν αρχίσει την καριέρα του ως τραγουδοποιός !!! Κι επειδή θέλω να τον τιμήσω, καθόσον είμαι θαυμαστής του, διάλεξα τον τίτλο της, πάλαι ποτέ, ραδιοφωνικής εκπομπής του ως τίτλο και για το κουίζ μου ... Το οποίο κουίζ, όπως θα καταλάβατε, περιέχει ερωτήσεις σχετιζόμενες με σκηνές σε ελληνικές ταινίες, στις οποίες κάνει την εμφάνισή του αυτή η τόσο αγαπημένη εφεύρεση που λέγεται ραδιόφωνο !!! Αυτή η τόσο αγαπημένη εφεύρεση που σε ένα σωρό στιγμές της ζωής μας μάς έχει κρατήσει συντροφιά : στις ατέλειωτες ώρες της σκοπιάς [προσωπικά, επειδή στο στρατό υπήρξα "σκοπάνθρωπος" το ραδιοφωνάκι υπήρξε πολύτιμη & ανεκτίμητη συντροφιά], την ώρα που σε κάποιο δωμάτιο αγκαλιαζόμασταν τρυφερά με τον / τη σύντροφό μας, τις μοναχικές μας ώρες στο σπίτι, την ώρα που οδηγούσαμε το αυτοκίνητό μας σε ατέλειωτες διαδρομές κλπ κλπ .... Για να δούμε, από το ... κόνσεπτ "ελληνικές ταινίες & ραδιόφωνο" τι θυμόμαστε :flower: :flower: .....

1/ Στην ταινία "Οι Γερμανοί ξανάρχονται" : α) Πού κρύβουν το ραδιόφωνο οι πρωταγωνιστές της ??? β) Ποιον σταθμό ακούνε απ' το ραδιόφωνο όταν το βγάζουν απ' την κρυψώνα του ???

2/ α) Σε ποια ταινία ο Ηλιόπουλος και η Άννα Συνοδινού είναι "καρφωμένοι" στο ραδιόφωνο ??? β) Τι ακούνε ???

3/ α) Σε ποια ταινία ο Λαυρέντης Διανέλλος, υποδυόμενος τον πατέρα του Βέγγου, βάζει ένα βράδυ στο γιο του, στην αυλή του πολυτελούς σπιτιού του, να ακούσει ραδιόφωνο ??? β) Ποιο διαφημιστικό σποτ ακούνε απ' το ραδιόφωνο ???

4/ Σε κάποια ταινία η Λίλιαν Μηνιάτη λέει σε κάποιον "σάς ακούω συνεχώς απ' το ραδιόφωνο" !!! α) Σε ποια ταινία ??? β) Σε ποιον απευθύνει αυτήν την κουβέντα ??? γ) Ποιους δηλώνει ότι ακούει συνεχώς απ' το ραδιόφωνο ???

5/ Στην ταινία "ΘΟΥ ΒΟΥ Φανερός Πράκτωρ 000" : α) Σε κάποια σκηνή ο Βέγγος έχει βάλει ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο την ώρα που οδηγεί !!! Τι ακούει απ' το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου ??? β) Σε κάποια άλλη σκηνή ο Βέγγος βρίσκεται στο λιμάνι του Πειραιά και έχει βάλει ένα μικρό φορητό ραδιοφωνάκι να παίζει και χορεύει !!! Ποιο τραγούδι παίζει το ραδιοφωνάκι [δημιουργώντας στον πολυ-αγαπημένο μας ηθοποιό τη διάθεση για χορό] ???

6/ α) Σε ποια ταινία ακούμε απ' το ... ραδιόφωνο της αυλής ένα "τραγουδιστό διαφημιστικό σποτ" για ... ρέγγες ??? β) Ποιοι ηθοποιοί είναι πάνω απ' το ραδιόφωνο και ακούνε αυτό το διαφημιστικό σποτ ???

7/ Σε κάποια ταινία κάποια ηθοποιός υποδύεται την εργαζομένη στο ραδιόφωνο και, συγκεκριμένα, στην εκπομπή για τις ανακοινώσεις εξαφανισθέντων μέσω Ερυθρού Σταυρού !!! α) Ποια ηθοποιός, β) σε ποια ταινία ???

8/ Σε ποια ταινία ο Μίμης Φωτόπουλος λέει, περίπου, την ατάκα "πρόσεχε τα τρανζίστορ, έχουν και κεραίες" ???

9/ Σε ποια ταινία ο Νίκος Δαδινόπουλος και η φίλη του, εκεί που ακούνε το ραδιοφωνάκι, σταματάει η ακρόασή του επειδή "ξελιγώθηκαν" οι μπαταρίες του ???
 
1.α) Στο πηγάδι και το ανεβάζουν με τον κουβά :) , β) Λονδίνο

2.α) Στο "Θανασάκης ο πολιτευόμενος" β) Τα αποτελέσματα των εκλογών (και πετάγονται κάθε φορά που ακούνε το "Αθανάσιος" αλλά πού ... :p , ούτε καν πρώτος στους επιλαχόντες ... και φωνάζει ο Ηλιόπουλος "ξεμπούκαρε Θανασάκη επιτέλους":D)

8. Στο "Ο Θόδωρος και το δίκανο"
 
3. Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος

6. Χαρουμενο ξεκινημα. Ρενα Στρατηγου, Μαργαριτα Παπαγεωργιου, Κατια Λυντια, Νιτσα Τσαγανεα.

9. Ο Χαζομπαμπας
 
Πολύ σωστές οι απαντήσεις !!!

3. Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος

 

 


Aυτό είναι η απάντηση στην ερώτηση "3 α" [φυσικά σωστή] !!! Όμως ... για θυμήσου και το 3 β !!! έχουμε ξανασυζητήσει γι' αυτό σε τόπικ που εσύ η ίδια άνοιξες ;) ;) ....

6. Χαρουμενο ξεκινημα. Ρενα Στρατηγου, Μαργαριτα Παπαγεωργιου, Κατια Λυντια, Νιτσα Τσαγανεα.

 


Πολύ σωστά !!! Όμως .. πρόσεξε : Η ερώτηση είναι ποιοι ηθοποιοί ακούνε την εκπομπή απ' το ραδιόφωνο την ώρα που τα υπέροχα κορίτσια που αναφέρεις τραγουδάνε : ρέγγες, ρέγγες, ρέγγες ρέγγες !!! Είμαι σίγουρος ότι θα δώσεις τη σωστή απάντηση ;) ;)

Βρείτε και τις υπόλοιπες ερωτήσεις :flower: ......
 
6. Λογικα θα ειναι το γκρουπ των αγοριων. Ριζος, Ηλιοπουλος, Οικονομιδης.
 
bambinella 100 είπε:
6. Λογικα θα ειναι το γκρουπ των αγοριων. Ριζος, Ηλιοπουλος, Οικονομιδης.
Πολύ σωστά !!! Παραδίπλα, όμως, από το "αγορίστικο γκρουπ", που είναι σκυμμένο πάνω απ' το ραδιόφωνο, είναι και ένα, ακόμη, πρόσωπο, μια πολύ αγαπημένη ηθοποιός !!! Ποια ???
 
6. Μαζι με το γκρουπ των αγοριων λοιπον, ειναι και η σπιτονοικοκυρα τους η κυρια Βαλεντινα, κατα κοσμον Γεωργια Βασιλειαδου.
 
bambinella 100 είπε:
6. Μαζι με το γκρουπ των αγοριων λοιπον, ειναι και η σπιτονοικοκυρα τους η κυρια Βαλεντινα, κατα κοσμον Γεωργια Βασιλειαδου.
Πολώ σωστά !!! Για μια ακόμη φορά σάς δίνω "συγχαρητήρια" για την παρατηρητικότητα, την οποία επιδεικνύετε την ώρα που βλέπετε τις ταινίες !!! Έτσι, οι αναπάντητες ερωτήσεις που απέμειναν είναι οι εξής :

3/ Στην ταινια "Είναι ένας τρελός τρελός Βέγγος", που πολύ σωστά απαντήθηκε, ποιο διαφημιστικό σποτ ακούνε απ' το ραδιόφωνο της αυλής κάποιο βραδάκι ο μπαμπάς Διανέλλος και ο υιός Βέγγος ???

4/ Σε κάποια ταινία η Λίλιαν Μηνιάτη λέει σε κάποιον "σάς ακούω συνεχώς απ' το ραδιόφωνο" !!! α) Σε ποια ταινία ??? β) Σε ποιον απευθύνει αυτήν την κουβέντα ??? γ) Ποιους δηλώνει ότι ακούει συνεχώς απ' το ραδιόφωνο ???

5/ Στην ταινία "ΘΟΥ ΒΟΥ Φανερός Πράκτωρ 000" : α) Σε κάποια σκηνή ο Βέγγος έχει βάλει ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο την ώρα που οδηγεί !!! Τι ακούει απ' το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου ??? β) Σε κάποια άλλη σκηνή ο Βέγγος βρίσκεται στο λιμάνι του Πειραιά και έχει βάλει ένα μικρό φορητό ραδιοφωνάκι να παίζει και χορεύει !!! Ποιο τραγούδι παίζει το ραδιοφωνάκι [δημιουργώντας στον πολυ-αγαπημένο μας ηθοποιό τη διάθεση για χορό] ???

7/ Σε κάποια ταινία κάποια ηθοποιός υποδύεται την εργαζομένη στο ραδιόφωνο και, συγκεκριμένα, στην εκπομπή για τις ανακοινώσεις εξαφανισθέντων μέσω Ερυθρού Σταυρού !!! α) Ποια ηθοποιός, β) σε ποια ταινία ???
 
7. α) Η Μαιρη Χρονοπουλου β) Στους Αδιστακτους.
 
bambinella 100 είπε:
7. α) Η Μαιρη Χρονοπουλου β) Στους Αδιστακτους.
Πολύ σωστά :D :D !!! [ταινιάρα οι Αδίστακτοι, ε ??? ] !!! Έτσι, άλλη μια ερώτηση "πήρε πόδι" !!! Βρείτε και τις υπόλοιπες ... δυόμισι που απέμειναν !!! :) :)
 
Δεν γνωρίζω τις εναπομείνασες απαντήσεις, μιας όμως που οι αρχικές ερωτήσεις ήταν 9, ας βάλω κι εγώ την δέκατη.

10. Σε α) ποια ταινία β) ποια ηθοποιός ακούει συνέχεια στο ραδιόφωνο τον αγαπημένο της τραγουδιστή τον οποίο έχει γνωρίσει και από κοντά και τον έχει ερωτευθεί (μάλιστα τηλεφωνεί και στον ραδιοφωνικό σταθμό προκειμένου να του μιλήσει) και γ) ποιος είναι αυτός ο αγαπημένος της τραγουδιστής;
 
5.α. Όταν, μεταμφιεσμένος σε τσιγγάνο, για να ξεφύγει από κάποιον κλέβει ένα αυτοκίνητο σε ένα βενζινάδικο και μέσα σ' αυτό είναι ένα μωρό. Ακούει την είδηση ότι κάποιος μεταμφιεσμένος σε τσιγγάνο απήγαγε ένα μωρό.

5.β. Ακούει το Monsieur Cannibal
 
10. α) Οταν λειπει η γατα β) Η Φλωρετα Ζαννα γ) Γιαννης Βογιατζης (Τελης Στεφανης).
 
bambinella 100 είπε:
10. α) Οταν λειπει η γατα β) Η Φλωρετα Ζαννα γ) Γιαννης Βογιατζης (Τελης Στεφανης).
Μπράβο που απάντησες στην ερώτηση του Dimitrisss, γιατί .... το είχα κι εγώ απορία :cool: :cool: !!!

Και οι υπόλοιπες απαντήσεις ... μα, φυσικά, σωστές !!! [bambinella, δεν θυμάσαι σε ένα τόπικ με κουίζ για τρόφιμα, που άνοιξες, όπου έβαλες μια ερώτηση για το ρύζι Μπαρμπα - Μπεν ??? Με αφορμή την ερώτησή σου έγραψα ποστ για τη διαφήμισή του απ' το ραδιόφωνο που ακούμε στην ταινία με πρωταγωνιστές τους Βέγγο και Διανέλλο

;) ;)] !!!!

΄Οσο για την ερώτηση που έμεινε αναπάντητη ... Η Λίλιαν Μηνιάτη στην ταινία "Ο κόσμος τρελάθηκε" λέει στον Αλέκο Τζανετάκο [Λέλος, ο γιε γιες και ... ιθύνων νους νεανικής μπάντας] πόσο πολύ της αρέσει το συγκρότημά του και ότι "συνέχεια τους ακούει στο ραδιόφωνο" !!! Το όνομα της μπάντας του Λέλου είναι, αν θυμάμαι καλά, "Δυναμίτες" !!!

Άλλο ένα κουίζ έφτασε στο τέλος του [εννοείται, πάντως, όποιος συμφορουμίτης επιθυμεί να βάλει κι άλλες ερωτήσεις ή να σχολιάσει ο,τιδήποτε από όσα γράφτηκαν παραπάνω, θα είναι καλοδεχούμενος :flower: :flower:] .... Πάμε γι' άλλα !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την αδεια σου, Rinus, θα ηθελα να βαλω κι εγω μια ραδιο...φονικη ερωτηση. Η ανορθογραφια ειναι εσκεμμενη λογω της ερωτησης που ακολουθει:

11. Σε ποια ελληνικη ταινια ακουγεται απο το ραδιοφωνο ανακοινωση για την αποδραση ψυχοπαθους γυναικας που εκανε τρεις φονους αφοτου απεδρασε;

Ποια ειναι η ηθοποιος που την υποδυεται και ποιος ηθοποιος ειναι το παρ' ολιγον τεταρτο θυμα της;
 
bambinella 100 είπε:
Με την αδεια σου, Rinus, θα ηθελα να βαλω κι εγω μια ραδιο...φονικη ερωτηση. Η ανορθογραφια ειναι εσκεμμενη λογω της ερωτησης που ακολουθει:
11. Σε ποια ελληνικη ταινια ακουγεται απο το ραδιοφωνο ανακοινωση για την αποδραση ψυχοπαθους γυναικας που εκανε τρεις φονους αφοτου απεδρασε;

Ποια ειναι η ηθοποιος που την υποδυεται και ποιος ηθοποιος ειναι το παρ' ολιγον τεταρτο θυμα της;
Στην τύχη τελείως [αν και μάλλον λανθασμένη είναι η απάντηση] : Μήπως την ψυχοπαθή την υποδύεται η Έλλη Φωτίου ??? Η - διατελούσα σε σύγχυση - παιδική μνήμη μου θυμάται μια ταινία που παλιά έβαζε συχνά η τηλεόραση, στην οποία η Φωτίου [???? ίσως να κάνω λάθος], κρατώντας μια ψαλίδα στο χέρι, διέπραττε φόνους ....
 
Οχι δεν ειναι η Φωτιου. Ειναι μια ταινια ασπρομαυρη, γυρισμενη στο τελος της δεκαετιας του '60.
 
11. Σοφία Ρούμπου στην ταινία το κορίτσι του 17
 
Μπραβο tzia, που απαντησες στην ερωτηση. Δεν ηταν και η πιο ευκολη!

Συμπληρωνω επισης οτι ο ηθοποιος που υποδυεται το παρ' ολιγον τεταρτο θυμα της Σοφιας Ρουμπου ειναι ο Χρηστος Πολιτης.

Rinus Cesar, σε ευχαριστω και συγνωμη που καταχραστηκα τον χωρο του δικου σου κουιζ! #)
 
Πίσω
Μπλουζα