Κουίζ από παλιές ταινίες 04

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
1. Σε ποιο αστυνομικό τμήμα οδηγούν την Αλίκη Βουγιουκλάκη και τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ στην ταινία "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια";

i_kori_mou_i_sosialistria.jpg


2. Πώς λένε την αδελφή των 7 εργένηδων στην ταινία "η Χιονάτη και τα 7 γεροντοπαλίκαρα";

i-xionati-kai-ta-7-gerontopalikara-11.jpg


3. Ποια τα ζευγάρια παιδιών - μανάδων στην ταινία "Η κυρά μας η μαμή";

650783.jpg


4. Αναφέρατε κινηματογραφικές "μητέρες" του Στέφανου Ληναίου.

mias-pentaras-niata.jpg


5. Ποιο είναι το χαρακτηριστικό του αρχηγού του τουρκικού αποσπάσματος που συνέλαβε τον πατέρα του που επιτρέπει στον Νίκο Ξανθόπουλο να τον αναγνωρίσει στην ταινία "Η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου";

2351.jpg


6. Ζορζ Ονέ, Γάλλος συγγραφέας του 19ου αιώνα. Πώς συνδέεται με την Αφροδίτη Γρηγοριάδου και τον Γιώργο Φούντα;



7. Ποιο το όνομα της φίλης της Τζίνας (Μαίρη Αρώνη) στην ταινία "Μια τρελή - τρελή οικογένεια"; Πόσα χρόνια είναι αρραβωνιασμένη και με ποιον;

mia_trellh_trelh_oikogeneia.jpg


8. Σε πόσες γυναίκες δίνει ταυτόχρονα ραντεβού ο Φαίδων Γεωργίτσης στην αρχή της ταινίας "Γοργόνες και μάγκες";

gorgones-ke-mages.jpg


9. "Μαύρε μαυραγορίτη, τη μαύρη αυτή στιγμή θα σε μαυρίσω". Σε ποια ταινία ακούγεται αυτή η ατάκα; Από ποιον ηθοποιό;

10. Ποιες ελληνικές ταινίες έχουν βασιστεί (άμεσα ή έμμεσα) στην ελληνική μυθολογία;

b62795.jpg
 
10. Ο "Θίασος" του Αγγελόπουλου φέρει εμφανή στοιχεία του μύθου των Ατρειδών.
 
3.παπαμιχαηλ-βασιλειαδου

καλογεροπουλου-ζαφειριου

4.μαρικα κρεββατα

2.αλεξια

1.χωροφυλακη πικερμιου..αυτο εννοεις?

8.νομιζω τεσσερις

7.μαιρη-φιλιππος ο αρραβωνιαστικος και 16 χρονια ο αρραβωνας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Δημ. Παπαμιχαήλ-Γ. Βασιλειάδη, Ξ. Καλογεροπούλου-Ε. Ζαφειρίου, Μπέμπη Κούλα-Νίτσα Τσαγανέα, Κώστας Βουτσάς-Σαπφώ Νοταρά

4. Μαρίκα Κρεβατά στο "Κλωτσοσκούφι"

8. Σε τρεις.

10. Άμεσα η "Ηλέκτρα" του Μιχ. Κακογιάννη, η "Ηλέκτρα" του Ted Zarpas, η Αντιγόνη του Γ. Τζαβέλλα και οι "Δελφικές εορτές" του Αγγελου Σικελιανού.

Έμμεσα το "Δάκρυα για την Ηλέκτρα" του Γ. Δαλιανίδη
 
Διόρθωση στο 10.: Οι "Δελφικές εορτές" που οργάνωσε ο Αγγελος Σικελιανός σκηνοθετήθηκαν για το σινεμά από τον Μ. Γαζιάδη. Περιέχουν σκηνές από τον "Προμηθέα Δεσμώτη" του Αισχύλου και η ταινία αναφέρεται επίσης και με αυτόν τον τίτλο ("Προμηθεύς Δεμώτης")
 
6. Με τον Φουντα στην ταινια Πολυ αργα για δακρυα, η οποια βασιζεται στον Αρχισιδηρουργο, εργο δικο του.

7. 16 χρονια με εναν φαρμακοποιο. Οσο ζουν και τα αλογα!

10. Λυσσιστρατη, Αντιγονη.
 
@retrofan

Μια συμβουλη. Για τις φωτο, χρησιμοποιεις hotlink οποτε εχε υποψιν σου οτι σε καποια στιγμη στο μελλον ενδεχεται να μην εμφανιζονται επειδη τα sites που τις φιλοξενουν μπορει να τις κατεβασουν ή να απαγορευσουν το hotlinking.
 
Wally ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα γι' αυτό που λες #) .

Μήπως απαγορεύεται; Είμαι πολύ λίγο σχετική από υπολογιστές και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος να χρησιμοποιείς φωτογραφίες που βρίσκεις στο ίντερνετ. Επέλεξα αυτόν για την ευκολία μου μια και σε δικό μου αρχείο (φωτογραφιών κλπ.) δεν έχω τόσο υλικό για να σκανάρω.

Μήπως ν' αναφέρω και την πηγή;

Αν υπάρχει κάποιο θέμα με την αντιγραφή (πέρα από τον κίνδυνο εξαφάνισης των φωτογραφιών στο μέλλον) σε παρακαλώ, πες μου το γιατί δεν θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα ούτε στη retromaniax ούτε σε μένα βέβαια. :)
 
Μπαίνω στο θέμα τελευταίος και καταϊδρωμένος:

1. Στο σταθμό Πικερμίου. Για την ακρίβεια είναι χωροφυλακή.

2. Μαργαρίτα.

4. α. Οικογένεια Παπαδοπούλου - Λουίζα Ποδηματά (Κατίνα Βρανά)

β. Μιας πεντάρας νειάτα - Σμάρω Στεφανίδου (Για την ακρίβεια είναι η μητέρα της νύφης).

7. Μαρία Μαρτίκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχεχε ειναι οντως πολυ δυσκολο να προλαβεις να απαντησεις!
 
johnalepou είπε:
Χεχεχε ειναι οντως πολυ δυσκολο να προλαβεις να απαντησεις!
Πως ειναι η...απεναντι οχθη, john;

Μπραβο, retrofan! Τον εκδικηθηκες εκ μερους ολων μας που κανουμε αγωνα δρομου στα κουιζ του! :D :D:D:D:D:D
 
6. "Εχω δικαίωμα να σ αγαπώ" με την Αφροδίτη Γρηγοριάδου βασίζεται κι αυτό στον Αρχισιδηρουργό του Ονέ

10. Δάφνις και Χλόη (1931)

Δάφνις και Χλόη (1966)

Δάφνις και Χλόη (1969)

Ιφιγένεια (1977)
 
Χαχαχα εχετε δικιο ειναι οντως δυσκολη υποθεση!

10. Και η Κραυγή Γυναικών με τη Μελίνα βασίζεται στη Μήδεια

Την Φαίδρα του 62 (πάλι Μελίνα) την ξεχάσαμε?

Η επιστροφη της Μήδειας με την Αλέκα Κατσέλη

Ευρυδίκη Β.Α, 2037

Ο Ηνίοχος του Αλέξη Δαμιανού

Οι Μικρές Αφροδίτες?

Επίσης Προμηθέας Σε Δεύτερο Πρόσωπο
 
9. Τυχαία λέω: μήπως είναι ο Βέγγος;
 
Και μιας και το θυμήθηκα, η Μαρίκα Κρεββατά είναι μητέρα του Ληναίου και στην "Κόμισσα της φάμπρικας".
 
Τις συγκεκριμένες τις βρήκα στο My Comics.gr (δεν είναι δικές μου). Ορίστε:
 
10.Ιπποκράτης και Δημοκρατία μετράει???
 
mariadegrecia είπε:
10.Ιπποκράτης και Δημοκρατία μετράει???
Δε νομίζω mariadegrecia :) . Θα μπορούσαμε τότε να προσθέσουμε και τους "Μνηστήρες της Πηνελόπης" με τον Παράβα ;) .

Στην 10 για άλλη μια φορά μ' εντυπωσιάζετε :worship: . Ιδίως ο johnalepou με ταινίες που ήταν καν είχα υπόψη μου #) (αλήθεια, 3 "Δάφνις και Χλόη"; εγώ μόνο την πρώτη του Λάσκου ήξερα).

Ωστόσο βρε παιδιά δεν έχετε αναφέρει που εγώ είχα σκεφθεί πρώτη - πρώτη πριν γράψω την ερώτηση.
 
μαλλον θα πω βλακεια αλλα θα το πω

10.ο θανασης και το καταραμενο φιδι #) ηλεκτρα,αντιγονη, δακρυα για την ηλεκτρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα