Κουίζ από παλιές ταινίες 04

Βασικά νομίζω πως το "Ιπποκράτης και Δημοκρατία" μετράει. Είναι ταινία του 1972 με τον Παπαμιχαήλ στο ρόλο του Ιπποκράτη.
 
Μόνο που ο Ιπποκράτης είναι υπαρκτό πρόσωπο της αρχαίας ελληνικής ιστορίας κι όχι μυθολογίας :) .
 
Αρχικό μήνυμα απο retrofan
Μόνο που ο Ιπποκράτης είναι υπαρκτό πρόσωπο της αρχαίας ελληνικής ιστορίας κι όχι μυθολογίας :) .

OK. Έχεις δίκιο. Δεν το σκέφτηκα.
 
10. Η Οδυσσεια ενος ξεριζωμενου.

Τιτλος με αμεση αναφορα σε εναν μεγαλο και περιπετειωδη μυθο, αυτον του Οδυσσεα.
 
Να σου πω bambi τον έχω συμπεριλάβει και τον Ξανθόπουλο στη λίστα μου, έστω και με κίνδυνο να φάω γιαούρτωμα :p

Δεν πειράζει, θα το φάμε μαζί ;)

Άλλη ταινία όμως μου είχε καρφωθεί στο μυαλό. Κι είναι κι από τις αγαπημένες μου ... Αν και την προβάλλουν σπάνια ... Με γνωστούς και εξαιρετικούς ηθοποιούς ...
 
10. Είχα διαβάσει κάποτε ότι η Σταχτοπούτα βασιζεται σε αρχαιοελληνικό μύθο με μια εταίρα που έχασε το σανδάλι της στον Νείλο και το βρήκε κάποιος βασιλιάς και διέταξε έρευνα κλπ. Οπότε λεώ και την ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ χαχα
 
Α και Ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ (1958) με Αυλωνίτη - Ρίζο τοτε που βασιζεται στο μυθο του Αισωπου.Μετράει ε?

(αλιμονο σου αν δεν μου δωσεις εμενα αυτη την ερωτηση λολ!)
 
Σωστές απαντήσεις!

1. Σταθμός Χωροφυλακής Πικερμίου (μπράβο georgeikos!)

2. Μαργαρίτα (μπράβο comicsfan!)

3. Παπαμιχαήλ - Βασιλειάδου, Καλογεροπούλου - Ζαφειρίου (μπράβο georgeikos!) και Κούλα - Τσαγανέα (κυρία και δεσποινίς δημάρχου) και Νοταρά - Βουτσάς (μπράβο appoul!)

4. Μαρίκα Κρεβατά στο "Κλωτσοσκούφι" (μπράβο georgeikos και appoul!) και στην "Κόμισσα της Φάμπρικας" (μπράβο comicsfan!)

Λουίζα Ποδηματά στην "Οικογένεια Παπαδοπούλου" (μπράβο comicsfan!)

(την Σμαρώ Στεφανίδου ως πεθερά εξ αγχιστείας δεν την υπολογίζω :) )

5. Σ' αυτήν κανείς βρε παιδιά; Ο τούρκος αρχηγός του αποσπάσματος που πάει να βρει τον γιατρό Αριστείδη σταλμένος από τον μπέη παίζει λύρα με φύλλα δάφνης! Έτσι τον ανακαλύπτει κι ο γιος Βασίλης στην περιπλάνησή του.

6. Ο Ζορζ Ονέ όντως έχει ως πιο διάσημο έργο του τον "Αρχισιδηρουργό". Η ιστορία (ο τέως φτωχός που απέκτησε περιουσία και σώζει από την οικονομική καταστροφή με το να την παντρευτεί την τέως πλούσια αρχοντοπούλα που τον περιφρονεί αλλά μετά τον ερωτεύεται) μεταφέρθηκε δυο φορές στον ελληνικό κινηματογράφο. Με τους Γιώργο Φούντα και Μαίρη Χρονοπούλου στο "Πολύ αργά για δάκρυα" (μπράβο bambi!) και με τους Νίκο Ξανθόπουλο και Αφροδίτη Γρηγοριάδου στο "Έχω δικαίωμα να σ' αγαπώ" (μπράβο johnalepou!).

7. Η φίλη Μαίρη είναι αρραβωνιασμένη με τον φαρμακοποιό Φίλιππο 16 χρόνια (μπράβο georgeikos!). Όσο ζουν και τ' άλογα :p (bambi;))

8. Σε 4 (μπράβο georgeikos!)

9. O Μίμης Φωτόπουλος στο "Ξυπόλυτο τάγμα" του Γρηγόρη Θαλασσινού (Γκρεγκ Τάλλας).

10. :bow: για άλλη μια φορά!

Έχουμε και λέμε:

α) Θίασος από τον μύθο των Ατρειδών (μπράβο sunset89!)

β) Ηλέκτρα του Κακογιάννη

γ) Ηλέκτρα του Τεντ Ζάρπας

δ) Αντιγόνη του Τζαβέλλα

ε) Δελφικές Εορτές (με την παράσταση του Προμηθέα Δεσμώτη) του Γαζιάδη

στ) Δάκρυα για την Ηλέκτρα του Δαλιανίδη (μπράβο appoul!)

ζ) Οι 3 "Δάφνις και Χλόη" (1931, 1966, 1969) :worship: john

η) Ιφιγένεια του Κακογιάννη

θ) Κραυγή γυναικών του Ντασέν

ι) Φαίδρα του Ντασέν

ια) Επιστροφή της Μήδειας του Κρίστιαν

ιβ) Ευριδίκη Β.Α. του Νικολαϊδη (πού την βρήκες αυτήν βρε συ; Ούτε που την είχα ματαξανακούσει :D )

ιγ) Προμηθέας σε δεύτερο πρόσωπο του Φέρρη

Όλαααα αυτά χάρη στον johnalepou!!!

ιδ) Η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου και η Λυσιστράτη (μπράβο bambi!)

Προβληματίστηκα λίγο για τη Λυσιστράτη και το Δάφνις και Χλόη γιατί δεν στηρίζονται σε μύθο αλλά σε θεατρικά έργα (του Αριστοφάνη και του Λόγγου) σε αντίθεση με την Ιφιγένεια και την Ηλέκτρα που ήταν μύθοι πριν γίνουν θεατρικά. Τελικά τις έβαλα στη λίστα αλλά άφησα απέξω τους μύθους του Αισώπου και τον "Τζίτζιγκα και Μέρμηγκα" μια και είναι μεν μύθοι αλλά όχι μυθολογία (σόρι john#)). Οι "μικρές αφροδίτες" του Κούνδουρου θα μπορούσαν να ήταν μύθος αλλά δεν είναι.

Έχω σημειώσει ακόμα τις

Τρωάδες του Κακογιάννη

και

...

Η αρπαγή της Περσεφόνης του Γρηγορίου (η πρώτη ταινία που σκέφθηκα, το πόσο μ' αρέσει ο Καζάκος σ' αυτή δεν λέγεται :cool: )

Νικητές ο georgeikos λόγω αριθμού ερωτήσεων και ο johnalepou λόγω πλήρους καταλόγου που κατέβασε!!!!!!! :award: :award: :award:
 
Απ' ότι φαίνεται κανείς δεν βλέπει Ξανθόπουλο...
 
Πίσω
Μπλουζα