Κουίζ γειτονιάς

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
Ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος είναι κατά βάση αθηναϊκός. Λιγοστές οι εμφανίσεις της συμπρωτεύουσας (π.χ. "Ο Ατσίδας", "Κάτι να καίει"), ακόμα πιο σπάνιες αυτές της ελληνικής επαρχίας με εξαίρεση τους δημοφιλείς παραθεριστικούς προορισμούς, οπότε οι ταινίες λειτουργούσαν λίγο και ως κράχτης (ιδίως την εποχή που το έγχρωμο φιλμ μπορούσε να αποδώσει καλύτερα τα χρώματα της Ρόδου ή της Κέρκυρας).

Ας θυμηθούμε λοιπόν μερικές από τις γειτονιές της Αθήνας μας :)

(ελπίζω να μου μάθετε και μερικά πράγματα ;) )

1. Αναφέρατε 4 τουλάχιστον ταινίες που να έχουν γυριστεί στην Πλάκα



2. Σε ποια γειτονιά μένει η καθαρίστρια - ψευτοθεία της Φόνσου στην Κόμισσα της φάμπρικας;



3. Σε ποια γειτονιά μένουν οι Γεωργίτσης - Βουτσάς κλπ. στο Μια κυρία στα μπουζούκια;



4. Σε ποια γειτονιά μένει η Μαίρη Χρονοπούλου στην ίδια ταινία;

5. Σε ποια γειτονιά έχει γυριστεί η Συνοικία το όνειρο;



6. Σε ποια γειτονιά βρίσκεται η ταβέρνα που προτείνει να πάνε η Ρένα Βλαχοπούλου στο Όταν λείπει η γάτα;



7. Σε ποια γειτονιά εκτυλίσσεται ο Παπατρέχας;

87_1.jpg


8. Η Κηφισιά είναι ένα προάστιο που είχαν τιμήσει κατά κόρον οι ελληνικές ταινίες. Η οδός Όθωνος ένας από τους πιο όμορφους και διάσημους δρόμους της. Αναφέρατε 3 τουλάχιστον ελληνικές ταινίες που έχουν σκηνή γυρισμένη στον δρόμο αυτόν.

9. Σε ποια γειτονιά πρωτοσυναντιούνται η Νόρα Βαλσάμη κι ο Κώστας Βουτσάς στο Γαμπρός από το Λονδίνο;



10. Σε ποια γειτονιά έχει γυριστεί η Καφετζού;

 
5. Πετράλωνα
 
1. Ο μεθυστακας,

Ο γρουσουζης

Αλλοιμονο στους νεους

Η δε γυνη να φοβηται τον ανδρα

2. Στο Περιστερι

6. Στις Τζιτζιφιες

7. Στο Παγκρατι

10. Στα Πετραλωνα
 
να συμπληρώσω για την 5 -επειδή ουσιαστικά απαντήθηκε- ότι η γειτονιά αυτή των Ανω Πετραλώνων ονομάζεται "Ασύρματος" (αναφέρεται και στην ταινία) και ήταν επίσημο τοπονύμιο τότε της γειτονιάς που όμως πλέον έχει αλλάξει (αν και ακόμα χρησιμοποιείται από τον κόσμο)
 
9.αγιος παντελεημωνας -αχαρνων
 
1. Αφου μπορουμε να αναφερουμε και περισσοτερες απο τεσσερις, συμπληρωνω:

Oι φτωχοδιαβολοι

Το κοριτσι της γειτονιας

Στελλα

Μαγικη πολη

Ανθισμενη αμυγδαλια
 
Η Στέλλα νομίζω γυρίστηκε στα Εξάρχεια και τον Πειραιά.
 
Η Στελλα εχει σκηνες που γυριστηκαν στην Πλακα, και συγκεκριμενα στους Αερηδες.
 
Από αυτήν την ταινία έχω συγκρατήσει συγκεκριμένα σκηνικά από την Καλληδρομίου και το λιμάνι, για αυτό ίσως η Πλάκα να μη μου

θύμισε κάτι.
 
Ο Ασύρματος δεν είναι στον Άγιο Δημήτριο; Έχει και στα Πετράλωνα;

ntsmrtz είπε:
να συμπληρώσω για την 5 -επειδή ουσιαστικά απαντήθηκε- ότι η γειτονιά αυτή των Ανω Πετραλώνων ονομάζεται "Ασύρματος" (αναφέρεται και στην ταινία) και ήταν επίσημο τοπονύμιο τότε της γειτονιάς που όμως πλέον έχει αλλάξει (αν και ακόμα χρησιμοποιείται από τον κόσμο)
 
Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι η "Στέλλα" ήταν εξαρχιώτικη ταινία :xm:

Ποιες σκηνές της είναι γυρισμένες στους Αέρηδες bambi; (δεν τα έλεγα εγώ ότι θα μάθω πράγματα από αυτό το κουίζ; :) )

Για την 10 νομίζω ότι είναι λάθος. Δηλαδή σίγουρα τα εξωτερικά γυρίσματα έχουν γίνει κάπου αλλού κι όχι στα Πετράλωνα. Απλώς δεν ξέρω μήπως κάποια σκηνή ξέφυγε και γυρίστηκε εκεί.
 
Δεν ξερω να σου πω ποιες ακριβως ειναι οι σκηνες που γυριστηκαν στους Αερηδες. Απλως ετσι διαβασα στο διαδικτυο πριν απο εναμιση μηνα περιπου, και μαλιστα σε περισσοτερα απο ενα σαιτ, οταν εψαχνα πληροφοριες για την ταινια.

Το μονο που θυμαμαι καλα, ειναι οτι αυτες οι σκηνες ηταν οι πιο παθιασμενες αναμεσα σε Φουντα και Μερκουρη.
 
ωραίο και πρωτότυπο κουιζ!!! οι παλίες γειτονίες της Αθήνας, έχω ακούσει τα καλύτερα!
 
η "Στέλλα" είναι και εξαρχιώτική ταινία λόγω της τελευταίας σκηνής (Καλλιδρομίου & Σ.Τρικούπη) που έχει μείνει στην ανάμνηση των πιο πολλών. έχει σκηνές γυρισμένες σε πολλά μέρη της Αθήνας (+Πειραιά, +Πατήσια) αλλά η ιστορία εξελίσσεται πέριξ της πλάκας (και έχει και σκηνή στον περιφερειακό ακριβώς πάνω από τον "ασύρματο")

Ο "Ασύρματος" δεν ξέρω αν είναι τοπονύμιο του Αγ.Δημητρίου, αλλά σίγουρα ήταν επίσημο τοπονύμιο μέχρι τα μέσα 50s στα Ανω Πετράλωνα και ανεπίσημο της περιοχής μέχρι και σήμερα (και τώρα που το σκέφτομαι το αμάξι στη συνάντηση της Παρασκευής το είχα αφήσει στο πρώτο στενό παράλληλα (βόρεια) της Κυμαίων που είναι το άνω όριο της περιοχής Ασυρμάτου :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανένας για την οδό Όθωνος βρε παιδιά; :eek:

Ο πιο διάσημος δρόμος της Κηφισιάς που δυστυχώς του αλλάξανε τα φώτα. Πλατάνια κι από τις δυο μεριές και τσιμεντένια ρυάκια νερού να κυλάνε στις άκρες του. Αρχοντικός μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Τώρα πάνε τα ρυάκια, πάνε και τα νερά :(

Λορένα, αφού έχεις το ένα σκέλος του "Μια κυρία στα μπουζούκια", πώς και δεν έχεις και το άλλο; ;)
 
8. Aπο την Οθωνος θυμαμαι την Αλικη στο Ναυτικο, εκει που κανουν ποδηλατο τα κοριτσια.
 
retrofan είπε:
Λορένα, αφού έχεις το ένα σκέλος του "Μια κυρία στα μπουζούκια", πώς και δεν έχεις και το άλλο; ;)
θυμαμαι μονο : τα Ταμπούρια, Κοκκινιά που ειπωθηκαν στην συγκεκριμενη σκηνη. Αλλου πρεπει να ανεφεραν που εμειναν οι.. πτωχοι της ταινιας
 
Οι απαντήσεις :)

1. Ταινίες που έχουν γυριστεί στην Πλάκα είναι (σίγουρα θα ξεχνάμε και κάποιες ;) )

Ο μεθύστακας

Ο γρουσούζης

Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα (γενικώς ο Τζαβέλλας ήταν πολύ φαν της περιοχής :D )

Αλλοίμονο στους νέους

Η Στέλλα (με πείσατε :p )

Ανθισμένη αμυγδαλιά

Το κορίτσι της γειτονιάς

Οι φτωχοδιάβολοι

(μπράβο bambi!)

Για το "Μαγική πόλη" έχω κάποιες αμφιβολίες γιατί νομίζω ότι γυρίστηκε στον Ν. Κόσμο, στο Δραγούτι όπως ξέρανε όλοι τότε την περιοχή.

Επίσης το "Φωνή της Καρδιάς", το "Έλα στον θείο" και προφανώς μπόλικα ακόμα.

2. Η κυρία Ουρανία, παραδουλεύτρα στο σπίτι της Φόνσου που παίζει τον ρόλο της θείας της, όντως μένει σ' ένα αυθαίρετο στο Περιστέρι (Μαρκουλίτση 3:)) (μπράβο bambi!)

3. Η γειτονιά δεν αναφέρεται ρητά. Είναι πάντως κάπου στα προάστια του Πειραιά (Κοκκινιά, Ταμπούρια, Κορυδαλλός). Αντίθετα η ...

4. ... Μαίρη Χρονοπούλου μένει στο Παλαιό Ψυχικό

Και οι δύο απαντήσεις περιλαμβάνονται σ' αυτόν τον απολαυστικό διάλογο που είχε υπόψη της η Λορένα (μπράβο Λορένα!)

-... Κι εκείνη έκανε μόκο και τον έτρωγε στην μάπα.

-Στην μάπα;

-Στην μάπα. Ναι. Γιατί;

-Δεν μου λέτε μαντάμ Έλενα.

-Να σας πω κύριε Γιωργάκη.

-Πού κατοικείτε;

-Στο Παλαιόν Ψυχικόν.

-Αποκλείεται!

-Γιατί αποκλείεται;

-Αποκλείεται. Αυτό το παραμύθι όπως το δουλεύεις δεν είναι ούτε του Νέου ούτε του Παλιού Ψυχικού. "Τον έτρωγε στη μάπα"; Αυτό είναι εδώ, της γειτονιάς. Ταμπούρια, Κοκκινιά, Κορυδαλλός ... :D

5. Η Συνοικία το Όνειρο έχει γυριστεί στα Άνω Πετράλωνα (μπράβο sunset89!)

Πολύτιμες και οι πληροφορίες του ntsmrtz για τον "Ασύρματο"

6. Η Ρένα Βλαχοπούλου προτείνει (χωρίς να εισακουστεί) μια ταβέρνα στις Τζιτζιφιές (μπράβο bambi!)

"Μωρέ ήξερα εγώ ένα κέντρο στις Τζιτζιφιές ... Εκεί να δείτε περιποίηση που θα μας κάνανε. Αλλά ας όψεσθε":D

7. Ο Παπατρέχας έχει γυριστεί στο Παγκράτι (αναγνωρίσιμοι ακόμα και σήμερα οι δρόμοι του και η εκκλησία του Προφήτη Ηλία) (μπράβο bambi!)

8. Αχ η οδός Όθωνος με τα πλατάνια και τα νερά :)

Η bambi βρήκε την ποδηλατάδα στην "Αλίκη στο Ναυτικό" (μπράβο!!!!)

Άλλες εμφανίσεις του δρόμου:

Στη "Φωνή της καρδιάς" η Πάνου με τον Χορν κατεβαίνουν με τα ποδήλατα τον δρόμο πριν πετύχουν τον πατέρα - Βεάκη.

Στο "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος" οι νεόνυμφοι Πάντζας και Καλαντζοπούλου κάνουν εκεί τη βόλτα τους με τη νυφική άμαξα.

Στα "Κίτρινα Γάντια" ο στρατηγός - Δούκας κάνει εκεί τη βόλτα του πριν τσακώσει την υπηρέτρια (Βούρτση) με τον σωφέρ (Φωτόπουλο). Και σίγουρα και άλλα που μου ξεφεύγουν :xm:

9. Η Νόρα Βαλσάμη συναντά τον Κώστα Βουτσά στον Άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών (φαίνεται καθαρά η εκκλησία) (μπράβο georgeikos!)

10. Η "Καφετζού" έχει γυριστεί στο Μαρούσι. Φαίνεται πολλές φορές η Γιούλη να διασχίζει τη γέφυρα πάνω από τις γραμμές του ηλεκτρικού και στο βάθος ένα παλιό αρχοντικό που επιζεί σε πείσμα των καιρών! Δύσκολη ερώτηση παιδάκια :) . Αν δεν ήμουν παλιά μαρουσιώτισσα, δεν θα την ήξερα ;)

Νικήτρια του κουίζ η bambi :award: :award: :award:
 
Ευχαριστω!

Ετσι που με φωναζετε ολοι bambi (την αρχη την εκανε ο johnalepou), δεν πρεπει να εχω αβαταρ τη Brigitte Bardot, αλλα τον Bambi, το ελαφακι! :D :D

Δεν παραπονιεμαι ομως. Μ' αρεσει!
 
Πίσω
Μπλουζα