Κουίζ "οι Τρεις Χάριτες"

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
Για να ξαναθυμηθούμε λίγο την αγαπημένη σειρά :)

1. Σε ποια σχολή σπουδάζει ο αδελφός των Τριών Χαρίτων, Ανδρέας;

2. Πώς λέγεται η, στα τελευταία επεισόδια, γυναίκα του; Ποια την υποδύεται; Τι δουλειά κάνει;

3. Ποια η οικογενειακή κατάσταση της θείας Μπεμπέκας;

4. Πώς λένε τον διαζευγμένο σύζυγο της Μαρίας; Ποιος τον υποδύεται;

5. Πόσους φίλους - εραστές της Πέπης βλέπουμε κατά τη διάρκεια της σειράς;

6. Σε δύο συνεχόμενα επεισόδια οι τρεις αδελφές ζητάνε σε διάφορα πολιτικά γραφεία ένα ρουσφέτι για τον Αντρέα. Πέφτουν συνέχεια πάνω σε μια μητέρα που έχει κι αυτή ένα αίτημα για τον γιο της. Στο τέλος τα αιτήματα μπερδεύονται :D . Ποια ηθοποιός υποδύεται τη μητέρα - ψηφοφόρο και ποιο το αίτημά της;

7. Ποιον ρόλο υποδύεται η Δήμητρα Παπαδοπούλου; Ποιο το όνομά της; Ποιο το επάγγελμά της;

8. Όταν η Πέπη αποφασίζει να συζήσει, η Όλγα τρελλαίνεται και της βάζει κοριούς στο διαμέρισμα. Η Πέπη το αντιλαμβάνεται και αποφασίζει να την αποτρελλάνει με συζητήσεις ότι τάχα ανήκει σε τρομοκρατική οργάνωση. Ποιον πολιτικό λέει ότι θέλουν ν' απαγάγουν;

9. Σε ποια εξοχή της Αττικής έχουν κτήμα οι Τρεις Χάριτες;

10. Τι ρόλο υποδύεται στη σειρά ο Γρηγόρης Βαλτινός;

11. Πώς ονομάζεται ο συστρατιώτης στον πόλεμο της Κορέας του φλερτ της Μπεμπέκας, όταν αυτή προσπαθεί ματαίως ν' απαλλαγεί από τους βετεράνους και τις ιστορίες τους;
 
1. Γεωλογία Αθηνών

3. Έγγαμη

4. Γιάννη

6. Χμμ.. κάποια μετάθεση ήθελε αλλά για ποιον; Τον άντρα της;

7. Τη μία και μοναδική Λιλή Γκατζόλα! Βαφτισιμιά της Όλγας. Κομμώτρια.

8. Αν θυμάμαι καλά, τον Βύρωνα Πολύδωρα

9. Στο Μάτι;

10. Τον όμορφο γείτονα-καθηγητή πανεπιστημίου που μετακομίζει κάποια στιγμή και στο τέλος προκύπτει παντρεμένος.

Άσχετο αλλά σε κάποιο επεισόδιο αναφέρουν πως το σπίτι τους βρίσκεται στην διασταύρωση των οδών Αετιδέων και Κλειούς. Τέτοια διασταύρωση υπάρχει μόνο στον Χολαργό, ένα τετράγωνο κάτω από εκεί που έμενα τότε! Πήγα αλλά δεν τις βρήκα. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.γεωπονικη

2.ντινα-ελενη καστανη-βοηθος ολγας στην αντικερι

3.παντρεμενη με τον αριστειδη

4.γιαννης-κωστας αρζογλου

5.πεντε

6.μαρια κανελοπουλου-θελει να παρει την συνταξη του ανδρα της που εχει πεθανει και της λειπουν ενσημα..νομιζω..και διορισμο γιου

7.λιλη γκατζολα-κομμωτρια

9.ζουμπερι

10.τον γοητευτικο γειτονα

11.δεκανεας σιμσιρικης

ασχετο αλλα η κορη της ολγας δεν λεγεται πεπη αλλα τετη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Γεωπονική Αθηνών

2. Ντίνα (Ελένη Καστάνη) Αρχικά δούλευε στην αντικερί της Όλγας

3. Παντρεμένη με θείο Αριστείδη

4. Γιάννης (Ντίνος Λύρας)

5. Πολλούς??? Ο τελευταίος ήταν σκηνοθέτης νομίζω. Στο επεισόδιο με τους κοριούς είχε άλλο, συν τον Κινέζο! (Νομίζω ότι την λένε Τέτη όμως)

6.Μαρία Κανελλοπούλου. Θελει να διορίσει το γιο της λιμενοφύλακα στην Άνδρο. Τελικά διορίζουν τον Ανδρέα! Οι πολιτικοί ήταν ο Μπιτσίδης (Χ Σιμαρδάνης) και ο Παπατζάλας (Κ. Τσιάνος)

7. Λιλή Γκατζόλα-κομμώτρια-βαφτισιμιά άνδρα Όλγας που πέθανε

9. Ζούμπερι

10. Γείτονας που αποδεικνύεται παντρεμένος

Θυμάμαι όμως το συναγερμό που έιχαν βάλει και είχε κωδικό 3912480!!!!!! Είμαι για τον ψυχίατροοοοοοοοο!
 
Ήθελα να βάλω και κουίζ τρομάρα μου :p :p

Όντως, Τέτη κι όχι Πέπη η κόρη της Όλγας #) #)
 
και για να συμπληρωσω την απαντηση μου πιο πανω, και προς αποφυγη παρεξηγησεων, στην ερωτηση 5.οι εραστες της τετης ηταν 5..ο ιαπωνας ουγκετσου, ενας που την αφησε εγκυο(νομιζε οτι ηταν εγκυος) ο νικηφορος νανερης που ηταν χρονια μεγαλυτερος της, ο τακης μερανιτης που ηταν σκηνοθετης, και ο βλαδιμηρος κυριακιδης που συζουσαν και τους εβαλε κοριους η ολγα
 
Τελικά η retromaniax είναι για ασκήσεις ταπεινότητας :cool:

Μαζεύεις τις αναμνήσεις σου, σκέφτεσαι και καλά ότι αυτά που τα θυμάσαι εσύ αποκλείεται να τα έχει προσέξει άνθρωπος και περιμένεις να επιβεβαιωθείς από το κουίζ που σκαρφίστηκες. Αμ δε!!! :p

Μέσα σε μισή ώρα τα πάντα έχουν απαντηθεί - συμπληρωθεί κι εσύ έχεις μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Μπράβο παιδιά!!!!!!!!! :award: :award:

1. Ο Ανδρέας σπουδάζει (νομίζω χωρίς να τελειώσει ποτέ) στη Γεωπονική Αθήνας

2. Στα τελευταία επεισόδια τα φτιάχνει, αφήνει έγκυο και παντρεύεται την Ντίνα, υπάλληλο της Όλγας στην αντικερί της (Ελένη Καστάνη)

3. Η θεία Μπεμπέκα είναι παντρεμένη με τον θείο Αριστείδη και (επιτέλους, να προσθέσω κάτι :p ) έχουν μία κόρη (πάντοτε μου έκανε εντύπωση που αυτή η κόρη δεν εμφανίζεται ποτέ, δεν αναφέρεται καν το όνομά της και περίμενα μέχρι το τελευταίο επεισόδιο να δω επιτέλους τον θείο Αριστείδη :) . Δεν μου έγινε το χατήρι :( )

4. Ο άπιστος και σχεδόν από την αρχή τέως άντρας της Μαρίας είναι ο Γιάννης (Κώστας Αρζόγλου). Από τα καλύτερα επεισόδια αυτό του δεύτερου γάμου του με την κρίση που πιάνει την Μαρία. Ιδίως όταν κυνηγά τον Αντρέα να του πάρει πίσω τις δέκα χιλιάδες που μόλις του έδωσε, όταν μαθαίνει ότι το θέλει για δώρο γάμου.

-Να μην ξανακούσω το όνομα Γιάννης. Το όνομα Γιάννης απαγορεύεται εδώ μέσα!

-Μπα; Και τον Γιάννη Πάριο δηλαδή πώς θα τον λέμε;

-Θα τον λέμε Κώστα Πάριο! Μην την εξερεθίζεις κι εσύ τώρα!

5. Εδώ τι να πω; Εγώ θυμόμουν τέσσερις #) . Τον σκηνοθέτη του τέλους, τον Βλαδίμηρο Κυριακίδη με τον οποίο συγκατοικεί, τον ιάπωνα στις αρχές κι ένα παλιό αμόρε της Όλγας που αρχικά η μητέρα της νομίζει ότι πηγαίνει γι' αυτήν. Τον πέμπτο της εγκυμοσύνης βέβαια δεν τον βλέπουμε, αλλά μπορώ georgeikos να μη σου δώσω την ερώτηση με τέτοια πληρότητα απάντησης; ;)

6. Όντως η Μαρία Κανελλοπούλου θέλει να διορίσει τον γιο της λιμενοφύλακα στην Άνδρο και τελικά διορίζουν τον Αντρέα!

7. Η απίστευτη Λιλή Γκατζόλα, κομμώτρια και βαφτισιμιά του άνδρα της Όλγας (νουνά μου!!!!!)

8. Τον Βύρωνα Πολύδωρα λένε ότι θέλουν ν' απαγάγουν και προξενούν την εύλογη απορία της Μαρίας ("τον Βύρωνα Πολύδωρα; Καλά, δεν βρίσκανε κανέναν πιο γκλάμουρους;":D)

9. Το εξοχικό κτήμα των τριών αδελφών βρίσκεται στο Ζούμπερι.

10. Ο Γρηγόρης Βαλτινός είναι ο νέος γείτονας - καθηγητής πανεπιστημίου, άρτι αφιχθείς από την Αμερική αλλά, όπως αποδεικνύεται, με Αμερικάνα γυναίκα.

11. Ο δεκανέας Σιμσιρίκης (μπράβο βρε georgeikos!! ίσως το αγαπημένο μου επεισόδιο "-ήτο νυξ, σιγή ηπλώνετο εις την παραποτάμιαν περιοχήν, εγώ είχα περίπολο με τον δεκανέα Σιμσιρίκη.

-Κορεάτης αυτός.

-Όχι. Έλλην. Θραξ":D:D

Και δε γλυτώνει τελικά η Μπεμπέκα από τον ριμινίτη - ιερολοχίτη θείο Αριστείδη και τις ιστορίες του :cool: "εκείνο το Τομπρούκ, το ξέρω πιο καλά κι απ' τα Εξάρχεια".

Αν μετράω καλά οι alkis21 και georgeikos έχουν ίδιο αριθμό σωστών απαντήσεων.

Δεν βγάζω νικητή!

Απλώς, σας βγάζω το καπέλο μου :)

:bow:
 
εισαι σιγουρος οτι εχουμε τον ιδιο αριθμο απαντησεων..? χεχε
 
georgeikos είπε:
εισαι σιγουρος οτι εχουμε τον ιδιο αριθμο απαντησεων..? χεχε
Σαφώς και όχι. Εγώ είχα μόνο τέσσερις πλήρως σωστές απαντήσεις (3, 7, 8, 10) ενώ εσύ έχασες μόνο την 8 και εν μέρει την 6. :)
 
σε ευχαριστω πολυ alkis21 εισαι δικαιος!!!
 
Ωχ! Λάθος μέτρημα; #) #) #)

Μπερδεύομαι με τις ερωτήσεις με τα πολλά σκέλη. Π.χ. το ότι τον άντρα της Μαρίας τον λένε Γιάννη το είπε ο alkis21 αλλά εσύ προσέθεσες και τον ηθοποιό. Άρα πάει σε ποιον;

Την Μαρία Κανελλοπούλου την βρήκε ο georgeikos όμως αυτό που εγώ περίμενα ν' "ακούσω" (το "λιμενοφύλακας στην Άνδρο") το έγραψε ο sypsi.

Νικητής λοιπόν ο georgeikos :award: :award:

ΥΓ. Είμαι γυναίκα :)
 
χεχε..εφοσον ολοκληρη η ερωτηση σου αφορουσε και στο "ποιος τον υποδυεται?" τοτε παει σε εμενα γιατι την απαντησα ολοκληρη καθως εγραψα οτι ηταν ο αρζογλου

οσον αφορα την ερωτηση σου για την μαρια κανελοπουλου ρωτουσες και ποια υποδυοταν τον ρολο για αυτο εγραψα το ονομα μαρια κανελοπουλου...αρα ζητουσες και το ονομα της ηθοποιου...χεχε..συγγνωμη δεν ηξερα οτι εισαι γυναικα!!!
 
Πιστός στην .... κακή μου συνήθεια, να συνεχίζω τα κουίζ με νέες ερωτήσεις, θα βάλω μερικές:

1. Πώς λέγεται η φίλη της Μπεμπέκας (ονοματεπώνυμο) στην οποία συμβαίνουν όλα τα παράξενα;

 


2. Ποια διάσημη ηθοποιό του Χόλυγουντ επικαλείται συνέχεια η Μπεμπέκα όταν θέλει να παρηγορήσει ή να δικαιολογήσει τις ανιψιές της ή κάποιες άλλες συγγενείς;


 


3. Σε ποιον κύριο λέει η Όλγα στο τέλος: "Νεράκι! Αυτό δεν πειράζει πουθενά!" και πώς έχει το επεισόδιο με δύο λόγια;


 


4. Ποιοι ηθοποιοί ήταν ο Δελησταύρου και ο γιος στο ομώνυμο επεισόδιο;


 


5. Σε ποιο επεισόδιο έχει εμφανιστεί ένας μετέπειτα ράπερ;



 
1. καιτουλα κοτσαρη

2. αναφερει πολλες ομως λανα ταρνερ εσθερ ουιλιαμς ζαζα γκαμπορ...πολλες

3.στον κοντογουνη..προξενευουν σην ολγα εναν φιλο της μπεμπεκας τον θωμα κοντογουνη και ενω εκεινη περιμενει λογιστη απο λαθος στην μερα εμφανιζεται ο κοντογουνης και εν τελει βγαινουν μαζι οπου ανακαλυπτει οτι λογω της ηλικιας του εχει ενα σωρο προβληματα υγειας και τον πειραζουν τα φαγητα

4.τασος χαλκιας-λαμπης λιβιερατος

5.ο διαβολακος με τον αργυρη κοντολαιμο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Νομίζω πως αναφέρει πολλές φορές διάφορες σταρ του Χόλιγουντ. Ζα Ζα Γκαμπόρ, Έστερ Ουίλιαμς, Φέι Νταναγουέι. Επίσης αναφέρει πολλές σταρ και του Χόλιγουντ και εκτός Χόλιγουντ όταν συζητάει με την Όλγα για τις πλαστικές που θέλει να κάνει στο πρόσωπο στο επεισόδιο "Μείνε όπως είσαι".
 
1. Οι δύο βασικές συναναστροφές της Μπεμπέκας είναι η Καιτούλα η Κότσαρη και η κυρία Τσικαρδώνη. Από τη στιγμή όμως που ζητάς τη "φίλη", προφανώς είναι η Καιτούλα :)
 
georgeikos είπε:
1. καιτουλα κοτσαρη2. αναφερει πολλες ομως λανα ταρνερ εσθερ ουιλιαμς ζαζα γκαμπορ...πολλες

3.στον κοντογουνη..προξενευουν σην ολγα εναν φιλο της μπεμπεκας τον θωμα κοντογουνη και ενω εκεινη περιμενει λογιστη απο λαθος στην μερα εμφανιζεται ο κοντογουνης και εν τελει βγαινουν μαζι οπου ανακαλυπτει οτι λογω της ηλικιας του εχει ενα σωρο προβληματα υγειας και τον πειραζουν τα φαγητα

4.τασος χαλκιας-λαμπης λιβιερατος

5.ο διαβολακος με τον αργυρη κοντολαιμο
Μπράβο σε όλα τα παιδιά, το "καθαρίσατε" το κουίζ σε χρόνο ντετέ! Περισσότερο η Ζαζά Γκαμπόρ μου έκανε αίσθηση (τα έλεγε η Μπεμπέκα και με προφορά, βλέπεις)...
 
Πίσω
Μπλουζα