Κουίζ της περούκας

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.934
Σε καποιες ταινιες του ελληνικου κινηματογραφου,υπηρξαν ηθοποιοι που ο ρολος τους απαιτουσε να φορεσουν περουκα στις παρακατω περιπτωσεις:

1.οταν νεαροι ηθοποιοι επρεπε να υποδυθουν ρολους μεγαλυτερης ηλικιας

2.οταν επρεπε να μεταμφιεστουν(στα γρηγορα) με σκοπο να ξεφυγουν απο καποιον που τους κυνηγουσε ή απλα να κρυφτουν για να μην τους αναγνωρισουν

3.οταν επρεπε να "αλλαξουν" κατα καποιο τροπο φυλο

Θα αναφερω μερικα παραδειγματα:

1.Δημητρης Χορν στην ταινια "αλιμονο στους νεους" που φοραει την περουκα για να υποδυθει τον ηλικιωμενο

2.Αλικη Βουγιουκλακη στην ταινια "η αρχοντισσα και ο αλητης" μεταμφιεζεται σε "Πιπης" για να ξεφυγει και για να κρυφτει

3.Βασιλης Μαυροματης και Τολης Βοσκοπουλος "αλλαζουν" φυλο στην ταινια "ο Αριστειδης και τα κοριτσια του" για να μπορουν να ειναι μαζι με τις κοπελες που αγαπουν

4.Ξενια Καλογεροπουλου και Κωστας Βουτσας στην ταινια "αγαπη μου παλιογρια"φορανε περουκα οταν υποδυονται τους ηλικιωμενους

Θυμαστε ηθοποιους που να φορεσαν περουκα σε καποιες ταινιες για εναν απο τους παραπανω λογους; Αν ναι,σε ποιες ταινιες,για ποιο λογο συγκεκριμενα και ποιοι ηταν οι ηθοποιοι ;
 
Επειδή η ταινίες που υπάρχουν περούκες είναι πάρα πολλές, δύσκολα δηλαδή θα βρεις ταινία χωρίς περούκα, θες να μείνουμε σε αυτές τις 3 κατηγορίες που επέλεξες ή να γράψουμε κι άλλους λόγους όπως πχ την περίπτωση του Βουτσά στο γαμπρός απ' το Λονδίνο;
 
boomer είπε:
Επειδή η ταινίες που υπάρχουν περούκες είναι πάρα πολλές, δύσκολα δηλαδή θα βρεις ταινία χωρίς περούκα, θες να μείνουμε σε αυτές τις 3 κατηγορίες που επέλεξες ή να γράψουμε κι άλλους λόγους όπως πχ την περίπτωση του Βουτσά στο γαμπρός απ' το Λονδίνο;
μπορει να γραφτει και αυτη η περιπτωση :)
 
- ο Φωτόπουλος στο "Σταμάτης & Γρηγόρης"

- ο "Αριστείδης" στο "Αλλος για το εκατομύριο"

- ο Κωνσταντίνου σε μια ταινία με Γκιζελα Νταλι, Ρϊζο και Παπαγιανοπουλο...

-
 
O Hλιόπουλος στο ''Διαγωγή Μηδέν'' χαρακτηριστική περίπτωση,όπου μεταμφιέζεται σε καθηγήτρια.

Και ο Κωνσταντάρας σε μια ταινία μεταμφιέζεται και παριστάνει ότι είναι η μητέρα του :p Παραγωγή του Καραγιάννη και μαζί του παίζει η Διαλυνά..τίτλο δε θυμάμαι :p
 
Danailicious είπε:
O Hλιόπουλος στο ''Διαγωγή Μηδέν'' χαρακτηριστική περίπτωση,όπου μεταμφιέζεται σε καθηγήτρια.Και ο Κωνσταντάρας σε μια ταινία μεταμφιέζεται και παριστάνει ότι είναι η μητέρα του :p Παραγωγή του Καραγιάννη και μαζί του παίζει η Διαλυνά..τίτλο δε θυμάμαι :p
αν δεν κανω λαθος η ταινια λεγεται "ο τρελοπενηνταρης"
 
Βέγγος στο γης μαδιαμ,που παριστανει τον χιππυ με τον παπαδοπουλο

Αυλωνιτης στις διπλοπενιες,που καποια στιγμη σε ενα χορευτικο με την ορχηστρα,κανουν τους γιεγιεδες

Ριζος στον γιγα της κυψελης,οταν ηθελε να γινει "καποιος" για να τον παντρευτει η στυλιανοπουλου,εκανε και αυτος τον γιεγιε
 
Ο Ντίνος Ηλιόπουλος σε όλες τις ταινές του από το 1967 και μετά, απλώς για αλλαγή look (κακώς κατ' εμέ)

Ο Κώστας Βουτσάς και η Ξένια Καλογεροπούλου στο «Αγάπη μου παλιόγρια»
 
Dimitrissss είπε:
Ο Ντίνος Ηλιόπουλος σε όλες τις ταινές του από το 1967 και μετά, απλώς για αλλαγή look (κακώς κατ' εμέ)
Ο Κώστας Βουτσάς και η Ξένια Καλογεροπούλου στο «Αγάπη μου παλιόγρια»
για τον Ηλιοπουλο: δεν προσεξα οτι φορουσε περουκα σε ολες τις ταινιες απ το '67 και μετα

την αλλη ταινια που αναφερεις την εχω ηδη γραψει οταν ανοιξα το θρεντ
 
Υπήρχαν κάποιες ταινίες (έχω στο μυαλό μου μία με Βέγγο), όπου οι ηθοποιοί φορούσαν περούκα, η οποία βγαίνει κατά λάθος και εκτίθενται. Μία ξανθιά κοπέλα της βγάζει ένας άντρας την περούκα της και αποκαλύπτεται ότι είναι μελαχροινή τελικά, Και σε πιο σύγχρονα, ο Νίκος Κούρος (Χρήστος στο "Ρετιρέ") φορά στην καραφλίτσα του μια μαύρη περούκα ("τζίβα") αλλά τελικά ζεσταίνεται, εξοργίζεται και την πετάει! Όπως και η Μάρθα Καραγιάννη στους "Μικρομεσαίους" φορούσε περούκα, θυμάστε κάτι παρόμοιο;
 
Ο Βέγγος στις ταινίες

Το μεγάλο κανόνι φοράει περούκα και γυαλιά υποδυόμενος τον γιο του απαλοχέρη

Ο τσαρλατάνος ο βέγγος ντυμένος γυναίκα με κοτσίδες όταν υποδύεται την θανάσσω αδρεφή του θανάση

Η Ρένα Βλαχοπούλου , ο Γιάννης Μιχαλόπουλος, ο Αντρέας Μπάρκουλης και ο Βασίλης Τσιβιλίκας στην Θεία μου την Χίπισσα
 
Ντινος Ηλιοπουλος - Ανδρεας Μπαρκουλης, φορουσαν περουκινι μονιμα στις ταινιες τους απο τα μεσα της δεκαετιας του '60 και υστερα. Και οχι βεβαια επειδη το απαιτουσαν οι ρολοι τους.

Προσεξτε τα τελευταια δευτερολεπτα του Τζενη - Τζενη οταν ο Μπαρκουλης χανει το περουκινι του μεσα στο νερο. Εκει φαινεται εντονα η απωλεια μαλλιων που ειχε απο πολυ νεος.
 
katerinak είπε:
για τον Ηλιοπουλο: δεν προσεξα οτι φορουσε περουκα σε ολες τις ταινιες απ το '67 και μετα
Ε καλα, δεν ειχες προσεξει οτι σε ολες τις ταινιες του Φινου ειναι φαλακρος, και μολις πηγε στον Καραγιαννη απεκτησε... μαλλια;! (συμφωνω κι εγω οτι κακως αλλαξε το σοφιστικε στυλακι που ειχε)
 
Προσεξτε τα τελευταια δευτερολεπτα του Τζενη - Τζενη οταν ο Μπαρκουλης χανει το περουκινι του μεσα στο νερο. Εκει φαινεται εντονα η απωλεια μαλλιων που ειχε απο πολυ νεος.
Βιβη πραγματικα δεν το γνωριζα οτι φορουσε και ο Μπαρκουλης περουκινι.. κοιταξα τη σκηνη που λες και φαινεται,αν και ελαχιστα, η απωλεια του περουκινιου

Ε καλα, δεν ειχες προσεξει οτι σε ολες τις ταινιες του Φινου ειναι φαλακρος, και μολις πηγε στον Καραγιαννη απεκτησε... μαλλια;!
και ομως δεν το προσεξα γιατι ελαχιστες ηταν οι ταινιες που ειδα με τον Ηλιοπουλο μετα το 1967 και εκτος αυτου δε δινω ιδιαιτερη προσοχη στην κομμωση των ηθοποιων
 
drspiros είπε:
Ε καλα, δεν ειχες προσεξει οτι σε ολες τις ταινιες του Φινου ειναι φαλακρος, και μολις πηγε στον Καραγιαννη απεκτησε... μαλλια;! (συμφωνω κι εγω οτι κακως αλλαξε το σοφιστικε στυλακι που ειχε)
Κι εγώ σαν την Κατερίνα πιο πάνω! Και μη σας πω ότι μάλλον δε θα το πρόσεχα και ποτέ, αν δεν αναφερόταν! Το δε πιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι έχω δει ταινίες αρκετές με τον Ηλιόπουλο μετά το '67!....

Και τέλος (γελάστε ελεύθερα!) ένιωσα απίστευτα χαζή που δεν έκανε "κλικ" το μυαλό μου νωρίτερα! #)
 
Δεν υπαρχει λογος να αισθανεσαι ετσι, Daredevil. Ειμαι σιγουρη οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν τα εχει προσεξει ολα αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
περουκα μονιμα φορουσαν μετα το 1970 ο λαυρεντης διανελος και ο μπαμπης ανθοπουλος
 
Δεν ξερω για τον Μπαμπη Ανθοπουλο, αλλα ο Διανελλος φορουσε περουκα και πριν το '70, οπως ας πουμε στη Ζηλιαρα, του 1968.
 
Πίσω
Μπλουζα