Κουίζ 0002

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
2.Ποια σειρα αποτέλεσε την πρώτη μεταφορά λογοτεχνικού έργου στην ελληνική τηλεόραση???

3.Ποια ειναι η πιο παλια ελληνικη σειρα που καταφερε να διασωθει ολοκληρη ξεφευγοντας απο τα νυχια των υπαλληλων της ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ???

4.Ποιος απο τους παρακατω τραγουδιστες εχει εμφανιστει ως ηθοποιος σε τηλεοπτικη σειρα μαζι με την Κατια Δανδουλακη???

Μαρινέλλα-Γιώργος Μαρίνος-Τάνια Τσανακλίδου-Μπεσυ Αργυρακη

5.Ποια ηταν η πρωτη σκηνοθετικη δουλεια του Κωστα Κουτσομυτη στην τηλεοραση?

6.Σε ποσες τηλεοπτικες σειρες εμφανιστηκε η Ελλη Λαμπετη???
 
Αποτυχημένη σειρά δεν θα έλεγα ότι ήταν, καθώς ήταν σχετικά με το ειδύλλιο ανάμεσα στους πρωταγωνιστές της σειράς (Κώστα Καρρά και Έρρικα Μπρόγερ) και μάλιστα σε μία επαύλη στην Κιφησιά που όντως είχε ένα Φοίνικα. Πιστεύω ότι θα είχε τηλεθεατές, αλλά δυστυχώς έμεινε στην μέση χωρίς το χορηγό της και έτσι σταμάτησαν τα γυρίσματα.

Μια και έτυχε να το δώ νωρίς, χωρίς να θέλω να καταστρέψω το topic σου απαντώντας συνέχεια εγώ (άλλωστε μπορεί κάλλιστα να κάνω λάθος) θα απαντήσω στα παραπάνω ρισκάροντας αρκετά:

2. Νίκος Καζαντζάκης: "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"

3. Είτε το ίδιο: "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" είτε ο "Ο άγνωστος πόλεμος" ;;;

4. Μαρινέλλα - Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες

5. Ξέρω 'γω, "Ο παράξενος ταξιδιώτης" μήπως;;;

6. Με έχασες εδώ, Καμία;;;

Billy, I need help...

Y.Γ.: ΑΕΟΝ, κανένα HIDE function/hack για τέτοιου είδους μηνύματα δεν παίζει; Μέχρι να απαντήσει κάποιος να μην φαίνονται οι απαντήσεις των άλλων;
 
johnalepou!!!Εσύ παιδί μου μας πήρες φαλάγγι...Άραξε..Μία μία τις ερωτήσεις.

Δεν προλαβαίνω!!!!!!
 
Οι σωστές απαντήσεις:

2.Ποια σειρα αποτέλεσε την πρώτη μεταφορά λογοτεχνικού έργου στην ελληνική τηλεόραση???

Οι Έμποροι των Εθνών (1973)

3.Ποια ειναι η πιο παλια ελληνικη σειρα που καταφερε να διασωθει ολοκληρη ξεφευγοντας απο τα νυχια των υπαλληλων της ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ???

Η Γυφτοπούλα (1974)

4.Ποιος απο τους παρακατω τραγουδιστες εχει εμφανιστει ως ηθοποιος σε τηλεοπτικη σειρα μαζι με την Κατια Δανδουλακη???

Μαρινέλλα-Γιώργος Μαρίνος-Τάνια Τσανακλίδου-Μπεσυ Αργυρακη

Και οι τέσσερις:

~~~~ Γιώργος Μαρίνος - ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ (1972)

~~~~ Τάνια Τσανακλίδου - Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ (1979)

~~~~ Μπέσσυ Αργυράκη - Η ΛΑΜΨΗ (1993)

~~~~ Μαρινέλλα - ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ (2000)

5. Ποια ηταν η πρωτη σκηνοθετικη δουλεια του Κωστα Κουτσομυτη στην τηλεοραση?

Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ (1971).Ο ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ηταν η δευτερη.

6. Σε ποσες τηλεοπτικες σειρες εμφανιστηκε η Ελλη Λαμπετη???

Σε καμία, εκτός αν μετρήσουμε την σειρά εκπομπών Η ΕΛΛΗ ΛΑΜΠΕΤΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ (1979)
 
Φτου χάλια τα πήγα... και είχα χαρεί τόσο που βρήκα την πρώτη.

2. & 3. Τα έχασα με τον αγαπημένο μου Καζαντζάκη για ένα μόνο χρόνο...

4. Ωραία παγίδα... με το που θυμήθηκα την Μαρινέλλα, δεν έψαξα τα υπόλοιπα.

5. Δεν ήξερα ότι ήταν δικιά του η σκηνοθεσία (κόλλησα στον Νίκο Φώσκολο που ήταν ο δημιουργός της).

6. Είχε εμφανιστεί και στο "Θέματα λόγου και τέχνης" αλλά δεν είχε παίξει τελικά σε καμία τηλεοπτική σειρά. Την κέρδισε το θέατρο (και για λίγο το μεγάλο πανί).

Μαύρα χάλια, τελείως... Μετεξεταστέος... :icon_cry:

Πρέπει να βρω την πηγή που τα ξεθάβεις, μόνο έτσι θα συνεχίσω με κάποιες αξιώσεις. :)
 
Πίσω
Μπλουζα