Κουίζ 0016 (Αλίκη Vol.3)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
1.

O ηθοποιός αυτός σε κάποια ταινία είναι ερωτευμένος με την Αλίκη και σε κάποια άλλη είναι πατέρας της!Ποιος είναι?Σε ποιες ταινίες?

2.

Απο ποια ταινία η φωτό?

115400387467.jpg


3.

Αναφέρετε κινηματογραφικές μαμάδες της Αλίκης

4.

Ποια είναι η πρώτη ταινία στην οποία βλέπουμε την Αλίκη με νυφικό?

1mda66a.jpg


5.

Από ποια ταινία η φωτο?

18683981.jpg


6.

Αναφέρετε τραγούδια της Αλίκης που ηχογραφήθηκαν για τις ανάγκες ταινιών της όμως δεν τα ακούσαμε ποτέ μέσα σε αυτές παρά μόνο σε δίσκους τελικά

front.JPG


7.

Η Αλίκη γύρισε ολόκληρη ταινία με αυτόν τον παρτενέρ,όμως δεν τους είδαμε ποτέ μαζί σε αυτήν.Ποια η ταινία και ο παρτενέρ?

8.

Πώς συνδέεται ο γάλλος συνθέτης του 19ου αιώνα Ζωρζ Μπιζέ με κάποια από τις ταινίες της Αλίκης?

702005_356x237.jpg


9.

Κάποιες από τις ταινίες της Αλίκης είχαν διπλό/εναλλακτικό τίτλο.Τους ξέρετε?

10.

Πόσα και ποια τραγούδια λέει η Αλίκη στην ΑΛΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΩΡ?

4564.jpg
 
2. "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" νομίζω.


3. Δέσπω Διαμαντίδου
στην "Αλίκη στο Ναυτικό", Καίτη Πάνου στο "Χτυποκάρδια στο θρανίο", Μαρίκα Κρεβατά στο "Ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο", Ελένη Ζαφειρίου στο "Ταξίδι", Αλέκα Παϊζη στον "Μιμίκο και Μαίρη".

4."Η Αλίκη στο Ναυτικό"

 

 


 
1. Λαμπρος Κωνστανταρας, ερωτευμενος μαζι της στην Μαρια Πενταγιωτισσα

2. Η αγαπη μας

3. Δεσπω Διαμαντιδου, Τζολυ Γαρμπη, Ελενη Ζαφιρειου, Μαρικα Κρεβατα

4. Στην Αστερω με τοπικη, νυφικη ενδυμασια που αργοτερα σκιζει στα βουνα

8. Καρμεν

9. Η Λιζα και η αλλη, Η αρχοντισσα κι ο αλητης
 
8. Τεκμηριώστε παρακαλώ :)

9. Για Αρχόντισα και Λίζα δεν το γνωριζα.Θυμάσαι τίτλους?
 
8. Στην ταινια Πονηρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα ανεβαζει μονη της και χωρις τη βοηθεια πλεον του Αγγελου Αντωνοπουλου την Καρμεν σε μορφη μιουζικαλ.

9. Στην ταινια η Λιζα και η αλλη η Αλικη κρατα τους ρολους Λιζας - Μιτσης.

Στην Αρχοντισσα εχει τον εναλλακτικο ρολο Ρενας - Πιπη.
 
johnalepou είπε:

9.


Κάποιες από τις ταινίες της Αλίκης είχαν διπλό/εναλλακτικό τίτλο.Τους ξέρετε?
Η ερώτηση αφορά διπλό τίτλο της ταινίας και όχι διπλό ρόλο για την Αλίκη, όπως "Το ποντικάκι" ("το κορίτσι με τα λουλούδια"), "Αλίκη" ("Aliki my love").
 
6. Ίσως το "Αλίκη τσα-τσα" ("Είσαι, παιδί μου, πειρασμός") για τη "Μουσίτσα";

7. Ο Μιχάλης Νικολινάκος, αρχικός παρτεναίρ της Αλίκης στο "Κλωτσοσκούφι", ο οποίος όμως δεν άρεσε στον Φίνο και αντικαταστάθηκε από τον Αλέκο Αλεξανδράκη.
 
6. Επίσης θα πρόσθετα και την ολοκληρωμένη βερσιόν του "Υπάρχει πάντα ένα τραγούδι" από την "Υπολοχαγό Νατάσσα".
 
9. Εν προκειμενω τοτε, Το κοριτσι με τα παραμυθια - Το φτωχοκοριτσο.
 
1. Διονυσης Παπαγιαννοπουλος στο Ποντικακι

9. Θολα νερα - Η ζαβολιαρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
appoul είπε:
6. Επίσης θα πρόσθετα και την ολοκληρωμένη βερσιόν του "Υπάρχει πάντα ένα τραγούδι" από την "Υπολοχαγό Νατάσσα".
Ε οκ αυτο αστο,ας δουμε μονο οσα δεν ακουστηκαν καθολου στην ταινια. Το ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ εισαι σωστος ομως νομιζω
 
3. Προσθέτω την Ελένη Ζαφειρίου και στην "Υπολοχαγό Νατάσα"
 
1. Τον ατελειωτο εχουν αυτοι οι ερωτευμενοι που μετα εγιναν μπαμπαδες!

Ποσοι ειναι ακομα; Αλλος ενας η αλλοι εικοσι; :D :D
 
1.παπαγιαννοπουλος στο ποντικακι κωνστανταρας στην μαρια πενταγιωτισσα

2.η αγαπη μας

3.ελενη χατζηαργυρη, αλεκα παιζη,μαρικα κρεββατα,ελενη ζαφειριου,καιτη πανου,τζολυ γαρμπη

4.οντως με την παραδοσιακη φορεσια..διαφορετικα στο αλικη στο ναυτικο

5.νεραιδα και το παλλικαρι

6.βαρκαρολλα,τα επαγγελματα

7.μιχαλης νικολινακος το κλωτσοσκουφι

8.εχει γραψει την καρμεν που ανεβασε η ελενα νταβαρη στο πονυρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα

9.το ποντικακι η το κοριτσι με τα λουλουδια,θολα νερα η η ζαβολιαρα,ερωτας στους αμμολοφους η το σκιαχτρο,το κοριτσι με τα παραμυθια η το φτωχοκοριτσο

10.ο μικρος δικτατωρ,για το καλο σας,ποσο σ αγαπω
 
bambinella 100 είπε:
1. Τον ατελειωτο εχουν αυτοι οι ερωτευμενοι που μετα εγιναν μπαμπαδες!Ποσοι ειναι ακομα; Αλλος ενας η αλλοι εικοσι; :D :D
LOOOOL Άλλος ένας έμεινε I promise
 
Άργησα πολύ να δω το κουίζ και απαντήθηκαν όλες....Τι κρίμα...και τις ήξερα...(lol)
 
Εχουν μεινει μερος της 1 και της 6
 
στις απαντησεις μου προσθετω στην 1. τον ανδρεα φιλιππιδη απο το κοριτσι με τα παραμυθια(με την κιθαρα) και αργοτερα πατερας της στην "υπολοχαγο νατασα" καθως και στην 6.τα δακρυα μου εινα καυτα και το δημητρη μου δημητρη μου
 
Πίσω
Μπλουζα