Κουίζ 0019 (Αλίκη - δύσκολο!)

Και τέλος στην ερώτηση που αλλού είναι μέσα σε εκκλησία δεν απαντήθηκε "Η Μαρία της σιωπής" με το μωρό αγκαλιά!

 


Κουράστηκααααα και σας κούρασα! Ψιλοάκυρο το κουίζ είναι άπειρα τελικά!



 
6.Και επειδή τώρα βλέπω Το κορίτσι του Λούνα Παρκ, έχει και εδώ κιθάρα! Στη σκηνή που κάλεσε τον Αλέκο ( Παπαμιχαήλ ) σπίτι της για γευμα και του πρόσφερε ελιές και κρεμμύδι λέγοντας ότι είναι χαβιάρι και βούτυρο και μετά πήρε τη κιθάρα και είπε ένα μίνι τραγούδι και μετά λιποθύμησε από τη καρδιά της. Ε τώρα το είδα να μη το περιγράψω?? χιχι
 
Πολύ σωστά!!! Μου ξέφυγε κι αυτό!
 
Αλλά δε μπορούμε να πούμε οτι τρώει γιατί έτρωγε μόνο ο Παπαμιχαήλ! Είπα να βάλω και το χαστουκάκι αλλα με είχε προλάβει άλλος.
 
tonytony είπε:
Που αλλού τρώει ξύλο η Αλίκη και δεν ειπώθηκε?
...



Από την Μέλπω Ζαρόκωστα στο "Ξύλο..."



...



Αυτά για την ερώτηση 1.


 



tonytony είπε:
Στην ερώτηση 2 που αλλού δίνει ξύλο η Αλίκη και δεν ειπώθηκε?
...Πλάκώνει με τη σειρά της στο ξύλο τη Ζαρόκωστα στο "Ξύλο..." (γενικώς πλακώνονται!!!)



...



Monsieur tonytony, αυτά τα ανέφερα κι εγώ!!!!

Κάνοντας μάλιστα κι εγώ η ίδια το σχόλιο πως στην ταινία το "Ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο" και δίνει αλλά και τρώει ξύλο.

(Και ναι, όπως έχω αναφέρει ξανά, είμαι η snoopy. Merci :) ).
 
Ζητώ συγνώμη για τις απαντήσεις...θόλωσα! Όσο για το -ο- snoopy απολογούμαι δεν το ξερα! Συγνώμη και εδώ λοιπόν...
 
Παιδιά, δεν πρόλαβα να το δω καν το Κουίζ και έχει ήδη απαντηθεί...! :)

Στην ερώτηση 7 για τα μεταφορικά μέσα, έχω την εντύπωση ότι δεν αναφέρθηκε το πούλμαν που πάει τους εκδρομείς για μπάνιο στην "Κόρη μου την Σοσιαλίστρια".
 
1. Χαστούκια τρώει

Στο Ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο (από τον Παπαμιχαήλ και τον Τσαγανέα)

Στο Πιο Λαμπρό Αστέρι (από τον Παπαμιχαήλ)

Στην Αγάπη Μας (από την Κατερίνα Χέλμη)

Στο Η Αρχόντισσα κι ο Αλήτης (από τον Παπαμιχαήλ όταν του λέει για τα λεφτά κι από τον Παπαγιαννόπουλο)

Στο Η Νεράιδα και το Παλικάρι (όταν είναι ντυμένος κοπέλι και αποκαλύπτεται ότι είναι η κοπέλα)

Στα οπίσθια στο Η Κόρη μου η Σοσιαλίστρια

Στην Υπολοχαγό Νατάσσα (από τους Γερμανούς)

2. Ξύλο δίνει

σε όσους της κόλλαγαν (Κλωτσοσκούφι)

στην Εύα Τσάμη (Κατερίνα Χέλμη) που μετά την τραυματίζει στο κεφάλι (Η Αγάπη Μας)

στον Παπαμιχαήλ όταν μαθαίνει ότι είναι πλούσιος και το έπαιζε σερβιτόρος (Το Πιο Λαμπρό Αστέρι)

στην Ψεύτρα στον Αλεξανδράκη.

3. Έγκυος ή με παιδιά

Χτυποκάρδια στο Θρανίο "σε 7 μήνες δεν θα μου χωρέσει η ποδιά", καθαρό υπονοούμενο για εγκυμοσύνη.

Πολύτεκνη στις Διπλοπενιές στο τέλος.

Με παιδί στο Πονηρό Θηλυκό, Κατεργάρα Γυναίκα

Στην Υπολοχαγό Νατάσσα που έχει τον γιο της.

Στην Μαρία της Σιωπής που έχει το μωρό που ήταν του βιαστή της (Σπύρος Καλογήρου)

Στην Μανταλένα είναι η μεγάλη αδελφή που φροντίζει τα παιδιά-αδέλφια της.

4. Στο Αστείο Κορίτσι στο τέλος που πέφτει στην λάσπη και στην Αρχόντισσα και τον Αλήτη με το αλεύρι.

5. Το πιο λαμπρό αστέρι-σκυλάκι

Δόλωμα

Αλίκη Δικτάτωρ

Άλογο : Χτυποκάρδια στα Θρανία

Γαϊδούρι: Η Αλίκη στο Ναυτικό

6. Στις Διπλοπενιές με κιθάρα και στην Νεράιδα και το Παλικάρι, επίσης με κιθάρα.

7. Λεωφορείο: Το Ξύλο Βγήκε από τον Παράδεισο και Η Αρχόντισσα και ο Αλήτης

Αμάξι: Σωφερίνα, Διπλοπενιές, Λαμπρό Αστέρι (μηχανή βασικά!), Αχ , αυτή η γυναίκα μου, Το Ξύλο Βγήκε από τον Παράδεισο

8. Στο Χτυποκάρδια στα Θρανία, στην Αγάπη Μας και στην Αρχόντισσα και τον Αλήτη

9. Χτυποκάρδια στα Θρανία-πρωινό (όταν το έπαιξε άρρωστη)

Αλίκη στο Ναυτικό

Μανταλένα

Δόλωμα

Κλωτσοσκούφι (το γλυκό)

10. Υπολοχαγός Νατάσσα of course

12. Η Νεράιδα και το Παλικάρι, Υπολοχαγός Νατάσσα, Η Αλίκη στο Ναυτικό

Η Αρχόντισσα και ο Αλήτης
 
Πίσω
Μπλουζα