Κουίζ 0022 (Ποτέ με τον Φίνο)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
...οι περισσότεροι Έλληνες ηθοποιοί που έκαναν κινηματογράφο απο το 1945 μέχρι το 1975 έπαιξαν τουλάχιστον σε μία από τις παραγωγές της ΦΙΝΟΣ. Μπορείτε να σκεφτείτε κάποιους που να μην έπαιξαν ποτε,ούτε σε μία?

finos-film-1.jpg
 
Γιώργος Παπαζήσης , Φραγκίσκος Μανέλλης , Δώρα Σιτζάνη , Νέλλη Γκίννη , Θάνος Λειβαδίτης , Μιχάλης Νικολινάκος , Γιώργος Καμπανέλλης , Νίκος Ξανθόπουλος , Άννα Ιασωνίδου , Ελένη Θεοφίλου , Γκιζέλα Ντάλι , Βιβέτα Τσιούνη , Αλεξάνδρα Λαδικού , Μαίρη Κυβέλου , Άννα Συνοδινού , Κώστας Γκουζγκούνης , Μιράντα Κουνελάκη , Κατερίνα Βασιλάκου , Ρίκα Διαλυνά , Μαρία Αλιφέρη , Τάσος Γιαννόπουλος.


Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό με λίγη σκέψη , δε ξέρω αν έκανα κάπου λάθος και μου ξέφυγε κάτι...



 
Η Ελένη Θεοφίλου έπαιξε στο ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ

Ο Νικολινάκος έπαιξε στο ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ αλλά τελικά δεν παίχτηκε,σωστά

tonytony είπε:
Μιχάλης Νικολινάκος, Μαίρη Κυβέλου , Κώστας Γκουζγκούνης , Τάσος Γιαννόπουλος. 


Η Μαίρη Κυβέλου έπαιξε στο ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ κα στο ΘΥΜΑ

Ο Γκουσγκούνης έπαιξε στην ΑΓΝΗ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ

Ο Τάσος Γιαννόπουλος στις ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ

Ο Νικολινάκος στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΨΕΜΜΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aννα Φονσου, Μεμα Σταθοπουλου, Κωστας Κακκαβας, Αλκης Γιαννακας, Ντινα Τριαντη, Κωστας Δουκας, Αννα Μπρατσου, Γιωργος Μαρινος, Σασα Καστουρα, Φανης Χηνας, Ματινα Καρρα, Αντζελα Ζηλια, Ελλη Φωτιου, Μαρια Βασιλειου, Γωγω Ατζολετακη, Δημητρης Ιωακειμιδης, Μαριαννα Κουρακου, Πανος Τουλιατος, Βουλα Χαριλαου, Ερρικος Μπριολας, Ελενη Χαλκουση, Θοδωρος Κατσαδραμης, Γιαννης Κατρανης, Μανωλης Δεστουνης, Παυλος Λιαρος, Τακης Μηλιαδης. Αθηνα Μερτυρη, Ταυγετη, Σιμονη Κυριακιδου, Σονια Ζωιδου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κ εμενα μου ηρθε τωρα η Μαιρη Ευαγγελου!!!!!
 
δουκισσα ως ηθοποιος παντα
 
Η Άννα Φόνσου έπαιξε στο Δικτάτωρ καλεί Θανάση , η Μέμα Σταθοπούλου στο Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω , η Άντζελα Ζήλια στο Θησαυρό του μακαρίτη , η Μαριάννα Κουράκου στο Χαμένη ευτυχία και ο Παύλος Λιάρος κάπου πρέπει να έπαιξε αλλά δε μου ρχεται τώρα...
 
Αυτοι που μου ερχονται αμεσως στο νου ειναι ο Ξανθοπουλος

και η Μελινα Μερκουρη

η Αννα Φονσου επαιξε στο διακοπες στο βιετναμ

οσο για τον Παυλο Λιαρο επαιξε στο οι σφαιρες δε γυριζουν πισω,ζητειται επειγοντως γαμπρος,και στο τα δυο ποδια σ ενα παπουτσι
 
Κάτια Δανδουλάκη, Βέρα Κρούσκα

Dianna η Δέσποινα Στυλιανοπουλου έχει εμφανιστεί στο "ταξίδι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Κάτια Δανδουλάκη, Βέρα Κρούσκα
Dianna η Δέσποινα Στυλιανοπουλου έχει εμφανιστεί στο "ταξίδι"
η δανδουλακη εχει παιξει στον παπαφλεσσα
 
tzias57 είπε:
Κάτια Δανδουλάκη, Βέρα Κρούσκα
Dianna η Δέσποινα Στυλιανοπουλου έχει εμφανιστεί στο "ταξίδι"

Και η Βέρα Κρούσκα στον ΒΑΛΤΟ όλα άκυρα lol
 
Ο Κώστας Δούκας έπαιξε στο "Μερικοί το προτιμούν κρύο".

Νομίζω ότι δεν έπαιξε ποτέ στον Φίνο η Ρένα Ντορ, μεγάλη πρωταγωνίστρια του μουσικού θεάτρου, που έκανε λίγες ταινίες και αυτές εκτός Φίνου.

Και η Ταϋγέτη έπαιξε στον "Θησαυρό του μακαρίτη".

Επίσης μάλλον δεν έπαιξαν ποτέ στον Φίνο η Μαρίκα Νέζερ (αν και ο ο σύζυγός της Ερρίκος Κονταρίνης έπαιξε) και η Μαρία Καλουτά (αν και η αδελφή της Άννα Καλουτά επίσης έπαιξε).

Γενικά πολλές πρωταγωνίστριες του μουσικού θεάτρου των δεκαετιών 1940-1960 δεν έπαιξαν στον Φίνο. Τώρα σκέφτομαι την Καλή Καλό και τη Σοφία Βερώνη που γύρισαν ταινίες με μικρότερες εταιρίες.

Και νομίζω ότι είναι κρίμα, γιατί ο Φίνος θα αναδείκνυε τα ταλέντα τους. Άλλωστε παρά τρίχα... γλίτωσε η Ρένα Βλαχοπούλου, επίσης του μουσικού που ο Φίνος δεν ήθελε να τη χρησιμοποιήσει, αλλά επέμενε ευτυχώς ο Δαλιανίδης!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ταυγέτη έπαιξε στον "Θησαυρό του μακαρίτη" στο ρόλο του μέντιουμ, η Δέσποινα Στυλιανοπούλου έπαιξε στην ταινία "Ένας μεγάλος έρωτας" με Καρέζη και Κούρκουλο στον ρόλο της υπηρέτριας και στην "Αλίκη στο ναυτικό" μιας και η ταινία ήταν συμπαραγωγή Φίνος Φιλμ - Δαμασκηνός Μιχαηλίδης.
 
Η bambinella100 βρήκε τους περισσότερους νομίζω!!! :award: :award: :award:
 
Παντως κι εγω κι αλλα παιδια δωσαμε καλλιτεχνες που τελικα ειχαν παιξει στο Φινο. Αυτος ο ανθρωπος τελικα συνεργαστηκε σχεδον με ολους τους ηθοποιους!
 
Πίσω
Μπλουζα