Κουίζ 0031 (Αλίκη Vol.4)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
1.

Στην ταινία αυτή της Αλίκης την μουσική και τα τραγούδια γράφουν δύο διαφορετικοί συνθέτες.Ποια είναι και ποιοι οι συνθέτες?

images


2.

Σε ποια ταινία της εργάστηκε ως βοηθός σκηνοθέτη ο Ερρίκος Ανδρέου?

Errikos_Andreou.jpg


3.

Ποιες είναι οι δύο ταινίες της Αλίκης που έκαναν πρεμιέρα στους κινηματογράφους την ίδια ακριβώς μέρα?

4.

Πόσες φορές είχαν ήδη παντρευτεί η Αλίκη και ο Δημήτρης στις ταινίες τους πριν κάνουν τον πραγματικό τους γάμο στις 18/01/1965?

image014.gif


5.

Ποια ταινία της Αλίκης αντιμετώπισε τα περισσότερα προβλήματα με τη λογοκρισία?

6.

Με ποιον τίτλο παίχτηκε στην Γαλλία Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ?

5202483766298.jpg


7.

Ποια είναι η πιο παλαιά ταινία της Αλίκης από την οποία υπάρχει κάποια έγχρωμη φωτογραφία?

8.

Ποιο επώνυμο προϊόν βλέπουμε πάνω στο τραπέζι της ταβέρνας όπου γευματίζουν η Αλίκη και ο Αλέκος στο ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ?

9.

Σε ποια ταινία της βλέπουμε να εμφανίζονται δύο ηθοποιοί που αργότερα έλαβαν μέρος στο σήριαλ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ?Ποιοι?

10.

Τι χρώμα είναι τα λουλούδια που κρατά ως νύφη στην τελευταία σκηνή της ΑΛΙΚΗΣ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Η Αλίκη δικτάτωρ (Χατζηνάσιος - Λοίζος)

3. Το δόλωμα - Η σωφερίνα (με 2 μέρες διαφορά, δεν νομίζω κάποιες ταινίες τις να έκαναν πρεμιέρα την ίδια μέρα) (28/10/1964 και 26/10/1964 αντίστοιχα)

4. 4 φορές

5. Η Αλίκη δικτάτωρ

6. La fille de l'amiral, Alice dans la marine

7. Χαρούμενοι αλήτες

8. Μπύρα ΦΙΞ

10. Λευκά
 
9. H κόρη μου η σοσιαλίστρια. Ο Ξενίδης έπαιζε τον φίλο του πατέρα της Σπύρο και ο Καρύδης τον εργάτη - φίλο του Νικολαϊδη (Παπαμιχαήλ). Οι ίδιοι εμφανίζονται και στον Τιμόθεο Κώνστα στον ρόλο του Μπέκα και του Ξάνθου.
 
6. Και το "η κόρη μου η σοσιαλίστρια", είχε μπελάδες με την λογοκρισία, από οτι είχα ακούσει...
 
retrofan είπε:
9. H κόρη μου η σοσιαλίστρια. Ο Ξενίδης έπαιζε τον φίλο του πατέρα της Σπύρο και ο Καρύδης τον εργάτη - φίλο του Νικολαϊδη (Παπαμιχαήλ). Οι ίδιοι εμφανίζονται και στον Τιμόθεο Κώνστα στον ρόλο του Μπέκα και του Ξάνθου.
Πολύ σωστά...υπάρχει ακόμα μία ταινία όμως...
 
Rapide είπε:
3. Το δόλωμα - Η σωφερίνα (με 2 μέρες διαφορά, δεν νομίζω κάποιες ταινίες τις να έκαναν πρεμιέρα την ίδια μέρα) (28/10/1964 και 26/10/1964 αντίστοιχα)
Αυτές είναι οι ταινίες,πολύ σωστά,είχα λάθος πληροφόρηση μάλλον για την ακριβή ημερομηνία!
 
ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1. Η Αλίκη δικτάτωρ (Χατζηνάσιος - Λοίζος)

(μπράβο Rapide!)

...καθως και Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ (Μαμαγκάκης-Λοϊζος)

2. Mοντέρνα Σταχτοπούτα

3. Το δόλωμα - Η σωφερίνα (με 2 μέρες διαφορά,28/10/1964 και 26/10/1964 αντίστοιχα)

(μπράβο Rapide!)

4. 4 φορές

(μπράβο Rapide!)

5. Η Αλίκη δικτάτωρ

(μπράβο Rapide!)

6. La fille de l'amiral, Alice dans la marine

(μπράβο Rapide!)

7. O αγαπητικός της βοσκοπούλας είναι η πιο παλαιά ταινία της Αλίκης από την οποία υπάρχει κάποια έγχρωμη φωτογραφία

176yxe.jpg


8. Μπύρα ΦΙΞ

(μπράβο Rapide!)

9. H κόρη μου η σοσιαλίστρια (Σταύρος Ξενίδης/Ντίνος Καρύδης)

(μπράβο retrofan!)

...και ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ (Σταύρος Ξενίδης/Τόνυ Πινέλλι)

10. Λευκά

(μπράβο Rapide!)
 
Πίσω
Μπλουζα