Κουίζ 0036 (Παρασκήνια Φίνος Φιλμς)

8. H κυρία Κατερίνα

4.Νίκος Κούρκουλος

6. ''Κορίτσια για φίλημα''

1. Χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρη...μήπως μιλάμε για τα ''Ισόβια''; Βιντεοταινία που τη γύρισε με το όνομα Γιάννης Φωτεινός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.Φωνάζει ο κλέφτης

5. Κορίτσια για φίλημα

9. Ζαχαράκος
 
3.Ένας μεγάλος έρωτας (Καρένινα η Καρέζη, Βρόνσκι ο Κούρκουλος, Κίττυ η Καλογεροπούλου, Καρένιν ο Χρηστίδης ;) )
 
Xεχε , Αννα Καρέζινα!

Μπράβο παιδιά, η 2 και η 10 εμειναν και μέχρι στιγμής έχουμε ισοπαλία Danailicious-Rapide 3-3
 
2. Εξι εκατομμύρια δραχμές

10. Λόλα
 
2. Οι πληροφοριες λενε 6 εκατομμύρια!

Ολοκληρώθηκε και το Κουίζ αυτο,10 στα 10! Μπραβο ειστε ξεφτερια!
 
1. ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ:Η Ρένα Βλαχοπούλου δεν συμμετείχε στο θεατρικό έργο απο το οποιο προηλθε..Ποια ηθοποιός έπαιξε πρώτη το ρόλο στο θέατρο?

2. Σε μία ταινία της Φίνος ακούμε το τραγούδι αυτό στα ελληνικά,αλλά μερικές σεζόν αργότερα,το ακούμε σε μια άλλη της ταινία σε άλλη γλώσσα.Ποιο το τραγούδι και ποιες οι ταινίες?

3. Η τηλεόραση παίζει σημαντικό ρόλο σε αρκετες ταινίες της Φίνος.Ποια είναι η πρώτη από αυτές που τη βλέπουμε να...συμμετέχει?

4. Ποια ταινία του Φίνου είχε γυρίσματα στο Παρίσι?

5. Ποια ταινία της Φίνος βασίστηκε εν πολλοίς στην κλασσική ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ (1940) με την Βίβιαν Λη?

41MJBS1T3VL._SL500_AA300_.jpg


6. Ποια επιτυχημένη ταινία της Φίνος είχε πρωτοπαρουσιαστεί αρχικά από το Θέατρο Τέχνης του Κάρολου Κουν με μεγάλη εμπορική αποτυχία?

7. Ποια ταινία της Φίνος έχασε όσκαρ το οποίο κέρδισε η κλασσική πλέον τσεχοσλοβακική ταινία ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΟΔΟΥ?
 
1. Μαίρη Αρώνη




2. Το τραγούδι είναι το «Η πρώτη μας νύχτα» με το Γιάννη Βογιατζή. Στα ελληνικά το ακούσαμε στο «Μερικοί το προτιμούν κρύο». Στα ιταλικά το ακούσαμε στο «Μια τρελή τρελή οικογένεια».

 


3. Το «Ραντεβού στον Αέρα» (με επιφύλαξη)


 


4. Το «Ραντεβού στον Αέρα»


 


5. «Παράνομοι Πόθοι» Διανέμεται την επόμενη εβδομάδα (επιτέλους!!!) από το Τηλέραμα


 


6. «Υπάρχει και Φιλότιμο» (πιο επίκαιρο από ποτέ)
;)

 


7. Το «Χώμα βάφτηκε κόκκινο»
 
Δεν παίζεσαι caprice! 7 στα 7!!!!

1. Ποια ταινία της Φίνος βασίστηκε σεναριακά στο γαλλικό μιούζικαλ του 1964 ΟΙ ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΤΟΥ ΧΕΡΒΟΥΡΓΟΥ?

demy2.jpg


2. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ:Πως λεγόταν το αρχικό θεατρικό έργο?

3. Ποια ταινία του Φίνου διασκεύασε ο...Φίνος?

4. "Κοντσέρτο για γέλια" χαρακτήρισε κάποιος κριτικός το ΚΟΝΤΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ,ισχυριζόμενος ένα σημαντικό σκηνοθετικό λάθος.Ποιο?

5. Η Μπέτυ Αρβανίτη "έκλεψε" 2 φορές σε ταινίες της Φίνος θεατρικό ρόλο της Μαίρης Χρονοπούλου.Σε ποιες ταινίες?

6. Ποια ταινία της Φίνος βασίστηκε στην κεντρική ιδέα του κλασσικού θεατρικού έργου ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΖΩΕΣ του Νόελ Κάουαρντ?

a86a_35.JPG


7. ΟΛΓΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ: Σε ποιο ιστορικό κέντρο των Αθηνών τραγουδά η Πόλυ Πάνου "Σε βλέπω στο ποτήρι μου"?
 
Μου αρέσουν πολύ οι αφίσες που βάζεις ευρηματικέ και φίλτατε johnalepou.

Λέω σε αυτό το κουίζ να κάνω στην άκρη, έτσι είναι το σωστό. (Αν κολλήσουμε κάπου .... βλέπουμε ...) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευγενής άμιλλα? Θα μπορούσες να κάνεις λες και δεύτερο σερί?
 
Αφού πετυχαίνω "ελεύθερο" το κουίζ χάρη στην ευγενική απομάκρυνση της caprice :) , ας καταθέσω τον οβολό μου :)

1. "Χαμένη ευτυχία" με την Κουράκου και τον Βουρνά (για να πούμε όμως του στραβού το δίκιο και "οι ομπρέλες του Χερβούργου" βασισμένες στην "Μασσαλιώτικη τριλογία" του Μαρσέλ Πανιόλ είναι ;) )

2. "Η ροζ αμαρτία"

5. Το "κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας" και το "ιδιωτικές ζωές" (που μεταφέρθηκε κινηματογραφικά ως "νύχτα γάμου")

6. Νύχτα γάμου
 
1. Δεν έχω λόγια...

5. Έπαιξε η Μαιρη Χρονοπουλου στο θεατρο στις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΖΩΕΣ? Τοτε η Αρβανίτη της έκλεβε κατά συρροή τους ρόλους,αφού εγώ εχω υπ οψιν ακόμη μια ταινια
 
Ωχ! Μ' έβαλες σε σκέψεις τώρα. Την απάντηση την έδωσα βασιζόμενη στην ανάμνηση, χρόνια τώρα, να βλέπουμε οικογενειακώς τη "Νύχτα γάμου" και μια θεία να λέει "Α! Αυτό το έχω δει στο θέατρο με την Χρονοπούλου, πολύ καλύτερη από την Αρβανίτη:cool:"

Μη σε πάρω στον λαιμό μου όμως αν η θεία δεν ήξερε τι έλεγε :p
 
Λοιπόν μάλλον η θεία δεν θυμόταν κάτι σωστά,απ ότι λέει τουλάχιστον το ειδικό βιβλίο που έχω,η Χρονό δεν έπαιξε ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΖΩΕΣ στο θέατρο!
 
Με την παρέλευση 24ώρου (παρά κάτι) θα απαντήσω τα εξής:




3. Αν καταλαβαίνω σωστά εννοείς ότι ο Φίνος διασκεύασε σενάριο δικιάς του ταινίας και γύρισε άλλη μία; Τέλος πάντων, δεν είναι ελληνικά αυτά που έγραψα … αλλά θα πω «Γαμπρός από το Λονδίνο»


4. Τα παράσημα που φορούσαν οι ένστολοι.



5. Κάτι κουρασμένα παλικάρια



7. Κάπου στην Πλάκα … αλλά δεν θυμάμαι το όνομα
 
Μπράβο παιδιά μου!

Εκτός από την 7. όπου το κέντρο είναι η "Kατακόμβη"

Νικήτρια με 3,5 σωστές απαντήσεις η retrofan
 
Πίσω
Μπλουζα