Κουίζ 0286 (Γρηγόριος Ξενόπουλος Edition)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
1.

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ βρέθηκε το 1982 ο Κώστας Πρέκας στην ΥΕΝΕΔ.Ποιες ήταν οι τρεις ηθοποιοί που τις υποδύθηκαν?

2.

Όλες οι σειρές που βασίστηκαν σε βιβλία του Γρ.Ξενόπουλου ήταν παραγωγές που έγιναν για λογαριασμό του δεύτερου κρατικού καναλιού.Σωστό ή λάθος?

3.

ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΤΥΧΟΙ: Ποιος έγραψε τη μουσική για τη σειρά?

4.

Ποια είναι η εικονιζόμενη και τι σχέση έχει με τις σειρές του Γρ.Ξενόπουλου?

image.out


5.

Ποια σειρά του διέκοψε την προβολή της για αρκετούς μήνες λόγω της απεργίας των ηθοποιών?

6.

Ποιος ηθοποιός υποδύεται το ΦΑΝΤΑΣΜΑ στην ομώνυμη σειρά?

7.

Σε ποια από τις σειρές του ο πρωταγωνιστής ονομάζεται "Τώνης Τοκαλέδος"?

8.

Ποια από τις σειρές του άρεσε περισσότερο στους κριτικούς?

9.

Από ποια σειρά η φωτό?

Terezavarmadakosta.JPG


10.

Σε ποια από τις σειρές του η πρωταγωνίστρια ονομάζεται "Ρόζα Καγκελάρη"?
 
7. Μαργαρίτα Στέφα

6. Ο Ξάνθος

8. Μυστικοί Αρραβώνες ;

9. Τερέζα Βάλμα Δακόστα;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Αννα Αδριανου, Αθηνα Ζαφολια, Ασπασια Τζιτζικακη

2. Λαθος. Η Τερεζα Βαρμα Δακοστα προβληθηκε στην ΕΙΡΤ

6. Ο Διονυσης Ξανθος

8. Η Αφροδιτη

9. Απο την Τερεζα Βαρμα Δακοστα

4. Εμενα η Joan Collins μου φαινεται πως ειναι. Δεν μπορω να σκεφτω ομως τη σχεση της με τις σειρες του Ξενοπουλου.

10. Η Απεριγραπτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα οχι δεν είναι η Joan (Xe)Collins!Ελληνίδα είναι
 
4. Μπας κι είναι η Πιεράκου; Δεν την έχω πολύ καθαρά ως εικόνα στο μυαλό μου για αυτό κάνω την εικασία. Αν είναι, τότε πρόκειται για τη σεναριογράφο των μεγαλύτερων μεταφορών από βιβλία του Ξενόπουλου. Αν δεν είναι, μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
 
Ούτε η Πιεράκου είναι,αλλά είσαι σε καλούτισκο δρόμο!
 
Ουφ! Ουφ! Ουφ!

Τι αγώνας δρόμου είναι αυτός με τα κουίζ σου βρε Γιάννη Αλεπού :p ;

Οι συμφορουμίτες είναι τόσο καλοί που μόνο να πετύχει κάποιος το ποστ σου δύο λεπτά μετά την ανάρτησή του, τού αφήνει κάποιες ελπίδες να πετύχει ερώτηση :( .

Μπράβο παιδιά!!!! Έχω μείνει 8) με τις γνώσεις σας. Ας βάλω τώρα και το λιθαράκι μου.

10. Τυχεροί και Άτυχοι (η άτυχη αρραβωνιαστικιά του Στέλιου)

Αυτό πρόλαβα :)

Επίσης στηρίζω sunset για το 7 και το 9 και bambi για το 1 και το 9 :cool:
 
retrofan είπε:
Ουφ! Ουφ! Ουφ!Τι αγώνας δρόμου είναι αυτός με τα κουίζ σου βρε Γιάννη Αλεπού :p ;

Οι συμφορουμίτες είναι τόσο καλοί που μόνο να πετύχει κάποιος το ποστ σου δύο λεπτά μετά την ανάρτησή του, τού αφήνει κάποιες ελπίδες να πετύχει ερώτηση :( .
Για να μη σου πω καλυτερα, δυο λεπτα πριν! :D :D:D
 
Χαχα λετε παιδια να βαλω καμια φορα ανακοινωση για το επομενο?Πχ αυριο στις 2 το μεσημερι?
 
Α όχι στις 2! είναι ώρα φαγητού.
 
ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1. Αννα Αδριανου, Αθηνα Ζαφολια, Ασπασια Τζιτζικακη

(μπράβο bambinella 100!)

2. Λαθος. Η Τερεζα Βαρμα Δακοστα προβληθηκε στην ΕΙΡΤ

(μπράβο bambinella 100!)

3.Ευάγγελος Πιτσιλαδης

4.Είναι η Αλίκη Γεωργούλη που έγραψε το σενάριο για το ΦΑΝΤΑΣΜΑ (α καλό ε?)

5. Αφροδιτη

(μπράβο ChristosM!)

6. Ο Διονυσης Ξανθος

(μπράβο sunset89!)

7. Μαργαρίτα Στέφα

(μπράβο sunset89!)

8.Τερεζα Βαρμα Δακοστα

9.Τερεζα Βαρμα Δακοστα

(μπράβο sunset89!)

10. Τυχεροί και Άτυχοι

(μπράβο retrofan!)


sunset89 η νικήτρια!!!
:award: :award: :award:
 
bambinella 100 είπε:
4. Εμενα η Joan Collins μου φαινεται πως ειναι... Δεν μπορω να σκεφτω ομως τη σχεση της με τις σειρες του Ξενοπουλου.
Δεν το πιστεύω! Κι εγώ ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα όταν είδα την φωτογραφία!! Σου άρεσε μήπως κι εσένα η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ; :cool:

retrofan είπε:
Ουφ! Ουφ! Ουφ!Τι αγώνας δρόμου είναι αυτός με τα κουίζ σου βρε Γιάννη Αλεπού :p ;

Οι συμφορουμίτες είναι τόσο καλοί που μόνο να πετύχει κάποιος το ποστ σου δύο λεπτά μετά την ανάρτησή του, τού αφήνει κάποιες ελπίδες να πετύχει ερώτηση :( .

bambinella 100 είπε:
Για να μη σου πω καλυτερα, δυο λεπτα πριν! :D :D:D
Πείτε τα, πείτε τα! Του τα λέω κι εγώ του φίλου johnalepou! :)
 
Βernard.c, καναμε την ιδια σκεψη λοιπον! Αρα, η εικονιζομενη μοιαζει οντως στη Joan Collins! :) Εχω δει αρκετα επεισοδια απο τη Δυναστεια, χωρις να μπορω να πω οτι ανηκε και στις πιο αγαπημενες μου σειρες.... :cool:

Johnalepou, οταν λες Αλικη Γεωργουλη, εννοεις τη γνωστη ηθοποιο που υπηρξε συζυγος του Αλεξανδρακη, η προκειται για συνωνυμια; Γιατι αν ειναι η ηθοποιος, δεν της μοιαζει καθολου εδω! Οχι, δε γινεται. Συνωνυμια θα ειναι....
 
Ναι είναι η γνωστή Αλίκη Γεωργούλη σε μια σκηνή απο τη ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ συγεκριμένα

Τι να κανω βρε παιδια? Να βγαζω ανακοινωση λετε για το ποτε θα.. κυκλοφορησει το επομενο κουιζ?

Λοιπον το επομενο κουιζ θα αναρτηθει σε 2 ωρες ακριβως (στις 17.00)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μένω ἀφωνη! Ηξερα μονο το τελευταίο και ειμαι και φαν, συγχαρητήρια για τις γνωσεις, εκπληκτικο κουιζ
 
Σε ευχαριστούμε πολύ :)
 
Πίσω
Μπλουζα