Κουίζ : Retro έντυπα και κόμικς

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Πολλά τα αγαπημένα μας αναγνώσματα εκεί στα 80ς : περιοδικά ποικίλης ύλης, περιοδικά κόμικς .... Εκείνη την εποχή υπήρχε, ακόμη, στον "περιοδικό τύπο" της Ελλάδας αρκετό μεράκι, το οποίο ... το έβλεπες στους συντάκτες των κειμένων τους !!! Για να δούμε, λοιπόν, τι θυμόμαστε από όλα αυτά ....

1/ Στο περιοδικό κόμικς Τιραμόλα, ο Τιραμόλα είχε και δύο πολύ καλούς φίλους !!! Ποια τα ονόματά τους ???

2/ Το αθλητικό περιοδικό "Ομάδα" έδινε σε κάθε τεύχος και πληροφορίες και για το πρωτάθλημα ενός ... επιτραπέζιου παιχνιδιού !!! Ποίου ???

3/ Συντάκτης του περιοδικού "Χέβι Μέταλ" που ... άφησε εποχή : Χάρης Warlord ..... Bρείτε το υπόλοιπο !!!

4/ Στο περιοδικό "Αγόρι" κάποιος συντάκτης δημοσίευε σε συνέχειες την ιστορία της ροκ μουσικής !!! Ποιος ???

5/ Πώς λεγόταν το κόμικ, με αυτοτελείς ιστορίες, του Γιάννη Ιωάννου που δημοσιευόταν στον "Ταχυδρόμο" εκεί στα 80ς ???

6/ Ποιος γελοιογράφος δημοσίευε σε μία σελίδα τις γελοιογραφίες του στο περιοδικό "Πάνθεον" ???

7/ Πώς λεγόταν το κόμικ του Αρκά που δημοσιευόταν στο περιοδικό Micromad ???

8/ Μια μουσική στήλη στο περιοδικό "Ταχυδρόμος" ονομαζόταν : "Α112, ένα ... " ??? Συμπληρώστε την υπόλοιπη ονομασία της στήλης !!!

9 / Στο περιοδικό "Βαβούρα" ένα κόμικ του λεγόταν "Ζιπί και ....."???

10/ Στο οπισθόφυλλο του περιοδικού "Βαβούρα" υπήρχε το κόμικ "Οδός Τρέλας 13" !!! Ποιος ο κομίστας που το σχεδίαζε ???

11/ Ο ίδιος κομίστας, που σχεδίαζε την "Οδό τρέλας 13", ποιο άλλο κόμικ έχει σχεδιάσει, που κυκλοφορεί και στην Ελλάδα ???
 
3 = Πρασούλας

4 = Γιάννης Κουτουβός
 
1: Ο ένας είναι ο Σεραφίνο. Τον άλλο δεν τον θυμάμαι.
 
1)Πεπο και Καρλο rules.
 
exetlaios, πολύ σωστές και οι δύο απαντήσεις !!!

Gogeta είπε:
1: Ο ένας είναι ο Σεραφίνο. Τον άλλο δεν τον θυμάμαι.
Όχι Gogeta, δεν είναι αυτή η σωστή απάντηση. Όπως θα θυμάσαι, ο "Σεραφίνο" αποτελούσε ξεχωριστό κόμικ σε σχέση με τον Τιραμόλα [αν και τα δύο περιοδικά - που "έφυγαν" ανεπιστρεπτί - προέρχονταν από τον ίδιο εκδοτικό οίκο] !!! Ο "Τιραμόλα" στο δικό του κόμικ είχε δύο ... επιστήθια φιλαράκια !!! Για να σε βοηθήσω, ο ένας ήταν ψηλός και χαζούλης και ο άλλος κοντός και αρκετά έξυπνος !!! Επίσης, και οι 2 είχαν ... ιταλικά ονόματα !!!! Ελπίζω να βοήθησα αρκετά .....

Η σωστή απάντηση δόθηκε από τον Aardvark. Και πράγματι, όπως το λέει, Πέπο & Κάρλο rules ....

1)Πεπο και Καρλο rules.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία φορά που είδα ήμουν 5 χρονών, oπότε πιστεύω συγχωρούμαι! :p
 
7) φαε το κερασακι
 
8/ "Α112, ένα ταξίδι στον Άγριο Κόσμο των Media"

9/ Ζιππί και Ζαππέ

10/ Φρανσίσκο Ταλαβέρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο παιδιά, πολύ σωστές όλες οι απαντήσεις σας !!!

10/ Φρανσίσκο Ταλαβέρα

Που λες, ήμουν έτοιμος να καταλογίσω αυτήν την απάντηση ως "λάθος" !!! Τον ταλαντούχο Ισπανό τρελο - κομίστα τον θυμόμουν ως fransisco Ibanez !!! Όμως, το έψαξα καλύτερα και ανακάλυψα ότι το πλήρες όνομά του είναι Fransisco Ibanez Talavera !!! Μπράβο που το βρήκες !!!

Στα .... περίπτερα και ψιλικατζίδικα της γειτονιάς μας, όμως, κυκλοφορούσε [και ... πιθανότατα να κυκλοφορεί ακόμα] ένα περιοδικό με ιστορίες του ίδιου κομίστα, παρόμοιας τρέλας, το οποίο ... κάποιοι το αγάπησαν φανατικά !!! Ποιο [ερώτηση 11] ???
 
Rinus οπως παντα τα κουιζ εμπλουτισμενα με πληροφοριες! Ευχαριστουμε!
 
Rinus Cesar είπε:
Στα .... περίπτερα και ψιλικατζίδικα της γειτονιάς μας, όμως, κυκλοφορούσε [και ... πιθανότατα να κυκλοφορεί ακόμα] ένα περιοδικό με ιστορίες του ίδιου κομίστα, παρόμοιας τρέλας, το οποίο ... κάποιοι το αγάπησαν φανατικά !!! Ποιο [ερώτηση 11] ???
Μα φυσικά... οι φοβεροί ΑΝΤΙΡΙΞ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΞ!!! :)

Απίθανο χιούμορ και τρελές καταστάσεις!
 
Πολύ σωστά !!! Αντιρίξ και Συμφωνίξ με το φοβερό χιούμορ τους !!! Έτσι, οι μόνες αναπάντητες ερωτήσεις που έμειναν είναι οι εξής :

2/ Το αθλητικό περιοδικό "Ομάδα" έδινε σε κάθε τεύχος και πληροφορίες και για το πρωτάθλημα ενός ... επιτραπέζιου παιχνιδιού !!! Ποίου ???

 


5/ Πώς λεγόταν το κόμικ, με αυτοτελείς ιστορίες, του Γιάννη Ιωάννου που δημοσιευόταν στον "Ταχυδρόμο" εκεί στα 80ς ???


 


6/ Ποιος γελοιογράφος δημοσίευε σε μία σελίδα τις γελοιογραφίες του στο περιοδικό "Πάνθεον" ???
 
Rinus Cesar είπε:
Μπράβο παιδιά, πολύ σωστές όλες οι απαντήσεις σας !!!
10/ Φρανσίσκο Ταλαβέρα

Που λες, ήμουν έτοιμος να καταλογίσω αυτήν την απάντηση ως "λάθος" !!! Τον ταλαντούχο Ισπανό τρελο - κομίστα τον θυμόμουν ως fransisco Ibanez !!! Όμως, το έψαξα καλύτερα και ανακάλυψα ότι το πλήρες όνομά του είναι Fransisco Ibanez Talavera !!! Μπράβο που το βρήκες !!!

Στα .... περίπτερα και ψιλικατζίδικα της γειτονιάς μας, όμως, κυκλοφορούσε [και ... πιθανότατα να κυκλοφορεί ακόμα] ένα περιοδικό με ιστορίες του ίδιου κομίστα, παρόμοιας τρέλας, το οποίο ... κάποιοι το αγάπησαν φανατικά !!! Ποιο [ερώτηση 11] ???
Χαχαχα! Ας όψεται που έχω μια φίλη εξαιρετικά ισπανόφιλη! Αυτή τον έλεγε πάντα Ταλαβέρα (δεν θυμάμαι πια γιατί) και μου 'μεινε. :p

6/ Μήπως ο Βασίλης Χριστοδούλου; (με τον θρυλικό μπεκρή του; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6/ Μήπως ο Βασίλης Χριστοδούλου; (με τον θρυλικό μπεκρή του; )

Τον Χριστοδούλου, που λες, τον θυμάμαι στο - θρυλικό πλέον - περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΖΟ με τους - ακόμα πιο θρυλικούς - ΒΑΡΕΛΟΦΡΟΝΕΣ του !!! Δεν θυμάμαι αν πέρασε και από το ΠΑΝΘΕΟΝ [αν κάποιος θυμάται καλύτερα, ας απαντήσει] !!! Έτσι, ο γελοιογράφος που είχα στο μυαλό μου ήταν το φιλαράκι του Χριστοδούλου, ο ΑΡΧΕΛΑΟΣ, τον οποίο θυμάμαι στο Πάνθεον με τις πιο γλυκιές αναμνήσεις και ο οποίος ... ήταν η απάντηση στην ερώτησή μου !!!

Όμως, μιας και θυμήθηκες τον μπεκρή του Χριστοδούλου, ας τον απολαύσουμε σε μια γελοιογραφία να .... κατεβαίνει υποψήφιος στις εκλογές [τη φωτογραφία τη βρήκα στην ιστοσελίδα του περιοδικού ως3, όπου υπάρχει μια πολύ ωραία συνέντευξή του] :

xristodoulou5.jpg
 
Πολύ σωστά φίλε / φίλη maxouli !!! Το περιοδικό ΟΜΑΔΑ είχε σε κάθε τεύχος μια μικρή στήλη με τίτλο "Το πρωτάθλημα Subbuteo", όπου έδινε τα αποτελέσματα των ματς αυτού του παιχνιδιού !!! Εγώ αυτήν τη λέξη ... τη συνάντησα πρώτη φορά στη ζωή μου στο περιοδικό ΟΜΑΔΑ, μέχρι τότε δεν ήξερα καν τι είν' ετούτο !!! Όταν, όμως, πήρα τις πληροφορίες μου .... ενθουσιάστηκα, δεν ήθελε και πολύ να γίνει το αγαπημένο μου παιχνίδι εκεί στα 80ς και .... να αρχίσω να ξοδεύω το "γονεϊκό χαρτζιλίκι" στη συλλογή ομάδων, εξαρτημάτων κλπ [προς μεγάλη δυσαρέσκεια των γονέων μου, καθόσον, όπως θα θυμάστε οι συνομήλικοί μου, οι ομάδες και τα "παρελκόμενά" του είχαν ... "τσιμπημένες τιμές"] !!!! Περισσότερα, όμως, θα γράψω κάποια στιγμή στο τόπικ για το Subbuteo, που, όπως διαπίστωσα με μεγάλη χαρά, υπάρχει εδώ στο Retromaniax .....

Έτσι, η μόνη αναπάντητη ερώτηση που έμεινε είναι η εξής :

5/ Πώς λεγόταν το κόμικ, με αυτοτελείς ιστορίες, του Γιάννη Ιωάννου που δημοσιευόταν στον "Ταχυδρόμο" εκεί στα 80ς ???

Όμως, μιας και το έχω κάνει και σε άλλα κουίζ .... ας βάλω μερικές ερωτήσεις ακόμη !!! Ίσως κάποιοι συμφορουμίτες να θέλουν να συμμετάσχουν ....

12/ Ένα κόμικ, που συναντήσαμε στο "Αγόρι" αλλά και στη "Βαβούρα", είχε τον τίτλο : "Υπερφυσικός .... " ???

13 / Πητ ..... : Συντάκτης του περιοδικού Ποπ και Ροκ, του οποίου οι δισκοκριτικές γίνονταν αντικείμενο συζήτησης !!!

14 / Στο περιοδικό "Ταχυδρόμος" ποια συντάκτρια, πολύ μικρή σε ηλικία τότε, παρουσίαζε στη στήλη της διάφορα στέκια της Αθήνας ??? {για να σας βοηθήσω, η κοπέλα αυτή σταδιοδρόμησε τα επόμενα χρόνια σε περιοδικά}.

15/ Στο μεσαίο φύλλο του περιοδικού ΟΜΑΔΑ [με τις συνεχόμενες σελίδες] τι υπήρχε ???

16 / Στο περιοδικό Μάιτυ Μάους [!!!!} πώς λεγόταν η πόλη που έμεναν τα ποντίκια και πώς η πόλη που έμεναν οι γάτοι ???

17 / Στο περιοδικό "Αγόρι" υπήρχε ένα κόμικς με μια οικογένεια πολυ-εκατομμυριούχων που ... έκαναν προσπάθειες να ξεφορτωθούν την περιουσία τους και να γίνουν φτωχοί [και στο τέλος ... γίνονταν ακόμη πιο πλούσιοι] !!! Θυμάστε το όνομα αυτής της οικογένειας ???

18 / Στο ίδιο περιοδικό ["Αγόρι"] πώς λεγόταν η ομάδα του [αγαπημένου μας κόμικ - ποδοσφαιριστή] Ρόι Ρέης ???

19 / Στριπάκια με ξεκαρδιστικές ιστορίες που κυκλοφόρησαν στις αρχές των 80ς : "Μήτσος και ....." ??? Βρείτε το υπόλοιπο !!!

Η τελευταία ερώτηση είναι, κατά τη γνώμη μου, η πιο δύσκολη απ' όλες :

20 / Κάποια στιγμή, εκεί στα 80ς, κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και περιοδικό κόμικς με ιστορίες του "Γούντι του Τρυποκάρυδου" [!!!!! το θυμάστε ??? !!! Πάντως, η "κόμικ εκδοχή" του Woody Woodpecker δεν "έπιασε" εδώ στην Ελλάδα!!! ] !!! Σε αυτό το κόμικ ο Γούντι είχε και δύο ανιψάκια, που συμπρωταγωνιστούσαν στις ιστορίες του. Θυμάστε τα ονόματά τους ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
5/ Πώς λεγόταν το κόμικ, με αυτοτελείς ιστορίες, του Γιάννη Ιωάννου που δημοσιευόταν στον "Ταχυδρόμο" εκεί στα 80ς ???

Όμως, μιας και το έχω κάνει και σε άλλα κουίζ .... ας βάλω μερικές ερωτήσεις ακόμη !!! Ίσως κάποιοι συμφορουμίτες να θέλουν να συμμετάσχουν ....

12/ Ένα κόμικ, που συναντήσαμε στο "Αγόρι" αλλά και στη "Βαβούρα", είχε τον τίτλο : "Υπερφυσικός .... " ???

13 / Πητ ..... : Συντάκτης του περιοδικού Ποπ και Ροκ, του οποίου οι δισκοκριτικές γίνονταν αντικείμενο συζήτησης !!!

14 / Στο περιοδικό "Ταχυδρόμος" ποια συντάκτρια, πολύ μικρή σε ηλικία τότε, παρουσίαζε στη στήλη της διάφορα στέκια της Αθήνας ??? {για να σας βοηθήσω, η κοπέλα αυτή σταδιοδρόμησε τα επόμενα χρόνια σε περιοδικά}.

15/ Στο μεσαίο φύλλο του περιοδικού ΟΜΑΔΑ [με τις συνεχόμενες σελίδες] τι υπήρχε ???

16 / Στο περιοδικό Μάιτυ Μάους [!!!!} πώς λεγόταν η πόλη που έμεναν τα ποντίκια και πώς η πόλη που έμεναν οι γάτοι ???

17 / Στο περιοδικό "Αγόρι" υπήρχε ένα κόμικς με μια οικογένεια πολυ-εκατομμυριούχων που ... έκαναν προσπάθειες να ξεφορτωθούν την περιουσία τους και να γίνουν φτωχοί [και στο τέλος ... γίνονταν ακόμη πιο πλούσιοι] !!! Θυμάστε το όνομα αυτής της οικογένειας ???

18 / Στο ίδιο περιοδικό ["Αγόρι"] πώς λεγόταν η ομάδα του [αγαπημένου μας κόμικ - ποδοσφαιριστή] Ρόι Ρέης ???

19 / Στριπάκια με ξεκαρδιστικές ιστορίες που κυκλοφόρησαν στις αρχές των 80ς : "Μήτσος και ....." ??? Βρείτε το υπόλοιπο !!!

Η τελευταία ερώτηση είναι, κατά τη γνώμη μου, η πιο δύσκολη απ' όλες :

20 / Κάποια στιγμή, εκεί στα 80ς, κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και περιοδικό κόμικς με ιστορίες του "Γούντι του Τρυποκάρυδου" [!!!!! το θυμάστε ??? !!! Πάντως, η "κόμικ εκδοχή" του Woody Woodpecker δεν "έπιασε" εδώ στην Ελλάδα!!! ] !!! Σε αυτό το κόμικ ο Γούντι είχε και δύο ανιψάκια, που συμπρωταγωνιστούσαν στις ιστορίες του. Θυμάστε τα ονόματά τους ????
Ας απαντήσω σαν ειδικός επί των κόμικς :)

12. Υπερφυσικός Μπαμπάς νομίζω...

17. Οι "Δισεκατομμυριούχοι" ήταν η οικογένεια Μπάμκινς. Τους διαβάζαμε και στην Βαβούρα.

18. Μέλτσεστερ.

19. Μήτσος και... Κατινάκι!

και... για το 20. (αφού συμβουλευτώ κάποιο τεύχος)

Σκλήθρα και Κομποκέφαλος χαχαχα :)
 
12. Υπερφυσικος Μπεμπες,τον ελεγαν Σαμ..

13.Πητ Κωσταντεας,αν και το κοκκινο πανι ηταν ο Μαλαθρωνας,στον οποιο πολλοι αναγνωστες ειχαν προσθεσει τη συλλαβη -κα μετα τις 2 πρωτες του ονοματος του..

18.Μελτσεστερ Ροβερς

17.Παμκινς

19.Κατινακι

στο 20 κατι θυμαμαι,ηταν εντελως ακυρα τα ονοματα τους..

ο "Τριτος Δρομος" του Ιωαννου στον Ταχυδρομο δεν ηταν??πολυ γελιο,βαθυ χιουμορ..

μολις ειδα τις απαντησεις που εδωσε ο συντροφος,πιο πανω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord_Makro είπε:
και... για το 20. (αφού συμβουλευτώ κάποιο τεύχος)Σκλήθρα και Κομποκέφαλος χαχαχα :)
Καλά, τώρα ... πραγματικά με αφήσατε άφωνο !!! Ω ναι, εν έτει 2011 υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που .... γνωρίζουν τη Σκκήθρα και τον Κομποκέφαλο, τα "κόμικ ανίψια" του Γούντι του Τρυποκάρυδου !!!!

Όπως, ίσως, θα θυμάστε οι ... συνομήλικοί μου, που ένα μεγάλο μέρος των παιδικών / εφηβικών μας χρόνων το αφιερώσαμε για την ανάγνωση Μίκυ Μάους, Τιραμόλα, Σεραφίνο, Μπαγκς Μπάνι, Ποπάυ και άλλων κόμικ, η "κόμικ εκδοχή" του Γούντι του Τρυποκάρυδου ήταν κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που βλέπαμε στα καρτούνς του Γούντι στην Κρατική Τηλεόραση !!! Ο "Γούντι - καρτούν" ήταν ένα θεότρελο, σκανταλιάρικο πτηνό που ... τάραζε τους πάντες τσιμπώντας τους με το ράμφος τους !!! Κι όταν κυκλοφόρησε το κόμικ με τις ιστορίες του, η χαρά μας δεν περιγραφόταν !!! Όταν, όμως, διαβάσαμε τις πρώτες ιστορίες του .... απογοητευθήκαμε !!! Αντί για έναν τρελούστικο, σκανταλιάρη Γούντι είδαμε έναν Γούντι ήπιο, ήρεμο, μετρημένο, να συμπεριφέρεται στοργικά στα δύο ανιψάκια του Σκλήθρα και Κομποκέφαλο κλπ κλπ !!!Και μάλιστα .... σε όσες ιστορίες του διάβασα, δεν θυμάμαι να δίνει ούτε μία τσιμπιά με το ράμφος του !!! Δηλαδή ... καμία σχέση με ό,τι βλέπαμε στα καρτούνς της tv !!! Και, κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτός ήταν ο λόγος που το κόμικ "δεν έπιασε" και δεν κυκλοφόρησαν πολλά τεύχη του [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Τώρα,όμως, που το σκέφτομαι, ήταν αξιοπρεπέστατο κόμικ [και η .... τρυποκαρυδίτσα (!!!!) η Σκλήθρα ήταν σχεδιασμένη με τον πλέον γλυκό και χαριτωμένο τρόπο] !!! Αλλά τι να κάνουμε, τον Γούντι τον είχαμε συνηθίσει αλλιώς .....

Επίσης, και όλες οι άλλες απαντήσεις σας είναι σωστές, μπράβο παιδιά [και οι δισεκατομμυριούχοι είναι οι Μπάμκινς] ....

Όσο για τις ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν .....

14 / Στο περιοδικό "Ταχυδρόμος" ποια συντάκτρια, πολύ μικρή σε ηλικία τότε, παρουσίαζε στη στήλη της διάφορα στέκια της Αθήνας ??? {για να σας βοηθήσω, η κοπέλα αυτή σταδιοδρόμησε τα επόμενα χρόνια σε περιοδικά}.

Μα φυσικά ... η Μανίνα Ζουμπουλάκη !!! Όταν ήμουν μικρός και διάβαζα [ή καλύτερα ... "ρουφούσα" μέχρι τελευταίας λέξης] τη στήλη της στον Ταχυδρόμο, όπου "ξεδιπώνονταν" τα στέκια της Αθήνας [μπαράκια στο Θησείο, καφενείο στον Εθνικό Κήπο, καφετέριες στην Καστέλλα, αθηναϊκές ντισκοτέκ κλπ] σκεφτόμουν : "αααχ, πότε θα μεγαλώσω για να πηγαίνω κι εγώ σε αυτά τα μέρη" !!! Πριν λίγα χρόνια βρέθηκα στην παρουσίαση του βιβλίου ενός νεοεμφανιζόμενου συγγραφέα, το οποίο "προλόγισε" η Μανίνα Ζουμπουλάκη !!! Κι όταν τής τα διηγήθηκα όλα τα παραπάνω .... πολύ το χάρηκε !!!

15/ Στο μεσαίο φύλλο του περιοδικού ΟΜΑΔΑ [με τις συνεχόμενες σελίδες] τι υπήρχε ???




Υπήρχαν κάθετες στήλες με τα ματς της Κυριακής, στις οποίες διάβαζες τις συνθέσεις των ομάδων, τα αποτελέσματα, βαθμολογίες παικτών, βαθμολογίες διαιτητών, κίτρινες και κόκκινες κάρτες, αλλαγές κλπ !!! Ό,τι, δηλαδή, βλέπουμε π.χ. στα Αθλητικά της Ελευθεροτυπίας κάθε Δευτέρα !!!

16 / Στο περιοδικό Μάιτυ Μάους [!!!!} πώς λεγόταν η πόλη που έμεναν τα ποντίκια και πώς η πόλη που έμεναν οι γάτοι ???




Η πόλη όπου έμεναν τα ποντίκια λεγόταν Ποντικούπολη !!! Η πόλη όπου έμεναν οι Γάτοι λεγόταν - ναι, ναι, καλά το καταλαβατε - Γατούπολη !!! Πολύ πρωτότυπες και ευρηματικές ονομασίες, ε ??? [άσχετο : το περιοδικό Μάιτυ Μάους κυκλοφόρησε πολλά τεύχη στην Ελλάδα ??? γνώρισε αποδοχή ??? ] ???
 
Πίσω
Μπλουζα