Κουίζ : Retro παιδικές εκπομπές

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Για να δούμε ... τι θυμόμαστε από όλα αυτά τα πολύ όμορφα πράγματα που "σημάδεψαν" τα παιδικά μας χρόνια .....

1/ Πώς λεγόταν η ανιψιά του "Αστυνόμου Σαϊνη" ???

2/ Στη "Φρουτοπία" με ποια ήταν ερωτευμένος ο Βρασίδας το Κρεμμύδι ???

3/ Ποια εκπομπή, στην αρχή "μεμονωμένη", αποτέλεσε στη συνέχεια θεματική ενότητα στη "Χιλιοποδαρούσα" ???

4/ Σε ποιο σήριαλ τα παιδάκια, σκάβοντας στην άμμο, βρίσκουν ... ένα σωρό αγάλματα :eek: o_Oo_O????

5/ Τι ζωάκι ήταν ο Σατουρνέν ???

6/ Στα 80ς η τηλεόραση έπαιζε και μία εκπομπή που ήταν ... σαν "τηλεοπτικό νηπαγωγείο" ένα πράγμα !!! Θυμάστε το όνομά της ???

7/ Πώς λεγόταν ο σοφός γέρος στο "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος" ???

8/ Ο καλόψυχος μπάρμπα Έντερ, που "υιοθέτησε" τον Φρου Φρου, τι επάγγελμα έκανε ???

9 / Πώς λεγόταν η αράχνη στη "Μάγια Μέλισσα" ???

10 / Στον πρώτο κύκλο της Φρουτοπίας ο Πίκος Απίκος για ποιο σκοπό πήγε στη Φρουτοπία ???

11 / Ποιο το όνομα του επιθεωρητή στον "Αστυνόμο Σαϊνη" [πρόκειται για εκείνον τον "δύστυχο" που έδινε τα "αυτοκαταστρεφόμενα μηνύματα" στον ΣαΊνη] ????
 
Δυνατο κουιζ!

3)Mε την Μαρουλιτα

5)Αρκουδακι

6)Γυρω γυρω ολοι

8 )Ξυλουργος

11)Επιθεωτητηας Κουιμπι
 
1)Πένυ

4)Ο κήπος με τα αγάλματα
 
5) Πάπια νομίζω βρε Πάνο, όχι αρκουδάκι! :) :)
 
2) Με τη Μαρουλίτα


7) Δάσκαλος (
Maestro)

9) Θέκλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10)για να καλυψει δημοσιογραφικα την υποθεση του μανωλη του μαναβη που εξαφανιστηκε μυστηριωδος
 
Μπράβο παιδιά, όλες σωστές, εκτός από μία, την :

6/ Στα 80ς η τηλεόραση έπαιζε και μία εκπομπή που ήταν ... σαν "τηλεοπτικό νηπαγωγείο" ένα πράγμα !!! Θυμάστε το όνομά της ???

Όχι, φίλοι μου, το ... "τηλεοπτικό νηπιαγωγείο" των 80ς δεν λεγόταν "Γύρω γύρω όλοι" !!! Είχε μια άλλη ονομασία !!! Θα αφήσω για λίγο την ερώτηση επειδή ... όλο και κάποιος ενδέχεται να θυμηθεί την απάντηση !!!

Επίσης, αναπάντητη έμεινε και η ερώτηση :

3/ Ποια εκπομπή, στην αρχή "μεμονωμένη", αποτέλεσε στη συνέχεια θεματική ενότητα στη "Χιλιοποδαρούσα" ???




Είμαι σίγουρος ότι κι αυτήν την απάντηση όλο και κάποιος θα τη θυμηθεί !!!

Και φυσικά ... ο Σατουρνέν ήταν ένα αξιολάτρευτο κίτρινο παπάκι που στις αρχές των 80ς μάς ήρθε .... μεταγλωττισμένος από τη Γαλλία !!!

Τώρα θα προχωρήσω σε .... έναν ακόμη "γύρο ερωτήσεων" :

12/ Στο "διαστημικό καρτούν" "Οδύσσεια του Διαστήματος" μέλος του πληρώματος ήταν κι ένα γλυκούλι ρομποτάκι !!! Θυμάστε το όνομά του ???

13/ Ποια ήταν η τροφή αυτού του γλυκύτατου ρομποτακίου ???

14/ Στο διαστημικό καρτούν "Starblazers", ελληνιστί "Αργώ", ποια ήταν η Στάρσα ???

15/ Στις εκπομπές με "Καραγκιόζη" του μερακλή καραγκιοζοπαίκτη Σπυρόπουλου, που βλέπαμε στα μισά των 80ς, η πρώτη στροφή από το τραγούδι των τίτλων είχε ως εξής : "Είμαι εγώ ο Καραγκιόζης / ένας μεγάλος, ένας τρανός / ο ξακουστός παντού στην Ελλάδα / ο .... ??? Συμπληρώστε τον τελευταίο στίχο !!!!

16 / Ο Σπορτ Μπίλλυ σε κάθε επεισόδιο επικοινωνούσε, μέσω της οθόνης του "διαχρονόπλοιού του", με ένα σοφό ανδρόγυνο μεγάλης ηλικίας για να ζητήσει συμβουλές !!! Θυμάστε τα ονόματα του άνδρα και της γυναίκας αυτού του ζευγαριού ???

17 / Στη "Χάιντι" πώς λεγόταν το κοριτσάκι που ήταν καθηλωμένο σε αναπηρικό καροτσάκι [και έγινε φίλη με τη Χάιντι] ????

18 / Από τους 5 ήρωες της αγαπημένης μας ομάδας της "Μάχης των Πλανητών" κάποιος ήταν λιγάκι βραδύγλωσσος !!! Ποιος ???

19 / Ποια καλή μάγισσα ήταν φίλη με τον Παραμυθά [και πολλές φορές τον βοηθούσε] ????

20 / Ποιο το αγαπημένο φαγητό του Παραμυθά ???

21 / Σε αυτήν την εκπομπή οι ηθοποιοί έπαιζαν σε "σκετσάκια" ιστοριούλες, των οποίων τα σενάρια τα έφτιαχναν οι μικροί τηλεθεατές της εκπομπής !!! Λεγόταν "Φρίξος και ..." ?????
 
3) μηπως Γραψε την ιστορια?

16)Σπαρτικους και Ολυμπια

12) Νονο

13)βιδες και καρφια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6)Ελατε στη Συντροφια μας (?)

15)μυταρας γελωτοποιος

17)Κλαρα

19)Κλο κλο
 
14) Η πριγκίπισσα Στάρσα του Ισκαντάρ

 


20) Τηγανητές πατάτες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6) Δεν φαντάζομαι να ψάχνουμε το"Ουράνιο Τόξο" Επειδή γεννήθηκα το `83 φαντάζομαι ότι είναι μεταγενέστερο και παίζεται μέχρι σήμερα (νομίζω);;;

Ή την εκπομπή με τον Ζουγανελη που τελείωνε με το τραγουδάκι "Γεια σας παιδια/ Γεια σας παιδια και να σαστε καλα";
 
3/ Ποια εκπομπή, στην αρχή "μεμονωμένη", αποτέλεσε στη συνέχεια θεματική ενότητα στη "Χιλιοποδαρούσα" ???
Είμαι σίγουρος ότι κι αυτήν την απάντηση όλο και κάποιος θα τη θυμηθεί !!!
Γράψε την ιστορία. (Έσπασα το κεφάλι μου να το θυμηθω :p )
 
6) Το τηλεοπτικό νηπιαγωγείο λεγόταν Α-μπε-μπα-μπλομ και είχε αλλάξει τρεις παρουσιάστριες, μια εκ των οποίων η ηθοποιός Χριστίνα Αυλιανού

12) Νονό

15) Ο μυταράς γελωτοποιός

17) Κλάρα

19) Κλο-κλο

20) Τηγανιτές πατάτες

21) Φρίξος και Έλλη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6) Το τηλεοπτικό νηπιαγωγείο λεγόταν Α-μπε-μπα-μπλομ και είχε αλλάξει τρεις παρουσιάστριες, μια εκ των οποίων η ηθοποιός Χριστίνα Αυλιανού




Αυτή είναι η σωστή απάντηση, του thanos75 !!! Το τηλεοπτικό νηπιαγωγείο λεγόταν Α μπε μπα μπλομ !!! Είμαι σίγουρος ότι ο thanos75 θα θυμάται και την κοπέλα που ήταν ντυμένη μέλισσα και υποδυόταν την κυρά Μέλισσα η οποία "συντόνιζε" τα φιλοξενούμενα παιδάκια [μόνο με κινήσεις των χεριών, χωρίς να βγάζει μιλιά] !!! Όπως, επίσης, και τη στιγμή που όοολα τα παιδάκια φώναζαν : "έτοιμη η μουσική" ?????

16)Σπαρτικους και Ολυμπια




Χμμμ ... σχεδόν πλησίασες !!! Το σοφό ανδρόγυνο, με τους οποίους επικοινωνούσε ο Σπορτ Μπίλλυ, ήταν ο Σπόρτικους και η Πανδόσα !!! Το όνομα της [ευτραφούς] κυρίας το θυμόσουν Ολυμπία προφανώς επειδή, όποτε η οθόνη του Σ.Μ. συντονιζόταν με το εν λόγω ζευγάρι, ο Σ.Μ. ειδοποιούσε : "Σπορτ Μπίλλυ καλεί Όλυμπο ... Σπορτ Μπίλλυ καλεί Όλυμπο" !!!!!

21) Φρίξος και Έλλη

Καλά το θυμάσαι !!! Είναι, πάντως, Φρίξος και Νέλλη το σωστό !!! Αυτή η παιδική εκπομπή ήταν υπέροχη, καταπληκτική και .... έδινε την ευκαιρία στα παιδάκια να δημιουργήσουν αλλά και να προβληματιστούν [κάποια στιγμή θα της ανοίξω και τόπικ] !!! Και όποιος έχει ο,τιδήποτε σωσμένο από αυτήν την εκπομπή [έστω και ... ένα λεπτό] .... παρακαλείται να το ανεβάσει άμεσα !!!

Όλες οι άλλες απαντήσεις σας .... μα φυσικά πολύ σωστές !!! Αλλά πιο πολύ χάρηκα που ακόμη θυμόσαστε το τραγουδάκι της εισαγωγής από τον Καραγκιόζη του Σπυρόπουλου !!! Αυτό αποτελούσε μία από τις πλέον αγαπημένες μου εφηβικές αναμνήσεις και .... πολύ χαίρομαι που, εκτός από μένα, υπάρχουν κι άλλοι που το θυμούνται ....
 
Rinus Cesar είπε:
6) Το τηλεοπτικό νηπιαγωγείο λεγόταν Α-μπε-μπα-μπλομ και είχε αλλάξει τρεις παρουσιάστριες, μια εκ των οποίων η ηθοποιός Χριστίνα Αυλιανού


Αυτή είναι η σωστή απάντηση, του thanos75 !!! Το τηλεοπτικό νηπιαγωγείο λεγόταν Α μπε μπα μπλομ !!! Είμαι σίγουρος ότι ο thanos75 θα θυμάται και την κοπέλα που ήταν ντυμένη μέλισσα και υποδυόταν την κυρά Μέλισσα η οποία "συντόνιζε" τα φιλοξενούμενα παιδάκια [μόνο με κινήσεις των χεριών, χωρίς να βγάζει μιλιά] !!! Όπως, επίσης, και τη στιγμή που όοολα τα παιδάκια φώναζαν : "έτοιμη η μουσική" ?????

16)Σπαρτικους και Ολυμπια




Χμμμ ... σχεδόν πλησίασες !!! Το σοφό ανδρόγυνο, με τους οποίους επικοινωνούσε ο Σπορτ Μπίλλυ, ήταν ο Σπόρτικους και η Πανδόσα !!! Το όνομα της [ευτραφούς] κυρίας το θυμόσουν Ολυμπία προφανώς επειδή, όποτε η οθόνη του Σ.Μ. συντονιζόταν με το εν λόγω ζευγάρι, ο Σ.Μ. ειδοποιούσε : "Σπορτ Μπίλλυ καλεί Όλυμπο ... Σπορτ Μπίλλυ καλεί Όλυμπο" !!!!!

21) Φρίξος και Έλλη

Καλά το θυμάσαι !!! Είναι, πάντως, Φρίξος και Νέλλη το σωστό !!! Αυτή η παιδική εκπομπή ήταν υπέροχη, καταπληκτική και .... έδινε την ευκαιρία στα παιδάκια να δημιουργήσουν αλλά και να προβληματιστούν [κάποια στιγμή θα της ανοίξω και τόπικ] !!! Και όποιος έχει ο,τιδήποτε σωσμένο από αυτήν την εκπομπή [έστω και ... ένα λεπτό] .... παρακαλείται να το ανεβάσει άμεσα !!!

Όλες οι άλλες απαντήσεις σας .... μα φυσικά πολύ σωστές !!! Αλλά πιο πολύ χάρηκα που ακόμη θυμόσαστε το τραγουδάκι της εισαγωγής από τον Καραγκιόζη του Σπυρόπουλου !!! Αυτό αποτελούσε μία από τις πλέον αγαπημένες μου εφηβικές αναμνήσεις και .... πολύ χαίρομαι που, εκτός από μένα, υπάρχουν κι άλλοι που το θυμούνται ....
Εννοείται πως τη θυμάμαι την κυρα-μέλισσα και τη χαρακτηριστική μουσικούλα που συνόδευε την εμφάνισή της. Έχω μάλιστα την αίσθηση πως την υποδύονταν η ηθοποιός Ελένη Θεοφίλου, αν και είχε τόσο αέρινες κινήσεις που περισσότερο σε επαγγελματία χορεύτρια παρέπεμπε. Ποτέ πάντως δεν είδαμε το πρόσωπό της. Πολύ χαρακτηριστική ήταν και η ώρα της πορτοκαλάδας, όπου τα παιδάκια ησύχαζαν πίνοντας πορτοκαλάδα σε πλαστικά ποτηράκια και μάλιστα κάποια από αυτά λερωνόντουσαν. Χριστούλη μου, τι θυμάμαι! Να'σαι καλά Rinus για το τόσο όμορφο κουίζ. Και συμφωνώ απόλυτα πως η εκπομπή με τον Χρήστο και τη Νέλλη ήταν φοβερή και πολύ προχωρημένη για την εποχή της
 
Πολύ σωστά, έμεινε μία ακόμη αναπάντητη ερώτηση που μου είχε διαφύγει !!!

Όντως, ο "βραδύγλωσσος" της κάαααποτε αγαπημένης μας πεντάδας ήταν ο μικορύλης Κήοπ [έτσι θυμάμαι το όνομά του] !!! Αν θυμάστε, πριν αρχίσει να μιλάει έλεγε κάτι σαν : "μπροουυπ, μπρρουυπ" ......
 
Κουίζ : Retro παιδικές εκπομπές vol II

Το παρακάτω κουίζ, που αποφάσισα να αναρτήσω, σκέφθηκα να έχει ως εξής : Στη μία στήλη θα εμφανίζονται ήρωες που κάααποτε απολαύσαμε σε παιδικές εκπομπές [οι ήρωες είναι, στην πλειοψηφία τους - τι άλλο ??? - καρτούνς] !!! Στη δεύτερη στήλη θα εμφανίζονται οι [κάααααποτε αλλά και μέχρι σήμερα αγαπημένες μας] παιδικές εκπομές, στις οποίες οι ήρωες της πρώτης στήλης έκαναν την εμφάνισή τους !!! Θα είναι χαρά μου αν θυμηθείτε, και βρείτε, τις σωστές αντιστοιχίες [και ... ακόμη μεγαλύτερη χαρά μου αν αυτό το κουίζ σάς ξυπνήσει γλυκιές & τρυφερές αναμνήσεις από τα παιδικά & εφηβικά μας χρόνια :flower: :flower: :flower: ] !!! Για πάμε λοιπόν ....

Α. Ήρωες παιδικών εκπομπών

1. Τιγκρό

2. Κουρτ

3. Κυρά Μέλισσα

4. Ντούντου

5. Πόλυ

6. Μπίνγκο

7. Μάρτιν

8. Βέντσουρ

9. Ανίκα

10. κα Ροττενμάγιερ

11. Κλοκλώ

Β. Παιδικές εκπομπές όπου εμφανίσθηκαν οι παραπάνω ήρωες :

1. Πίπη Φακιδομύτη

2. Τα μυστικά του πράσινου δάσους

3. Μάγια η Μέλισσα

4. Παραμυθάς

5. Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος

6. Διαστημόπλοιο "Αργώ"

7. Ροζ Πάνθηρας

8. Τα παραμύθια του Χ.Κ. Άντερσεν

9. Το μαγικό ταξίδι του Νηλς Χόλγκερσον

10. Α μπε μπα μπλομ

11. Χάιντι
 
πολυ ωραιο το κουιζ σου :) )

Κυρά Μέλισσα - Α μπε μπα μπλομ

κα Ροττενμάγιερ - Χάιντι

Μάρτιν - Το μαγικό ταξίδι του Νηλς Χόλγκερσον

Κλοκλώ - Παραμυθάς
 
..... και πολύ σωστές οι απαντήσεις σου Κατερίνα !!! :)

.... Βρείτε, λοιπόν, τις σωστές αντιστοιχίες που απέμειναν :

Α. Ήρωες παιδικών εκπομπών

1. Τιγκρό

2. Κουρτ

4. Ντούντου

5. Πόλυ

6. Μπίνγκο

8. Βέντσουρ

9. Ανίκα

Β. Παιδικές εκπομπές όπου εμφανίσθηκαν οι παραπάνω ήρωες :

1. Πίπη Φακιδομύτη

2. Τα μυστικά του πράσινου δάσους

3. Μάγια η Μέλισσα

5. Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος

6. Διαστημόπλοιο "Αργώ"

7. Ροζ Πάνθηρας

8. Τα παραμύθια του Χ.Κ. Άντερσεν
 
Πίσω
Μπλουζα