"Κουζινικά"

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
:biglaugh:

Αν θυμάμαι καλά, οι κορασίδες στη γειτονιά μου κυκλοφορούσαν με κάτι πλαστικά "κατσαρολοειδή", πιατάκια, "μάτια" κουζίνας κλπ. Τα έστηναν σε μια γωνία και άρχιζαν να "μαγειρεύουν". :rofl: Νομίζω επίσης ότι έπαιζαν και κάτι πλαστικά τρόφιμα, κοτοπουλάκια, πατάτες και λοιπά ζαρζαβατικά... :D

Είναι λίγο θολή ανάμνηση, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια στο να ξεκαθαρίσω τι από τα παραπάνω έχω δει, και τι έχω πλάσει με τη φαντασία μου, είναι ευπρόσδεκτη. :[
 
Οχι δεν τα έχει πλάσει η φαντασία σου. Όλα όσα ανέφερες υπήρχαν (και νομίζω εξακολουθούν να υπάρχουν)

Μάλιστα θυμάμαι εμένα μου είχαν πάρει η γονείς μου και ένα ψυγείο (δεν ήταν Ιζολα :( ) μικρό, μια μικρή κουζίνα και ένα πλυντήριο στο οποίο έβαζες κανονικά μπουγάδα τα ρούχα της κούκλας 8).

Κανένα από αυτά δεν έζησε πάνω απο μια εβδομάδα στα χέρια μου!!! Οτι είχε βιδες ανοίχτηκε και οτι δεν μπορούσε να διαλυθεί υπέστη κρας τεστ :p Το είχα δηλώσει απο μικρή οτι δεν κάνω για νοικοκυρά!!!!
 
Φυσικα.. (πως μου ειχε διαφυγει :eek: )

τα κουζινικα αποτελουσαν ενα αγαπημενο παιχνιδι των κοριτσιών :)

(ειχα και εγω :D )

Το σετ αποτελουνταν απο κατσαρολα, τηγανι (ηταν και σε μεταλικο για ποιο αληθοφανες), κουζινα με ματια, σουρωτηρι, πιατα ποτηρια, κουπες του καφε (ή του τσαγιου) τσαγιερες, μαχαιροπηρουνα κτλ

Το δικο μου το σετακι, ειχε και κουτακια απορυπαντικου (με αληθινες μαρκες απεξω #) )

Θυμαμαι μαζευομασταν τα κοριτσακια και καναμε πως μαγειρευαμε ή πιναμε καφε.

Το σκηνικο το συμπληρωναν οι κουκλες, που τις ειχαμε και αυτες στην παρεα μας και τις βαζαμε να "πιουν" καφε. Να τονισω εδω, πως μιλαμε για.. αρκετα μεγαλυτερου μεγεθους κουκλες απο οτι η bibibo κτλ (γιατι επρεπε να ειναι αναλογες στο μεγεθος με το σετ) οι περισσοτερες σε σχημα μωρου. Η καθεμια μας, ειχε τουλαχιστον 3-4 απο αυτες
 
Έπαιζα με την αδερφή μου και τρώγαμε χώμα!
 
Ρητορική ερώτηση : υπήρχε κάποια συν-φορουμίτισα που κατά τα παιδικά της χρόνια

-και στα πλαίσια του παιξίματος "κουζινικών" πάντα-, έφτιαχε (υποθετικές) χορτόπιτες ;
 
exetlaios είπε:
Ρητορική ερώτηση : υπήρχε κάποια συν-φορουμίτισα που κατά τα παιδικά της χρόνια -και στα πλαίσια του παιξίματος "κουζινικών" πάντα-, έφτιαχε (υποθετικές) χορτόπιτες ;

οκ να σου λυσω την απορια..

Πραγματικες χορτοπιτες εφτιαχνα ;)

Θυμαμαι ημουν διπλα στην μαμα μου με τα κουζινικα μου (μιλαμε για Β' δημοτικου) και την εβλεπα να ανακατευεται με τα αλευρια (και ζηλευα γιατι ηθελα και εγω), και απο τα πολλα παρακαλια με αφηνε και εγω να βοηθω.

Γινομουν ασπρη μεν, αλλά... εκανα και δουλεια #)

Γενικα παντως απο μικρη εμαθα να μαγειρευω γιατι αρεσει απλά.

Για την χορτοπιτα συγκεκριμενα παντως.. αφου μου περασε η περιεργεια, και βαρεθηκα να παιζω με το αλευρι, δεν ξανασχοληθηκα απο τοτε.

(εκαναν δουλεια τα κουζινικα..) :p
 
Α όλα κι όλα... Sometimes εγώ έτρωγα χώμα γενικώς, αλλά μετά

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI"]http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI

Back to topic... Τα κουζινικά ήταν must αξεσουάρ κάθε αδερφής (ακόμα και της δικής μου). Θυμάμαι έπαιζε με τις φίλες της. Μάλιστα όταν ήταν καλοκαίρι έπιανα μικρά-μεσαία έντομα και τα σέρβιρα ως μπριζόλα. Πρωτείνη FTW... αυτό δεν τους το έλεγα, το σκεφτόμουνα όμως.
 
χορτόπιτες όχι, αλλά κοτόπουλο με πατάτες στο "φούρνο" ναι!!

υπήρχαν και αυτά από πλαστικό φυσικά!

και πλυντήριο ειχα και αν θυμάμαι καλά και σιδερώστρα με σίδερο.

α, κι σ όποιο σπίτι μαζευομαστε στη γειτονιά, εκτος απ την οικοσυσκευή μου, έσερνα και ένα πορτ μπεμπε (ροζ) μ ένα κουκλάκι μέσα. Της πλάκας απ τα πανηγύρια αρχικά, αργότερα πήρε την θέση του μία κουκλάρα της ελ γκρέκο που λεγε και τραγουδάκι όταν την ζούλαγες

και νοικοκυρά και μάνα... ουφ8)
 
Όταν έμαθα ότι το αγαπημένο παιχνίδι των κοριτσιών ήταν τα "κουζινικά" ,

έπαθα ένα μεγάλο σοκ και "έπεσαν" πολύ οι γυναίκες στα μάτια μου !

Αντιλαμβανόμουνα ότι το να παίζεις με τανκς, διαστημόπλοια, κάστρα κλπ, ήταν αναμφισβήτητα συναρπαστικό

(υπό την έννοια ότι δεν ήταν δυνατό να συνέβαινε κάτι τέτοιο στην πραγματική ζωή).

Έτσι, απόρησα γιατί κάποιος να παίξει με ένα πλαστικό τηγάνι (ενώ υπήρχε αληθινό τηγάνι σε κάθε σπίτι)

ή με ένα πλαστικό φρατζολάκι (ενώ στην ψωμιέρα υπήρχε άφθονο αληθινό ψωμί) !

Τελικά, μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι η νοικοκυροσύνη της γυναίκας είναι μεγάλο ατού

(με έξτρα μπόνους την παρασκευή χορτόπιτας),

και ότι αυτό πρέπει να εμφυσάται στα κοριτσάκια από μικρή ηλικία.

ΕΡΩΤΗΣΗ #2 : Έχει κανείς άποψη/εμπειρία, αν τα σημερινά κοριτσάκια παίζουν ακόμα με "κουζινικά" ;
 
Θες απάντηση τώρα ;;;;;

Δε νομίζω... και όχι δε θα πω με τι παίζουν σήμερα ;)
 
exetlaios είπε:
Όταν έμαθα ότι το αγαπημένο παιχνίδι των κοριτσιών ήταν τα "κουζινικά" ,έπαθα ένα μεγάλο σοκ και "έπεσαν" πολύ οι γυναίκες στα μάτια μου !

Αντιλαμβανόμουνα ότι το να παίζεις με τανκς, διαστημόπλοια, κάστρα κλπ, ήταν αναμφισβήτητα συναρπαστικό

(υπό την έννοια ότι δεν ήταν δυνατό να συνέβαινε κάτι τέτοιο στην πραγματική ζωή).

Έτσι, απόρησα γιατί κάποιος να παίξει με ένα πλαστικό τηγάνι (ενώ υπήρχε αληθινό τηγάνι σε κάθε σπίτι)

ή με ένα πλαστικό φρατζολάκι (ενώ στην ψωμιέρα υπήρχε άφθονο αληθινό ψωμί) !

Τελικά, μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι η νοικοκυροσύνη της γυναίκας είναι μεγάλο ατού

(με έξτρα μπόνους την παρασκευή χορτόπιτας),

και ότι αυτό πρέπει να εμφυσάται στα κοριτσάκια από μικρή ηλικία.

ΕΡΩΤΗΣΗ #2 : Έχει κανείς άποψη/εμπειρία, αν τα σημερινά κοριτσάκια παίζουν ακόμα με "κουζινικά" ;
όχι καλό μου!! τα κουζινικά της μαμάς ήταν απαγορευμένα για τα κοριτσάκια των 4-5. το τηγάνι? το ψωμί? να πάρεις την φρατζόλα και να βγεις στην γειτονιά να παίξεις μ αυτή?? δε νομιζω!!!

Εσείς "οδηγούσατε" μικρά πλαστικά διθέσια αυτοκινητάκια δεν παίρνατε του μπαμπά ε?

όσο για το "με τί παίζουν τα κοριτσάκια σήμερα".... θα μάθεις / μάθετε σε πολύ λίγα χρόνια!! Υπομονή

;)
 
Ένα δωράκι από εμένα αδερφέ....

baby%20bretton%201.jpg


Super Pose για να είναι και ρετρό...
 
Η MISTER-P, είχε βγάλει πληντύριο κανονικότατο που πλένει κανονικά ροτυχαλάκια κούκλας..!! Απίστευτο??? Δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο ακόμη και σήμερα, πόσο μάλλον τότε..!!!!! Απ ότι διλάβασα η εταιρεία αυτή πρώτα έβγαζε τέτοια κουζινικά κι έπειτα συνέχισε με κατασκευή αυτοκινήτων mister-p,για αγόρια..!

picture.php


Έχει και βρυσάκι από πίσω για να φεύγουν κανονικά τα νερά..!! αχαχαχααχχ ΤΕΛΕΙΟΟΟ!!!!!
 
makisimos είπε:
Η MISTER-P, είχε βγάλει πληντύριο κανονικότατο που πλένει κανονικά ροτυχαλάκια κούκλας..!! Απίστευτο??? Δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο ακόμη και σήμερα, πόσο μάλλον τότε..!!!!! Απ ότι διλάβασα η εταιρεία αυτή πρώτα έβγαζε τέτοια κουζινικά κι έπειτα συνέχισε με κατασκευή αυτοκινήτων mister-p,για αγόρια..!
picture.php


Έχει και βρυσάκι από πίσω για να φεύγουν κανονικά τα νερά..!! αχαχαχααχχ ΤΕΛΕΙΟΟΟ!!!!!
Πόσα χρόνια έχω να το δωωωωω!!!Είναι απίστευτο,νόμιζα ότι ήταν στην φαντασία μου...Πρέπει να είχα και εγώ ένα τέτοιο makisimos!Σ'ευχαριστώ που το ξετρύπωσες.Πραγματικά φοβερό παιχνίδι για την εποχή του.
 
:cry: :cry: :cry: :cry: και εγω ειχα πλυντηρια,σιδερο με σιδερωστρα ,κουζινα ...βασικα ειχα ενα κολλημα με τα ηλεκτρικα ηδη που μετεπειτα γινανε υπολογιστες :cool: :cool:
 
Εγώ από τα 4 μου μέχρι τα 10 μου πάντα ως δώρο είχα κουζινικά (of course μετά τις barbie και τις sindy) , έκλαιγα και ζητούσα για να αγοράσω τα παιχνίδια και πάντα δεν μου χάλαγαν το χατίρι οι δικοί μου.

Τώρα πήρα ένα δώρο για την μικρή μου αδελφή από τα Jumbo ένα καρότσι με φαγητά, δώρο για τα 5α της γενέθλια. Το ίδιο καροτσάκι με τα φαγητά είχα αγοράσει στην ηλικία των 5 από παζάρι Χριστουγεννιάτικο στο Πεδίον του Άρεως.
 
Καταπληκτική ιστοσελίδα, απίθανη δουλειά, σε ευχαριστούμε πολύ toys!
 
Πίσω
Μπλουζα