Κουμπαράδες Ελληνικών τραπεζών

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
28
Πέρα απο την βασική συλλογή μου στους κουμπαράδες του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου που έχω

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/08/hellenic-postbank-coin-banks.html

έχω και κάποια κομμάτια που κατα διαστήματα δίνουν οι τράπεζες εδω στην Ελλάδα. Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχου και αλλοι τους οποίους θα τους ανακαλύψω....

Αρκετά παλιό - Εμπορική Τράπεζα

Προβολή συνημμένου 72823

Τράπεζα της Ελλάδος

Προβολή συνημμένου 72822

Alpha Bank

Προβολή συνημμένου 72821

Πρόσφατο... Millennium bank

Προβολή συνημμένου 72820
 
Μoυ άρεσε πιο πολύ ο κουμπαράς από την Τράπεζα της Ελλάδος που έχει τις δραχμές πάνω :)

Πως τους αποκτούσε κάποιος τους κουμπαράδες αυτούς?
 
Για τους κουμπαράδες του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου ισχυε οτι και τωρα... εχοντας εναν λογαριασμό στο ΤΤ σου εδιναν εναν κουμπαρα που οταν γέμιζε πηγαινες στον Ταμία τον άνοιγε με το κλειδι που είχε και κατεθετες τα χρηματα. Τωρα για τον κουμπαρά της Εμπορικής πρέπει να είχε δωθεί στους υπαλλήλους , ο αλλος της τραπεζας Ελλαδος είχε κυκλοφορησει αρκετά οπότε πρέπει να τον είχε μοιράσει κάποιο διάστημα.

Όσο για τους 2 τελευταιους τους εδινε η τραπεζα κάνοντας έναν λογαριασμο καινούργιο.....
 
Τράπεζα Πειραιώς

IMAG1766_resize.jpg
 
Τράπεζα Ελλαδος σε στρογγυλό

P1015419.jpg

Τράπεζα Λαική

P1015420.jpg
 
Είχαμε τον κουμπαρά της Τράπεζας της Ελλάδος σε πράσινο χρώμα. Είχε μια τρύπα από τη δεξιά πλευρά για να βάζεις τα χαρτονομίσματα σε ρολό τυλιγμένα και σχισμή από πάνω για τα κέρματα. Το κλειδάκι ήταν για την κλειδαριά που βρισκόταν στο κάτω μέρος του κουμπαρά. Βάρυ μεταλλικό πράγμα πάντως.
 
Αλλος ένας προστέθηκε στην συλλογή

20140630_203956.jpg
 
Kai εγώ είχα τον κουμπαρά τράπεζας Ελλάδας, αλλά σε πορτοκαλί χρώμα. Θύμαμε που έπρεπε όπως είπε ο Johnny, να τυλιξεις τα χαρτονομίσματα σαν τσιγάρα. 50κα κα 100κα είχα μπόλικα, 500κα σπάνια και σε εμένα σαν μικρό παιδί είχαν την εντυποςη τεράστιας αξία. 1000κα ποτέ δεν είχα δει χαρτζιλίκι.....
 
Εγώ είχα κατά καιρούς διάφορους από ταχυδρομικο ταμιευτήριο.. Άσχετα που ποτέ δε τους ανοιξα!!
 
Πολύ όμορφα ευρηματα!!!
 
20151007_214911.jpgΤο βρηκα χθες σε ψιλικατζιδικο στα 5 ευρω.εχει και την τιμη πανω του, 1450 δραχμες!
 
Προλαβα τον κουμπαρα με μηχανισμο-χερακι που εβαζες το νομισμα και εβγαινε στην αρχη σιγα το χερακι και ξαφνικα ''χραπ'' αρπαζε την δραχμη και την εξαφανιζε μεσα.
 
Πίσω
Μπλουζα