Κουτάκια αναψυκτικών με το παλιό άνοιγμα

DINO είπε:
8)Τι δουλειά έχει η ανακύκλωση με το πέταγμα του δαχτυλιδίου;
Σόρρυ, είμαι από μικρό αστικό κέντρο και νόμιζα ότι λέγατε για το κυριολεκτικό πέταγμα του κουτιού (στα σκουπίδια δηλαδη)
 
Πάντως λένε ότι το να πιείς με το στόμα απ΄το κουτάκι είναι τόσο βρώμικο όσο να γλείψεις δημόσιες τουαλέτες...............
 
status είπε:
Σόρρυ, είμαι από μικρό αστικό κέντρο και νόμιζα ότι λέγατε για το κυριολεκτικό πέταγμα του κουτιού (στα σκουπίδια δηλαδη)
Από τις καλύτερες δικαιολογίες, που διάβασα ποτέ :thumbup:

Επίσης να πω πως εκτός από το παιχνίδι του πετάγματος, υπήρχε και η κατασκευή αλυσίδας ενώνοντας τα δακτυλίδια, έχω φτιάξει πολλές τέτοιες, αρκετών δεκάδων μέτρων στη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών στο χωριό...

ΖΗΤΩ για τα αναψυκτικά στο κουτάκι και για τις μπύρες στο μπουκάλι !!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZANNSPY είπε:
Από τις καλύτερες δικαιολογίες, που διάβασα ποτέ :thumbup:
Επίσης να πω πως εκτός από το παιχνίδι του πετάγματος, υπήρχε και η κατασκευή αλυσίδας ενώνοντας τα δακτυλίδια, έχω φτιάξει πολλές τέτοιες, αρκετών δεκάδων μέτρων στη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών στο χωριό...

ΖΗΤΩ για τα αναψυκτικά στο κουτάκι και για τις μπύρες στο μπουκάλι !!! :)
αυτο γινοταν και με τα καινουργια δαχτυλιδια πολλοι εβαζαν τετοιες αλυσιδες στις σχολικες τσαντες
 
H αλλαγη αν θυμαμαι καλα πρεπει να εγινε αρχες 90. Αλλα εγω θα σας παω λιγο πιο πισω. Θυμαστε οταν τα κουτακια δεν ειχαν ''χειλος'' για εργονομια, αλλα ηταν μονοκοματα? Σαν την φωτο που παραθετω η οποια δειχνει και την αγαπημενη μου συσκευασια οταν ημουν 3 ετων. Οταν οι δικοι μου τακτοποιουσαν τα ψωνια του μηνα απο τον Σκλαβενιτη (αγαπημενος μου ο δευτερος οροφος) το κουτι της πεπσι για καποιο λογο με τραβαγε σαν μαγνητης. Οχι το αναψυκτικο. Τα χρωματα της συσκευασιας και το λογοτυπο.

Pepsi_%2780s.jpg


* Το Λογοτυπο στην φωτο βεβαι ειναι μεταγενεστερο του παλιου που ηταν ποιο λιτο οπως φαινεται στο παρακατω ταλαιπωρο κουτακι

Pics%20To%20Checkout%20199.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχεις ακομα το κουτακι της δευτερης φωτο?και σε αυτην την κατασταση?
 
Παλιες συσκευασιες απο αναψυκτικα, του 1980...

DSC01401.jpg

Πορτοκαλαδα FANTA σε κουτακι.

DSC01402.jpg

Το παλιο ανοιγμα που ειχε το δακτυλιδη.

DSC01400.jpg

Γυαλινη μπουκαλα 1 λιτρου Coca-cola

DSC01407.jpg

Πλαστικη μπουκαλα 2 λιτρων SPRITE.

DSC01410.jpg

Τσιγκινο βιδωτο καπακι.
 
Φιλε geotsi διαθετεις εξαιρετικο "αρχειο"!

thanx!
 
Αυτά τα γυάλινα μπουκάλια της κοκα κολα του λίτρου, λέτε να είναι συλλεκτικά? Γιατί έχω ένα κασόνι απο αυτά μαζί με το κασόνι εννοείται χεχεχε!!!
 
Πάντως αυτό το λογότυπο της φάντα το οποίο θυμήθηκα μόλις απο τη φωτό και μου άρεσαν τρελά τα χρώματα και το σχέδιό του το έχω και σε μεταλλικό καπάκι απο μπουκάλι καθώς τα έκανα συλλογή μικρός (τα καπάκια)

 
Τις προαλλες εκανα βολτα στο Αλσος Βεικου και μεσα στα χωματα και τις πετρες βρηκα πεταμενο ενα 'παλιο ανοιγμα'. Το παρατηρησα επειδη ακριβως ειχα πολλα χρονια να δω τετοιο. Ποιος ξερει ποσο καιρο ειναι εκει; :)
 
Παιδιά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το παλιό άνοιγμα άντεξε μέχρι τα μέσα του 90. Θυμάμαι που μαζεύαμε τα δαχτυλίδια γιατί από κάτω γράφανε αν κερδίσαμε και τι. Πιθανών να έχω μερικά ξεχασμένα. Επίσης πρώτα άλλαξε η Coca Cola και Σία και μετά από κάνα χρόνο η Pepsi.

Διαφοροποιήσεις στη γεύση ανάλογα με τη συσκευασία φυσικά και υπάρχουν. Για παράδειγμα εγώ λατρεύω το milko στο χαρτόκουτο και αηδιάζω στο πλαστικό μπουκάλι.
 
Το γυάλινο μπουκάλι της coca cola το πουλαγε ένας πέρυσι 30 ευρώ! Φυλαξε και το κασονι και τα μπουκάλια αγαπητέ οπωσδήποτε!
 
Κι εγώ προτιμούσα την παλιά μέθοδο με το δακτυλίδι. Ο λόγος που καταργήθηκε σχετίζεται με περιβαλλοντικούς παράγοντες. Θυμάμαι να λένε τότε ότι τα ψάρια, οι χελώνες και άλλα θαλασσινά σφήνωναν στα δακτυλίδια εγλωβιζόντουσαν και ψοφούσαν.
 
Πίσω
Μπλουζα