Κουτια Υπολογιστων

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Νεαρες μου και νεαροι μου, γεια σας.
Τι θα λεγατε να κουτσομπολεψουμε τα κουτακια των πισιων μας? Τι εχουμε τι μας αρεσει, γιατι το διαλεξαμε, κουβεντα να γινεται. Θα παρακαλουσα και οι κοπελες του σαιτ να πουν την γνωμη τους, γιατι σε ενα κουτι δεν ειναι μονο ο λειτουργικος παραγοντας, αλλα και ο αισθητικος γιατι το κουτι τοχεις για καποια χρονια, φορα παρτιδα στο γραφειο σου και το βλεπεις πολλες ωρες καθημερινα. Ε! θα πρεπει να σε ψιλοευχαριστει αυτο που βλεπεις, οχι να σε μουρτζουφλωνει.
Εγω κανα τριαρι χρονια τωρα εχω ενα Corsair carbite 200r, μαυρο χρωμα, απλο λιτο κουτακι, δεν ειμαι και πολυ της καγκουριας, αν και εχω βαλει 4 ανεμιστηρακια με μπλε φωτακια που κανουν ωραια αντιθεση με το μαυρο. Το κουτι εχει 2 ανεμιστηρες (μπροστα-πισω) περνει αλλους 5, εναν κατω 2 στο πλαι, 2 πανω. Εχει θεσεις για 4 hdd, 4 ssd, 3 οδηγους δισκου. Αν βαλετε πανω ανεμιστηρες αχριστευεται η μια θεση. Λιγη προσοχη περναν σχεδον ολα τα καλωδια πισω απο την μητρικη και μενει κενος ο χωρος στο κεντρο για να περνα ανεμποδιστα ο αερας. Εχει φιτρα στον μπροστινο ανεμιστηρα και στο τροφοδοτικο. Βεβαια εκανα μια πατεντα, του τοποθετισα μια περγολα απο πανω, γιατι ειναι η αγαπημενη θεση της γατας μου, οι τρυπες πανω και στο πλαινο αρκετα μεγαλες, οποτε καθε εβδομαδα μαζευα 2 χουφτες χνουδι απο μεσα. Στο πλαι εβαλα 2 σιτες με μαγνητακι. Κατσαβιδι μονο για βιδες της μητρικης, τα υπολοιπα χειροβιδες η κλιπσακια. Σχεδον αθορυβο (6 φανακια +3 vga+1 cpu+1 psu), γερη κατασκευη και κοστισε κανα 60αρι. Αυτα.
 

Συνημμένα

  • PC+Gata1.JPG
    PC+Gata1.JPG
    397,9 KB · Προβολές: 11
Εγώ ακόμα χρησιμοποιώ ένα cooler master stacker stc-t01 https://www.e-shop.gr/coolermaster-cm-stacker-stc-t01-full-tower-case-silver-p-PER.806112 , αγορασμένο το 2007 ή 8, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα πρέπει να το αλλάξω αν στο επόμενο σύστημα πάω σε AIO watercooler , κατά τα άλλα μια χαρά με βολέυει, ευάρεο και ευήλιο. RGB bling δεν έχει και δεν το θέλω να έχει.
 
Eχω κι εγω, ενα παμπαλαιο VERO απο Oktabit. Χοντρη λαμαρινα, μεντεσεδες/κλειδαρια στο πλαινο. φιλτρο εισοδου αερα, αποσπωμενη βαση σκληρων/φλοπυ, λαστιχοροδελες για την αναρτιση των hdd. Περνει 4 cd drives, 4 hdd, 2 floppy. Kαι δεν θα το αλλαζα, γιατι μαρεσει φατσικα, αν χωρουσε η καρτα γραφικων μου
 
Πίσω
Μπλουζα