Κούκλα πάνινη του 1930

irmar

RetroN00b
Joined
1 Αύγ 2015
Μηνύματα
31
Αντιδράσεις
48
Όταν λέμε ρετρό... Η κούκλα της μαμάς μου από το 1930. Η Λεϊλά (πόσο δεν της πάει το όνομα, όμως η γιαγιά μου η Σμυρνιά την είχε βαφτίσει έτσι). Η μαμά βέβαια δεν έπαιξε ποτέ μ'αυτήν, γιατί δεν της άρεσαν οι κούκλες, ενώ η γιαγιά μου τις λάτρευε.
Αυτή είναι εντελώς χειροποίητη. Και οι νερβύρ στο κομπιναιζόν της και οι πλεχτές κάλτσες (με λεπτές-λεπτές βελόνες) και τα δερμάτινα παπούτσια της. Παίζει και τα μαλλιά να είναι αληθινά.
Φόρεμα δεν σώζεται, ωστόσο εγώ της φορούσα τα ρούχα της κόρης μου όταν ήταν 2 ετών και της χωρούσαν μια χαρά.
κούκλα 01.jpg

κούκλα 05.jpg
 
Για να είμαι ακριβής το κεφάλι δεν είναι πάνινο. Και τα υπόλοιπα μέλη είναι μάλλον τσόχα και μέσα κάτι άλλο, τύπου ίσως τζίβα, άχυρο; Δεν ξέρω. Γιατί έχουν μια σταθερότητα, σαν να είναι γεμισμένη με κάτι σκληρούτσικο.
Θα λυπηθώ να τη δω να φεύγει.
 
Ουαου πολύ όμορφη και καλοδιατηρημένη για τα χρόνια της κούκλα
 
Τελικά την πήρε μια περφόρμερ να τη χρησιμοποιήσει σε παραστάσεις. Από τη μια λυπάμαι, γιατί θα χαλάσει πολύ πιο γρήγορα απ'ό,τι αν κάποιος την είχε για στόλισμα πάνω σε ένα έπιπλο, από την άλλη χαίρομαι γιατί θα χρησιμοποιηθεί αντί να κάθεται άπρακτη.
 
Πίσω
Μπλουζα