Κούκλα Petra

GinaP

Retro Member
Joined
17 Νοέ 2007
Μηνύματα
118
Αντιδράσεις
9
Όταν την πήρα στα χέρια μου, την κοιτούσα σαν Αριανό! Δεν ήταν ούτε Barbie, ούτε Sindy, ούτε Bibi-bo! Ήταν η Petra! (Δώρο της νονάς μου πάνω στην πασχαλιάτική λαμπάδα).Δεν είχε την κλασσική ομορφιά των παραπάνω αλλά ήταν μια κούκλα ομολογουμένως εντυπωσιακή! Το φόρεμα της ήταν ανεπανάληπτο, είναι αυτό της φωτογραφίας. Είχε και ένα καπέλο με φρούτα!!! (Το έχω χάσει). Στη συσκευασία της υπήρχε ένα προσπέκτους και με τις άλλες κούκλες Petra.Η Petra είχε τα πάντα σπίτι, αυτοκίνητο, μωρό, αδερφή,(κουνιάδο, πατέρα, μπατζανάκη) άνδρα και ένα σωρό αλλά που δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα απο της Barbie!Κατάφερα και βρήκα και το ταίρι της τον Fred!
 
Δεν την ήξερα!!!Είναι sexy!!!!!!!!!!!!!!!Τι εποχής είναι?Υπάρχουν πολλές που είναι αυθεντικές και όχι τόσο γνωστές,αλλά σε καλή τιμή!
 
Όντως είναι sexy, θερμόαιμη Βραζιλιάνα (εδώ). Είναι γερμανική κούκλα, αντίπαλος της Barbie και κυκλοφορούσε από την εταιρεία Plasty απο το '60 μέχρι και μέσα του '90. Η δικιά μου είναι από το 1994, δηλ από τις τελευταίες. Τώρα δεν κυκλοφορεί...
 
Δεν την εχω ξαναδει. Μοιαζει καπως με Barbie, γιατι εχει λυγισμενους αγκωνες (η Bibi-bo ειχε ισια χερια).
 
Petra-Fred

GinaP μου χαίρομαι που έχεις μια σπάνια κούκλα. Πολύ όμορφος ο Fred. Από τους πιο ωραίους κούκλους μαζι με τον Tzon Tzon. Βάλε μας κι άλλες φωτογραφίες του!
 
Από περιέργεια τι τιμές είχαν?????Πχ υπήρχαν οι "filish" και "fashion corner" που λύγιζαν τους αγκώνες και το κεφάλι ήταν με ελατήριο και ήταν φθηνές,ως 3000 δρχ.Υπήρχαν και κάτι άλλες Sandy και Candy που ήταν πλαστικές με 1000 δρχ αλλά είχαν αρκετές πωλήσεις κι αυτές!Η αδερφή μου είχε πάρει ένα κουτί με την Candy,τον άντρα,ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι και επιπλέον ρούχα,και εξαρτήματα όπως υποτιθέμενο κασετόφωνο,πικάπ πετσέτες και καπέλα μόνο 1500δρχ,αλλά όλα πλαστικά,ήταν η sandy-διακοπές.Είχε και παρόμοιο set με ski μόνο που είχε 2 αγοράκια+ένα κοριτσάκι.Υπήρχαν και κάποιες betty με 500δρχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H κούκλα αυτή την οποία και δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου, μοιάζει όντως στην barbie πάρα πολύ..! Όπως επίσης στο ιταλικο ebay είδα κάτι κούκλες που μοιάζουν πολύ, ίδιες θα έλεγα, με τιν ΒΙΒΙ ΒΟ και κάτι μου λέει ότι ούτε η ΒΙΒΙ ΒΟ είναι τελικά kai toooso ελληνική εφευρεση..!!! Και αν μου το επιβεβαιώσει κανείς σας αυτό, θα απογοητευτώ με την el greco..!!! :(
 
Αγαπητε" best20" η Petra ήταν σαφώς πιο φθηνή από τη Barbie, θα έλεγα οτι έκανε όσο και η bibi-bo, δηλ γύρω στα 3.000-5.000 δρχ και ανάλογα με το μοντέλο. Όσα περισσοτερα αξεσουαρ τόσο πιο ακριβή...

Οκ Rapunjel, θα πείσω τον Fred να κάνει μία αποκλειστική φωτογράφηση αφιερωμένη σ' εσένα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
GinaP είπε:
Αγαπητε" best20" η Petra ήταν σαφώς πιο φθηνή από τη Barbie, θα έλεγα οτι έκανε όσο και η bibi-bo, δηλ γύρω στα 3.000-5.000 δρχ και ανάλογα με το μοντέλο. Όσα περισσοτερα αξεσουαρ τόσο πιο ακριβή...
Τοσο ακριβες ηταν οι Bibi-bo?
 
Ευχαριστώ!

GinaP μου σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την αποκλειστική φωτογράφηση του Fred!

Domniki μου ήταν πράγματι πολύ ακριβές , όπως και όλα τα παιχνίδια τότε!
 
rapunjel είπε:
GinaP μου σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την αποκλειστική φωτογράφηση του Fred!Domniki μου ήταν πράγματι πολύ ακριβές , όπως και όλα τα παιχνίδια τότε!

Σήμερα πουλάνε barbie με μόνο 6e!Βέβαια μόνο την κούκλα με ρούχα και μικροεξαρτήματα!Και άντρα της barbie στην ίδια τιμή!

Τα εξαρτήματα της Petra δηλαδή σπίτι,αυτοκίνητο,έπιπλα κλπ τα είχε κανένας/καμία?Από περιέργεια πόσο έκαναν!
 
Αγαπητέ best20, οι κούκλες τότε ήταν πραγματικά ακριβές. Μία απλή barbie με μαγιό, κόστιζε γύρω στις 6.000 δρχ. Τα αξεσουάρ της Petra π.χ το σπίτι της, ήταν περίπου στις 15.000.
 
Θελω κι εγω αποκλειστικη φωτογραφιση του Fred, αν γινεται και με μαγιο!!!! Ειναι πολυ παιδι και λατιν λαβερ!!! Τι στομα!!! Βρε μελαχροινακι με ποτισες φαρμακι!!! Να τον εχει αραγε στο ebay?

Οχι για μενα... για τις φουκαριαρες τις Barbie μου...
 
Δεν έχω κούκλα petra, μπορώ όμως να σας δείξω ένα από τα αυθεντικά νυφικά της! Πρέπει να είναι από τη δεκαετία του 1980, δεν ξέρω ακριβώς, γιατί αγοράστηκε από ebay χωρίς πολλές διευκρινίσεις και πληροφορίες...

picture.php
 
Και επειδή έχω κι άλλα ρούχα της petra, συνεχίζω....

Αυτό το πορτοκαλί συνολάκι από βινύλιο, όπως και το μίνι ψυχεδελικό φόρεμα, είναι πολύ 70'ς, αλλά δυστυχώς ούτε γι'αυτά έχω πληροφορίες. Τα φοράει η barbie bubblecut, λόγω... έλλειψης κούκλας petra! Η κίτρινη τσάντα στη δεύτερη φωτογραφία, είναι και αυτή original vintage petra.

picture.php


picture.php
 
κούκλα Petra

Τι τέλεια συνολάκια είναι αυτά; Εγώ γιατί όταν τα βλέπω τα φαντάζομαι με τη bibi-bo μέσα; Πολυαγαπημένη έχεις υπέροχα ρουχαλάκια,όπως και κούκλες! Μπράβο και πάλι μπράβο! :D
 
Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά το καλούπι Μπιμπιμπο δεν είναι μοναδικό-όλες οι εξωτικές ανταγωνίστριες της Μπάρμπι την δεκαετία του '80 ήταν κάπως έτσι-στο βιβλίο του Ολιβιέρο Τοσκάνι- ναι του γνωστού της Μπένετον "1000 μοναδικά αντικείμενα"- έχει κάτι κουκλίτσες από τον Αραβικό κόσμο (με μαντίλα και μακρύ πλουμιστό φουστάνι)και από Λατινικη Αμερική (μία πρωην Μις Βενεζουέλα και νυν πολιτικός) που μοιάζουν πολύ.

Αριστούργημα όμως οι κούκλες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με ποιά μοιάζουν Domenica? Με την bibi-bo? Γιατί η κούκλα παραπάνω είναι μια barbie bubblecut από το 1961! Μπορείς να μας διευκρινίσεις λίγο?
 
Ναι έχεις δίκιο, αναφερόμουν σε μια απορία λίγο πριν από makisimos. Το πρότυπο μιας ξανθιάς κουκλας με στρογγυλά.γαλάζια μάτια και μεγάλο κεφάλι (που παραπέμπει σε μικρό, αθώο κορίτσι) είναι δημοφιλές σε πιο συντηρητικές κοινωνίες που θέλουν να βρουν μια πιο αθώα εκδοχή της Μπάρμπι. Οι παραπάνω κούκλες δεν μοιάζουν βέβαια με Μπιμπιμπο!-μάλλον παραπέμπουν στην πρώτη Μπάρμπι.

Απλώς η ιδέα και η μορφή της Μπιμπιμπο (γλυκιά αλλά πετυχημένη σαν την ιδανική μαμά, καλοντυμένη αλλά κομψη) είναι το ίδιο διαδεδομένη με την ιδέα της Μπάρμπι (σουπερ σταρ,ανεξάρτητη και με την πιο ακριβή μόδα). Πολλές χώρες δεν θέλουν οι πιτσιρίκες τους να παίζουν με Μπάρμπι αλλά με κάτι εναλλάκτικό το οποιο στον Δυτικό κόσμο είναι ξεπερασμένο ζει και βασιλευει όμως αλλού. Επίσης ενώ τα δικά μας σελέμπριτι στην βερσιον κούκλα θέλουν να δειχνουν σαν κλώνοι Μπάρμπι αυτό δεν είναι επιθυμητό παντού.
 
Ενδιαφέρουσα η άποψή σου Domenica! Ομως δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει πάντα αυτό... Για παράδειγμα, δεν θεωρώ ότι η Αγγλία και η Ολλανδία είναι χώρες με συντηρητική κοινωνία, ωστόσο η sindy pedigree και η fleur έχουν τα πιο αθώα και συντηρητικά μουτράκια! :)
 
Πίσω
Μπλουζα