Κούκλες, κούκλες, κούκλες... Αναζητούνται τα ονόματα...

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Επιτελους εκατσα και τις φωτογραφισα. Δεν ειναι δικες μου. Original mother collection.

Οι "ειδικοι" θα αναλαβετε να τις αναγνωρισετε.

Μονο η τρελοκοτσιδου εχει ονομα. Εχει και μια καρδουλα σε μια κοτσιδα, ετσι ηταν αρχικα?

Ο διακοπτης που εχω σημειωσει με βελος τι κανει(ειμαι περιεργος);

Η κυρια με το καφε παλτο ειναι Made in Japan.

Δεν ειναι και στα καλυτερα τους, μη φρικαρετε οι κουκλομανεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία παρόμοια με πορτοκαλί πλεξούδες υπήρχε και στο σπίτι παλιά,μου την είχαν πάρει όταν ήμουν 2-3 χρονών - αν και είμαι αγόρι :D .Μου είχαν πει οι δικοί μου ότι την είχα δει κάπου και την ήθελα επειδή μου είχε κάνει εντύπωση.Τραγουδούσε το "Πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες".Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ακριβώς η ίδια,γιατί δεν θυμάμαι τι φορούσε,αλλά θυμάμαι καθαρά τις πλεξούδες,και επίσης την "κασέτα" που είχε πίσω,επειδή την είχα ανοίξει και την είχα χαλάσει!
 
pardalotzatziki πολύ όμορφες οι κούκλες. Η bibi-bo ονομάζεται Σκάρλετ από το σύνολο που φοράει. Αυτό που φοράει για ζώνη είναι η εσάρπα της. Πανέμορφη κούκλα! Η βάση η άσπρη για να στηρίζεται η κούκλα είναι της Betty Bo αδερφή της bibi-bo. Αυτή είχε άσπρο στεκτήρι ή αλλιώς άσπρη βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία τα ρετρό ευρήματά σου και σε πολύ καλή κατάσταση :thumbup: :thumbup: :thumbup: , οπότε και ξεκινάμε την ταυτοποίηση :D

-Το μωρό με την πιπίλα ανήκει στην σειρά "ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ" της El Greco, που ήταν νταρντανομωρά θα έλεγα σε μέγεθος και ήταν σε κουτί όπως αυτό..

moro3.jpg

-H "τρελλοκοτσιδού" ανήκει σε μια μεγάλη σειρά με τέτοιες κούκλες που είχε βγάλει η El Greco, που ουσιαστικά επρόκειτο για κούκλες που παρέπεμπαν στην Πίπη Φακιδομυτη, αλλά τους έδωσε την ονομασία "Τρελλοκοτσιδού". Η διαφορά σ αυτή την κούκλα είναι ότι είναι μηχανική, κάτι το οποίο δεν το είχα ξαναδεί... :eek: Επίσης και το πρόσωπό της είναιι πολύ διαφορετικό απ αυτό που μας είχε συνηθίσει η El Greco, οπότε έχω μια μικρή υποψία ότι το κεφάλι είναι Γερμανικό και γι αυτό θέλω μια μικρή χάρη, κάνε τον κόπο και κοίταξε στο σβέρκο της κούκλας και πες μου αν έχει χαραγμένο το λογότυπο της El Greco. Όσον αφορά την χαρακτηριστική καρδούλα της El Greco στα μαλλιά,ήταν έτσι από τα γεννοφάσκια της, που σημαίνει ότι η μαμά σου ήταν καλό παιδάκι και πρόσεχε τα παιχνίδια της... :)

Εδώ παραθέτω μία τέτοια κούκλα-χωρίς όμως μηχανισμό-που είχε βγάλει η εταιρεία... Απ ότι βλέπω μάλλον είναι και στο ίδιο 'ύψος. Πιθανόν να κυκλοφόρησε και σε τέτοιο κουτί.

trelo.jpg

-Για την κούκλα που είναι στην πρώτη φωτογραφία, θα έλεγα ότι είναι κι αυτή El Greco, αλλά για ταυτοποίηση θα κάνεις τον κόπο να κοιτάξεις στο σβέρκο της να δεις αν έχει το λογότυπο της εταιρίας. :confused: :confused:

-Τέλος η κούκλα με το καφέ πλατό δεν είναι σίγουρα Ελ Γκρεκο, φαίνεται από την φάτσα της, οπότε και δεν της ρίχνω καν δεύτερη ματιά :p :nono: :nono: :nono:

Όσο για την bibi-bo, αποφάνθηκε ήδη ο expert της παρέας :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EL GRECO είπε:
pardalotzatziki πολύ όμορφες οι κούκλες. Η bibi-bo ονομάζεται Σκάρλετ από το σύνολο που φοράει. Αυτό που φοράει για ζώνη είναι η εσάρπα της. Πανέμορφη κούκλα! Η βάση η άσπρη για να στηρίζεται η κούκλα είναι της Betty Bo αδερφή της bibi-bo. Αυτή είχε άσπρο στεκτήρι ή αλλιώς άσπρη βάση.
Ευχαριστω. Δυστυχως εχεις παραμορφωθει, καποια πλασικα σαν να εχουν λιωσει...ισως απο κολλες που βαζανε..

Η αλυσιδα που φαινεται ειναι δικια της;

makisimos είπε:
Πολύ ωραία τα ρετρό ευρήματά σου και σε πολύ καλή κατάσταση :thumbup: :thumbup: :thumbup: , οπότε και ξεκινάμε την ταυτοποίηση :D
Ευχαριστω. Το μωρο οντως ειναι τερατακι...μαλλον για 2 ετων παιδι μοιαζει...και νομιζω του λειπει και ενα καπελακι που ειχε...με δαντελα οπως το ρουχο του...

Η τρελοκοτσιδου δεν εχει σφραγιδα στο κεφαλι. Εχει μονο μια ταπα πορτοκαλι στο κεφαλι(πισω και πανω). Υποθετω για προσβαση στο κεφαλι; Ειναι ολες ετσι;

Η μανα μου τις προσεχε, δεν εχει παιξει με αυτες. Απλα τις αρεσαν. Ακομα και τωρα λεει να φερει μια φιλη της κομμωτρια να τις χτενισει! :eek:

Αν θες κι αλλες φωτο απο το μηχανισμο, πες μου.

Η μικρουλα δεν εχει ουτε μια σταμπα, πουθενα...

Για αυτη με το παλτο εχω ανεβασει φωτο με την πλατη που γραφει στοιχεια.
 
pardalotzatziki η bibi-bo Σκάρλετ δε φορά αλυσίδα. Αλυσίδα στο λαιμό φορά η bibi-bo ρόλερ αν και νομίζω ότι αυτή η αλυσίδα στη φωτογραφία δεν είναι καν bibi-bo γιατί έχει μεγάλο κούμπωμα. Το πλαστικό της κούκλας λιώνει με το πέρασμα του χρόνου και κυρίως όπου εφάπτεται με βινύλιο (πόδια,χέρια και πιο σπάνια κεφάλι). Ευτυχώς μπορεί να σταματήσει η φθορά του. Το χειρότερο που παθαίνουνε οι bibi-bo, ευτυχώς αυτή δεν το έχει απ' όσο βλέπω, είναι κάτι μαύρα στίγματα που βγάζουνε στο πρόσωπο ξεκινώντας από τα μάτια και γίνεται το πρόσωπο πουά. Το δεύτερο χειρότερο είναι που βγαίνει πρασινωπό χρώμα στα γόνατα και ψηλά στα χέρια. Οπότε μια χαρά μου φαίνεται η όμορφη bibi-bo σου!
 
Το μωράκι είναι πανέμορφο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EL GRECO είπε:
pardalotzatziki η bibi-bo Σκάρλετ δε φορά αλυσίδα. Αλυσίδα στο λαιμό φορά η bibi-bo ρόλερ αν και νομίζω ότι αυτή η αλυσίδα στη φωτογραφία δεν είναι καν bibi-bo γιατί έχει μεγάλο κούμπωμα. Το πλαστικό της κούκλας λιώνει με το πέρασμα του χρόνου και κυρίως όπου εφάπτεται με βινύλιο (πόδια,χέρια και πιο σπάνια κεφάλι). Ευτυχώς μπορεί να σταματήσει η φθορά του. Το χειρότερο που παθαίνουνε οι bibi-bo, ευτυχώς αυτή δεν το έχει απ' όσο βλέπω, είναι κάτι μαύρα στίγματα που βγάζουνε στο πρόσωπο ξεκινώντας από τα μάτια και γίνεται το πρόσωπο πουά. Το δεύτερο χειρότερο είναι που βγαίνει πρασινωπό χρώμα στα γόνατα και ψηλά στα χέρια. Οπότε μια χαρά μου φαίνεται η όμορφη bibi-bo σου!
Η αλυσιδα ειναι πολυ μακρια για να ειναι δικια της, αλλα ειπα να ρωτησω ετσι κι αλλιως.

Η κουκλα ηταν χρονια σε κουτακι, καθιστη και καποια κομματια παραμορφωθηκανε και εμεινε σε αυτη τη σταση.

Την μια παλαμη τη σηκωσα εγω, εχει σχεδον κοπει. Απο δερματακι καλα παμε, μπορει να κανει ηλιοθεραπεια ανετα. :D
 
H ιαπωνεζικη κουκλα κατασκευαζοταν απο την ozen και λογικα ειναι ομιλουσα.Μεσα πρεπει να εχει ενα μικρο πλαστικο δισκο...για βαλε φωτο να δουμε..λειτουργει???
 
angel_grig είπε:
H ιαπωνεζικη κουκλα κατασκευαζοταν απο την ozen και λογικα ειναι ομιλουσα.Μεσα πρεπει να εχει ενα μικρο πλαστικο δισκο...για βαλε φωτο να δουμε..λειτουργει???
Το δισκακι το εχει. Αλλα θελει μεσαια μπαταρια και εχω να αγορασω χρονια...τωρα ολα δουλευουν με ΑΑ και ΑΑΑ.

Αν βρω μπαταρια θα δοκιμασω...
 
pardalotzatziki είπε:
Το δισκακι το εχει. Αλλα θελει μεσαια μπαταρια και εχω να αγορασω χρονια...τωρα ολα δουλευουν με ΑΑ και ΑΑΑ.Αν βρω μπαταρια θα δοκιμασω...
Επειδη ακριβως ειναι δυσκολο να βρεθουν οι παλιες μεγαλες μπαταριες (D) που μπαινανε σε αυτες τις κουκλες, αλλα και γενικα στα τοτε παιχνιδια της δεκαετιας του 80, για να μην χαλατε λεφτα να τις αγοραζετε και μετα να μενουν αχρησιμοποιητες μπορειτε παρετε εναν adapter που βασικα ειναι ενα κομματι σαν πλαστικος σωληνας που μεσα βαζεις μια απλη μπαταρια AA και την μετατρεπει σε D. :)
 
Αναστασια είπε:
Επειδη ακριβως ειναι δυσκολο να βρεθουν οι παλιες μεγαλες μπαταριες (D) που μπαινανε σε αυτες τις κουκλες, αλλα και γενικα στα τοτε παιχνιδια της δεκαετιας του 80, για να μην χαλατε λεφτα να τις αγοραζετε και μετα να μενουν αχρησιμοποιητες μπορειτε παρετε εναν adapter που βασικα ειναι ενα κομματι σαν πλαστικος σωληνας που μεσα βαζεις μια απλη μπαταρια AA και την μετατρεπει σε D. :)
Καλη ιδεα...

Η πλακα ειναι οτι εχω 10-15 μεγαλυτερες απο αυτες που παιρνουν οι κουκλες :D
 
Καλησπέρα φίλοι του forum.Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για την παρακάτω κουκλίτσα της el greco; Ευχαριστώ....

attachment.php
 
Χαριτωμένη κούκλα Cranky . Από την δεκαετία του 70 είναι;
 
Ευχαριστώ σπιρτουλη για την ανταπόκριση.αν κρίνω από το μενταγιόν σίγουρα είναι από αυτή την δεκαετία, άλλα μέχρι εκεί γνωρίζω.έχει κάποιο όνομα άραγε;
 
Μήπως αναγνωρίζει κανένας τι είναι αυτή η ροζ γοργόνα μου; Δεν γράφει τίποτα πάνω της, και δεν ξέρω καν από ποιά χρονιά μπορεί να είναι ή ποιά ονομασία να έχει. Μοιάζει λίγο στην όψη με την Shelly της Barbie και η ουρά της είναι ευλύγιστη.

Photo0621.jpg
 
Υπήρχαν οι Pretty mermaids της Hasbro to 1991, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτή η μάρκα . Ούτε απομίμηση φαίνεται γιατί είνια πολύ καλοφτιαγμένη.
 
Musical Baby Doll αναγράφεται στο κουτί της παρακάτω κούκλας από το 1959, χωρίς να αναφέρεται κάποιο όνομα. Πρόκειται για βρέφος που κοιμάται, είναι κουρδιστό και εκτός της απαλής μουσικής που παίζει κινεί πολύ σιγά χωριστά το κεφάλι και τον κορμό, με αποτέλεσμα να κινούνται έμμεσα και τα χέρια και τα πόδια.

Οι κινήσεις είναι νωχελικές και είναι απόλαυση να το βλέπει κανείς. Όπως και να τοποθετηθεί, ξαπλωτό, καθισμένο, στο πλάι, μπρούμητα... η κίνησή του είναι αυθεντική.

Τα ρουχαλάκια του είναι πολύ ποιοτικά.


1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg
 
^ Το made in Japan μωρό, πήγε στην αγορά των ΗΠΑ μέσω της Shackman Imports. Η πιο κάτω σελίδα, είναι από τον εμπορικό κατάλογο της εταιρείας για το 1968, στον οποίο περιλαμβάνεται και ένα παρόμοιο mechanical motion baby! :)

SHACKMAN.jpg
 
Άλλη μία κούκλα χωρίς όνομα, αλλά με την επωνυμία του κατασκευαστή: UNICE FRANCE είναι χαραγμένο στο πίσω μέρος του κεφαλιού της, όπως και οι αριθμοί 71 (υποθέτω το ύψος της, τόσο τη μέτρησα) 301 και 149 (βλ. τελευταία φωτο). Από όσα μπόρεσα να βρω αυτές οι κούκλες κατασκευάζονταν στη 10ετία του 1920, κάτι που χρονολογικά συμπίπτει στην περίπτωσή μας, διότι από ότι μου είπε η σύζυγος με αυτήν έπαιζε μικρή η μητέρα της.

Είναι εξαιρετικά ποιοτική κατασκευή με πολύ προσεγμένα ρούχα και κεφάλι από πορσελάνη. Το τριχωτό της κεφαλής βγαίνει και έτσι μπορεί κανείς να δει τον μηχανισμό του ανοιγοκλεισίματος των μπλε ματιών της. Δεν μπόρεσα να εντοπίσω το όνομα που είχε η συγκεκριμένη κούκλα, δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία σε κούκλες.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα