Κούλουμα με χιόνι στην Αθήνα του 80. Πότε?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Βρηκα καποιες παλιες βιντεοκασετες καποιας φιλης μου και εχει μεσα ενα καλτ ρεπορταζ της ΕΡΤ με Αθηναιους που γιορταζουν την Καθαρα Δευτερα στην Πεντελη με χιονοπολεμο. Θυμαστε ποια χρονολογια χιονισε στην ΑΘηνα στα Κουλουμα?

Θα το ανεβασω την επομενη εβδομαδα το βιντεο
 
Θα δω το βιντεο με προσοχη διοτι το 1987 ο χιονιας στην Αθηνα εσκασε 2 μερες μετα την Καθαρα Δευτερα. Το πιθανοτερο παντως ειναι να ειναι το 87 και η αναφορα στα Κουλουμα να γινεται για να δειξει το πρωτοφανες του πραγματος.
 
Eχω την εντυπωση οτι ηταν το 1981,γιατι εαν ηταν το 1987 μαλλον θα το θυμομουν...
 
Δυσκολο να ειχε VHS ή φιλη μου το 1981
 
Kαλησπέρα.Επειδή πάντα μου άρεσε το χιόνι θυμάμαι τις ημερομηνίες που χιόνιζε κάθε φορά.Η χρονιά λοιπόν που είχαμε Κούλουμα με χιόνι ήταν το 1985 όπου η Αθήνα ξύπνησε με στρωμένο χιόνι την Καθαρή Δευτέρα το οποίο βέβαια ήταν πολύ περισσότερο στα βόρεια προάστεια.
 
Σε ευχαριστω! Νομιζω οτι θα ευχαριστηθεις το βιντεο
 
Ωραια περιμενουμε κανε καλη δουλεια στην μετατροπη,εγω εχω ενα τετοιο για κατι τετοιες καταστασεις.
 
Όπως λέει και ο φίλος ALFIE, το '85 πρέπει να ήταν, γιατί τότε έριξε χιόνι και στην Πάτρα, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο.

Φυσικά δεν το έστρωσε, αλλά οι δρόμοι στις άκρες τους είχαν κρατήσει λίγο...

Μου έχουν μείνει χαραγμένες στο μυαλό εκείνες οι εικόνες, καθώς ήμουν δεκατριών και έβλεπα χιόνι να πέφτει μέσα στην πόλη, για πρώτη φορά...
 
Μάρτιο του 1987 είχε ρίξει απίστευτο χιόνι. Το θυμάμαι με βεβαιότητα γιατί έφευγα για ταξίδι και είχα πρόβλημα. Το αστείο είναι πως πήγαινα για ορειβασία στα Ιμαλάια...αλλα εδώ είχε πιο πολύ κρύο!!! (λέμε τώρα...).
 
και εγω συμφωνω απολυτα με οσους ειπαν για το 1987,το θυμαμαι παρα πολυ καλα

ειχα και φωτογραφιες απο το στρωμενο χιονι αν και εχω να τις δω χρονια

δεν ξερω αν εισαι χιονισει και το 1985 αν και δεν πιστευω τοσο αλλα το 1987 κοβω το κεφαλι μου

θυμαμαι πηγαινα σχολειο και νομιζω ηταν μαρτης,για το μηνα δεν παιρνω ορκο αλλα για την χρονια ειναι γκαραντι
 
Εδω λεει για καθαρα δευτερα του 87 τι καιρο ειχε στη Αθηνα.http://ziakopoulos.blogspot.gr/2017/03/1987-1.html

Παρα παρα πολυ σπανιο φαινομενο αυτο που ειχε γινει τοτε οχι μονο για την Αθηνα που χιονιζει πολυ σπανια και λιγο αλλα και για πολλες περιοχες τις ελλαδας.
 
@miltov Αν δεις την αρχη της τελευταιας παραγραφου (το γραφω και στο προηγουμενο ποστ μου αυτο) λεει οτι στην Αττικη ο καιρος την Καθαρη Δευτερα του 1987 ηταν εξαιρετικος. Το βιντεο που εχω εχει την Πεντελη ασπρη :)
 
Το 1987 είχε ρίξει ΠΟΛΥ χιόνι στην Αθήνα, θυμάμαι με τον κολλητό μου να ξυπνάμε νωρίς Κυριακή και να τρέχουμε στο ΣΕΦ (τα πατρικά μας στο νέο Φάληρο είναι 5 λεπτά με τα πόδια από κει) και να παίζουμε χιονοπόλεμο στην ταράτσα (ανώτερο διάζωμα) που περιβάλλει το στάδιο... ψυχή γύρω-γύρω μια κι ήταν πολύ νωρίς, καμιά 15αριά πόντοι στρωμένο και απάτητο το χιόνι, όλο δικό μας! Μοναδική ανάμνηση, κι όλα αυτά λίγα μέτρα από τη θάλασσα...

Όμως, σίγουρα ΔΕΝ ήταν κοντά στην Καθαρή Δευτέρα... είχε ρίξει και 2-3 χρόνια πιο πίσω και το είχε στρώσει, Γυμνάσιο πήγαινα άρα μάλλον ήταν το '85 που λένε τα παιδιά πιο πάνω. Μπορεί να ήταν τότε με τα Κούλουμα...
 
kokkiklhs είπε:
Το 1987 είχε ρίξει ΠΟΛΥ χιόνι στην Αθήνα, θυμάμαι με τον κολλητό μου να ξυπνάμε νωρίς Κυριακή και να τρέχουμε στο ΣΕΦ (τα πατρικά μας στο νέο Φάληρο είναι 5 λεπτά με τα πόδια από κει) και να παίζουμε χιονοπόλεμο στην ταράτσα (ανώτερο διάζωμα) που περιβάλλει το στάδιο... ψυχή γύρω-γύρω μια κι ήταν πολύ νωρίς, καμιά 15αριά πόντοι στρωμένο και απάτητο το χιόνι, όλο δικό μας! Μοναδική ανάμνηση, κι όλα αυτά λίγα μέτρα από τη θάλασσα...
Όμως, σίγουρα ΔΕΝ ήταν κοντά στην Καθαρή Δευτέρα... είχε ρίξει και 2-3 χρόνια πιο πίσω και το είχε στρώσει, Γυμνάσιο πήγαινα άρα μάλλον ήταν το '85 που λένε τα παιδιά πιο πάνω. Μπορεί να ήταν τότε με τα Κούλουμα...
αρα λες οτι ειχε χιονισει και το 1985; δεν ξερω θυμαμαι παρα πολυ καλα του 87 αλλα καθολου(σαν να μην εγινε ) του 85 και δεν ημουν πολυ μικρος,10 ημουν
 
elsint17 είπε:
αρα λες οτι ειχε χιονισει και το 1985; δεν ξερω θυμαμαι παρα πολυ καλα του 87 αλλα καθολου(σαν να μην εγινε ) του 85 και δεν ημουν πολυ μικρος,10 ημουν
Σίγουρα είχε ξαναρίξει μπόλικο και το είχε στρώσει 2-3 χρόνια πριν το '87, όχι όμως ΤΟΣΟ πολύ... αν δεν ήταν '85, θα ήταν '84, όχι παλιότερα...
 
Wally είπε:
@miltov Αν δεις την αρχη της τελευταιας παραγραφου (το γραφω και στο προηγουμενο ποστ μου αυτο) λεει οτι στην Αττικη ο καιρος την Καθαρη Δευτερα του 1987 ηταν εξαιρετικος. Το βιντεο που εχω εχει την Πεντελη ασπρη :)
Δεν ειχα δει το ποστ που λεει για τον καιρο στην πεντελη!διαβασα μονο απ την δευτερη σελιδα και τον τιτλο και ποσταρα εντελως λαθος τον καιρο για Αττικη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και να το βιντεο που υποσχεθηκα. Το πρωτο κομματι ειναι απο το "3 στον Αερα" και το αλλο απο τις βραδυνες Ειδησεις εκεινης της χιονισμενης Δευτερας.

Ποιου ετους ομως. Το ειχα για 1985 αλλα τσεκαροντας την RetroDB βλεπω οτι το 3 στον Αερα ξεκινησε το Νοεμβρη του 1986

Επισης στο κεντρο της Αθηνας δεν φαινεται να χιονιζει οποτε μαλλον παμε για 1986 ή 1987?

 
Wally είπε:
Και να το βιντεο που υποσχεθηκα. Το πρωτο κομματι ειναι απο το "3 στον Αερα" και το αλλο απο τις βραδυνες Ειδησεις εκεινης της χιονισμενης Δευτερας.Ποιου ετους ομως. Το ειχα για 1985 αλλα τσεκαροντας την RetroDB βλεπω οτι το 3 στον Αερα ξεκινησε το Νοεμβρη του 1986

Επισης στο κεντρο της Αθηνας δεν φαινεται να χιονιζει οποτε μαλλον παμε για 1986 ή 1987?

Ειδα το βιντεο και ριχνει καλο χιονι στην πεντελη και στρωμενο που σημαινει οτι το 1987 αποκλειεται να ηταν!!<<προσωπικη εκτιμηση>> γιατι τωρα που ξαναδιαβασα το ποστ που εβαλα παραπανω αν και δεν λεει στοχευμενα τον καιρο τις πεντελης τοτε!!λεει οτι ο καιρος στην αττικη ηταν ανοιξιατικος που σημαινει καλες θερμοκρασιες!!!η πεντελη εχει υψομετρο 1.109 μετρα που ειναι χλωμο ως αδυνατον με ανοιξιατικες θερμοκρασιες στην αττικη να χιονιζει στην πεντελη σε τετοιο υψομετρο!!τα κουλουμα του 87 οπως λεει και στο ποστ που εβαλα ΔΕΝ ειχε φτασει στην αττικη κανενα ψυχρο μετωπο συμπεριλαμβανομενης και τις πεντελης!!και αν ειχε ξεμεινει καποιο συνεφο πανω απ την πεντελη το μονο που θα μπορουσε να δωσει θα ηταν μια ωραιοτατη βροχουλα!!
 
Ενεκα της ημερας...
 
Πίσω
Μπλουζα