Κράνος μηχανής (;)

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο είχε σχήμα κράνους μοτοσυκλέτας. Ήταν διάφανο και η καλύπτρα του κράνους άνοιγε. Μέσα είχε μια μικρή μοτοσυκλέτα. Στο πίσω μέρος του κράνους, είχε ένα κορδόνι που το τράβαγες και μέσα από γρανάζια έδινε κίνηση στην πίσω ρόδα της μοτοσυκλέτας. Πάνω στο κράνος είχε ένα κουμπί που όταν είχες δώσει πολλές στροφές στη μοτοσυκλέτα, το πάταγες και την απελευθέρωνε και έκανε μια τρελή διαδρομή με σούζες κλπ... Θυμάται κανείς πως λεγόταν?

Ευχαριστώ!
 
Φλασιάαααααα.... Το ειχα το ειχα σιγουρα....αλλα δεν μου ερχεται σαν εικονα του παιχνιδιού.... Τί είπες τωρα..!! Τι ξέθαψες απο τα έγκατα του υποσυνείδητου...!!!!! Ηταν μικρο αυτο το κρανος, θυμαμαι καλά έτσι??? Επίσης μου ερχεται πολύ εντονα ότι ήταν σε χρωμα κοκκινο ή κιτρινο..!! Στράτο84 'εγραψεςςς.....!!!!!!!!
 
makisimos είπε:
Φλασιάαααααα.... Το ειχα το ειχα σιγουρα....αλλα δεν μου ερχεται σαν εικονα του παιχνιδιού.... Τί είπες τωρα..!! Τι ξέθαψες απο τα έγκατα του υποσυνείδητου...!!!!! Ηταν μικρο αυτο το κρανος, θυμαμαι καλά έτσι??? Επίσης μου ερχεται πολύ εντονα ότι ήταν σε χρωμα κοκκινο ή κιτρινο..!! Στράτο84 'εγραψεςςς.....!!!!!!!!
Ήταν διάφανο το κράνος. Έβλεπες μέσα τα γρανάζια, που ναι ήταν κόκκινα και κίτρινα! Η μηχανή ήταν κόκκινη, με μαύρες ρόδες

BTW: Το θυμήθηκα διαβάζοντας για τα "Σουζάκια"
 
stratos84 είπε:
Ήταν διάφανο το κράνος. Έβλεπες μέσα τα γρανάζια, που ναι ήταν κόκκινα και κίτρινα! Η μηχανή ήταν κόκκινη, με μαύρες ρόδες
Nαι ετσι ηταν οπως το περιγραφεις ...Το ειχα και εγω και απο το πολυ ζορισμα στο κορδονι τα φτυσε...παντως η μοτοσυκλετα σε λειο εδαφος πηγαινε αρκετα γρηγορα και με καλη ισορροπια...
 
Είχα και εγώ ένα μπλέ. Δεν θυμάμαι όνομα αλλά σίγουρα το είχα πάρει από το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς. Θυμάμαι από το πολύ τράβηγμα στο κορδόνι μύριζε καμμένο. Όταν χάλασε είχα κρατήσει και τον μηχανισμό για ένα διάστημα.
 
Μετα απο ψαξιμο βρηκα φωτο απο το ιντερνετ...Το συγκεκριμενο λεγεται Power Ranger Helmet Racer...

Νομιζω ομως οτι εδω στην Ελλαδα θα ειχε κυκλοφορησει πιστο αντιγραφο κινεζικης προελευσης του παραπανω παιχνιδιου, οπου ηταν σε αλλους χρωματισμους κ διαφανες το περιβλημα του κρανους...

232269058_o.jpg

430d_1.jpg

232268649_o.jpg

232268680_o.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα