Κρεμάλα! Το κλασσικό παιχνίδι, με extra features...

Kostas3001

RetroN00b
Joined
29 Ιουν 2008
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
1
Το παιχνίδι λέξεων "Κρεμάλα", όλοι το γνωρίζουμε και όλοι λίγο, ή πολύ θα έχουμε παίξει. Σε παλαιότερη συζήτηση στο θέμα Pixel 131, είχα αναφέρει ότι είχα φτιάξει ένα προγραμματάκι (το Kremala1.2Jr) που συμπεριλαμβανόταν στη δισκέτα Amiga του τεύχους εκείνου.

Ανοίγω λοιπόν εδώ ένα θέμα και σας δίνω δύο αρχεία adf και ένα txt. Εδώ δε θα βρείτε την έκδοση που υπήρχε στο Pixel131, αλλά αυτήν που προηγήθηκε και αυτήν που ακολούθησε.

Μια μικρή περιγραφή των 2 adf:

1) Kremala1.1 : η πρώτη έκδοση (1992) - Μην ασχοληθείτε με αυτή!

2) Kremala1.4 (και η αγγλική Hanging1.1), που διαθέτει τα εξής:

- Multiplayer!.. παίζουν ως οχτώ άτομα ταυτόχρονα!

- Πρωτάθλημα με βαθμολόγηση παικτών, με βάση νίκες και πόντους.

- Επιλογές για τα ονόματα των παικτών, τη δυσκολία και τρόπο παιχνιδιού και νίκης, καθώς και επιλογές για τη ρύθμιση των πόντων.

- Σύστημα αυτόματου υπολογισμού δυσκολίας, μέσα από πολλές μελετημένες παραμέτρους!

- Δυνατότητα αποθήκευσης-ανάκλησης παιχνιδιού.

- Παιχνίδι με αντίπαλο τον υπολογιστή, που διαθέτει πάνω από 4000 δύσκολες λέξεις στο αρχείο του, τις οποίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και σε κανονικό παιχνίδι!

Για να μπείτε στο παιχνίδι, θα χρειαστεί να πληκτρολογήσετε στην αρχική οθόνη τον κωδικό "00ak99".

Μην ξεχάσετε να διαβάστε το κείμενο KremalaREADME.txt για λεπτομέρειες και κάποιες βασικές οδηγίες.

Τα thumbnails είναι από την Κρεμάλα1.4.

Καλή διασκέδαση :cool:

Κώστας

Edit:

Καθώς δεν ήταν δυνατό να ανεβάσω τα αρχεία, το έκανε για εμένα ο Wally, στην επόμενη δημοσίευση (ευχαριστώ!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα 2 adf images του φιλου Kostas3001 μπορειτε να τα κατεβασετε απο το server μας

Kremala1.10.adf

Kremala1.4-Hanging1.1.adf

Ευχαριστουμε

(θα ενημερωθει και το αντιστοιχο παλιοτερο Pixel post)
 
Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να τρέξει την 1.4 από το δεύτερο ADF; Γιατί εμένα όταν την τρέχω μου βγάζει Read Error. Το επιβεβαίωσα ότι υπάρχουν bad blocks και προσπαθόντας να αντιγράψω το αρχείο στο σκληρό αλλά και με το Disksalv.

Kremala_Error.jpg


Μόνο την 1.1 κατάφερα να τρέξω (από το ίδιο ADF).
 
Κατέβασα το αρχείο και τρέχουν κανονικά και η ελληνική (1.4) και η αγγλική, δοκιμασμένες σε WinUAE 1.4.6
 
Πίσω
Μπλουζα