Κυνηγώντας τη Μεγάλη Περιπέτεια [Πάρε 1 αυγό απ' το Λονδίνο & πήγαινε το στο Παρίσι]

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Κυνηγώντας την Μεγάλη Περιπέτεια (1991)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CF%84%C E%B1%CF%82_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%C E%AC%CE%BB%CE%B7_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE %AD%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Ήταν ένα τηλεπαιχνίδι τα πρωινά του Σ/Κ στον Αντ1, που το παρουσιάζε ένας τύπος που κατα καιρούς παρουσίαζε τηλεπαιχνίδια με παιδιά. Στην αρχή ξεκινούσαν 2 ομάδες και περνούσαν κάποια εμπόδια με ποδήλατα. Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέριες, αλλά σε κάθε παιχνίδι κάποια παιδιά έφευγαν και κάποια προχωρούσαν, όσπου στο τέλος έμενε μόνο ένα άτομο. Ένα παιχνίδι είχε έναν μεγάλο χάρτη της Ευρώπης στο πάτωμα, με κάτι μπολ με μπαλάκια ή πραγματικά αυγά ( ;) σε κάποιες πόλεις, και ο εκφωνητής έδινε οδηγίες του τύπου "πάρε ένα αυγό από το ..... και πήγαινετε στο...." Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο πιο γρήγορα δίνονταν οι οδηγίες. Φυσικά η μεταφορά γινόταν με ένα κουτάλι, όχι χέρια. Στο τέλος μετρούσαν τα αυγά σε κάθε χωρά για να δουν αν το έχει κάνει σωστά. Όμως το καλύτερο παιχνίδι ήταν αυτό που έπαιζε ο νικητής κάθε επισοδείου. Υπήρχαν 2 NES, ένα με tetris, και ένα με Super mario. Ξεκινούσε και έπαιζε μάριο, με σκοπό να κάνει σκορ 5000, και σε κάποια στιγμή χτυπούσε ένα καμπανάκι, και παρατούσε το μάριο για να κάνει μια γραμμή στο τέτρις. Αν τα κατάφερνε μέσα στο χρόνο, κέρδιζε νομίζω την κονσόλα! Όνομα φυσικά δεν θυμάμαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το θυμάμαι αυτό το παιχνίδι με τα αυγά και πάντα με άγχωνε τρομερά.Δεν θυμάμαι πως λέγεται,αλλά θυμάμαι πως παρουσιαστής ήταν ο Αργύρης Παυλίδης.:rolleyes:
 
ΤΟ ΘΥΜΆΜΑΙ ΚΙ ΕΓΏ!

ΣΥΝΉΘΩς ΤΟ ΈΒΛΕΠΑ σΆΒΒΑΤΟ ΠΡΩΊ.
 
Νομίζω στους τίτλους αναφερόταν το όνομα του Μαστοράκη. Η φωνή με τα αυγα ήταν μαλλον του Φαίδωνα Σοφιανού. Σε μιά φάση έπρεπε να κανεισ ελιγμούς με ενα ποδήλατο ανάμεσα σε κορινες. Καλά στο τελος με το NES είχα μισήσει όλα τα μικρα που το κέρδιζαν. εκτοσ από μάριο και τέτρις σε μια φάση πρέπει να έπαιζαν και μπιτς βολεϊ. ονομασία παιχνιδιού κατι με studio νομίζω.....
 
Κυνηγώντας την Μεγάλη Περιπέτεια (1991)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CF%84%C E%B1%CF%82_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%C E%AC%CE%BB%CE%B7_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE %AD%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Τηλεπαιχνιδη γνωσεων για παιδια που μεταδοθηκε την σαιζον 1991-1992

απο την τηλεοραση του ΑΝΤ1

παρουσιαση Αργυρης Παυλιδης και η Χριστινα Αυλιανου

παραγωγη Νικος Μαστορακης

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Τρειλερ για το τηλεπαιχνιδι Κυνηγωντας την Μεγαλη Περιπετεια

παρουσιαση Αργυρης Παυλιδης και η Χριστινα Αυλιανου

παραγωγη Νικος Μαστορακης

μεταδοθηκε απο τον ΑΝΤ1 το 1991

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτά που αναφέρετε νομίζω πως ήταν από ένα παιχνίδι στην ΕΤ1 που λεγόταν "Ας γνωριστούμε παίζοντας". Μαζί με τον Αργύρη Παυλίδη στην παρουσίαση ήταν και η Χριστίνα Αυγερινού (αν θυμάμαι καλά το όνομά της).
 
85devotee είπε:
Aυτά που αναφέρετε νομίζω πως ήταν από ένα παιχνίδι στην ΕΤ1 που λεγόταν "Ας γνωριστούμε παίζοντας". Μαζί με τον Αργύρη Παυλίδη στην παρουσίαση ήταν και η Χριστίνα Αυγερινού (αν θυμάμαι καλά το όνομά της).
Kudos to you ^^
 
Καλησπερα παιδια το παιχνιδι λεγεται Κυνηγωντας τη Μεγαλη Περιπετεια

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κάποιος ωράρια που προβαλλόταν η εκπομπή πόσα επεισόδια έκανε και αν προβλήθηκε μόνο για μια σεζόν? Ευχαριστώ
 
Παρότι δεν είναι και τόσο ρετρό, το Ντριν Στοπ ήταν ένα τηλεπαιχνίδι με παιδιά από σχολεία.

Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί ψάχνω ένα παλιότερο παρόμοιο τηλεπαιχνίδι, πάλι με παιδιά από σχολεία,
που το παρουσίαζαν, αν θυμάμαι καλά, ο Αργύρης Παυλίδης και η Έρρικα Μπρόγερ.
 
Μήπως λες το τηλεπαιχνίδι ''Ελλάδα και κόσμος (Κύκλοι- Επίκυκλοι)'';

Προβλήθηκε το 1986. Παρουσιαστής ο Αργυρης Παυλίδης και συμμετείχαν 4 παιδιά λυκείου που καλούνταν να δώσουν τις σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με βάση μικρά φιλμάκια που έβλεπαν.

 
Όχι, αν και αυτό μοιάζει με αυτό που ψάχνω.
Αυτό που θυμάμαι με βεβαιότητα είναι ότι ο Αργύρης είχε συμπαρουσιάστρια.
Επίσης, πρέπει να ήταν τη δεκαετία του 90.
 
Τελικά πρόκειται για το τηλεπαιχνίδι:

«Κυνηγώντας την μεγάλη περιπέτεια» με τον Αργύρη Παυλίδη και την Χριστίνα Αυλιανού

που αναφέρεται και εδώ:

https://retromaniax.gr/threads/Κυνηγώντας-τη-Μεγάλη-Περιπέτεια-Πάρε-1-αυγό-απ-το-Λονδίνο-πήγαινε-το-στο-Παρίσι.1969/#post-282060

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δώ πλάνα από την εκπομπή για να θυμηθώ και να βεβαιωθώ,
αλλά σίγουρα πρόκειται για το ίδιο!
 
Τα επεισόδια βρίσκονται όλα στο αρχείο του ANT1. Βέβαια, δεν νομίζω να τα βάλουν ποτέ στο internet, καθώς επικρατεί πλήρης αδιαφορία για το αρχείο τους.
 
Πίσω
Μπλουζα