Κυρία Αρσενία, σ αγαπώ (1983 ΕΡΤ)

Hera

closed
Joined
17 Νοέ 2006
Μηνύματα
670
Αντιδράσεις
28
Κυρία Αρσενία, σ αγαπώ (1983 ΕΡΤ)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Κυρία_Αρσενία_σ%27_αγαπώ

Θυμάται κανείς αυτή τη σειρά?

Πρέπει να παίχτηκαν κάποια επεισόδια αλλά στο τέλος την ξήλωσαν κακήν κακώς. Κυριακή βράδυ έπαιζε αν θυμάμαι καλά, τέλη της δεκαετίας του 70!

:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, η σειρα αυτη ειχε προκαλεσει συζητησεις (γιατι αραγε? λογω της σχεσης μιας σαρανταρας με νεοτερο?) και κοπηκε προωρα στα 9 επεισοδια.

ΚΥΡΙΑ ΑΡΣΕΝΙΑ,Σ'ΑΓΑΠΩ

Πρεμιερα: Κυριακη 9 Ιανουαριου 1983 (9x45')

Σεναριο-Σκηνοθεσια Παυλος Ματεσις

Ηθοποιοι: Χρυσουλα Διαβατη,Ντορα Σιμοπουλου,Νεφελη Ορφανου,Νατασα Τσακαρισιανου

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ1
 
H σειρά ξεκίνησε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω τον Ιανουάριο του 1983 με αρχικό προγραμματισμό (τα γνωστά 13 επεισόδια). Με εντολή του Βασίλη Βασιλικού (αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής) δώθηκε η εντολή στον Σεναριαγράφο της σειράς Παύλο Μάτεσι να τελειώσει την σειρά πιο νωρίς λόγω της χαμηλής ποιότητας της σειράς (ενώ όλες οι άλλες σειρές ήταν μέσα στην ποιότητα - συγνώμη για το δικό μου σχόλιο).

Ο Σεναριογράφος - Σκηνοθέτης δεν το δέχτηκε (υπάρχει και παρασκήνιο γύρω από την συνομιλία Βασιλικού-Μάτεσι) και έτσι η σειρά κόπηκε απότομα στο ένατο επεισόδιο.

Οι φωτογραφίες είναι από τους τίτλους της σειράς
 
Η σειρά βασίζεται στο μυθηστόρημα "Πάντα καλά" του Παύλου Μάτεσι. Πολύ αστείο βιβλίο. Θυμαμαι αμυδρά κάποιο επεισόδιο.
 
Για όσους θέλουν να δουν σκηνές από την Κυρία Αρσενία:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=49658&tsz=0&act=mMainView

Από την εκπομπή Το σήριαλ των σήριαλ!

Το αφιέρωμα στη σειρά ξεκινά από το 25' και 35"

story-001583.jpg


Ο Παύλος Μάτεσις "αδειάζει" κυριολεκτικά τον Βασίλη Βασιλικό,τότε αναπληρωτή γενικό διευθυντή της ΕΡΤ.Έχει ενδιαφέρον για όσους δεν το έχουν δει.
 
Δεν νομιζω οτι πρεπει να προκαλει εκπληξη το γεγονος οτι η σειρα περπατησε μοναχα για εννια επεισοδια.

Ηταν αρκετα τολμηρη για αρχες του '83, αν σκεφτουμε οτι δεν ημασταν συνηθισμενοι τοτε σε παρεμφερη σεναρια και εικονες και ειδικα σε κωμικες σειρες οπου αυτο ισχυει ακομη περισσοτερο.
 
Αποσπάσματα από τη σειρά του 1983, η οποία έκλεισε 30 χρόνια στις 9 του μηνός.
 
Δεν την έχω δεί ποτέ την σειρά. Μπράβο Stacovie καταπληκτικό το απόσπασμα.
 
Ε μην νομιζεις οτι εχασες και τιποτα που δεν την ειδες. Αλλωστε γιαυτο εκανε μονο λιγα επεισοδια και κοπηκε κακην κακως μετα.
 
Τα αποσπάσματα που παρακολουθούμε στο βίντεο του stakoviou, τα οποία προβλήθηκαν το 1992 στην 26η εκπομπή του "Σήριαλ των σήριαλ" είναι, δυστυχώς, τα μόνο που σώζονται από τη σειρά αυτή σήμερα, η οποία δεν υπάρχει στο Αρχείο της ΕΡΤ πλέον. Είναι κρίμα, καθώς δεν θα μπορέσουμε ποτέ να κρίνουμε, αυτοί που δεν είδαμε τη σειρά, αν άξιζε τελικά τον κόπο όλος αυτός ο "σάλος" που προκλήθηκε από την προβολή της...

Για την ιστορία - προβλήθηκαν από την ΕΡΤ το 1983 μόνο τα πρώτα 6 (και όχι 9 που έχει λανθασμένα καταγραφεί και επικρατήσει) επεισόδια της σειράς, πριν την διακοπή της, από τα 12 προγραμματισμένα - νούμερο που επιβεβαιώνει και ο ίδιος ο Π. Μάτεσις στην παραπάνω εκπομπή του "Σήριαλ των σήριαλ".
 
Εγώ πάντως θυμάμαι πως η σειρά μού άρεσε... Ειδικά μια σκηνή με την Ντόρα Σιμοπούλου που κατασκόπευε τη γειτονιά με την τεχνολογία της εποχής (κάτι τεράστια ακουστικά...)...
 
appoul είπε:
Εγώ πάντως θυμάμαι πως η σειρά μού άρεσε... Ειδικά μια σκηνή με την Ντόρα Σιμοπούλου που κατασκόπευε τη γειτονιά με την τεχνολογία της εποχής (κάτι τεράστια ακουστικά...)...
Εγώ δεν την είχα δει τότε. Από τα λίγα σωζόμενα αποσπάσματα, η σειρά μου φαίνεται διασκεδαστική.

Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να είχε σωθεί για να μπορούσα να την παρακολουθήσω και να κρίνω.... :(
 
Οι φήμες θέλουν την σειρά να την έξοψαν οι ΕΓΕΣ . Διπλό σκάνδαλο για την ΕΡΤ τότε και μάλιστα 5 μέρες μετά την πρεμιέρα της "Καθόδου"
 
Ένα μικρό απόσπασμα με την Μαρία Νίκα, τον Πάρι Κατσίβελο και την Νεφέλη Ορφανού:

[video=youtube;DA_8XHe-zUE]

 
η μαργαριτα και μπουρδαρα εδωσαν εντολη στο βασιλη βασιλικο να κοπει η σειρα
μαυρη σελιδα στην ιστορια του δεχτηκε ενω ο παυλος ματεσης προς τιμην του αρνηθηκε σθεναρα

η προσωπικη μου αποψη,το εχω εκφρασει και σε αλλη στιγμη ειναι οτι πρεπει και αξζει να γυριστει ξανα εκ νεου
ειναι και θα ειναι πολυ καλυτερη απο την μεγαλη πλειοψηφια των κωμωδιων
 
Διαβάζω ότι προκάλεσε σκάνδαλο λόγω ότι στο σενάριο παρουσιάζονταν δεσμός 40αρας με νεότερο. Δηλαδή που να είχε βγάλει ο Παπακαλιάτης τα σενάρια του τότε (που ένας νεαρός πηγαίνει με παντρεμένες μεγαλύτερες του κτλ.) Θα τον είχαν πάει ισόβια .
 
Τη θυμάμαι αμυδρά. Παρά το ενδιαφέρον θέμα, ήταν μάλλον πληκτική σειρά.
 
Πίσω
Μπλουζα