Κόκκινα Φανάρια (1963)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.421
Κόκκινα Φανάρια (1963)


Retrodb link:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_κόκκινα_φανάρια

Τα "Κόκκινα φανάρια" είναι μια ταινία που σίγουρα όλοι την ξέρουμε. Είναι μια ταινία - σταθμός στον Ελληνικό Κινηματογράφο και νομίζω πως έπρεπε να υπάρχει σαν θέμα εδώ στο retromaniax. Θα φροντίσω για όσο το δυνατόν την καλύτερη παρουσίασή της.

 


Γυρίστηκε το 1963. Η παραγωγή είναι της εταιρείας "Θ. Δαμασκηνός - Β. Μιχαηλίδης". Σκηνοθεσία Βασίλης Γεωργιάδης , σενάριο Αλέκος Γαλανός (διασκευή από το θεατρικό του έργο "Το σπίτι με τα κόκκινα φώτα") , φωτογραφία Νίκος Γαρδέλης , μουσική Σταύρος Ξαρχάκος. Τραγουδούν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης και ο Γιώργος Ζαμπέτας.



Πρωταγωνιστούν η Τζένη Καρέζη , ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ , ο Γιώργος Φούντας , η Δέσπω Διαμαντίδου , η Μαίρη Χρονοπούλου , ο Φαίδων Γεωργίτσης , η Κατερίνα Χέλμη , ο Μάνος Κατράκης , η Αλεξάνδρα Λαδικού , η Ελένη Ανουσάκη , ο Νότης Περγιάλης , η Ηρώ Κυριακάκη , ο Κώστας Κούρτης.



Η υπόθεση πολύ απλή. Ανθρώπινες ιστορίες τεσσάρων κοριτσιών αλλά και άλλων ανθρώπων που ζουν σε ένα σπίτι της Τρούμπας...


 


Η ταινία έκοψε 473.686 εισιτήρια και ήρθε 3η ανάμεσα σε 92 ταινίες εκείνης της χρονιάς. Πρωτοπροβλήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 1963. Διαγωνίστηκε στο κινηματογραφικό φεστιβάλ των Καννών το 1963. Ήταν υποψήφια για Όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας το 1964 αλλά δυστυχώς το έχασε από την ταινία "Οκτώμισι" του Φεντερίκο Φελλίνι...


 


171.jpg


Η μαντάμ Παρί (Δέσπω Διαμαντίδου) και ο Μιχαήλος της (Γιώργος Φούντας) , τα δύο "αφεντικά" του σπιτιού".

 


169.jpg


Η Μυρσίνη (Ελένη Ανουσάκη) , η τελευταία "ανακάλυψη" της μαντάμ Παρί , λίγο πριν κλείσει το "σπίτι" οριστικά...

 


173.jpg


Η Άννα (Αλεξάνδρα Λαδικού) , μία από τα τέσσερα κορίτσια του "σπιτιού" μαζί με τον καπετάν Νικόλα (Μάνος Κατράκης). Σχεδίαζαν να παντρευτούν αλλά η ιστορία τους είχε άδοξο τέλος...

 


172.jpg


Η Μαίρη (Μαίρη Χρονοπούλου) με τον Άγγελο (Φαίδων Γεωργίτσης). Η Μαίρη είναι το δεύτερο κορίτσι της ιστορίας , αγάπησε τον Άγγελο , επέτρεψε στον εαυτό της να κάνει όνειρα που δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκαν...

 


167.jpg


Η Μαρίνα (Κατερίνα Χέλμη) με τον Ντορή (Κώστας Κούρτης). Ο Ντορής είναι ο προαγωγός της Μαρίνας , το τρίτο κορίτσι της ιστορίας η οποία παρόλα αυτά τον λατρεύει παθολογικά , δίνει τα πάντα για κείνον αλλά αυτός την παρατά στην τύχη της...

 


170.jpg


Το τέταρτο κορίτσι της ιστορίας είναι η Ελένη (Τζένη Καρέζη) , η οποία ζει έναν έρωτα με τον Πέτρο (Δημήτρης Παπαμιχαήλ) , χωρίς εκείνος να ξέρει τη δουλειά της αγαπημένης του...Είναι η μόνη ιστορία που έχει αίσιο τέλος...

 


168.jpg


Και τέλος η Κατερίνα (Ηρώ Κυριακάκη) είναι η καθαρίστρια του "σπιτιού" και μαζί με το φτωχό της γεροντάκι (Νότης Περγιάλης) , ονειρεύονται να χτίσουν μια μικρή παράγκα με λίγες γλαστρούλες...Και η ιστορία αυτή φαίνεται να έχει αίσιο τέλος...


- Όμορφη δεν είναι η ζωή Κατερίνα;


- Καλή είναι...



Ευτυχία με τόσο λίγα και απλά πράγματα...Μεγάλο δίδαγμα για όλους μας...

 


3.jpg


Μια φωτογραφία από τα γυρίσματα της ταινίας , με την Τζένη Καρέζη και τον σκηνοθέτη Βασίλη Γεωργιάδη.

 


9.jpg


5.jpg


Δύο αφίσες της ταινίας , η πρώτη ελληνική και η δεύτερη του εξωτερικού.

 


Τελειώνοντας , έπρεπε να βάλω και ένα απόσπασμα της ταινίας. Η ταινία ανήκει πλέον στον κινηματογραφικό οργανισμό "Καραγιάννης - Καρατζόπουλος" που είναι γνωστή για τις "παρεμβάσεις" της στις ταινίες. Έτσι , δεν άξιζε να βάλω τους τίτλους της ταινίας γιατί δυστυχώς δεν είναι πια οι αυθεντικοί. Από την άλλη , πολλά τα ονόματα των πρωταγωνιστών και δεν ήξερα ποια σκηνή να πρωτοδιαλέξω. Για να είμαι λοιπόν στο πνεύμα των ημερών , επέλεξα το απόσπασμα από την "Αγια Νύχτα" που ακούγεται στην ταινία από την παιδική χορωδία...






[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έξοχη παρουσίαση για μια έξοχη ταινία. :)
 
Να επισημάνω πως και στις δύο κόπιες(παλιά και νέα),δεν αναφέρεται καθόλου η Δέσπω Διαμαντίδου. :(

Το μόνο καλό στην επεξεργασμένη κόπια,είναι πως αναφέρεται,στους τίτλους τέλους. :D

Καλή χρονιά επί τη ευκαιρία! :)
 
Εάν κάποιος μου έκανε το απλοικό ερώτημα "ποιά είναι η αγαπημένη σου ελληνική ταινία γενικά" θα απαντούσα χωρίς δισταγμό και αυθόρμητα 'Τα κόκκινα φανάρια'. Τι να πει κανείς για αυτή την ταινία, από το σενάριο, τις ερμηνείες, τη μουσική. Νομίζω πως άξιζε να πάρει το ξενόγλωσσο Όσκαρ τότε. Επί τη ευκαιρία, λύστε μου μια απορία:

Πώς λεγόταν ο ηθοποιός που έκανε τον Ντορή για τον οποίο η Χέλμη ήθελε να φαρμακωθεί?
 
thanos75 είπε:
Πώς λεγόταν ο ηθοποιός που έκανε τον Ντορή για τον οποίο η Χέλμη ήθελε να φαρμακωθεί?
To αναφερει ο tonytony κατω απο τη σχετικη φωτογραφια: Κωστας Κουρτης και στην ταινια λεγοταν Ντόρης και οχι Ντορής (αν και το δευτερο θα του ταιριαζε περισσοτερο γιατι ηταν μεγαλος γαϊδαρος).
 
Πάντως τα Κοκκινα Φανάρια σύντομα θα μεταφερθούν στο σανίδι του Εθνικού θεάτρου (σκηνή ΡΕΞ), με μια πλειάδα γνωστών ηθοποιών.
 
bambinella 100 είπε:
To αναφερει ο tonytony κατω απο τη σχετικη φωτογραφια: Κωστας Κουρτης και στην ταινια λεγοταν Ντόρης και οχι Ντορής (αν και το δευτερο θα του ταιριαζε περισσοτερο γιατι ηταν μεγαλος γαϊδαρος).
Σ'ευχαριστώ bambinella για την επισήμανση. Από τη βιασύνη μου δεν το παρατήρησα. Τον συγκεκριμένο ηθοποιό ΄τον θυμάμαι στη συγκεκριμένη μόνο ταινία, αλλά παρατηρώ από τη retrodb πως έχει αρκετή φιλμογραφία
 
Καταπληκτική ταινία, προσεγμένη σε κάθε επίπεδο. Σπάνια συναντάμε ταινίες με τόσο καλό σενάριο, σκηνοθεσία, καστ ηθοποιών, μουσική.

Έχω μια απορία. Γιατί σε όλες τις αφίσες τις εποχής αναφέρεται ως μια ταινία 2 1/2 ωρών; Στη σημερινή της μορφή νομίζω δεν ξεπερνά τις 2 ώρες και 10 λεπτά. Υπάρχουν και εδώ κομμένες σκηνές; Γνωρίζει κάποιος;
 
Ταινιάρα σε πολλά επίπεδα, μακάρι να ήταν έτσι όλες οι ελληνικές ταινίες της δεκαετιάς του 60 (αλλά από το 65 και μετά, με την εξαίρεση ταινιών του Νέου Ελληνικού Κινηματογράφου σχεδόν όλα στον Εμπορικό πήραν την κατιούσα)
 
Την είδα πριν μερικούς μήνες. Πολύ καλή ταινία με στεγνή πραγματικότητα και αποτύπωση της συνοικίας του Πειραιά στο έπακρο.
 
Εξαιρετική και η μουσική του Σταύρου Ξαρχάκου...
 
Δεν την έχω δει την ταινία αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Γνωρίζει κανείς ποιό είναι το original aspect ratio της ταινίας;

Φαντάζομαι θα είναι widescreen ε;

Τότε αυτό που βλέπουμε στο DVD και στην τηλεόραση είναι κομμένο (χάνουμε δηλ. τα δεξιά και αριστερά του κάδρου).

Εκτός και αν το widescreeen είναι open-matted δηλ. δημιουργήθηκε από το κόψιμο του 4:3 κάδρου (πάνω και κάτω), οπότε στο DVD το βλέπουμε ολόκληρο.

Υπάρχει κανένα site που να μπορούμε να μάθουμε για αυτά τα πράγματα στις ελληνικές ταινίες;
 
filmmusic είπε:
Υπάρχει κανένα site που να μπορούμε να μάθουμε για αυτά τα πράγματα στις ελληνικές ταινίες;
Xμμ..το μονο site νομιζω οτι ειναι το ...retromaniax!!!
 
Ταινιάρα! Από τις αγαπημένες μου ταινίες, που η τηλεόραση προβάλλει σπάνια. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω: σενάριο, σκηνοθεσία, μουσική, ηθοποιοί! Όλα υπέροχα. Ακόμα και το ασπρόμαυρο της ταινίας αντί να αφαιρεί, προσθέτει. Αν και όλοι οι ηθοποιοί της ταινίας ήταν ήδη διάσημοι, για μένα την παράσταση κλέβει η Ανουσάκη. Δεν θα μπορούσα να μην σχολιάσω φυσικά την Τζένη Καρέζη: η καταπληκτική φωνή της, είτε μιλάει, είτε τραγουδάει και το μαγευτικό βλέμμα της (παρόλο που η ταινία είναι ασπρόμαυρη) με μαγνητίζουν. Την επόμενη χρονιά, το 1966, ο ίδιος σκηνοθέτης με το ίδιο σχεδόν καστ ξαναπάει στα Όσκαρ για το "Χώμα βάφτηκε κόκκινο" (Κούρκουλος και ξερό ψωμί ;) )
 
dimitri10b είπε:
Έχω μια απορία. Γιατί σε όλες τις αφίσες τις εποχής αναφέρεται ως μια ταινία 2 1/2 ωρών; Στη σημερινή της μορφή νομίζω δεν ξεπερνά τις 2 ώρες και 10 λεπτά. Υπάρχουν και εδώ κομμένες σκηνές; Γνωρίζει κάποιος;

Ξαναειδα την ταινια προσφατα στην ΕΡΤ1. Η "νεα" κοπια εχει τουλαχιστον 3 μεγαλες σκηνες κομμενες (η μια ιδιαιτερα σημαντικη, καθως ειναι η πρωτη φορα που η Χελμη αρχιζει να ανησυχει οτι κατι δεν παει καλα με τον αγαπητικο της), ομως εχει καποιες αλλες σκηνες αποκατεστημενες και με μεγαλυτερη διαρκεια σε σχεση με τις κοπιες που βλεπαμε την δεκαετια του 90, οπως, για παραδειγμα, οι γυμνες σκηνες της Ανουσακη. Ισως αν καποιος ενωσει και τις τρεις βερσιον της ταινιας, που τουλαχιστον εχω εγω, να φτασουμε στην αρχικη διαρκεια των δυομιση ωρων.
 
Είναι κρίμα να κατακρεουργείται κατά τέτοιον τρόπο μια τόσο σημαντική ταινία, ερήμην των δημιουργών της.
 
Τέλεια ταινία... "Σκοτεινή"... Σκιαγράφηση του υπόκοσμου μιας εποχής... Οι ρόλοι ένας κι ένας... Οι ηθοποιοί ένας κι ένας... Μια ειδική αναφορά από μένα στους δύο γέρους που είναι εξαιρετικοί (Κυριακάκη, Περγιάλης) και στην Ελένη Ανουσάκη που νομίζω ότι ήταν καταπληκτική στο ρόλο της διαδόχου της Μαντάμ Παρί...
 
Πίσω
Μπλουζα